Православието като начин на живот - 8

  • 41 958
  • 741
  •   1
Отговори
# 105
# 106
  • Мнения: 9 152
Хейт има, но излязоха и някои неочаквани положителни мнения (неочаквани за мен може би).
Когато искаш Причастието да е с различна лъжичка, хората да не се причастяват от една и съща, все едно казваш, че Христос разнася зарази.
Скрит текст:
Може би хората, които желаят това не го осъзнават, по-изплашени са...

Ето още един текст от свещеник:
Скрит текст:
Много хора без да се усетят изпаднаха зад борда на кораба на спасението и то с пълното убеждение, че са прави..тъжно ми е! Разделителната линия между социалната отговорност (за която съм и аз) и откровеното, макар и неосъзнато богохулство е твърде тънка! Най-силното оръжие на рогатия е неговото лукавство! Той може да направи така, че да паднем в най-тежък грях и да останем с личното убеждения, че сме абсолютно прави! Да! Всеки е длъжен да пази другите, дори и с цената на своето лично удобство, щом така се налага и полагайки по този начин душата си за ближния, но това не означава, че трябва да "освиркваме" и сочим с пръст духовниците и християните, които са в храма! И едните, и другите се молят за тези, които не могат или предпочитат да не ходят да се черкуват! Убеден съм, ще в храмовете има чистота и дисциплина, каквато подхожда на всяка лечебница. Вероятно не малко хора имат повече страх от болестта, отколкото от Бога и не бих си позволил никога да ги осъждам в сърцето си, но и много приказки преминаха границите на търпимото. За съжаление вирусът ще отнеме не малко животи, но рогатият ще отнеме и не малко душѝ, които са убедени, че и богохулството е позволено в тази битка. Нека спазваме препоръките на здравните власти, защото това е нужно и добро, но нека и не се превръщаме в богоборци. Просто едното не върви в комплект с другото. Да не разпъваме Христос и ние! Тоя вирус извади на повърхността дълбоко пазени и неочаквани лични истини на много хора...всеки се сблъска със себе си...

отец Стефан Димитров

Между другото от свещеник:

Скъпи приятели,ако имате познати, които са сами в Италия и имат нужда, дори само да поговорят с някой, пишете ми на лични! Имам вече такива случаи..

Не знам дали трябва да му слагам профила тук, но мога да го пратя на лични, на който иска..
[/spoiler]
През ум не може да ми мине да направя пряка корелация между някаква  лъжичка и Тялото и Кръвта Христови....

# 107
  • Мнения: 60
Катерица, може би не можем да се разберем Simple Smile
Аз може би не мога да обясня добре какво искам да кажа

Митрополот Гавриил:
Няма случай в цялата църковна история, в който някой да се е заразил от вземане светото причастие”, заяви ловчанският митрополит Гавриил на брифинг в Министерски съвет. Отговорът му дойде след въпрос на журналист как ще коментира думите на заместник-председателя на на Народното събрание Валери Симеонов да ен ес прави, че вземането на причастие на толкова много хора с една лъжичка е безопасно

https://eurocom.bg/new/mitropolit-gavriil-nyama-sluchay-v-istori … vetoto-prichastie

Тялото и Кръвта Христови се предават на вярващите чрез лъжичката, следователно лъжичката не може да бъде преносител на зарази. Тялото и Кръвта Христови я очистват.
Ако някой смята, че лъжичката е заразна, значи не вярва, че Тялото и Кръвта Христови могат да очистят микробите. Затова казах, че ако някой смята, че може да се зарази от лъжичката, смята че Христос разнася зарази.

Надявам се по-добре обясних.

# 108
  • Пловдив
  • Мнения: 198
Това е статията, за която споменах:

https://renetatrifonova.wordpress.com/2020/03/21/%D0%B1%D0%BE%D0 … 0%BE%D0%BC%D0%B5/

# 109
  • София
  • Мнения: 6 182
Аз се чувствам ужасно. Чувствам се виновна, че не вземам причастие и че съм уплашена. Болна съм. Вече трета седмица кашлям ужасно. Естествено няма как да търся лекари точно сега и само на Господа се моля и разчитам. Плача си у дома, но не смея да отида на църква. А кога ли ще мога да отида? Толкова е недостойно, но се страхувам от смъртта. Страхувам се за децата си. Чудя се как ще се върна в църквата ако изобщо се върна? Сигурно всички ще ме гледат като предателка, която се е уплашила и е "изпаднала зад борда", но никой не ми протегна ръка да ме спаси Cry Никой не се поинтересува, къде съм и как съм.  Ами сигурно съм такава, но оства само надеждата ми, че Христос е всеопрощаващ и че той ще ми прости. Моля ви, бъдете милостиви и не съдете твърде строго. Ако имате възможност поинтересувайте се къде са енориашите от вашата църква, които отсъстват! Поинтересувайте се как са - физически и психически, може би имат нужда от помощ.

# 110
  • Мнения: 15 238
M_I_A,
Защо се терзаеш толкова много? Какъв предател си, кого предаваш? Насочи усилията си към това да оздравееш и продължавай да се молиш за това. Бог е строг, но справедлив и много милостив.
Оздравявай! Hug

# 111
  • Мнения: 60
M_I_A,
не се притеснявай, не смятам, че някой ще те помисли за предателка... Аз една неделя (вече имаше извънредно положение мисля) не отидох, защото и аз не се чувствах много добре.
Не трябва да се притесняваш какво ще си помислят хората, а и не забравяй, че преди извънредното положение хора, които са били болни също не са ходили на църква. По-важни са отношенията ти с Христос, а не с хората, така че не се притеснявай от хората Simple Smile
Ние всички си имаме различни страхове и слабости.
Съжелявам, ако аз съм предизвикала такива мисли у теб с постовете си.
Просто не исках хората да си мислят, че Причастието е заразно и че в църквата може да се заразиш. Защото не можеш да се заразиш в църквата и Причатието не е заразно.
Ти нямаш ли телефона на свещеника си, да му се обадиш, да си поговорите...

Също, ако някой има нужда:
Телефонна линия за духовно-психологическа подкрепа във връзка с психическото напрежение от COVID-19
https://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=317339

# 112
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 005
Аз се чувствам ужасно. Чувствам се виновна, че не вземам причастие и че съм уплашена. Болна съм. Вече трета седмица кашлям ужасно. Естествено няма как да търся лекари точно сега и само на Господа се моля и разчитам. Плача си у дома, но не смея да отида на църква. А кога ли ще мога да отида? Толкова е недостойно, но се страхувам от смъртта. Страхувам се за децата си. Чудя се как ще се върна в църквата ако изобщо се върна? Сигурно всички ще ме гледат като предателка, която се е уплашила и е "изпаднала зад борда", но никой не ми протегна ръка да ме спаси Cry Никой не се поинтересува, къде съм и как съм.  Ами сигурно съм такава, но оства само надеждата ми, че Христос е всеопрощаващ и че той ще ми прости. Моля ви, бъдете милостиви и не съдете твърде строго. Ако имате възможност поинтересувайте се къде са енориашите от вашата църква, които отсъстват! Поинтересувайте се как са - физически и психически, може би имат нужда от помощ.
О, МИА, нали и аз минах през това и даже писах тук. Такива простотии надрънках през това време, че дълго ще ме е срам. На Цветница не отидохме на църква. ММ е много спокоен и овладян човек, но ме помоли да не ходим и малко да послушаме /щото аз съм много бойна/ и реших и аз да го послушам поне веднъж. Сега му казах, че ще ходя вечер през тази седмица дори и за малко и, че в петък ще минем под плащеницата и той се съгласи. Не мисля, че докато си болна по принцип е редно да ходиш на църква, най - малкото, от уважение към останалите. Ще се върнеш после и ще ти е много хубаво. В интерес на истината и аз усещам едно такова отношение от тези, които са постоянно в църква към  тези, които си позволяват да отсъстват и това не ми се струва никак редно и чувството за превъзходство не би трябвало да има място в храма.Моят отец, когато много обичам ми каза, че страхът от църква не е хубав, но много хора ги е страх, защото това ни залива от всякъде , но важното е да станем, след като паднем.

# 113
# 114
  • София
  • Мнения: 7 892
17. АПРИЛ. 2020 ГОДИНА
ВЕЛИКИ ПЕТЪК!


Днес виси на дърво Този,
Който надвеси земята над водите;
с венец от тръни се увенчава Този,
Който е Цар на ангелите;
в лъжлива багреница се облича Този,
Който облича небето с облаци,
с плесница приема Този,
Който в Йордан освободи Адам;
с гвоздеи се приковава Женихът църковен;
с копие се пробожда Синът на Дева.

Покланяме се, Христе на Твоите страдания.
Покланяме се, Христе на Твоите страдания.
Покланяме се, Христе на Твоите страдания.
Покажи ни и славното Твое Възкресение.

# 115
  • София
  • Мнения: 5 247
Някой днес бил ли е на църква?
Отидох до св.Климент Охридски- заключена.
Натъжих се.

# 116
  • София
  • Мнения: 7 892
Някой днес бил ли е на църква?
Отидох до св.Климент Охридски- заключена.
Натъжих се.
След консултация със свещеника, не отидох. Обяснил ми е какво трябва да чета в  къщи и това ще правя.
По всяка вероятност тази година ще пропусна и пасхалната литургия.

# 117
  • Мнения: 60
Цитат
Някой днес бил ли е на църква?

да, отворена е нашата. За София става въпрос, квартална, не е в центъра.

# 118
  • Пловдив
  • Мнения: 2 419
Здравейте
Отдавна не съм писала. Даже съм пропуснала новата тема. Чудих се как така никой не пише.
Ние вкъщи имаме малко кученце и с котката и децата сега ми е доста натоварено.
Но съм тъжна, очите ми често се насълзяват и душата ме боли от всички злобни, лоши и непросветени коментари за отворените църкви и Светото Причастие. Даже днес си позволих да напиша коментар на предаването Преди Обед. Да се чуди човек какво празнуват всички. Няма вяра, няма разбиране. Всяка втора дума - другите били по вярващи, пък видиш ли затворили и един куп други доводи- че нямало нужда от църква, всеки намирал Бог в него си и т.н.
Сега изкарват виновна Църквата за повишението на случаите, защото имало литургии на Цветница и Лазаровден. След седмица ще е Възкресението, Причастието, а не стадното изнасяне и обикаляне по улиците.

Аз не съм ходила на Литургия. На Цветница към 1 ч. изтичах до Църквата, запалих свещичка, взех си нафора (много) от съда, в който я оставят и избягах.

Много се чудя утре вечер дали да отида с малкия ми син.
Бъдете благословени, здрави!
Бог да е до нас!

# 119
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 005
Нашата църква е малка и днес минахме под плащеницата. Нямаше никой, което пък мен натъжи. Моля се, моля се това да отмие по - бързо. Преди да сме се огрешили много с лоши думи и словесни престрелки. За утре вечер се чудя. Но като видях какво беше вчера в Кауфланд /бой на негри в тъмна нощ/ и в същото време спокойните 20тина човека в църквата на снощната служба ще е грехота да обвинят църквите за т.н. им пик. Пък и роми в църквите не видях. Ще ми е много, много непривично да не чуя пове камбаната и "Христос возкресе", пък макар и отдалеч!

Общи условия

Активация на акаунт