Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 18 окт. 2019, 18:58 ч.

ДЕВЕТИ КЛАС 2019/2020 - 2

• 13 906
  • 352
  •   3
Отговори
# 345
  • София
Мандаринка, всъщност доста прилично подготвен е бил класният ви. И крайното му обобщение е съвсем разумно.
Предполагам, че ще се опитат да удовлетворят желанията на всички /да сформират повече групи по най-желаните профили/, но ако има прекалено много желаещи за даден профил, все пак ще им се наложи да извършат някакво класиране. Или да клонират господина по география. Joy При липса на минималният нормативно определен брой ученици за формиране на група по профилиращ предмет, той ще отпадне. /Не помня какъв беше минимумът, а не ми се рови./
Аууу, сега се сетих за 73-то! Такъв механизъм за разпределение по профили бяха изработили - за чудо и приказ! Видимо много труд беше вложен, мислено е, работено е... И сега, МОН като рече, че НВО 10-ти клас не може да служи за класиране на учениците по профили, целият труд отива по дяволите. Наново трябва да го мислят. Smirk

Последна редакция: пт, 13 дек 2019, 12:32 от sanaka

# 346
Русалка,благодаря за пояснението.Една идея съм по-спокойна.Уж се опитвам да се информирам,но четейки темата,имам чувството,че нищичко не ми е ясно.

# 347
  • София
Не ми е съвсем ясно какво ще стане с учителите, които могат да се окажат без хораиум за пълен щат, ако не се сформира клас със специалне предмет - техния. То е малко "от кухнята" и няма да се коментира с родители, но ме навежда на мисълта, че би трябвало да се сформира профил по всеки предмет. Което пък означава, че ученикът Х може да кандидатсртва за профил география, но поради недостатъчен, да го наречем "приемен бал", да му се наложи да учи химия. Което пък ще направи класа по химия доста нееднороден - от много знаещи и заинтересовани деца, до такива, които учат предмета, защото запълват бройки. А това не е от полза никому.
Много неизвестни има, дано са само за мен/нас, а не и за ръководствата на училищата.
Интересно дали са пуснали проучване сред десетокласниците, да видят нагласите им преди официалния старт на  кампанията по избор на профили?

# 348
Решение, при което дете ще е лишено от избор да запише предпочетен профил и ще му се наложи да учи нежелана материя е в пълно противоречие с целта на реформата. Идеята на специализацията е децата да се обучават в съответствие с интересите си с оглед бъдещо продължаване на обучението във висша университетска степен. Затова по-разумно би било да се формират смесени паралелки - от деца, профилирани в различни сфери, като в програмите профилиращите предмети следва да съвпадат по време. Така няма да има и учители без изискуем хорариум.

# 349
  • София
Шарлот, то така и ще бъде /при нас/ - класовете се запазват така, както са формирани в 8-ми клас, а разделянето ще е само по двата профилиращи предмета /3-ти и 4-ти профил/. Но ако никой от двата випуска във втори гимназиален етап не избере примерно физика, учителите по физика ще останат с часове само в 9-ти и 10-ти клас. Ако пък половината випуск иска да учи география, наличните учители по география няма да имат капацитета да поемат толкова часове. А назначаването на нови също не е вариант, тъй като следващият випуск може да не иска да учи география и тогава стигаме до първата хипотеза. За това говори Мандаринка. Разбира се, това са крайни хипотези и ми се струва, че в общия случай, училището би могло да предложи профилиране така, че всички, или поне голямата част от децата, да учат това, което искат, а учителите да не останат с незапълнени часове.

# 350
  • София
Ауу, Санака, пепел ти на езика за НВО в 19ти клас! Joy
И в НПМГ май системата за доп. профилиращи ще е свободна. На нас още на РС през октомври ни казаха, че НВО няма никакво значение, освен за честта на училището. Инфото, което има класа от сигурен източник е, че ще могат да избират между всички природни науки, математика, ИТ и информатика. Казали са, че ще може да има трудност с учебната програма, но все ще го изработят някак...

# 351
  • София
Ауу, Санака, пепел ти на езика за НВО в 19ти клас! Joy

Малки букви/цифри, големи пръсти. Joy

# 352
  • София
А, може и да не е  съвсем грешно натиснат клавиш.. Ако някое от децата тук избере  след 12 клас медицина, без значение тук или навън, мноооого голямо "НВО", хем и устно, и писмено, баш някъде към 19 клас като поп ще държи...Laughing

Общи условия

Активация на акаунт