💪"Игри на волята: България" - Тема 14 /Финал/

  • 176 785
  • 5 809
  •   1
Отговори
# 5 745
  • Мнения: 9 162
Е как да не е традиция хорото? То остана ли нещо българско вече, та и малкото дето го имаме да се гордеем, почитаме и т.н. го отричаме(( Нестинарството също не е нищо за някои, но ...
 Мъжко хоро в ледени води на Йорданов ден не знам някъде да правят по света. Може да е глупаво, отживяло, но си е наше. Хората се вълнуват там, преживяват го, очакват го и го правят заради обичая, традицията и се гордеят с това.

# 5 746
  • Мнения: 2 416
Веднъж, веднъж ама използва да покаже екипчето в праймтайм..

# 5 747
  • София
  • Мнения: 3 824
Мъжкото хоро в ледени води е "традиция" на няколко години. Не е отживелица, ама хич, по-скоро е нова мода. Наистина го няма никъде по света. И у нас до преди няколко години не го е имало. Така казват историците.
Плуването за кръста е традиция, но там желаещите да участват не са много и по разбираеми причини не е толкова популярна като хорото.

п.с. да се потопиш до кръста в ледена не е кой знае каква работа. Изтръпват ти краката, не ги усещаш и няма проблем. Особено ако подгрееш с няколко ракии Simple Smile Виж да плуваш в 6-8 градуса е съвсем друго. Като си потопиш гърдите се получава един спазъм от който за момент дишането спира. Абе гадна работа е...и доста по-"мъжко" от пияното хоро Simple Smile Та така, личен опит споделям Simple Smile

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 22:51 от Елл

# 5 748
  • Мнения: 9 162
Скачането за кръста знам, че е традиция. А хорото също от доста години слушам за него, не бях сигурна и погледнах какво се пише и намерих това
"Леденото хоро е ежегоден обичай в Калофер на Йордановден. Хорото, наричано още мъжко хоро, се играе само от мъже в ледените води на река Тунджа.

История
Обичаят датира от 70-те години на XX век. [1]

Според други, традицията е от времената на османското владичество. Османската империя имала практиката да вербува хайдушки чети срещу определена свобода – за да се отърве от тяхното влияние и същевременно да получи охраната на проходи. Така и станало с калоферската, на която е дадено място за заселване без данъци. Със своето ледено хоро калоферчани целели превантивно да взимат страха на околните села. [2]

Най-голямото мъжко хоро е изиграно от 15 000 души. [3]

# 5 749
  • София
  • Мнения: 3 824
Да не навлизаме в теми които не са много по темата Simple Smile Само ще вметна, че Уикипедия не е много достоверен източник на информация. Утре мога и аз  да напиша една статия там за това, че земята е плоска например Simple Smile

# 5 750
  • Мнения: 9 162
Няма проблем да пишеш за което искаш, поне според мен. А за хорото щом твърдиш, че е от няколко години и не е традиция, ти го копирах, има доста статии, мисля да им се доверя. Извини ме, не подценявам и твоето мнение, че било от няколко години, но си мисля, че повечето са на друго мнение публикации.
Скрит текст:
1. Изчаква се влизането на местните в 8:00 начело с гайдарски състав при НЧ „Христо Ботев“ гр. Калофер. Хвърля се кръста в реката и се дава на най-малкия участник в хорото.
2. Около 8:15 влизат и гостите на града, които се присъединяват към хорото на местните и заедно танцуват хорото.
3. Официалната песен на хорото, която се пее по време на обреда е „Залюбила е Василка“.
4. Препоръчително е влизането във водата да става с народни носии.
5. Не се допуска влизането в реката на хора във видимо нетрезво състояние.
6. Не се толерира използването на партийни или политически символи в реката. Българският трибагреник и Самарското знаме са неизменна част от обичая..

Мъжки Водици е от старата вяра на българите, преди християнството. Дали се празнува Богоявление, Йордановден, или Водици и трите се преплитат в кулминацията на мъжката енергия. На 6-ти Януари се отбелязва прехода към следващия природен цикъл. За щастие природните цикли не се интересуват от неопрена НА ПИШМАН МЪЖЕТЕ под носията. Имало я е тази традиция и пак ще я има. Не може да се спре порива на душата от изява на вътрешните движещи сили в хармония с природата. В днешно време „Мъжкото хоро“ не е само преклонение към предците и съхранение на традиците. Демонстрация на сила и мъжество на здрави и горди мъже, обединени в братска верига, хванати за ръце и пеещи народни песни. Това са българските юнаци, които пазят духа на Ботев и Левски и ще са утрешните пазители на България.

Автор: Станимир Георгиев

 

# 5 751
  • Мнения: 2 707
Хорото във водата е традиция от има-няма 2000 и някоя, когато някой го обяви за традиционно и като се почна една... Както и да е, Весо с неопренчето си пасна като муха на такова на тази традиция. Имаме си традиции, но от медийни панаири с тъпани и гайди не могат да се вредят, та сме ги забравили.

Юлиян като го гледам по потник и ме втриса от студ. Някъде из сторитата му го има в по-нормални дрехи, та може да е било някаква епизодична поява на потника.

Бизначките няма да ги дават и следващата седмица, уви.

# 5 752
  • Мнения: 4 706
Да, проблемът на сегашното време не е липсата на информация като по време на предишните поколения, а селектирането й, отсяването на истината във всяка статия и информация свободно достъпна из интернет.
Няма лошо Юлиян да готви по екип Grinning щом му доставя удоволствие, в крайна сметка те са го поканили в Черешката точно, защото стана ''известен'' с участието си в ИВ. Аз или някой друг тук може да сме по-добри домакини, да готвим и умеем да посрещаме гости по-добре, но няма да ни поканят, казах че само това не му харесвам на Черешката и че нарочно канят тотално различни хора, за да има сензации, правят си социални експерименти хората. А самите хора, ако искат да се забавляват да го правят, ако искат да се карат и напрягат тяхна воля. Ето сега Нешка Робева и мис България, покрай, която имаше толкова скандали... а то мис България не беше ли за естествена красота, а другото да беше плеймейт? Grinning

# 5 753
  • Мнения: 2 707
Хайде и тази снимка, и май изгледахме Черешката с Юлиян за седмицата Joy

Скрит текст:

И едни близначки, да не е само Юлката.
Едната ми е много по-хубава от другата, но не знам коя коя е...

Скрит текст:

# 5 754
  • Мнения: 4 706
страх... майка страх... No Mouth

# 5 755
  • Мнения: 10 354
Мен от тая шарения покрай близначките, глава почва да ме боли. Не знам на къде да гледам по напред....От къде ги намират тия одежди, освен ако сами не ги скалъпват....

# 5 756
  • Мнения: 2 416
За мен Стафания е по-хубавата от двете. Различавам ги лесно, особено когато говорят, защото Елена има леек говорен дефект.


Елена в ляво, Стефания в дясно. Стефания има по-чаровна усмивка,но като цяло и 2те са ми симпатични, визуално.

# 5 757
  • Мнения: 2 707
Да, значи и аз Стефания имам предвид. Тя има по-нежни черти някак си.

# 5 758
  • Мнения: 36 935
Хм, колкото и да ги гледам, не виждам разлика. Ако си сменят роклите, няма да забележа. Хубави са, не са ослепителни красавици, но ми харесват повече от онази гротескна джука миската.

Тази седмица на Черешката сигурно се е снимала сега (през настоящата седмица). Ще мине доста време, докато й дойде реда за излъчване.

# 5 759
  • Мнения: 19 045
За мен Елена е по-хубава, по-слабичка е, Стефания все ми изглежда видимо по-пълна. А и брадичката й е по-изпъкнала, Е. ми е по-женствена.

П.С. Слава Богу тук не си застъпват рамената

Общи условия

Активация на акаунт