Частни училища - информативна тема 30

  • 32 538
  • 749
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 151
Здравейте!
Може би ще ви се стори странен въпросът ми, но има ли частни училища, които да приемат в първи клас, деца, които не могат да четат и пишат?
Питането ми е провокирано от приемните процедури в някои ЧУ, с които се сблъсквам тези дни.
Целта ни е нормално частно училище, със деца на "средната" класа, които не се скъсват от учене, но все пак не са и в дъното на класациите. Имат време за игра и получават добра подготовка по базовите предмети и евентуално език. Децата ни са нормални за възрастта си, понякога кротки, понякога палави - момчета, не четат и не пишат, в градината казват, че са умни. Кварталните ни училища не стават - в тях контингентът е предимно малцинствен.

Благодаря за всяка информация!

# 316
  • Мнения: 5 898
Зависи какво разбирате под не четат и не пишат. Всъщност по МОН програма в ПУК децата изучават буквите, изисква се да могат да определят дори гласните звукове в дума, изучават цифрите и т.н.

# 317
  • Мнения: 151
Зависи какво разбирате под не четат и не пишат. Всъщност по МОН програма в ПУК децата изучават буквите, изисква се да могат да определят дори гласните звукове в дума, изучават цифрите и т.н.

Познават повечето букви, но не могат да сричат все още и не могат да пишат повече от отделни букви. Знам, че сега го учат, но изпитите са през януари. Все пак няма как да научат всичко от програмата до януари вместо до май. Цифрите ги знаят, могат да смятат що годе сносно за възрастта си.
Изискванията на някои от училищата включват детето да отговаря на въпроси, върху текст, който само е прочело. Може би някои деца го могат, на някои просто им е дошъл момента и са се научили, но аз не смятам за изоставане, това, че моите не го могат към момента...

# 318
  • Мнения: 8 243
Здравейте!
Може би ще ви се стори странен въпросът ми, но има ли частни училища, които да приемат в първи клас, деца, които не могат да четат и пишат?
Питането ми е провокирано от приемните процедури в някои ЧУ, с които се сблъсквам тези дни.
Целта ни е нормално частно училище, със деца на "средната" класа, които не се скъсват от учене, но все пак не са и в дъното на класациите. Имат време за игра и получават добра подготовка по базовите предмети и евентуално език. Децата ни са нормални за възрастта си, понякога кротки, понякога палави - момчета, не четат и не пишат, в градината казват, че са умни. Кварталните ни училища не стават - в тях контингентът е предимно малцинствен.

Благодаря за всяка информация!

Ами не знам кои са тези училища но ми се вижда странно.
Моето е в училище с изпит. Теста беше четен от учителката.
Същото съм чувала и в други ЧУ.

Нямам идея кои класации гледате, но ако говорим за НВО там факторите за оценка са доста различни.
В 90% от случайте децата са от средната класа и не се скъсват от учене.

Последна редакция: чт, 21 ное 2019, 13:45 от Hope for Two

# 319
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Sky, напълно Ви разбирам, за мен изискванията за звуков анализ и дорисуване на лица за 5г момче са дооста завишени, гледам нивото не само на моето дете, а дори другарче пт 6 годишните се затруднява с последна буква...
Вижте Увекинд. Мисля, че приемната процедура е по-лека и отговаря на изискванията ви за среда и натовареност.

# 320
  • Мнения: 5 898
Е, тук говорим за деца в предучилищна група, а не в трета група.

# 321
  • София
  • Мнения: 17 282
Sky, в ОТ биха се справили, вижте дните на отворени врати, когато ги обявят.

# 322
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Добре де, хора, аз ли не съм в ред, или комуникацията в повечето ЧУ е тотално сбъркана?!
От месец се опитвам да се свържа с няколко училища и да организирам срещи или поне яснота по приема, над 50% удрям на камък. Ето обобщение дотук:
- Азбуки- всеки опит за информация е като да искаш среща с папата. От един телефон те пращат ма друг, после искат мейл, после заявление, отговор нулев. Яснота за прием набор 2014 няма. Последно обещаха да пуснат върнат мейл, но вече не вярвам.
- БШ- сходно. Не били готови с условията, но и няма яснота кога ще бъдат, преди това отказват среща. Поне по телефона са човечни.
- Меридиан- това училище все едно не желае кандидати. От 5 опита 4 не вдига никой, накрая ни уведомиха, че телефонът не е точния, но не предложиха друг. То ни беше в резервите така или иначе.
- Светлина- много любезни, но ще имат яснота най-рано януари.
- КО печели всички точки по комуникация и веднага откликнаха с лична среща. Сред плюсовете са доброто (уж) ниво на англ и мат, ценностите, на които учат децата (случайно станахме свидетели как възпитано децата поздравиха чистача). Не е нашето училище обаче поради почти пълно отсъствие на разчупен подход и излизания навън (двор почти няма). Иконата и часът по религия също не е моето нещо. Но хората са честни, мили, дадоха ни насоки за други училища, вероятно духът и връзката с родители там са на ниво и бих препоръчала на търсещите класически тип обучение.
- Изи- засега фаворит, а ни беше също в резервите. Малко маркетингът и розовото са ми в повече, но ако се абстрсхирам, атмосферата и програмата са точно това, което търсим. Дворът е малък, но има и катерушки, и дървета. Стаите са прекрасни, материали, учебници, всичко е интересно и искам и аз да уча там. Столовата е ужасна, да, салончето също, дано новата къща да е по-добре.

Това са засега моите впечатления, надявам се да разгледаме всички училища до месец-два и да вземем правилно решение. И знам, че комуникацията около приема не е показателна (или даже с обратен знак- търсените училища могат да си позволят неличен подход), но ми е трудно да харесам училище с негативно отношение към родителя...и все пак търпя и звъня пак, защото важно е да е добро място за детето, моето его няма роля.

Да не се чуди някой пак на подбора- въз основа на локация (източни квартали), като избягваме най-академичните с тежко натоварване в класически стил.

# 323
  • Мнения: 1 445

- Азбуки- всеки опит за информация е като да искаш среща с папата. От един телефон те пращат ма друг, после искат мейл, после заявление, отговор нулев. Яснота за прием набор 2014 няма. Последно обещаха да пуснат върнат мейл, но вече не вярвам.


Миналата година изпитах същия проблем по време на кампанията за кандидатстване. Бях се притеснила,че и като започне училище ще е така,но притесненията ми се оказаха безпочвени. Коментарът ми не ти помага, но се надявам евентуално да те успокои, в случай че изберете училището.

# 324
  • Мнения: 914
Може да видите и Артис - там навремето бързо си направихме среща със собственика, имаше и отворени врати. Опитват да са “по-разчупени”, изобщо за първи клас си беше екстра.
Бяха разделили децата в първи клас на два класа и ги сляха във втори, когато тези, които не се справяха с четенето си наваксаха.

(Мен ми късаха нервите: пленерите и прочие бели, зелени, бомбени училища в учебна време, които пък радват някои родители; липсата на втори чужд език (което също не за всеки е минус); смяната ня директори, но сегашната мисля, че ще се задържи)

# 325
  • Мнения: 5 639
Дорис Тенеди.

# 326
  • София
  • Мнения: 62 595
Здравейте!
Може би ще ви се стори странен въпросът ми, но има ли частни училища, които да приемат в първи клас, деца, които не могат да четат и пишат?
Питането ми е провокирано от приемните процедури в някои ЧУ, с които се сблъсквам тези дни.
Целта ни е нормално частно училище, със деца на "средната" класа, които не се скъсват от учене, но все пак не са и в дъното на класациите. Имат време за игра и получават добра подготовка по базовите предмети и евентуално език. Децата ни са нормални за възрастта си, понякога кротки, понякога палави - момчета, не четат и не пишат, в градината казват, че са умни. Кварталните ни училища не стават - в тях контингентът е предимно малцинствен.

Благодаря за всяка информация!

На мен този пост като основна идея ми напомна на "а има ли начин да направя мускули като на тези от списанията без  да вися с часове в залата, без треньорът да ме кара да правя много упражнения и да ходя по един път в седмицата за един час?". Разбира се, госпожо, имаме чудни хапчета - без усилия, без да се ограничавате от храна, без упражнения - само си ги пиете един път на ден и живеете както досега! Да, също предлагаме и друго решение, ако и хапчета не ви се пият - фотошоп!
Сериозно, нима очаквате хем да нимат добра подготовка и евентуално език, които не се скъсват от учене и имат време за игра (какво означава време за игра, да играя по половин ден ли?). Няма значение дали е частно или държавно училището, тези условия са в конфликт - няма как хем да са подготвени, хем да не се скъсват от учене (каквото и да означава това за вас).  Всички деца са умни. Как си го представяте като всеки предмет има определен брой часове плюс часове по език? Откъде, според вас ще се вземат тези часове при един учебен ден? Добра подготовка е за четворка, но това едва ли би ви задоволило. Истинската добра подготовка изисква учене, което вероятно за вас ще е "скъсване от учене", защото всяка стабилна подготовка иска допълнителни усилия и упражнения над заложеното по учебната тетрадка - ако там има по две картинки на звук, за стабилна подготовка ще има по четири картинки за звук.

# 327
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Анди пак се изказа като специалист по всичко и за всички...
Госпожата ще се ориентира в ситуацията.
Но не всички деца са умни и не всички възрастни са умни. Последните не затъпяват с възрастта докато стигнат 30. Тъпи са си и преди това. И е страшно лицемерие да се твърди обратното.

В отговор на госпожата вижте ОТ, БШ и ТЕ

# 328
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен това ми е работата - да зная как става номерът с ученето при хората. А то става с необходимото технологично време и работа. Със сигурност ако имаше лесни начини, досега всички щяха да ги използват, особено аз щях да ги използвам на първо място. Знаеш ли колко усилия, време и търпение биха ми икономисали?
Как точно става добрата подготовка без скъсване от учене? По магичен път или с обещания за магично обучение? Това е като да искаш хем да изядеш тортата, хем да е цяла.

# 329
  • Мнения: 4 032
Пипи, каква е тази икона в КО? Дъщеря ми е там от тази година, но нито знаех за час по религия, нито за някаква икона. Имаш ли някаква допълнителна информация?

Общи условия

Активация на акаунт