Пети клас 2019/2020

  • 23 163
  • 776
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 2 418
Много арогантно ми звучи поведението на тази г-жа.Ама как ще вика родител и няма да помни след това.Извинете ме,но за мен това е абсурдно,след като има проблем,той се назовава и описва,как ти да вземеш мерки,като тя е забравила.
За оценките-работи с детето да не изостава от сега,че не е лесен материал и да не му изпуснете края,макар,че с тази г-жа сигурно и мотивацията ще му нулева.Като резервен вариант ,потърси учител,така най-ефективно ще напредне.Успех и не му се карай,но му покажи,че трябва дисциплина.

# 376
  • Мнения: 18 446
Абсолютно подкрепям идеята за частен учител. В общия случай с много по-малко време и усилия ще навакса. За пръв път тази година се престраших да вземем учител по математика. За 1.5ч/седмично постига това, което и аз, но за пъти повече време и нерви.

# 377
  • Мнения: 9 776
Момичета, благодаря ви за разбирането!
Истината е, че аз хванах госпожата в лъжа при разговора. Как ли не го въртях и суках синът ми в къщи - реве и казва, мамо, не е вярно, не съм казал такова нещо. Днес нямат час при нея, но утре му казах да отиде и да и каже това - че не е казал това, в което го обвинява. Може да и се е счуло нещо, може някой друг да е казал нещо, но не и тази дума, не и той. Думата е "гъз", да не си помислите, че е кой знае коя псувна или друго, обаче аз му вярвам, че не е излязла от устата му. Тая сутрин пак го въртях на бавен огън - не и не. Досега да си беше признал сто пъти, ако беше вярно. Тази вечер ще се чуя и с госпожата от занималнята, защото по думите на тази по БЕ, и там се държи зле. А аз знам, че детето ми харесва въпросната госпожа, помага му много за домашните по математика, въобще занимава се с него, даже му беше казала, че е страшно забавен и я развеселява. Нещо не ми се връзват нещата.
Относно частен учител. Живеем в малък град, Учители по чужди езици колкото щеш, но по БЕ няма. Ще се справим сами. Проблемът му е в неразбирането на задачите - той може да определи род, число и т.н. на една дума, части на изречението, пише доста грамотно, но като прочете речниково или граматично значение и  подобни - не се сеща точно какво се иска от него. При писмените работи нямат право да задават никакви въпроси.

# 378
  • Мнения: 8 530
 И аз имам проблеми с дъщеря ми. Всяка вечер след работа проверявам домашните как са написани и уроците дали са разбрани. В повечето случаи до 17часа почти нищо не е писано и учено. Последната капка която препълни чашата е че установих, че ме лъже от две седмици- крие домашни от мен / или пише половината домашна/ от мързел да не пише и учи.
 Ужасно съм обидена и огорчена от тези лъжи. Опитвам се да ѝ помогна всякак, но явно няма смисъл. Cry

# 379
  • София
  • Мнения: 6 182
Полина, вземи един сборник по БЕ, например на Донка Кънева се водят добри и отделете време (дано да се намери, че и то е кът) да решите задачите и там. Речниковото и граматичното значение на думите, както и раздела който минаха за текст и общуване са доста отвеяно написани, но пък не са толкова сложни. Ще се справи детенце с малко упражнения и липса на стрес.  Може да правите на отделен лист предварително задачи от учебната тетрадка, така ще се чувства уверен като ги пишат в клас. По литература също може да попрочете урока в учебника и ти да разясниш за какво става дума, ако някъде е написано по-засукано. Успех!
Явно синът ти е майтапчия и сигурно пуска лафчета в час. Някои учители носят, но други - не. Кажи му да си заключи устата при тази по БЕЛ и да отговаря само на въпроси по материала.

Vita,  когато аз бях на възрастта на децата ни, даже до 6 клас практикувах същото. Лъжех майка ми, че нямаме нов урок или домашни, за да не ме проверява. Защото тя беше по-строга в изискванията си от госпожите в училище, но и защото аз бях голям мързел. Майка ме хвана случайно, но след това гадничко ме проверяваше, питайки майка на мой съученик, та ме стана ужасно срам да ме излага така и престанах да лъготя. Ако искаш определи време, в което ще учи пред теб. От 17 до 19 например. Ако няма домашни, ще решава и учи допълнително от сборник, от интернет разпечатки, ще чете книга на глас. Така ще знае, че няма как да скатае и поне да не ходи без домашни. Има риск по цял ден да се мотае, знаейки, че вечер ще учи, но тя и без друго ще се разсейва. Може да кажеш, че това е за известен период, като наказание за дето те е лъгала и ако се поправи и виждаш, че вечер е научила, наказанието ще се отмени.

# 380
  • Мнения: 9 776
Благодаря, че ми "изслушахте" драмите! Благодаря за съветите и насоките! Ще се справим.
Тази госпожа определено не носи на майтап, да. Казах му, да не дрънка излишно. Обеща.
Vita, успех и здрави нерви!

# 381
  • София
  • Мнения: 982
И аз ти препоръчвам помагалото на Донка Кънева, както и на издателство Рива
Учебно помагало по български език и литература за избираемите учебни часове за 5. клас
, https://www.rivapublishers.com/books.php?book_id=755 а Просвета имат чудна граматика отзад с тестве и добри обяснения - http://www.e-uchebnik.bg/book/viewBook/3743.

# 382
  • Мнения: 8 530
Сериозно се замислям да я оставя без контрол и помощ от моя страна. Да получи нялоколко двойки и да видя дали ще се стресне ?! Лошото е че вече има една тройка по математика, но това по никакъв начин не я стреснало и продължава по старо му. Яд ме е че плащам часни уроци по математика и АЕ /едната учителка ми се оплаква, че е разсеяна на уроците и не внимава и си хвърлям парите/, помагам всяка вечер, а усилия и труд  от нейна страна няма. Повечето ѝ оценки са 4 и 5, и това благодарение на безкрайното ми търпение и постоянство. Ако "вдигна ръце " от нея, ще повтаря годината.

# 383
  • Мнения: 2 114
vita, има някакъв проблем, явно. Поговори с нея. Дали в училище, или дори вкъщи, но....нещо я спира. Или живее в някакъв паралелен, свой свят и не отразява действителността. Съвсем да няма мотивация за нищо? Какво прави в свободното си време, има ли някакви хобита, любими занимания, спорт?

# 384
  • Мнения: 8 530
M_I_A, благодаря за съвета !

mama_na_nana, според мен няма никакъв проблем или по скоро проблема ѝ е мързел и незаинтересованост. Така я караме вече пета учебна година. Ходи ведъж седмично на баскетбол тази година, предходните години е ходила на какво ли не и винаги е била непостоянна. Свободното си време ако я оставя ще прекара на телефона, компютъра или телевизора, така може да изкара месеци. Просто ѝ харесва да си живее живота без никакви ангажименти и усилия.

# 385
  • Мнения: 2 114
Да, повечето на тази възраст могат така да живеят. Но все пак не ги оставяме и се борим с тях. А дали не си прекалено взискателна и изискваща? Сигурно си ѝ говорила, че без полагане на усилия и труд, не се постига нищо, трябва постоянство. Давай примери, ако не учи какво следва.

# 386
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
vita, не знам дали моят съвет е приложим при вас, но все пак да си кажа. Имаме две близки деца, които сега са 8 клас. Моята дъщеря общува с тях често и им има доверие. Тези "какички" много често ѝ дават информация от "кухнята"  - непрекъснато ѝ набиват канчето, че 5 клас е много важен, че по матматика нещата са от изключително значение и т.н. Твърдят, че в 5 клас се учат неща, които много ще ѝ трябват за кандидатсвтане след 7 клас и че дори да ѝ се струва тъпо и трудно, трябва да се стегне, защото после ще ѝ е много по-трудно. И всякакви такива неща, които дъщеря ми чува по-добре от тях, отколкото ако аз ѝ меля на главата. Мисълта ми е, че децата рядко осъзнават на тази възраст колко е важно да са в час постоянно и да полагат усилия методично. Ако имате някой по-близък, който да споделя такива неща, може пък да има по-голям успех, отколкото родителите.

# 387
  • Мнения: 2 114
Да, съгласна съм със Свелица. Понякога близък да нея човек също би помогнал /леля, чичо, баба, твоя приятелка, по-голям ученик, дори педагогическия съветник в училището/, ако му имаш доверие. При нас помага. А и това, че я карам да мисли за мечтите си и от нея зависи дали ще ги сбъдне.

# 388
  • Мнения: 18 446
Poli na, моят съвет е да зарежете историята с госпожата и да не се разправяте повече с нея. Особено пък детето само̀ да влиза с нея в диалог. Не мисля, че ще излезете на глава с нея.

# 389
  • София
  • Мнения: 3 060
vita, не може да се откажеш  Broken Heart Дори и да изглежда безнадеждно и напразно, всичко, което казваме има отглас някъде дълбоко в съзнанието им. И аз мисля, че твоите съвети и подкрепа вече се приемат като досадни и може би е добре да излизат от някой друг. Поне ще я накарат да се замисли.

polin_a, оставам с впечатление, че твоето дете е остроумно и находчиво и умело забавлява класа, че и учителите в час, което, обаче, не среща разбиране у всеки учител. Явно госпожата по БЕЛ е консерватитен тип, при която такива неща не минават. Вероятно е добре да говорите с детето в тази посока - че учителите са различни личности и възприемат света различно. Ако един ще оцени интелигентен хумор (с мярка, разбира се, да не се руши дисциплината все пак), то друг изисква отношенията учител-ученик да са строго дистанцирани и децата винаги да са с наведена глава, очакващи порицание. Нека не се набива на очи на такива учители, а да приеме предизвикателството да открива кой учител в коя категория спада. Това не руши авторитета им - учителите трябва да се уважават, колкото и безумни да са изискванията им понякога. В крайна сметка учениците зависят от тях и не е добре да влизат в конфронтации. Трябва да знаят също, че общата представа за детето много влияе на оценката. А учителят мисли, че детето се старае, е някак, по-снизходителен към грешките му.
Аз и на моя мъж му казах - до 7-8 годишна възраст, като кажеш нещо - съгласна, несъгласна, те подкрепях, възпитаваме деца, не може да получават разнопосочни сигнали от родителите. Но това вече свърши. Вече са достатъчно големи и разумни, за да знаят, че възрастните невинаги са прави или са на едно мнение, така че бъди нащрек да опонирам, ако не си прав (по моите критерии) Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт