1 жена къщата трябва да крепи ...

  • 4 235
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 130
Днес след  последният скандал на двамата братя на 60 годишнината на майка им,много дразги помежду ни и обесненията на 1 приятелка как свекърва и много държи на къщата,на това да смирява,да премълчи,да успокои и каже на мъжа си..Да..прав си само и само да спаси семейното огнище..оставам със следната дилема:
Това правилно ли е ? Някакъв остарял модел ли е или е въпрос на принципи?Интелигентност на жената ли е или е просто от обич? За тези които ме разбраха,моля за отговор.

# 1
  • Мнения: 1 770
Аз лично това не го приемам и не съм от тези, които да си мълчат, да търпят, да преглъщат и да приемат. Бях така за много дълго време, но вече не! Няма да ти кажа едното е правилно, а другото грешно! Не! Въпрос на избор е и няма нищо лошо в това да си баланса в една къща, да си търпелив и да правиш компромиси. Просто не е моето... Мисля, че всеки в живота си достига до етап в който не иска да прави компромиси със себе си и любимите си хора.
В една връзка трябва да има баланс, а не винаги единия да е "прав", а другия да прави компромиси, за да запази " семейното огнище".
До някъде е въпрос на възпитание. В каквото семейство израстнеш, обикновено копираш модела и в бъдеще. Но ако си малко по еманципирана и искаш да защитаваш своите идеи, тогава започваш да осъзнаваш, че този модел издиша и ти се иска да построиш свой собствен такъв. Някои хора обаче никога не се престрашават и страстно защитават грешния модел, за да не си признаят че се страхуват.

# 2
  • Мнения: 46 543
Не разбрах нищо. Двама братя се карат, ок. Коя жена трябва да крепи къщата - майка им, сестра им, някоя от жените им? Вие каква им се падате?
За какво се карат?

# 3
  • Мнения: 2 484
Имаш проблем с изказа и пунктуацията.

На въпроса, трябва да крепи къщата, разбира се. Ако и майката влезе в тона на двамата сина, и се изпокарат всички, да отровят празника, дали някой щеше да е хепи накрая?
Да си тактичен и търпелив, не те прави глупав.

# 4
  • Мнения: X
Мен ме дразнят такива стереотипи. Предпоставка са за нездравословни отношения. Двама души имат еднаква отговорност да крепят семейството!

# 5
  • София
  • Мнения: 38 595
Свеки /предполагам/ да си крепи къщата.
Вашето семейство - друга къща.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 291
Пълнолетните деца са отделни семейства, заедно със съпругите и непълнолетните им деца.
Скандали на чужд празник не са до крепене, а са липса на възпитание. Щом големи мъже не умеят да се съдържат няколко часа на рождения ден на собствената им майка, нещо явно куца сериозно и по-добре да избягват семейни събрания, независимо дали съпругите им ги смятат за прави или не.

# 7
  • Мнения: 2 886
Днес след  последният скандал на двамата братя на 60 годишнината на майка им,много дразги помежду ни и обесненията на 1 приятелка как свекърва и много държи на къщата,на това да смирява,да премълчи,да успокои и каже на мъжа си..Да..прав си само и само да спаси семейното огнище..оставам със следната дилема:
Това правилно ли е ? Някакъв остарял модел ли е или е въпрос на принципи?Интелигентност на жената ли е или е просто от обич? За тези които ме разбраха,моля за отговор.

Госпожо, от неясния ви и объркан словоред разбирам, че майката е поканила семействата на синовете си на 60 - годишнина. Братята са се изпокарали, вгорчавайки празника на майка си. Толкова е грозно, че..... И това  са зрели мъже със семейства. Думи нямам просто.

# 8
  • Мнения: 17 407
Нищо ново. Човек, ако е съвсем наясно какво го очаква, след като се задомят децата му, или като поотраснат, едва ли би се възпроизвеждал.
Голяма част от проблемите в едно семейство се отключват или задълбочават след появата на външни лица Simple Smile. Родители, братя, сестри, си остават семейство, колкото и да не се харесва това на зетьове и снахи.
Няма и голямо значение защо са се карали братята, но и майката не е просто потърпевша.

# 9
  • Мнения: 18 594
Аз разбрах нещо друго-въпросът е  дали майката е права да взема страна на виновния син за да крепи мира.Авторката е недоволна и засегната от намесата и приятелка я успокоила, че жената е реагирала така,за да успокои раздора.Казала е:да ,ти си прав за да прекрати свада.А тя е в дилема за истината и лъжата,дали е правилно да се постъпва така.

# 10
  • Мнения: 17 407
Всеки постъпва, както намира за добре, с всички отговорности за това. Не е полезно да зе заема страна в спорове, но за правилно или неправилно е много несериозно да се говори.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 291
Явно авторката не се е изразил разбираемо.
Аз пък разбрах, че пита дали съпругите трябва да вземат страните на мъжете си.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 344
Единственото, което разбрах е, че двама братя се скарали. Но питането не схванах - кой трябва да крепи мира, защо и как?

# 13
  • София
  • Мнения: 38 595
Две петлета се скарали пред поповата врата.
Поп излезе и им каза:
Иш миш ти жумиш!

# 14
  • Мнения: 2 039
Авторката да се научи да се изразява по-разбрано.Ако майката е крепила семейството на базата на компромиси и синовете й не са успяли да се държат прилично на рождения и ден,значи не е успяла.

# 15
  • Мнения: X
Днес след  последният скандал на двамата братя на 60 годишнината на майка им,много дразги помежду ни и обесненията на 1 приятелка как свекърва и много държи на къщата,на това да смирява,да премълчи,да успокои и каже на мъжа си..Да..прав си само и само да спаси семейното огнище..оставам със следната дилема:
Това правилно ли е ? Някакъв остарял модел ли е или е въпрос на принципи?Интелигентност на жената ли е или е просто от обич? За тези които ме разбраха,моля за отговор.
Няма правилно и неправилно, когато се отнася за Различни семейства.
В тяхното може да е правилно, в друго-нетърпимо.
Аз съм на 53 години.Т.е., от тяхното поколение.Никога не съм смятала за правилно, че жената Трябва да "преклони глава", само и само да има мир.
Познавам обаче млада жена, която винаги е съгласна с мъжа си, дори когато тотално не е прав, само и само да не го дразни и да има спокойствие.Не е финансово зависима, така че не е това причината да си мълчи.
Та, по-скоро е въпрос на семейни "традиции", а не на възрастови модели.

Пп:отивам да чета темата...

# 16
  • София
  • Мнения: 13 291
А жените толкова ли не са могли да сритат мъжете си под масата или са гледали сеир?

# 17
  • Мнения: 18 594
А жените толкова ли не са могли да сритат мъжете си под масата или са гледали сеир?
Може би и  това пита, трябва ли да сритват ,да потушават пожар жените...тя  по-зле от мен се изрази.Явно и  е за пръв път  да пита нещо.

# 18
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Пита дали е правилно при семейна разправия, независимо от кого започната, жената все да отстъпва и да казва на мъжа си, че е прав, за да се запазело семейното огнище. Не е правилно - семейството се състои от двама равноправни възрастни и двамата носят отговорност за него. Мъжът не е цар, че да не му се противоречи за нищо и да очаква от жена си да прави постоянно компромиси, както и жената е в пълното си право да не е съгласна с нещо и да го казва.

# 19
  • Мнения: 25 674
Та, по-скоро е въпрос на семейни "традиции", а не на възрастови модели.

Или на характер. В някои семейства жената пали от раз, а мъжът играе ролята на умиротворител.

# 20
  • ЯМБОЛ
  • Мнения: 1 022
Защо все жената да крепи мира?!

# 21
  • София
  • Мнения: 28 678
Днес след  последният скандал на двамата братя на 60 годишнината на майка им,много дразги помежду ни и обесненията на 1 приятелка как свекърва и много държи на къщата,на това да смирява,да премълчи,да успокои и каже на мъжа си..Да..прав си само и само да спаси семейното огнище..оставам със следната дилема:
Това правилно ли е ? Някакъв остарял модел ли е или е въпрос на принципи?Интелигентност на жената ли е или е просто от обич? За тези които ме разбраха,моля за отговор.
Не, не е правилно. За какво ѝ е на една жена такова семейство, в което непрекъснато е със сведена глава и прехапан език? Пък свекървата, ако иска да смирява и да мълчи, да смирява и мълчи в нейното семейство, да не се бърка в семействата на децата си.

# 22
  • Мнения: 215
Значи мъжът дерибейства, а жената си затваря устата, за да се бута някак си семейната каруца.
Ако авторката иска доброволно да се обезличи и затрие, може да последва свекървенския модел. И явно въпросната свекърва си е мълчала и за възпитанието на синовете си, за да се стигне до грозната ситуация на юбилея.

# 23
  • София
  • Мнения: 7 996
Нищо не разбрах от повествованието. Жената няма какво да крепи в разговор/спор между двама братя. Да си се разбират те помежду си, снахи и приятелки не би трябвало да вземат отношение. А опропастяването на празника на майката е дива глупост, факт.

# 24
  • Мнения: X
Към всички чужденци, избрали да живеят в България:
Значи, учете го тоя език !
Ходете на курсове ако трябва, положете усилия.
Хайде говоримо може и да ви разбират, но писмено е пълна скръб и тотално се губи смисъла на това, което сте искали да кажете.
Ще стане развален телефон.

Ние поставяме цифри само когато изброяваме неодушевени предмети.
За хора използваме думи.

Последна редакция: пт, 01 ное 2019, 14:15 от Анонимен

# 25
  • Мнения: 18 578
От цялата работа се разбира единствено, че двама братя пак са се скарали, този път на 60-годишнината на майка си.
Ами просташка работа. Но както се каза напред - явно всички имат заслуга.
Най-разумно ми се струва, още като се види, че работата отива към обичайния скандал, по-умните двама да станат, да кажат чао и да си спестят приноса. Останалите да се дърлят както са свикнали.

# 26
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Е, в 0:45, след роднинско парти, как искате да се изразява?! Grinning

И моля ви се, дамата е професионален писател. Нищо не разбирате вий!

# 27
  • София
  • Мнения: 19 257
Аз разбирам, че нейният мъж се е скарал с брат си на 60-тата годишнина на майка им. Свекървата е съвсем друга история, няма нищо общо.
Но въпросът за мен е реторичен, не че ги няма и такива жени, но остават все по-малко....надявам се

# 28
  • Мнения: 25 674
Авторката не изтрезня ли вече, че да обясни какво всъщност е станало и защо я е подтикнало към среднощни философски размисли кой да подпира къщата? И чия къща – нейната или на свекървата? Simple Smile

# 29
  • Мнения: 130
Да,правилно сте ме разбрали ,не говарех само за юбилея а и по принцип.
[/video]
Явно авторката не се е изразил разбираемо.
Аз пък разбрах, че пита дали съпругите трябва да вземат страните на мъжете си.

# 30
  • Мнения: 130
Како Сийке,не бях силно пийнала а по -скоро силно притеснена .За моята къща питам естествено.Дали е нормално аз все да мълча и да правя компромиси.За случката с юбилея се чудех ,дали беше по добре да замълча както направих или да направя забележка и да отнеса и аз някоя благословия 😁.Накрая се намеси собственичката на заведението която им направи забележка.Развалиха вечерта.
Намерих отговорите които търсех.Благодаря на всички ви.

# 31
  • Мнения: 87
Ако един дом се крепи на женско овчедушие, е@ати и дома 😄Смятам, че ролята на жената одавна вече не е само да народи деца, да мълчи и пере гащи. Изобщо грозно ми е, като някой прави разграничението жена-мъж. В един дом това са равноправни партньори-за 21ви век говоря, разбира се.

# 32
  • Мнения: 17 407
Абе, така е, само дето от напъните на жени да се равнят с мъже, доминирайки, нищо хубаво не е излязло.
В случая на тази жена - да си потърси грешката в избора на мъж, вместо да задава подобни въпроси.

# 33
  • Мнения: 87
Да, напъните за доминация са в другата крайност. Няма какво да търси грешки в избора си, авторката се чуди дали да прекланя главица, че да крепи на мъжа си"комфорта".Не виждам нейното мнение да играе роля в тази мила семейна картинка. Такива теми са ми крайно... Патриархални😄

# 34
  • София
  • Мнения: 28 678
Кой говори за доминиране? Да не си изтривалка, не значи задължително да доминираш. Пък и дали доминираш зависи от характера, а не от пола. Ако някой трябва да се напъва, за да доминира, значи не му е работа да доминира. А дали е мъж или жена е подробност.

Последна редакция: сб, 02 ное 2019, 21:24 от milenaka

# 35
  • Мнения: 17 407
Противоречиш си след първото изречение.
Да, напъните за доминация са в другата крайност. Няма какво да търси грешки в избора си, авторката се чуди дали да прекланя главица, че да крепи на мъжа си"комфорта".Не виждам нейното мнение да играе роля в тази мила семейна картинка. Такива теми са ми крайно... Патриархални😄

Мъж, пред когото се чудиш дали да прекланяш главица е също лош избор Simple Smile

# 36
  • Мнения: 87
Противоречиш си след първото изречение.
Да, напъните за доминация са в другата крайност. Няма какво да търси грешки в избора си, авторката се чуди дали да прекланя главица, че да крепи на мъжа си"комфорта".Не виждам нейното мнение да играе роля в тази мила семейна картинка. Такива теми са ми крайно... Патриархални😄

Мъж, пред когото се чудиш дали да прекланяш главица е също лош избор Simple Smile
Но не това терзае авторката.

# 37
  • Мнения: 17 407
Ми да не мълчи, ама я е страх да не я отнесат и нея. Кофти отвсякъде.

# 38
  • Мнения: X
Ама за какво крепене става въпрос? Тя пита дали е трябвало да се намеси в разпрата между свекървата и синовете й. Освен ако не се смята за истинска дъщеря на свекърва си, за какво ще се меси? Аз ако реша да споря с майка си или брат си, хич няма да се очаровам мъжът ми да се намеси, точно както аз не се меся изобщо в отношенията му с неговите роднини. Не говоря за скандали разбира се, но и въобще не разбирам обърканата роля на авторката на темата.

# 39
  • Мнения: 46 543
Абе, така е, само дето от напъните на жени да се равнят с мъже, доминирайки, нищо хубаво не е излязло.
Никога не съм разбирала какво значи напън да се равни с мъжете.
За мен има адекватно и неадекватно поведение спрямо дадена ситуация, а дали е мъж или жена, това е последното, което има значение. Това ли е напън?

В случая адекватно за мен е най-близките хора на двамата (отново без значение от кой пол са) тактично да прекъснат разправиите. И вече насаме да обсъдят сериозно въпроса и да си кажат мнението, че подобни сцени са недопустими.
Да, права си, че изборът е важен, но не винаги това се проявява в началото. Има катализатори, които активират някакъв проблем 10-20 или повече години по-късно и това не значи, че не си гледал в началото. И естествено, че няма да захвърлиш всичко, а ще се опиташ да помогнеш на човека до теб.

Уточнявам, че не говоря да им се меси в отношенията. Но като най-близкият до него човек трябва да го свали на земята. Пък ако не става, тогава вече ще мисли какво да прави.

А на първия въпрос - едно семейство опре ли дотам да се крепи само от единия, пиши го заминало.

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 12:03 от Не се сърди, човече

# 40
  • Мнения: 3 186
Съвременните схващания са различни и може би реалистични, но и аз съм чувала от старите, че "по-умният трябва да отстъпи", "жената трябва да е по-умна и да отстъпи" в смисъл, че жените са смятани за по-овладяни, по-неагресивни, не палят лесно и в разгара на скандала трябва да умирят мъжа си, а после, като утихнат емоциите, да говорят спокойно със съпруга си и да му обяснят гледната си точка.
В това има резон според мен донякъде, защото, когато някой ти крещи, заплашва и налита на бой, не е много удачно да му отговаряш насреща, че не е прав.

По темата - смятам за просташко роднини - в случая, двамата братя, да си разрешават старите дрезги на празника на майка си. Двама се напили и решили, че това е правилното място и правилното време да си разяснят отношенията пред всички. Със сигурност ще говоря с мъжа си, ако прави такива сцени, но едва след като се приберем.

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 12:13 от tainichka

# 41
  • Мнения: X
Скрит текст:
Како Сийке,не бях силно пийнала а по -скоро силно притеснена .За моята къща питам естествено.
Дали е нормално аз все да мълча и да правя компромиси.За случката с юбилея се чудех ,дали беше по добре да замълча както направих или да направя забележка и да отнеса и аз някоя благословия 😁
Скрит текст:
.Накрая се намеси собственичката на заведението която им направи забележка.Развалиха вечерта.

Когато двама братя се карат помежду си или с майка си, това какво общо има с теб и твоето мълчание?
Ако аз се скарам със сестра си, хич не желая мъжа ми да се меси и да си казва "тежката дума"...това е между нас двете.Пък дали си "скубем косите" насаме у дома, или на градския площад, пак е Наша работа.
В този ред на мисли, не бих, и не съм се месила в конфликти, които не ме касаят в момента.
Ако мъжа ми пробва да ми се налага на Мен, това вече е друга бира...

# 42
  • София
  • Мнения: 28 678
Скрит текст:
Абе, така е, само дето от напъните на жени да се равнят с мъже, доминирайки, нищо хубаво не е излязло.
Никога не съм разбирала какво значи напън да се равни с мъжете.
За мен има адекватно и неадекватно поведение спрямо дадена ситуация, а дали е мъж или жена, това е последното, което има значение.
Скрит текст:
Това ли е напън?

В случая адекватно за мен е най-близките хора на двамата (отново без значение от кой пол са) тактично да прекъснат разправиите. И вече насаме да обсъдят сериозно въпроса и да си кажат мнението, че подобни сцени са недопустими.
Да, права си, че изборът е важен, но не винаги това се проявява в началото. Има катализатори, които активират някакъв проблем 10-20 или повече години по-късно и това не значи, че не си гледал в началото. И естествено, че няма да захвърлиш всичко, а ще се опиташ да помогнеш на човека до теб.

Уточнявам, че не говоря да им се меси в отношенията. Но като най-близкият до него човек трябва да го свали на земята. Пък ако не става, тогава вече ще мисли какво да прави.

А на първия въпрос - едно семейство опре ли дотам да се крепи само от единия, пиши го заминало.
Напълно съм съгласна. Първобитни индивиди има и от двата пола. Хора с акъл – също.

# 43
  • Мнения: 3 186
Франсоаз, аз бих искала, някой да ми каже - "Много е селско да се разправяш със сестра си на градския площад. Отстрани го видях и е много грозно. По-добре е да направиш еди-как си, ако искаш." Бих била доволна, ако мъжът ми може да ми бъде коректив.

Общи условия

Активация на акаунт