Професия учител - 6

  • 31 578
  • 744
  •   1
Отговори
# 525
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Абе, не е точно 1000, ама за 2000 лв и нещо си можеш да станеш всичко.
Както много учители станаха банкови служители, туристически агенти и прочие специалисти, така и икономисти имат желание да станат учители. Защо в едната посока да може, а в другата да не може...
Точно за 1000лв си е. На мен ми казаха 2 семестъра по 450лв на семестър.
Аз мисля, че да си учител , не е като да си банков служител или тур агент.

# 526
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Абе, не е точно 1000, ама за 2000 лв и нещо си можеш да станеш всичко.
Както много учители станаха банкови служители, туристически агенти и прочие специалисти, така и икономисти имат желание да станат учители. Защо в едната посока да може, а в другата да не може...

По принцип във всички посоки може, но качеството какво е, нивото?!? Все пак става въпрос за деца, разчитаме да ги учат в училище. А аз си представям как някой ученик ще знае по-добре английски от мен и после как ще ми се подиграват, и ученици, и учители. Срам!
И на мен ми искат точно 1000 лв!

# 527
  • Мнения: 725
Един семестър за магистърска степен е 600 лв, 4ри сем-ра по 600 лв. колко прави...
Не съм сравнявала  професията учител с никоя друга.
Уточних, че доста учители са придобили друга специалност, за да упражняват друга професия. Така, както виждам тук, има икономисти, желаещи да станат учители.
Нито една специалност не се учи лесно, както  работата не   е детска игра, а  има достатъчно отговорности.  Освен това повечето неща се учат в процеса на работа, онова, което се е научило на студентската скамейка съвсем малка роля играе, с това, което се научава всеки ден.

# 528
  • Мнения: 2 485
Вярно е, че много неща се учат от практиката. Ама мен млади колеги(преквалифицирани) са ме питали какво е това "годишно разпределение".
И за да не ме разберете погрешно, ще кажа. Нямам нищо против, колеги, които са се преквалифицирали от други области. Обаче смятам, че човек трябва да се подготви добре теоретично, преди да започне работа.

# 529
  • Мнения: 5 952
От 5-ти до 10-ти по природни науки /ЧП, ХООС, ФА и БЗО/
Ето кой ще ме разбра, и аз така само че без 6 ,8, 9 и 10,  но с 11 и 12 и матура. Определено си спестих тестове​ в 7 клас знам какво знаят.

# 530
  • Шумен
  • Мнения: 1 455
Нивото на преподаване главоломно се е засилило надолу с тези мерки на МОН да спасява положението със съмнителни преквалификации и подобни. Да, срещу едни пари и за едни пари може всичко, но все пак трябва да влезеш спокоен поне откъм подготовка в клас. Това с два или четири семестъра не знам как ще стане, особено ако скачаш от икономика, счетоводство, банкерство  в нуп, пуп, английски, т.е. от тотално различни бакалавърски програми в магистратури или сдк-та. Отчайваща се оформя картинката. Нищо лично към тези с преориентацията, но няма да е зле да се позамислят преди подобна крачка.

Последна редакция: пт, 04 окт 2019, 18:10 от elhitza

# 531
  • Мнения: 293
Е какво сега-щом си учил друга специалност освен педагогическа слагате вето.В крайна сметка или ставаш за това или не,та ако ще и пожарникар да си бил преди това.

# 532
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 724
ivka 007, аз също исках да се преквалифицирам като начален учител. Работила съм като учител по БЕЛ и не си се представях в детска градина. Магистратура НУП преди 5 г, когато аз започнах да уча, имаше само в СУ и то платено, по 1000лв на семестър, два семестъра. Тогава реших, че ще запиша ПНУП за 4 семестъра по 550 лв в Плевен, защото ми е най- близо.

# 533
  • при моите деца .....
  • Мнения: 5 122
Честит празник, колеги!
Сили и търпение,
вдъхновение и удовлетворение!

# 534
  • Мнения: 10 514
Аз пък съм с черна дъска и тебешири. Единствената в училище, а подозирам, че е единствената и в Пловдив вече. Децата като дойдат за първи път в кабинета ми ме питат "госпожо, какво е това?".  Laughing

Сега, ако ни кажеш, че и гъба с вода имаш и вградена чешмичка в градероб... Laughing

Добре де, някой ще ми отговори ли на въпрос. Когато започнахте професията си бяхте ли стресирани, за колко време свикнахте, бяхте ли сигурни че искате да го работите след като сте прекарали да кажем 2 седмици?

Веднага ти отговарям на въпроса с днешна дата (изминали са 2 седмици, от както почнах).
Първата седмица - супер положително заредена, въпреки, че не съм си подредила още графика вкъщи, заради което отивах на работа с 5-6 часа сън. Това, деморализира, в известна степен, но веднъж като ти свикне биологичния часовник, в събота не можеш да спиш повече от 8 часа. Първата седмица разбира се, че ми беше притеснено, най-вече, заради това, че имам да организирам 3 различни урока, а още не знам как да преподавам и в каква светлина да се показвам. След 2 седмици вече знам какво харесват и от какво те се притесняват. Най-тъпото ми притеснение, което не ми излизаше от главата беше разпределението. Най-тъпите въпроси, които съм задавала на колеги - "аз трябва ли да ти подпиша дневника някъде?" и "вие пишете ли отсъствия?". И двете притеснения ми се изпариха, след като вече се възприе от целия колектив, че разпределения отпадат и че важното е да си попълниш както трябва електронния дневник, особено когато, пък, виждам, че половината колектив нищо не разбира от попълване на електронен дневник. После... Трябваше ми точно две седмици, за да запомня около 10 от 106 имена на ученици. Обаче, най-стресиращо за мен е по улиците. Те ме познават, а аз тях не ги познавам и където и да ида из града ме виждат и поздравяват, следователно аз се стряскам, гледам като теле в зеле, чудейки се "това от кой клас беше сега" и разбира се, не помня дори името му, а то ме поздравява... Simple Smile Чувстваш се като някаква известна личност, изненадана от папараци. Гледам децата да ме обичат, но също си показах и рогата след втората седмица, да се знае и моето търпение до къде стига. Не позволявам абсолютно никакво деление и унижение между деца.  Мисля, че това е ключово отношение, за да всееш респект. Не се бъркам в проблемите между тях - насочвам ги към класната им за разрешаване на спорове.
След края на втората седмица си зададох въпроса дали искам все още да работя това и горе-долу си отговорих, че май не, обаче третата седмица беше отново различна и обнадеждаваща. Така че най-вероятно трябва още време за да си отговоря на въпроса и ще зависи най-вече от собствената ми организация извън училище. Установих, че е голям стрес за мен да съм учител. Прибираш се и продължаваш да мислиш за уроци, тестове, стратегии... Събота и неделя не успяваш да си починеш пълноценно, защото все има нещо, което трябва да довършваш, като работа. Една година ако издържа, значи и още ще мога да издържа. Simple Smile

Последна редакция: сб, 05 окт 2019, 11:32 от amy_nka

# 535
  • Мнения: 145
Здравейте и честит празник на всички колеги! Завърших тази година ПУП. Цяло лято подавам заявления за работа по детските градини, където има обявени свободни места, но нищо. Навсякъде търсят с опит или вече има нагласени хора с връзки. Сега гледам, че има обявени позиции в две ДГ за помощник на учителя (да уточня - не помощник- възпитател). Та въпроса ми е дали някой е запознат какво представлява тази длъжност?

# 536
  • Мнения: 9 824
И аз щях да питам каква е разликата

# 537
  • Пловдив
  • Мнения: 14 032
Аз пък съм с черна дъска и тебешири. Единствената в училище, а подозирам, че е единствената и в Пловдив вече. Децата като дойдат за първи път в кабинета ми ме питат "госпожо, какво е това?".  Laughing
Сега, ако ни кажеш, че и гъба с вода имаш и вградена чешмичка в градероб... Laughing

Не, гъбата си ми е в кофа и ходим да сменяме водата на чешмата. Най-често аз, от време на време учениците.  Laughing

Ние имаме помощник на учителя. За дете със СОП, 100% инвалидност, в тежко състояние с памперси. Длъжността е непадагогическа, жената се грижи за детето, стои с него в час, когато се наложи излизат от класната стая, сменя му памперсите. Общо взето е това - детегледачка по време на училище.

# 538
  • Добрич
  • Мнения: 5 426
До колкото разбрах "помощник на учителя" е временно място финансирано по ервопейска програма за ДГ и училища, където има  5 деца в клас/група със СОП. Не гарантирам, че това е 100% достоверно. В случая на Зла вещица детето е едно, но с по-тежки увреждания.

# 539
  • Мнения: 4 940
Честит празник, колеги! Желая ви здраве, търпение и много успехи!

Общи условия

Активация на акаунт