СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 5

  • 26 221
  • 792
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 4 967
Не съм погледнала вчера какво са учили на курса. Но искам да питам в тази връзка, 1 ноември отпадна ли като допълнителни часове в Междучасие? Следващите занятия на 4 ноември ли са, след балотажа? Така казаха моята дъщеря и приятелката й.

# 451
  • София
  • Мнения: 9 110
Според сина ми следващото занятие е на 4-ти направо.

# 452
  • София
  • Мнения: 8 280
Zazu1, РЕ, Исп.Е, НЕ и АЕ са езиците, които може да се учат в НПМГ.
Не знам колко е математиката в Софтуерните науки, но "наша" майка сподели, че и висша математика са почнали (във връзка с програмирането)

# 453
  • София
  • Мнения: 1 570
По Бел гледам последно е писано за причастия и сложни гл. вр. и тяхната съвместна употреба с простите гл. вр. По Лит - Стани, стани юнак балкански.

# 454
  • Мнения: 21 455
Не знам колко е математиката в Софтуерните науки, но "наша" майка сподели, че и висша математика са почнали (във връзка с програмирането)
Понеже имам честта да съм виждала задачите, мога да кажа, че покриват част от профилираната подготовка по математика, предвидена за изучаване във втори гимназиален етап.

# 455
  • София
  • Мнения: 922
Към езиците да добавя и руски.

# 456
  • София
  • Мнения: 254
Вече всички паралелки са РИЧЕ.
Всички почват от азбуката. Като по английски по-бързо напредват, защото явно повече хора са го учили. По немски по-бавно се качва нивото.

Това, че вече всички са РИЧЕ в НПМГ означава ли, че няма да имат подготвителна година по езика?

И още един принципен въпрос, по отношение пак на вчерашните отворени врати в НПМГ - една майка беше говорила с директорката дали хорариумите на различните профили ще са такива, че детето няма да има голям избор къде да кандидатства за висше образование, и директорката и беше казала, че има такъв риск, но не се знае още - та, къде мога да прочета повече по темата, и колко е голям този риск всъщност?

# 457
  • Мнения: 21 455
Скрит текст:
Извинявам се на всички, които са го чели многократно, но ще се самоцитирам за пореден път. Simple Smile
Разликата между РИЧЕ и ИИЧЕ за целия петгодишен срок на обучение е 144 часа ООП. За мен РИЧЕ е по-добрият вариант, ако гимназията не е езикова( профил чуждоезиков), особено пък ако чуждият език бъде включен като трети или четвърти профилиращ предмет. При него не се налага в девети клас да се покрива учебното съдържание за осми и девети по доста предмети. Както се вижда, разликата в броя на часовете за ООП е 2 часа седмично общо за 8-9 клас ( след това броят на часовете е еднакъв за двата вида обучение). Ако езикът бъде включен като профилиращ, това означава минимум още 4 часа седмично ( но за профилирана подготовка).
По отношение на хорариумите.
 Проблемът беше не със самия брой часове, а с това, че доста предмети не участват в дипломата за средно образование. С вписването на оценките от първи гимназиален етап в нея беше направена крачка в положителната посока. Дори хорариумът да не бъде вписан, в дипломата ще бъде посочен и номерът на удостоверението за завършен първи гимназиален етап, в което този хорариум присъства и което може да бъде представено пред университета при необходимост.
Сигурна съм, че нашите висши училища ще намерят решение на въпроса в полза на кандидатстващите. Въпросът е какво се случва с чуждестранните университети. Тоест дали те ще са склонни да признават тези оценки. Мисля, че при положение, че това все пак са оценки от гимназиален етап, проблем едва ли ще има.

# 458
  • София
  • Мнения: 254
Благодаря за бързия отговор, Дидева. Кога се очаква да излезе учебният план на НПМГ за 2020/21? И за другите гимназии също?

Скрит текст:
Не съм в час с последните промени, признавам си. Извинявайте, че се налага да пишете по няколко пъти едно и също.

# 459
  • Мнения: 21 455
Рамковите учебни планове са известни още от 2015 година. Училищните обикновено излизат година за година. Някои училища са публикували такива за целия срок на обучение, но те не са съвсем точни, тъй като липсва конкретно разпределение на ИУЧ за профилирана подготовка. Погледнах тазгодишните на НПМГ. Приети са на педагогически съвет през май и са утвърдени със заповед на директора в края на юли.

# 460
  • София
  • Мнения: 254
Рамковите учебни планове са известни още от 2015 година. Училищните обикновено излизат година за година. Някои училища са публикували такива за целия срок на обучение, но те не са съвсем точни, тъй като липсва конкретно разпределение на ИУЧ за профилирана подготовка. Погледнах тазгодишните на НПМГ. Приети са на педагогически съвет през май и са утвърдени със заповед на директора в края на юли.

Т.е това, което е в наредбата от 2015 ще е в учебния план за всички гимназии, и няма да мърдат от нея?

Намерих я тази наредба, сега ще се образовам. За който е като мен новак по темата, това е НАРЕДБА № 4
от 30 ноември 2015 г. за учебния план.

# 461
  • Мнения: 6 926
Да, това са рамковите планове. Но коя рамка ще избере училището, какви ИУЧ и какви ФУЧ ще се учат, както и какви профили ще има, се решава на педагогически съвет. Рамката се избира за 5 годишния срок, ИУЧ и ФУЧ се избира година за година, първите два профила ще ги обяви РУО в държавния план прием, а третия и/или четвъртия профил могат да се разберат и чак когато децата ни станат 10 клас (може и през април, всяко училище само си решава за тях, вкл. кога ще ги обяви).

# 462
  • Мнения: 520
По БЕЛ и при нас са предавали и обръщали внимание на причастията, както и на правопис с променливото -ъ.
Снощи правихме вкъщи със седмокласника Табло за будителите....

# 463
  • Мнения: 6 587
Аз влизам с въпрос:
Къде мога да направя справка за учител, в кое училище е преподавал до момента ?

# 464
  • София
  • Мнения: 7 056
Извинявам се, че нахълтвам в темата, но по повод деня на отворените врати на НПМГ ще ви отправя един апел!
Моля ви, всички, на които отсъствието/участието в сянка на учители не се е харесало и не сте разбрали подтекста и смисъла, не допускайте децата ви да учат там! Няма да сте доволни!

По повод ИТ, информатиката и математиката, какво да ви кажат, като вие много питате, а те имат официална учебна рамка, която трябва официално да следват... Wink

Общи условия

Активация на акаунт