Отговори
# 330
  • Мнения: 2 078
Prizma, и без да си задълбавала, както казваш, си се ориентирала абсолютно точно в  USA системата

остава и варианта, за който казва Шарки, някъде да има и изрична целева стипендия  за български студенти (а не просто българите да са eligible и да се конкурират с още 100 нации), и която излиза извън рамките на самото университетско финансиране, и съответно кандидатът да пасне точно на критериите й

# 331
  • София
  • Мнения: 16 208
Аз останах с впечатление, че грантът се отпуска на вече приети студенти. То май всички грантове се отпускат по този начин?
Даже намерих двамата българи, които са я получавали, и писах на единия през Линкедин да го разпитам по-подробно за гранта (не че ме отрази...).

# 332
  • Мнения: 2 078
зависи какво пише в условията му?

# 333
  • Мнения: X
Аз се шегувам, но Попеа е много права. Попадала съм и на недоволства от този вид толериране не само за приема, но и по време на самото следване, споделено от студенти в Харвард. Което е мега тъпо. Хайде, приели са те, ама поне после да ти дадат зор да настигнеш, тези които са "имали по-голям шанс". Щото после дипломата е една и съща и никак не е честно спрямо озорилите се.
Всъщност и аз се шегувам Simple Smile За легендата, не за приема.
Аз останах с впечатление, че грантът се отпуска на вече приети студенти. То май всички грантове се отпускат по този начин?
Даже намерих двамата българи, които са я получавали, и писах на единия през Линкедин да го разпитам по-подробно за гранта (не че ме отрази...).
Шарки, говорех за крайния резултат, който е пълно финансиране на целия тюишън плюс пари за разходите за живот на място, за семейството остават едни 300 долара на година да покрие (истински случай от СМГ от миналото)- това имах предвид под "пълна стипендия", а дали ще го наречеш грант, стипендия или дарение от богата баба, или комбинация от трите, все тая. Какво значение има името, не разбирам.
Аз съм проучвала тези неща само като много дълбока резерва и повече за сведение, отколкото със сериозни намерения да кандидатства в САЩ. Който смята, че това е feasible опция, е свободен да действа според разбиранията си.

На сайта на всеки университет е написано дали ако са  need blind, този  need blind  дали важи и за international students. Там, където иска сина ми, need blind  не важи за international students, което означава, че от това дали ще искаме финансово намаление или не, при равни други условия, ще има значение дали ще го приемат или не. Пак на същото място има специален грант за български студенти (!).

Лесно е, продаваш къщата и  казваш, че не искаш и цент финансиране. И после го издържаш с тези пари.

# 334
  • София
  • Мнения: 12 133
Скрит текст:
Знаеш ли колко  хора( и от Колежа, и от СМГ, и от езиковите, и отвсякъде другаде) тръгват да учат нещо някъде, смятайки, че са проучили всичко на макс, че са рагледали детайлно програмите, че знаят с какво точно  се захващат, че нещото ще ги изведе там, където най-много искат, че посредством изучаваното ще достигнат заложената цел и ще имат шансове за реализация в съответната сфера. И ще работят, дай боже, това, което им харесва, та и ще печелят от него добре.
Много са такивата хора. Отвсякъде. Голямата част от тях разчитат, че мама и тате не могат да сбъркат и са далеч по-опитни от тях във взимане на решения. Което е така. Но има един проблем - тата и мама не могат да ИСКАТ нещо, вместо тях. А те не са си дали труда да разберат какво искат, пробвайки се от гимназиални години в различни сфери, избрани САМОСТОЯТЕЛНО. Знам, знам - губи време, според повечето родители, които знаят по-добре от децата си, какво последните искат.

Скрит текст:
И изведнъж, в края на 1-2 семестър примерно, се оказва, че  това, което учат, не им е по сърце, не е това, което са очаквали, случайният досег с някой наглед второстепенен предмет събужда у тях съвсем нови нагласи и интереси  и те поемат риска да сменят посоката.
Изборът винаги е съпроводен с риск. И с отговорността да платиш сметката, за собствените си избори и поети рискове когато си пълнолетен индивид. Когато последното е разяснено навреме, мотивацията за учене в гимназията е доста по-различна. И приоритетите стават различни...
Пак има възможност за грешки. Но има и мотивация за развитие. И независимост.

Едно неотбито пеленаче няма тази смелост да търси себе си на място, различно от първоначалното.
Има. Защото има кой да отстранява пречките и опасностите по пътя му. Всъщност невежеството не е точно смелост.
Скрит текст:
И да, ако е в чужбина, това можа да са  "загубени" средства, но в общия случай децата поемат отговорността за такава промяна в курса като паралелно работят.
Когато сам правиш изборите си и поемаш последствията от тях, няма загубено време и средства. Това е цената на научените уроци. Когато мама и тате избират вместо теб и/или поемат последствията - уроците са за тях. А ти си си губил времето.
Скрит текст:
И какво сега - значи ученето в  АК, в езиковите , в СМГ, въобще ученето навсякъде едва ли не е било една тотална щета, понеже  не се е  получило в университета от първия опит, така ли?
Къде съм казал това? Напротив - винаги съм казвал, че универистетът е само една част от по-нататъшния живот и при това опция, поради което училището не следва да се фокусира единствено върху нея.

Скрит текст:
Точно фактът, че дръзва да промени нещо едно такова дете е знак ,че е  достатъчно зряло да осъзнае, че е по-добре сега да направи промени отколкото да докара докрай нещо нехаресвано и да търси поле за изява /реализация с тази диплома съвсем другаде после... А тази зрялост се формира и в училище, нали?
Дръзва означава две неща - способно е да предвиди алтернативите/последствията и желае/е способно да плати съответната цена. И двете ТРЯБВА да се развият и оттренират в гимназията. Преди нея е рано, след нея - вменяемите пълнолетни си носят отговорностите сами. Което и различава университета от гимназията.

Добре де, кое те кара да мислиш, че има необходимост да споделяш тези мъдрости в тази тема? Може би трябва да се поразровиш във форума за тема с подходяща, като ниво на образованост и степен на интелигентност, аудитория, която би ги оценила като свърхоригинални и ценни.

Последна редакция: чт, 17 окт 2019, 16:33 от sanaka

# 335
  • Мнения: 5 916
Санака, сега що ме накара да го прочета?  Така спокойно си живеех в неведение скролвайки.

# 336
  • София
  • Мнения: 5 045
Много неща, свързани с приема на български студенти в САЩ, вече са в миналото.
Предстои да видим Брекзит до какви промени за обучението в UK, а и в Европа като следствие, ще доведе.

# 337
  • София
  • Мнения: 16 208
Понеже доскоро в моята глава беше пълна каша на тема "need blind" "need aware" (а на едно представяне на колежи в АК преди две години уатанових, че съм ги разбирала точно наобратно), и early decision/early admission,  сега старателно разпитвам колидж адвайзъри и завършили моята гимназия професори из колежи в Щатите, за да е сигурно, че съм разбрала всичко правилно. Имаме една учебна година с малкия да изясним и подредим всичко, а той да си вземе необходимите изпити. На нас донякъде вече ни е по-лесно, защото и двамата сме харесали едно и също място, за което ще подава документи за early admission. Ако не стане, пише останалите 20 интересни за редовен прием. Нямам намерение (и нужда) да продавам нищо, важното е да го одобрят, ако стане, тогава да се бори за гранта за българи.

Пиша този пост и получавам дежа ву. Горе-долу нещо подобно бях писала, когато той кандидатстваше в АК...

# 338
  • Мнения: X
Понеже доскоро в моята глава беше пълна каша на тема "need blind" "need aware" (а на едно представяне на колежи в АК преди две години уатанових, че съм ги разбирала точно наобратно), и early decision/early admission,  сега старателно разпитвам колидж адвайзъри и завършили моята гимназия професори из колежи в Щатите, за да е сигурно, че съм разбрала всичко правилно. Имаме една учебна година с малкия да изясним и подредим всичко, а той да си вземе необходимите изпити. На нас донякъде вече ни е по-лесно, защото и двамата сме харесали едно и също място, за което ще подава документи за early admission. Ако не стане, пише останалите 20 интересни за редовен прием. Нямам намерение (и нужда) да продавам нищо, важното е да го одобрят, ако стане, тогава да се бори за гранта за българи.
Понеже сама каза, че искането на финансова помощ му намалява шансовете да го одобрят, защото е интернешънъл, а нямаш нужда да продаваш нищо, от което единственият логичен извод е, че имаш достатъчно кеш да го издържаш, без да искаш и цент финансова помощ. Както се казва, дай Боже всекиму Simple Smile

# 339
  • София
  • Мнения: 16 208
Това не пречи "чавето" да се понапъне малко да се бори за грант или да по(д)работва по специалността.

# 340
  • Мнения: X
Това не пречи "чавето" да се понапъне малко да се бори за грант или да по(д)работва по специалността.
А според мен - пречи Simple Smile Ако знае, че може и без това, защо трябва да се напъва. И аз не бих на негово място  Simple Smile
Всъщност, може, но на мама във фирмата, там няма да е голям напънът, а служителите ще слушат, интересно или не, къде ще ходят, нали мама им дава заплатите Simple Smile

# 341
  • София
  • Мнения: 16 208
Ако има едно нещо, за което да го похваля него и кака му, то е, че не бягат от трудното, даже наобратно, търсят го.  Дъщеря ми работеше при мен летата като ученичка в гимназията и после по време на следването, е, радваше се на голямо уважение от колегите, защото "бачкаше" като трактор, бързо и по много. Не им е била шеф, наравно с тях е работила, даже нощна смяна (като студентка). Заплатата ѝ беше същата като на колегите. Между другото точно невъзможността безпристрастно да ѝ определям заплатата беше една от причините да не искам да се върне след магистратурата на работа при мен.

Последна редакция: чт, 17 окт 2019, 16:41 от Sharky*

# 342
  • София
  • Мнения: 17 329
Санака, сега що ме накара да го прочета?  Така спокойно си живеех в неведение скролвайки.

Аз пък пак си го скролнах, ама и с огромно удоволствие прочетох коментара на Санака, който изпълни душата ми с веселие Simple Smile

# 343
  • София
  • Мнения: 18 123
Ежко, знам, знам казваш, ама явно не знаеш, има доста  деца, които съвсем  САМОСТОЯТЕЛНО са си избрали какво да учат, проучвали са , разпитвали са, наблягали са в тази посока при ученето в гимназията,  даже не са се вслушали в съвета/мнението на родител, че исканото може и да не е добър избор.. Участвали са в проекти с такава насоченост, правили са практика в тази сфера някъде. И въпреки всичко в един момент нещата в университета  не изглеждат/не се оказват такива, каквито детето (не родителите) ги е очаквало. И идва ред на желанието за промяна.

Не знам защо не четеш, а само бързаш да се изкажеш от последна инстанция, сякаш отсрещната страна е малоумна и няма опит също. Та аз съм сложила "загубени" средства  в кавички, това нищо ли не ти говори? Очевидно смятам, че придобитият опит, наученият урок, поетите последствия и отговорност  оправдават дадените средства. Това принципно. В частния ми случай се надявам все пак да не става така, понеже децата са 3, а не разполагам с банка.

Цитат
Дръзва означава две неща - способно е да предвиди алтернативите/последствията и желае/е способно да плати съответната цена. И двете ТРЯБВА да се развият и оттренират в гимназията. Преди нея е рано, след нея - вменяемите пълнолетни си носят отговорностите сами. Което и различава университета от гимназията.

И пак не четеш, че и си противоречиш. Няколко поста назад каза, че ако човек  прави грешни избори и  сие, гимназията му не си е свършила работата. Аз написах в отговор, че явно и училището при такива деца е дало своя съществен принос, понеже  са тръгнали да правят информирана промяна и са наясно с последствията от решенията си. А това тяхно умение не е дошло от нищото, формирано е баш в гимназиална възраст както чрез възпитание у дома, така и в училище + солидна щипка характер. И те питах съответно, нали така? Тоест изразих мнението, че в училище времето не е било тотално загубено въпреки наложилите се рокади, както ти твърдиш, а ти ми обясняваш как тези качества следвало да се развият в гимназията..

Последна редакция: чт, 17 окт 2019, 16:46 от пенсионирана русалка

# 344
  • Мнения: 5 643
Шарки, да не си в счетоводния бизнес? Много ми е интересно какви са добрите възможности да работиш от България за международния пазар. Без програмирането.

Последна редакция: чт, 17 окт 2019, 16:47 от Notaris

Общи условия

Активация на акаунт