Истанбул [тема 51]

  • 39 486
  • 743
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 1 173
Много ви благодаря, Беличке и AIR. Flowers Tulip
Ще умуваме и пак ще се допитам до вас.

# 286
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 849
Ох направо се пренесох в Истанбул чрез вашите разкази.Ние ще ходим за първи път в края на април и вече нямам търпение.Още е рано за организация,но ще задам няколко въпроса Simple Smile
Ще ви напиша как съм замислила програмата,моля коментирайте,за да стане идеална!
Първият ден по график трябва да пристигнем в града около 8-9 часа сутринта.Ще пътуваме с кола и мисля направо с колата да отидем до Виаленд.1 въпрос- има ли там къде да се паркира и възможно ли е плащането на входа да е с карта?Ако успеем да се наситим на Виаленд до към 3-4 часа ще тръгнем към хотела.Иска ми по път да минем през тюркоаз/ час-два достатъчни ли са?/. Ако пропуснем Тюркоаз ще тръгнем направо към хотела,а ще трябва да преместя разглеждането на аквариума за деня в който си тръгваме.Хотела, който съм резервирала е Grand Peninsula.След като се настаним в хотела ще си отдъхнем малко.След това мисля да направим кратка пешеходна разходка и да вечеряме на някое симпатично ресторантче.
На втория ден в програмата ми са- Се.София,Синята джамия,Домабахче и разходка с корабче.И ето тук не мога да си начертая плана- кое първо да посетим,може ли да се качим на корабче и да слезем на Домабахче и после пак на корабче....,заслужава ли си за един ден да взимам Истанбулкарта????
На третия ден след като освободим хотела мисля да разгледаме Капалъ и Египетския пазар и ако първия ден не сме успели да разгледаме аквариума, на тръгване да минем през някой от аквариумите...
За протокола ще пътуваме с ММ,децата/14 и 10 год/ и мой много близък приятел.
Извинявам се,че толкова много въпроси задавам,но още ми е хаос....

# 287
  • Мнения: 5 948
AIR,  благодаря!

# 288
  • София
  • Мнения: 541
Извинявам се за може би глупавия въпрос, но изчетох доста назад и не успях да се ориентирам за едно нещо. Как да стигна с корабче до Емирган парк и двореца Бейлербей? Не знам защо, но оставям с впечатление, че някои от корабчета само минават покрай тези места, а не спират там, но може и да бъркам. Също така, разгледах сайта на Tyrol и ми е трудно да се ориентирам, има тур по Босфора и май доколкото разбирам превоз до различни точки. Как да се ориентирам там на какво да се качим? За тях важи ли Истанбулкарт?

# 289
  • София
  • Мнения: 13 148
Мама Мони, 5 човека сте. Няма как да не си заслужава купуването на Истанбул карт. Един жетон е 7 лири, едно пътуване с картата 3,5 лири, пластиката е 6 лири. Дори още при първото пътуване ще сте на далавера. А както сте с деца, ако вземат да мрънкат, може и повече от веднъж да се качите.

Аквариумът в мол Форум отдавна не се казва Turkuazoo, а Sea Life. В случай, че търсиш някаква информация за него. Wink

Веси, в работни дни има ферибот Еминьоню-Емиргян. Обаче за да стигнеш от другата страна на Босфора е малко по-сложно. Моят любим ферибот е Истание-Ченгелкьой. Плава на зиг-заг между двата бряга и е по-приятно и от круизно корабче. Обаче когато съм го ползвала беше през 1 час в ранните следобедни часове, а сега е много орязано. Ако ще ходиш за лалетата, много вероятно да има повече фериботи. Сега още е зимно разписание. С този ферибот може да се слезе на Анадолу Хисар и с 15-минутна приятна разходка покрай крепостта и през моста над река Гьоксу се стига до Кючуксу. Или да се продължи до Ченгелкьой и от там с автобус до Бейлербей. Бейлербей е малко пристанище и корабите, които спират са много малко. Все пак има един ферибот, който би могъл да ти свърши работа, ако нагодиш някак часовете. Имай предвид, че Бейлербей затваряше доста рано. Запомнила съм, че е до 16-16,30, но може и да бъркам.

Истанбулкарт важи само за фериботите на Turyol. За круизните им корабчета не важи. Круизните корабчета тръгват от Еминьоню, спират в Юскюдар, за да качат още пътници и после правят обиколка без да спират по пристанища. На връщане - пак Юскюдар и накрая Еминьоню.

# 290
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
ние бяхме в Емаар
https://www.emaarakvaryum.com/en/emaar-aquarium
аквариумът има подводен тунел Simple Smile скатове и акули плуваха над главите ни.
7 климатични зони от пингвини, и крокодили - мъжкият е 7 и половина метра, до папагали, игуани и тарантули... октоподи, акули, всякакви дребни и едри риби, актинии, морски звезди...
не разбрахме как минаха два часа, а не сме повтаряли нито една зала.

# 291
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Скрит текст:
Ох направо се пренесох в Истанбул чрез вашите разкази.Ние ще ходим за първи път в края на април и вече нямам търпение.Още е рано за организация,но ще задам няколко въпроса Simple Smile
Ще ви напиша как съм замислила програмата,моля коментирайте,за да стане идеална!
Първият ден по график трябва да пристигнем в града около 8-9 часа сутринта.Ще пътуваме с кола и мисля направо с колата да отидем до Виаленд.1 въпрос- има ли там къде да се паркира и възможно ли е плащането на входа да е с карта?Ако успеем да се наситим на Виаленд до към 3-4 часа ще тръгнем към хотела.Иска ми по път да минем през тюркоаз/ час-два достатъчни ли са?/. Ако пропуснем Тюркоаз ще тръгнем направо към хотела,а ще трябва да преместя разглеждането на аквариума за деня в който си тръгваме.Хотела, който съм резервирала е Grand Peninsula.След като се настаним в хотела ще си отдъхнем малко.След това мисля да направим кратка пешеходна разходка и да вечеряме на някое симпатично ресторантче.
На втория ден в програмата ми са- Се.София,Синята джамия,Домабахче и разходка с корабче.И ето тук не мога да си начертая плана- кое първо да посетим,може ли да се качим на корабче и да слезем на Домабахче и после пак на корабче....,заслужава ли си за един ден да взимам Истанбулкарта????
На третия ден след като освободим хотела мисля да разгледаме Капалъ и Египетския пазар и ако първия ден не сме успели да разгледаме аквариума, на тръгване да минем през някой от аквариумите...
За протокола ще пътуваме с ММ,децата/14 и 10 год/ и мой много близък приятел.
Извинявам се,че толкова много въпроси задавам,но още ми е хаос....

mama moni, първото, за което мога да изкажа мнение, е хотела. Поздравявам те за избора.
Скрит текст:
Той е от групата на тези, в които отсядаме ние, макар да е на две пресечки по-настрани. Като цяло дори трябва да е най-хубав от трите по-стари и може би да отстъпва само на най-новия, просто защото той е новопостроен. Ние сме много доволни от предлаганото в тези хотели за цената на настаняването в тях, а перфектната локация е огромен плюс, от който вече трудно бих се отказала. Надявам се да имате навигация или някакво подобно приложение на телефоните, че първия път си е малко сложно достигането заради тесните и еднопосочни улички в района.

За реда на обектите във втория ден мисля, че трябва да го съобразиш с часовете, в които Синята джамия е достъпна за туристи. Ако държите да влизате в нея, разбира се. Аз бих започнала с Долмабахче още при отварянето му, после Св. София и джамията (според опашките и споменатото горе) и накрая тура по Босфора. В края на април би трябвало последния такъв да е в 19:00, което предполага може би тръгване по светло и връщане по тъмно, което за мен е много добър вариант.

Третия ден само да не е неделя...


Тоз път турът по Босфора на TURYOL спря на Каракьой, фронтално срещу началното си пристанище, т.е. преди да премине под мост Галата, после си тръгна из протока и само на връщане спря на Юскюдар. Не съм гледала как са разписанията, но това видяхме.

V_e_S_i, това е будката за билети за този тур. Първата след корабчетата за балък екмек, които се виждат най-вдясно, с многото байрячета. Служителите упътват перфектно. Терминалът за другите линии е малко по-наляво.


Тази неделя турът по Босфора на TURYOL спря на Каракьой, фронтално срещу началното си пристанище, т.е. преди да премине под мост Галата, после си тръгна из протока и само на връщане спря на Юскюдар. Не съм гледала как са разписанията, но това видяхме.

Ексайтедче, и "нашият начин" си има минуси.
Скрит текст:
Наскоро споделих, че времето на пътуване с ТА ми липсва. Този път твърде късно се задействах. Иначе бих записала именно такова пътуване. За две нощувки, дори и при доволно ниската цена, която платихме за настаняване, пак излиза по-евтино с добрите оферти, които се завъртяха. А времето в града е осезаемо по-дълго, което е много важно. Но ние вече рядко пътуваме за две нощувки. С децата е немислимо - само ще се убием от път. Пък в автобус с тях е научна фантастика, просто. Така че ние рядко имаме избор. Пътувайки така, губим по-голямата част от първия ден, което мен ужасно ме дразни. А мърморенето на съпруга-водач на МПС е увеличено, тъй като "аз се мотам", докато с ТА имаш график - щеш, не щеш, преди полунощ не мож' се прибра. Но това е положението, Минке.

За нас тук едно настаняване в подобен хотел би било приключение и бихме съжалявали само за излишно загубеното в път време. Но я си представи хора, които попадат за първи път в града и вместо трамвайната да им е на една пряка от хотела и да се водят по нея за 1-2 самостоятелни разходки, да се озовят в някой от споменатите хотели.
Скрит текст:
Едно време при тръгването на безплатната пешеходна обиколка първото нещо, което ни показваха, беше именно трамвайната и най-близката до хотела снимка. Това даваше дори и на тези, които още не бяхме се впуснали в изучаване на информацията за града из интернет, възможност да се почувстваме свободни поне малко. И тогава имаше хора, кото не смееха да мръднат сами, но едно така отдалечено място би удвоило този процент туристи.

# 292
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 453
Ай тъй си представям Дойчото как пули комбали,Маслинке...хи хи хи..

Ма Дей тоз Мертер,бе,Ма Мертер го кажи
Къде Авджълар,бе,амчи то емен,емен у Варната бе!
Ей,то ЛалелитУ ши стани Центрума на Вселената,тъй де,амчи как!

Немедленно другарката AIR да покаже
Новата ЧантоКолекция!

# 293
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 441
😁😁😁 Смея ли да не ти покажа, redemi 😁😁😁 Ти ми уреди обаче подарък от CapOne, който да ме чака като отида следващия път в магазина, че, виж, каква реклама им направих!! 😁😁😁

# 294
  • Мнения: 7 875
Ох, Аирче, изтекоха ми очите.
Пък тази чантичка за кръста ще я сънувам.
Право в тренда си. Simple Smile


И нещо от ИГ:
https://www.instagram.com/stories/mstfatyfn/

# 295
  • София
  • Мнения: 1 173
Лелеее, много са хубави тези чанти. Набелязвам го тоя магазин, че и обувки има в тон с чантите:heart:

# 296
  • Мнения: 1 908
Здравейте на 01.05. ще сме в Истанбул в хотел на 7 км. от Капалъ чаршия и ТА ни предлага да ни закара до там за няколко часа срещу 14 евро.  Това нормално ли е според вас, дали си струва?
Някой придвижвал ли се е с метро или такси как са цените?

# 297
  • Мнения: 7 875
Елица,  много странно ми звучи това.
Това ли ще е пребиваването ви в Истанбул, няколко часа в Капалъто?
Не е истина направо. 😫😫😫
Вземай си парите, ако не е късно и си търси друга екскурзия.

Беличка е права, че нарочно настаняват в далечни хотели, че да им записват тъпите мероприятия.

# 298
  • Мнения: 18 558
Публикувам програмата ни ако някой има желание да прочете. И да даде съвет ако не пристигнем навреме за настаняване с какво да запълним дупката и къде да отидем. От заплатените ще ползваме със сигурност разходката с корабче и Свети Стефан. В Петък е предвидена пешеходната с джамиите и обелиските, но тогава Сюлеймание не работи, тоест друг ден трябва да се отиде там. Как да го измислим?
По молове и сгради няма да ходя-не ми представляват интерес. Съответно приемам идеи къде да се отиде? Евентуално Ортакьой? От вечерите най-вероятно ще се възползваме.

 Фестивала на лалето в Истанбул 2020 с 3 нощувки
 
 
Скрит текст:
Ден 1 (сряда)/ 20:30 ч. Отпътуване от София - Автогара Сердика (бивш Трафик Маркет) по маршрут София-Пазарджик-Пловдив-Хасково-Капитан Андреево-Истанбул. Нощен преход.
Ден 2 (четвъртък)/ Рано сутринта пристигане в Истанбул. Aко има свободни стаи в момента на пристигане, туристите се настаняват веднага. Ако няма свободни стаи, настаняването ще бъде след 14.00 ч.
07:45 Посещение на Принцовите острови (срещу допълнително доплащане) - архипелаг от 9 острова, от които само 4 са обитаеми. След половин час път с ферибот ще пристигнем на Буюкада - най-големият и най- красивия от всички острови.Там няма друго превозно средство освен велосипеди и файтони, с които можете да обиколите една част от острова и да се насладите на невероятно красивите големи дървени имения от 19 век, построени от заможни гръцки и арменски банкери,които са ги ползвали като ваканционни вили, а днес някои от тях са превърнати в бутикови хотели. Свободно време.Заръщане към Истанбул.
16:30 ч. Очарованието на "Истанбулският Манхатън" (по желание срещу заплащане) - програмата включва посещение на небостъргача "Сапфир" – най-високата сграда в Турция, която в годината на завършването ѝ се нарежда на четвърто място по височина в Европа, докато към днешна дата вече е едва на 19 място. В небостъргача се помещават МОЛ с магазини на известни марки; заведения и ресторанти; офиси; апартаменти за живеене на по-горните етажи; СПА и Уелнес център, но най-забележителното е 360 градусовата гледка, която предлага терасата на последния етаж, разположена на 238 м височина и намиращия се на същия етаж 4D симулатор на полет с хеликоптер над Истанбул – изживяване, което наистина си заслужава.
19:00 ч. Вечеря в рибен ресторант на Златния рог (по желание срещу заплащане)
Ден 3 (петък)/ Закуска.
08:00 ч. Пешеходна разходка в историческия център на Истанбул с лицензиран екскурзовод на български език (по желание срещу доплащане): Синята джамия; Хиподрума с Египетския обелиск; Змиевидната колона; колоната на Константин; фонтана на Вилхелм II; църквата Света София (обектите се разглеждат отвън без да се посещават).
След края на пешеходната разходка свободно време или възможност за допълнителни мероприятия по желание срещу заплащане:
Посещение на стария султански дворец Топ Капъ с лицензиран  екскурзовод на български.
Посещение на водохранилището Йеребатан с лицензиран екскурзовод на български език – най-голямото и добре запазено покрито водохранилище за питейна вода в Истанбул, напомнящо на дворец, поради което често е наричано „Потъналия дворец“.
Забележка: Туристите, които не желаят допълнителни мероприятия имат свободно време или се завръщат в хотела.
16:30 Посещение на Mall Viaport Venezia (по желание срещу доплащане) – уникален по рода си търговски център, който ще ви пренесе директно във ВЕНЕЦИЯ !!! Самият мол е заобиколен от канал с гондоли, красиви паркове, детски забавления и много изкушения. Усетете духа на площад „Сан Марко” и пазарувайте в магазините с намаления на световно известните марки.
20:00 ч. Вечеря в атрактивен ресторант Гар Мюзик Хол с шоу програма (по желание; срещу заплащане)
Ще имате възможност да се насладите на богата традиционна програма от турския фолклор, ориенталски танци, кючекини и шоу програма.
.
Ден 4 (събота)/ Закуска.
08:30 ч. Панорамна обиколка на Истанбул с автобус и лицензиран екскурзовод на български език (включена в пакетната цена): посещение на реновираната българска желязна църква „Свети Стефан“, по един от мостовете над Златния рог се отправяме към площад Таксим – съвременния център на Истанбул, кратка разходка по булевард Истиклял с прочутия старинен трамвай „Носталгия“, Галатската кула, и католическата катедрала Св. Антоан. Обиколката продължава покрай новия султански дворец Долмабахче сарай; парка Йълдъз; преминаване на Азиатския бряг по един от въжените мостове над Босфора с кратка фото-пауза при двореца Берлербей. Връщане в Европа, отново по моста над Босфора.
След края на панорамната обиколка – свободно време или възможност за допълнителни меропроятия по желание срещу заплащане:
Разходка с корабче по Босфора с лицензиран екскурзовод на български език (по желание срещу заплащане) - вълнуваща разходка между два континента, която дава възможност да се разгледат от друг ракурс дворците и историческите паметници по двата бряга на красивия Босфор, както и популярните истанбулски вили „Ялъ“.
Посещение на новия султански дворец Долмабахче с лицензиран екскурзовод на български език (по желание срещу заплащане) – едно от най-впечатляващите творения на прочутата арменска фамилия архитекти Балян, новият султански дворец се разполага в своето изящество и пищност по протежение на Босфора. Дворецът се явява резиденция на последния османски султан и първия президент на новата република – Мустафа Кемал Ататюрк.
18:00 Нощна обиколка на Истанбул с посещение на МОЛ Watergarden и МОЛ EMMAR (срещу допълнително доплащане ) - МОЛ Watergarden е мястото, където може да се наблюдава светлинното шоу на пеещите фонтани. Изключителна хореография на вода, светлина, лазерни ефекти и музикално шоу. Басейнът е разположен на площ от 5 хиляди квадратни метра в сърцето на Watergarden Истанбул и се смята за "най-големият" басейн в Европа. След посещението на Мол Watergarden продължаваме към най-новия Мол Емаар в Истанбул. В Мол Емаар можете да посетите най-новия аквариум с подводна зоологическа градина, ще имате възможност да видите 7 различни тематични сектора с над 20 000 морски обитатели и земноводни от 200 вида, включващи подводния стъклен тунел, галерията с риби, скали и водопади, царството на крокодилите, острова на пингвините, горската секция включва - змии, паяци, игуани, хамелеони, диви пирани, гигантски водни плъхове и много други интригуващи жители на горите и още много други изненади. Възможност за шопинг в магазините на някои от световно известните марки. ИЛИ
19:30 ч. Програма "Нощен Босфор" (по желание срещу заплащане) – вечеря на кораб по Босфора с развлекателна програма.
Круизът включва вечеря и шоу програма с местни фолклорни танци от различни региони в Турция, ориенталски танци, музикална програма с DJ.
Менюто включва:
Сезонна салата, различни видове студени предястия (мезета);
Три вида основно ястие:
Печено пилешко месо;
Кюфтета на скара;
Риба;
Десерт - сезонни плодове
 Включените алкохолни напитки / бира,турска ракия, водка, вино / и безалкохолни напитки са местно производство и са без лимит. Нощувка.
Ден 5 (неделя)/ Закуска. Освобождаване на хотела.
08:30 ч. Бонус - Посещение на парка на лалетата – Емирган (включена в пакетната цена):
Простиращ се на територия от 470 000 м2, достигаща до самия Босфор, през м. Април паркът се превръща в приказна картина, съчетаваща цветовете на различни видове лалета, грижливо оформени в красиви мозайки и фигури от цветя.
Около 12 ч. Oтпътуване за Одрин. Кратък престой в града с възможност за посещение на прочутата джамия Селимие – дело на известния архитект на османската империя Синан и символ на съвършените пропорции; възможност за шопинг в Одринската Капълъ Чаршъ.
Отпътуване за България. Пристигане в София около полунощ.
https://abvtravels.bg/index.php?res&t=549










# 299
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
много прилича на нашата, но има принцовите острови и пешеходната разходка е платена. Sad
в Сафир е интересно заради хеликоптера и гледката отвисоко.
на мен лично ми стана лошо от хеликоптера, но сигурно щеше да ми стане лошо и да чакам детето да излезе отвътре. Simple Smile
за Емаар вече писах - аквариума е огромен, за нас беше много интересно.
за другите разходки и екскурзии няма да се изказвам.
Скрит текст:
общо е мнението, че не трябва да се използва ТА, защото всичко се прекалено се оскъпява.
ние предпочетохме всичко да е организирано, да не чакаме ред за влизане и което беше важно за нас - навсякъде имахме екскурзоводи, които разказваха историята на обектите, интересни факти, а и клюкини Simple Smile и обръщаха внимание на неща, които може би щяхме да пропуснем.
ние пропуснахме вечерите.
самоорганизирахме се и не съжалявам.
ако мога да върна времето назад бих пропуснала и "гала новогодишната вечеря" - нямам никакво желание дисководещи да ми пукат тъпанчетата с парчетата на Асис и сие, и кючекиня да балансира на 20 сантиметрови токчета.

Общи условия

Активация на акаунт