Частни училища - информативна тема 28

  • 30 615
  • 759
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 1 092
От Дружба ще са ви удобни също Образователни Технологии, и евентуално в Младост (Азбуки, Меридиан 22, Българско Школо).
За нас локацията беше определяща и добри училища извън достъп до макс 20 мин. изключихме директно.

# 481
  • Мнения: 36
Благодаря,  Танита,
Азбуки ми се струва ОК, но нямат свободни места за първи клас..
За "Меридиан 22" и "Българско Школо" нямам никакви наблюдения.

Sanaka, Британика изглежда много обещаващо, но драгалевци е на другия край на София..,
Отделно 6000 евро базова основа е сериозна сума. Също така имаше коментари, че трябва да се издържи тест по английски, за да ви приемат.

Преди време разгледахме и това "Ново Начало" или наричано още
"Куест Академия"  - http://questacademy.bg/
Впечатлението ми беше, че все едно е детска градина за по-големи деца, отделно са си сменили локацията от Младост (където бяха в една доста зелена градинка между блоковете, с много дървета,) в Дружба 1, почти под булевард Брюксел, но пак са на голяма площ.
Има ли някой лични впечатления от това конкретно училище?

# 482
  • София
  • Мнения: 11 853
elvida, може би трябва да споделите /или първо да си изясните/ какво търсите и очаквате от едно училище, за да можем да сме полезни. Изброявате училища, които се различават помежду си по ..., хъм, всичко. Испанското, Питагор, Куест, Азбуки... Аз поне не мога да се ориентирам какви са Ви критериите за избор.

# 483
  • София
  • Мнения: 10 825
Куест е близко до Испанското по обвързаността си с църквата. Wink Теези специално - с евангелистка църква "Ново поколение". Нямах идея, че са се преместили=

Виждам, че са в сградите на детската градина "Херман Хесе". Много "куцо" място, баш до циганските блокове

# 484
  • Мнения: 15
Преди време бях писала и реших , че не е коректно само да задавам въпроси от време на време, а да взема малко и аз да се включа. Понеже вече посетих две от училищата, за които пишете напоследък.
Относно Изи - посетих ги лятото. Впечатлението ми е , че хората се стараят и са много мили и отзивчиви на първо четене. Надявам се и след това. Прегледах и с какво ще работят ПУК.Останах с много добри впечатления като цяло. Но все още не бих рискувала с моето дете там. За мен къщата , в която се помещават Изи... По-скоро ми напомня на детска градина, само че със специализирани кабинети. Знам, че имаха и идея да работят с учители по тенис , които да идват при тях за най-малките. Не знам успяха ли да я реализират.
Другото, което не мога да приема на този етап е детето ми да се храни в “мазето” и също да спортува там. Не искам да съм язвителна към никой. Всеки си има мнение и сам решава кое може да преглътне, и кое не. Ако Изи бяха в друга сграда, щях определено да се замисля за тях.

Още докато довършваха Британика, посетих и тях. Правеха срещи с родители всяка седмица, за да разгледат сградата. Останах влюбена в атриума посредата на сградата . Идеята им за огромна библиотека с пуфове , не само бюра ,също ми допадна много. Мисля , че ще предразполага децата  да прекарват повече време там. Ще имат и прекрасен спортен салон. Пак казвам , че по време на посещението ми те още не бяха обзаведени, но грубият строеж беше завършил.
И за да не ви прозвучи като реклама на Британика понеже имам малко постове, ще кажа , че детето ми получи НЕ от тях , а и нямаше места за неговата възраст в градината им.От ПУК поне паралелките стават две.
 Понеже някой беше писъл, че изпитват по английски, не е само по него.Питат и неща от обща култура и математика.
Като мина през СС и СГ пак ще се включа,че тази година ни е много важна , а времето си върви😅

# 485
  • София
  • Мнения: 11 853
Не, не звучи като реклама. Базата им със сигурност ще е хубава - все пак се строи специално за училище, имат достатъчно пространство и всички предпоставки да направят наистина хубава база. Остава да видим как ще я изпълнят откъм съдържание. Това, разбира се, важи за всички нови.

# 486
  • София
  • Мнения: 5 247
Понеже споменахте Изгрев и Дъновистите.. ами имаме 2 приятелски деца там. Родителите (цитирам- не ни пречи куку храненето, защото друго няма - и това казано в рамките на шегата). Много похвалиха училището. Познавам ги, не са Дъновисти, а са точно обратното на такива, но твърдят, че няма в училището подобни практики и натяквания. Ако на някой му е удобно да иде да види. Аз не съм ходила, но им вярвам. Не виждам защо и Кралицата да не е само слух, че е толкова религиозна. До сега не виждам мнения от родители от това училище.

# 487
  • Мнения: 36
На мен лично, "Куест" ми се стори по-религиозно, отколкото "Кралицата", особено след разговора ми с директорите и на двете места.
Куест имат повече часове религия, и освен това етика, морал и още нещо, където прилагали разкази от Библията, за да придадат повече сила на теорите, които развивали.

Sanaka, казано честно изискванията са ми напълно стандартни:
- да има добра база училището и да се спортува максимално много, защото дъщеря ми е много активна
- да се отнасят сериозно към материала преподавателите и да го преподават адекватно на децата
- да има състезателен елемент между децата, които да ги поощрява да се учат едно от друго и да си помагат, дори и когато се състезават.
- да няма агресия и да не се обиждат едни други
- да има сравнително добра локация, така че детето да не прекарва по 2 часа на ден в автобуса. Ако се наложи, може дори да обмислим местене близо до района на училището.
- да успея да й задържа нивото по испански (което е някъде около б2), но това май ще трябва да стане с допълнителни уроци, независимо от училището.
- Извън класните дейности да са адекватни и да са съобразени с броя на децата.

Както Фенси беше писала, не виждам причина да се правят компромиси и да се самоуспокоявам, че ако няколко неща са ок, мога да преглътна останалите неадекватни решения, които ми предлагат.
Последната седмица чух толкова странни доводи, че наистина се чудя как МОН дават лиценз. Струва ми се абсурдно.

Отделно, Питагор и Климент Охридски, а предполагам и още няколко, се гордеят с това, че слагат математиката на първо място и се фокусират върху нея. Казано честно, в това отношение повече ми харесва Изи Сайънс, защото там изборът не се насилва.
Наистина бих желала дъшеря ми да има време сама да прецени от 1 до 3 клас къде я влече. В момента тя се справя много добре в няколко дисциплини и има разнообразни интереси, и не искам да я ограничавам спрямо моите виждания.

Получи се малко дълъг пост, но наистина от всички училища до момента, не мога да намеря някое, което да отговаря.
Може би наистина Британика и Света София се доближават най-много. И изи, разбира се, ако не броим "кампуса" му.

# 488
  • София
  • Мнения: 11 853
Понеже споменахте Изгрев и Дъновистите.. ами имаме 2 приятелски деца там. Родителите (цитирам- не ни пречи куку храненето, защото друго няма - и това казано в рамките на шегата). Много похвалиха училището. Познавам ги, не са Дъновисти, а са точно обратното на такива, но твърдят, че няма в училището подобни практики и натяквания. Ако на някой му е удобно да иде да види. Аз не съм ходила, но им вярвам. Не виждам защо и Кралицата да не е само слух, че е толкова религиозна. До сега не виждам мнения от родители от това училище.
Ами, защото Кралицата не е първото училище на фондацията. Става въпрос за стара и много ортодоксална религиозна организация, с ясна йерархична структура, конкретни вярвания, мисии и цели. Религиозна организация, която, чрез фондацията си, открива училища по света. Защо го прави според теб? И Кралицата е копие на останалите по света - посочените на сайта мисия, цели и т.н. са копи-пейст от сайта на Ареналес. Аз не обръщам внимание на слухове, а чета и анализирам. И като чета отделните, публикувани на различни места и на пръв поглед несвързани помежду си, послания на сайта на Кралица, като, цитирам:
Скрит текст:
ЧСУ  „Кралица София Испанска” предоставя на своите ученици образователна подготовка на високо академично ниво и едновременно с това обръща специално внимание на ценностите, свързани със значението на добре свършената работа, осъществена в полза на другите.
Обръщаме особено внимание и насърчаваме културните и етични принципи на европейския християнски хуманизъм.
Във ЧСУ Кралица София Испанска разговорът с учителя-наставник е основен елемент в дейността за личностно ориентиране на ученика и ориентиране на неговото семейство
В училищата на фондация „Ареналес” за родителите се организират конференции, работни срещи и
курсове за семейно ориентиране. На тях се разглеждат теми, свързани с обучението и с възпитанието според възрастта и положението на децата.

И предвид това, което съм чела и знам за Опус Деи /включително в исторически план/ и фондация Ареналес, като обединя цялата информация, включително горепосочените послания, в едно цяло, ми светват един тон червени лампички. Simple Smile Но ако присъединяването по някакъв начин към Опус Деи е информиран избор - няма лошо. За супернумерариите може и да е добре. Но за нумерариите май не е толкова забавно. Joy Пък и полът има значение. Smirk

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 21:25 от sanaka

# 489
  • Мнения: 5 425
Скрит текст:
На мен лично, "Куест" ми се стори по-религиозно, отколкото "Кралицата", особено след разговора ми с директорите и на двете места.
Куест имат повече часове религия, и освен това етика, морал и още нещо, където прилагали разкази от Библията, за да придадат повече сила на теорите, които развивали.

Sanaka, казано честно изискванията са ми напълно стандартни:
- да има добра база училището и да се спортува максимално много, защото дъщеря ми е много активна
- да се отнасят сериозно към материала преподавателите и да го преподават адекватно на децата
- да има състезателен елемент между децата, които да ги поощрява да се учат едно от друго и да си помагат, дори и когато се състезават.
- да няма агресия и да не се обиждат едни други
Скрит текст:
- да има сравнително добра локация, така че детето да не прекарва по 2 часа на ден в автобуса. Ако се наложи, може дори да обмислим местене близо до района на училището.
- да успея да й задържа нивото по испански (което е някъде около б2), но това май ще трябва да стане с допълнителни уроци, независимо от училището.
- Извън класните дейности да са адекватни и да са съобразени с броя на децата.

Както Фенси беше писала, не виждам причина да се правят компромиси и да се самоуспокоявам, че ако няколко неща са ок, мога да преглътна останалите неадекватни решения, които ми предлагат.
Последната седмица чух толкова странни доводи, че наистина се чудя как МОН дават лиценз. Струва ми се абсурдно.

Отделно, Питагор и Климент Охридски, а предполагам и още няколко, се гордеят с това, че слагат математиката на първо място и се фокусират върху нея. Казано честно, в това отношение повече ми харесва Изи Сайънс, защото там изборът не се насилва.
Скрит текст:
Наистина бих желала дъшеря ми да има време сама да прецени от 1 до 3 клас къде я влече. В момента тя се справя много добре в няколко дисциплини и има разнообразни интереси, и не искам да я ограничавам спрямо моите виждания.
Получи се малко дълъг пост, но наистина от всички училища до момента, не мога да намеря някое, което да отговаря.
Може би наистина Британика и Света София се доближават най-много. И изи, разбира се, ако не броим "кампуса" му.
Не мисля, че може да се намери училище, което да отговаря на всички изисквания на даден родител, даже само по главните точки.  Което е причина да се правят неизбежните компромиси. Всеки решава сам за сметка на какво. Разбира се, държавните училища са сертифицирани от МОН и отговарят на всички изисквания...

Няма как състезателният елемент между децата да ги възпитава в дух на взаимопомощ или да ги насърчава да си показват едни на други как да победят в съревнованието помежду си. Освен това, състезателният елемент поражда агресия. И ако физическата агресия се тушира напълно, тя преминава в психологическа такава. Не по-малко вредна и опасна.

Няма начин и КО да декларира, че поставя математиката на първо място, ако часовете по английски са сходен брой. Отделно, нито аз, нито колегите и приятелите ми с деца там са усетили някакъв натиск в посока математическо развитие.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 06:28 от Ezhko

# 490
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Личното ми мнение е, че малките класове след 4 клас, вкл в КО са нож с две остриета и не дават възможност за модели на взаимоотношения. Напълно съгласна съм с това, че психо агресията може да доведе до големи щети и мисля, че е по-вероятна именно в малки колективи.
Пълно щастие няма, но да се втурне човек към религиозни институции като кралица София и Куест направо ме смайва. Със сигурност предпочитам фургон пред подобна алтернатива.
Елвида, защо не видите БГ школо. Отзивите са чудесни и като база и като организация след смяната на директора.
Доста мъже учители, което намирам за положително, базата им е добра и очевидно ви е близо.

# 491
  • Мнения: 5 425
Личното ми мнение е, че малките класове след 4 клас, вкл в КО са нож с две остриета и не дават възможност за модели на взаимоотношения. Напълно съгласна съм с това, че психо агресията може да доведе до големи щети и мисля, че е по-вероятна именно в малки колективи.
Личните ми наблюдения са, че малки класове не значи малко деца. Има достатъчно деца (и то от различна възраст) за да се моделират взаимоотношения. Даже контактите с различните възрасти са по-близки.

Агресията идва от съревнованието и се подкрепя от липсата на емпатия (обезличаването на другия), както и от безнаказаността. Последните две са характерни за големите групи хора. Няма голям колектив, както няма дървена вода. Даже в казармата отделенията са до 12-души.

# 492
  • Мнения: 5 813
Е, в случая говорим за разлики в класовете в единия случай 15-18 деца, а в другия под 10. Нали? Не говорим за 30 в един клас.
А и bullying е характерен за малките групи, не толкова за големите.
Абсолютно съм съгласна с Лейка. Малкото деца в клас осакатява разнообразието от взаимоотношения. Принизява колектива до тип семейство, което не е много полезно за социализация нататък в развитието и годините.

# 493
  • Мнения: 5 425
Принизява колектива до тип семейство...

Семейството седи по-ниско от колектива? Интересна гледна точка...

# 494
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Ежко, семейни отношения нямат място в училище - нито в ръководството, нито в клас. Надявам се, че схващаш разликата и не пишеш само от заядливост.

Общи условия

Активация на акаунт