Нашите орхидеи – тема 28

  • 28 209
  • 742
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: X
Цитат
Купи си от Лидл, те са чисти кори, в тях ще им е най-добре.

Благодаря
А поливането как ще със чистите кори по често или както е било досега.
На 10-12 дни посивяват корените и още 2-3 дни за по сигурно. Досега са били в субстрат както се продават

Гледай като посивеят и тогава поливай. На колко дни - не мога да ти кажа, зависи от условията в твоя дом.

# 256
  • Мнения: 14 993
Още една красавица цъфна вкъщи.

# 257
  • Мнения: 6 213
Имам следната драма-тази хубавица:

Страда от такива листа, листото с жълто в средата е най-новото
Скрит текст:


И корените-мазах я с топсин тъкмо..

Мога ли нещо друго да направя за нея?
И..Орхидеи бг пишат че има магазин на бул Йерусалим, някой посещавал ли го е ? Или поръчвате само онлайн?

Последна редакция: ср, 12 фев 2020, 12:18 от second

# 258
  • София
  • Мнения: 771
може да срежеш листото, което гние от върха до здраво място и да намажеш с топсин на каша.

# 259
  • Варна
  • Мнения: 25 213
На мен ми прилича на съхнещо, не на гниещо. И аз съм имала такива листа. Имам предвид това с червеникаво-кафявия край. Другите повреди не знам на какво се дължат.

# 260
  • Мнения: X
Вземи им слагай калций с всяко поливане да видиш дали ще спре процесът. По принцип недостигът на калций се отразява на новия растеж, а понякога се наблюдава и такова червено оцветяване.

# 261
  • Мнения: 13 672
Това е клинична картина на фузариум - гъбично заболяване.

# 262
  • Мнения: 6 213
Тоест грешно съм третирала..

# 263
  • Мнения: 13 672
Тоест грешно съм третирала..
Трябва ти широкопрофилен фунгицид ( радомил голд, Фалкон или, Куадрис) , правиш една голям купа. За листата  - изрязваш само това което е меко и кафяво , захващайки поне един см напълно здрава тъкан. После обръщаш цветето с корените нагоре и т опваш  цялото в купата с фунгицид и оставяш за около минута две. Не се притесняваше че ще се случи нещо нередно. После вадиш добре тръскаш все едно е пране и остаавяш да съхне с краката нагоре. Като изсъхне след 24 часа ще мислим как да го посадим.

# 264
  • Варна
  • Мнения: 25 213
Реге,
утре ако не забравя ще снимам моята първа орхидея, набор 2009 (Боже, колко време мина, откакто дебнехме фалчетата в Кауфланд, дето ги зареждаха веднъж на 2 седмици Joy ). Подозирам, че беше завъдила някакви гъби, почти си беше заминала, но сега е доста добре. Въпреки това ми се ще да чуя мнение какъв точно ѝ е/беше проблемът и дали мога да направя нещо, за да се възстанови по-бързо.

# 265
  • Мнения: 13 672
И си пишехме къде какво да пуснали...

# 266
  • Мнения: X
Ясно помня, когато орхидеята беше притежание за богаташи. Може би 2001-2002 пристига най-заможната съученичка сутринта в клас, носи орхидея, подарък от баща и за рождения и ден. Чудо-невиждано до този момент. Беше в някаква стъкленица и цялото това нещо в кутия с панделка. Laughing Така и не я разгледах от близо, но от разстоянието на времето ми се струва, че може да е било само цвят на някое бедно фалче. Сега ми става смешно, ама тогава си беше голямо пъчене от нейна страна и завиждане от наша. Laughing

# 267
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 914
Това, което помня беше, че казваха за орхидеите, че трудно се отглеждат. Първата ми орхидея беше някъде да кажем ‘90 години и беше само цвят в кутийка. Имаше едно шишенце с някакъв разтвор за подхранването на цвета. Издържа доста време, но не помня нито цвета, нито формата на цвета вече. А първата ми жива орхидея е от преди 2г (трети Сан Валентин) и ми е подарък.

# 268
  • Мнения: 6 386
Моята първа орхидея е от края на 2010 г. Стояла няколко седмици в хотел, долетяла до мен със самолет - фалче приключенец Joy Но пътуването му не приключи с това. Тооолкова ми хареса, че вкъщи го влачех навсякъде с мен: чета си на бюрото - и то там да му се любувам, сляза да готвя - нося го с мен. Откачена работа Не знам как, ама оцеля от любовта ми горкото Joy Joy

# 269
  • Мнения: 854
Моята първа орхидея ми е от 2016, с централен цветонос, закупена от лидл за 5€. 2017 си пътувахме заедно Германия - България с автобус, около 30ч., а тя си седеше долу в краката ми. Не знам как оцеля, но и до ден днешен я гледам, както и кейкито, което е отделено одавна.

Общи условия

Активация на акаунт