СЕПТЕМВРИЙЧЕТА 2019г. - тема 2

  • 19 596
  • 753
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 1 537
И при нас играта е движение, все трябва да се катери, да пипа нещо. Ако го сложа на столчето за хранене или в кошарата - яко рев. Там се чувства като затворник. Обаче пък са ми най-сигурните места, иначе обикаля навсякъде и пипа всичко.
Това с яслата е вярно, наистина на работа после се чувствах все едно си почивам. Пия си спокойно кафето сутрин, никой не ме дърпа, няма викове и крясъци около мен. А излизанията за обяд с колеги са все едно излизам всеки ден на заведение с приятели Grinning Нещо което почти не ми се случваше по време на майчинството или дори да ми се случи, все тичам след някое дете или храня някой в заведението. Има обаче нещо с яслата, което не става точно както си го представяме, така идеално и перфектно. Наистина първоначално доста боледуват децата. Първо е периода на адаптация, през който не си почиваме особено, а после започват да боледуват и тогава вече си мислех, че безсънните нощи по време на майчинството са нищо в сравнение с това, да ставам за да проверявам дали има температура или да давам чай или някакъв сироп, защото детето не може да спре да кашля през нощта например. И си мислех, че с мен няма да се случи, че не съм изолирала децата си и че общо взето ги гледам здравословно, но всъщност и това не ме подмина (то няма как, все някак трябва да изградят имунитет). И като мине едното разболяване си казваш - ето, беше билен/болна, сега поне 1-2 месеца би трябвало да не се разболява. Обаче детето ходи 4 дни и носът пак започва да тече и кашлицата пак започва. И ти звънят в 2 следобед да ти кажат да отидеш да си го вземеш, защото много кашля или защото има сополи, а всъщност преди по-малко от седмица сте излекували едни такива след двуседмично седене вкъщи, редовни инхалации, чайове и сиропи. И така, първата година не е толкова идеална, но все пак е разнообразна и има контакти с хора. След това вече става по-добре ... докато не решите, че искате още едно бебе Joy

# 736
  • Мнения: 31
Здравейте, имам нужда от съвет! Дъщеря ми до сега е била изцяло на кърма, на 18-ти прави годинка. Кърменето не беше по мед и масло за мен, хич даже, но тъй като е с АБКМ (алергия към белтъка на кравето мляко) аз съм на диета без никакви млечни за да я кърмя, до тук направих всичко по силите си. Не е захранена с никакви млечни. На мен обаче кърменето вече ужасно ми тежи, седмица и повече преди цикъл имам проблем с количествата и то сериозен и тъй като непрекъснато мисля дали приема достатъчно мляко и се вманиачавам искам да я отбия плавно и да включа АМ. Закупих специално АМ за нейния случай и за сега ѝ давам по 120 мл в мюсли за закуска( на каша) и продължавам да я кърмя сутрин, вечер и нощем по-скоро за успокоение. Моля посъветвайте ме за тази възраст до какви количества АМ трябва да стигнем дневно за да спра да кърмя и също така как да ѝ го предлагам, в каква чаша, шише? Да давам ли и вечеря? Молбата ми е без коментари да продължа да кърмя, наистина не мога повече, а ме форсират от доста места. Благодаря ви!

# 737
  • Мнения: 381
Здравейте, имам нужда от съвет! Дъщеря ми до сега е била изцяло на кърма, на 18-ти прави годинка. Кърменето не беше по мед и масло за мен, хич даже, но тъй като е с АБКМ (алергия към белтъка на кравето мляко) аз съм на диета без никакви млечни за да я кърмя, до тук направих всичко по силите си. Не е захранена с никакви млечни. На мен обаче кърменето вече ужасно ми тежи, седмица и повече преди цикъл имам проблем с количествата и то сериозен и тъй като непрекъснато мисля дали приема достатъчно мляко и се вманиачавам искам да я отбия плавно и да включа АМ. Закупих специално АМ за нейния случай и за сега ѝ давам по 120 мл в мюсли за закуска( на каша) и продължавам да я кърмя сутрин, вечер и нощем по-скоро за успокоение. Моля посъветвайте ме за тази възраст до какви количества АМ трябва да стигнем дневно за да спра да кърмя и също така как да ѝ го предлагам, в каква чаша, шише? Да давам ли и вечеря? Молбата ми е без коментари да продължа да кърмя, наистина не мога повече, а ме форсират от доста места. Благодаря ви!

Възможно е да не иска да пие АМ от шише, ако е кърмена от гърда/не пие изцедена кърма в шише. Аз давам вечеря, дъщеря ми на 29 август навърши годинка,давам от 11месец. Започнах да давам, защото усещах,че млякото вече не я наяжда толкова,иска си твърда храна и давам АМ преди заспиване, около 2 часа след вечерята. Моето мнение е,че млякото вече е по-скоро за успокоение преди сън, а не за наяждане. Поне така е при дъщеря ми,чела съм,че и при други деца е така, те с млякото са си свикнали.
Племенникът ми е на 1г и 5м и преди месец сам си отказа млякото,вече не пие никакво преди заспиване.
Ако решиш да даваш вечеря започни със зеленчукови супи, около 160гр първоначално,докато свикне.

# 738
  • София
  • Мнения: 1 537
Alba1111, мисля, че по препоръките от лекари дозата беше 220 мл за дете на 1 годинка, но според мен детето само ще си определи какво количество иска да изпие. От значение е и дали има вечеря с твърда храна, в някои схеми от 12-тия месец вече има такава и тогава количеството на млякото е около 100 мл. Сутрешното мляко също го дават около 200-220 мл. С кърменето едва ли се знае колко мляко изпива бебето и дали му стига. И аз като Freya мисля, че смото пиене на мляко (преди лягане да речем) на тази възраст вече е за успокоение. Иначе мляко и млечни продукти могат да се дават с твърдата храна и детето да си набавя така необходимите вещества. Пиенето на мляко в един момент е само вечер и във вид на пиене от шише е по-скоро ритуал за заспиване, отколкото необходимост за хранене. Затова кърменето и даването на мляко от шише вече е свързано с това до колко детето изпитва необходимост да пие млякото така, а типа на шишето зависи от неговите предпочитания - аз бих пробвала от шише с биберон или накрайник, каквито използвам когато му давам да пие вода. Ако детето е свикнало с шишето за вода, може преходът от гърди към шише да не се окаже толкова труден.

Да ви кажа честно и аз вече мисля за отбиване. Нощите направо ми разказват играта. От един момент нататък, може би някъде около 3 часа през нощта, се закача перманентно за мен и не мога да го отделя. В момента, в който направя опит да се отделя, веднага започва да пъшка и да търси, започва да се катери по мен, да ме прескача, обикаля леглото си, идва на нашето, обикаля и него, започва да се натиска в мен, да ляга върху мен, да ме хапе и какво ли не, а ако опитам да го гушкам, галя или люлея, в опит да го приспя, започва да ми се ядосва. От една страна след тази нощ бях твърдо решена да го отбивам, от друга се чудя дали този неспокоен сън не е заради пробиващите зъбки и всъщност отбиването да не ми реши проблема. Знам, че в един момент започват да спят повече, но все ми се струва, че той е много по-неспокоен нощно време, отколкото другите ми деца бяха. Може и така да ми се струва сега, защото съм забравила как е било с тях. Те също със сигурност се будеха на тази възраст, но сякаш не по толкова много пъти.
Той вече има 8-те предни зъба и издути венци на местата, където трябва да се появят първите кътници. Тях обаче едва ли ще ги видим скоро, като знам предните странични резци колко месеци издуваха така, без да пробият.

И накрая на този ферман, който изписах, да се похваля, че малкия проходи. Още не е толкова стабилен, но успява да тръгне, да се спре сам по средата на стаята, а не в предмет, да се наведе, да си вземе играчка от пода, да се изправи и да продължи да ходи. Също може да се изправи сам, без да се хване за предмет, само като се подпира с ръчички за пода. Simple Smile Та това вече го броя за прохождане.

Да добавя и един въпрос - има ли вече записани на детска кухня? Аз сериозно обмислям и този въпрос. На пюретата нещо им се мръщи напоследък, а си хапва от нашите неща с голямо желание.
Как празнувахте или планирате да празнувате първия рожден ден? Нашия рожден ден е на 20-ти. Аз планирам да го направя само с роднини, точно на деня, защото се пада неделя, като при нас ще е двоен с на баткото, който е на 8-септември. Отделно ще правим детско парти на баткото преди това с дечица от детската градина. Първия рожден ден на каката правихме в парти център, но тя нищо не разбра от партито, беше по-скоро да се видим ние с наши приятели. Затова на баткото се бях отказала първия рожден ден да го празнуваме така., същото обмислям и сега за малкия.

Последна редакция: вт, 01 сеп 2020, 23:08 от katya_pk

# 739
  • Мнения: 1 554
Моята никога не е дяла повече от 150 мл АМ. Даже почти винаги остава. Пие АМ 2-3 пъти за 24 часа. Давай колкото иска и не съобразявай отбиването с достигането на накякви количества по таблица, може никога да не ги достигне

# 740
  • Мнения: 1 782
Молбата ми е без коментари да продължа да кърмя, наистина не мога повече, а ме форсират от доста места. Благодаря ви!
За другото не мога да помогна, тъй като моята е само на кърма, но да ти кажа за цитираното - отбивай! Simple Smile
Щом вече не ти е ОК - твое право е да избереш дали да продъжлаваш или не. Една година кърмене хич не е малко време, особено при постоянно съобразяване с млечните от твоя страна. Тегли им една на другите!

Кате, честити краченца. Heart

Ще напиша какъв ни е режима в скрит текст и да помоля за коментари дали ви звучи ОК и кога да вмъкна вечеря.  Мерсииии! Heart
Скрит текст:
Нощно кърмене - към 4-5ч
Ставане 7-7:30
З (кускус) към 8-8:30
Плод към 11ч
О 13
СЗ - между 16 и 17
Кърмене към 19:30-20:00 и после ляга. Вече кога ще заспи е друг въпрос. Grinning

# 741
  • Мнения: 381
Дара, замени кърменето в 19:30 с вечеря. Като легне,щом казваш,че не заспива веднага, може по някое време да предложиш гърда. Даже ако искаш издърпай в 19 вечерята. Щом яде СЗ чак към 17, ми се струва невъзможно да вмъкнеш вечеря между 17 и 19, няма да е гладно детето. Или издърпай часовете. В 11ч плода е излишен според мен, може да дадеш малко,но след половин час например обяд. Обяда се дава между 11 и 13ч. Дъщеря ми яде обяд между 11 и 12ч. СЗ към 15. Вечеря 18ч. Мляко в 20-21ч и заспива.

Моята дъщеря също проходи на годинка и 2 дни. Точно на рождения си ден се подлъга с балоните и направи два пъти по 3 крачки,но два дни по-късно се пусна да си ходи. Проходи преди 3 дни и всеки ден задобрява.

Относно рождените дни - на 29.08 беше нашият ден. Събрахме се вкъщи, бяхме с моите родители,на ММ родителите, сестра му и приятелят ѝ, моята снаха с племенникът. Щеше и брат ми да присъства,но беше на работа. Не е имало някакво парти и много украса,защото дядо ми почина 2 седмици преди това. Надухме няколки балона и имаше голям балон цифра 1-ца надут с хелий. Много му се радваха децата. Имаше храна и торта без свещичка. Изкарахме си добре. От другата година вече на детски център с аниматор, като започне да разбира вече. Не знам дали разбра,че ѝ е празник сега Joy

# 742
  • София
  • Мнения: 1 537
Моят мъник за обяд отказва да си дояде цялата доза пюре, май е от зъбките. Давам към 100-тина грама и останалото към 5, вместо каша/следобедна закуска. А кашата я давам към 7-7 и нещо. Към 9 го къпем и го кърмя с което заспива, но нощно време се буди. Не забелязвам някакво подобрение в съня с този режим Confused но и като количество храната е същата, както преди месец, просто обядът е разделен на две части, което не е по мое желание. Ще опитвам и аз други варианти - ще направя усилие да давам целия обяд когато трябва и да вмъкна една зеленчукова супа или друго постно ястие за вечеря, а кашата да си я върна в 4-5. Ако не стане, ще му дам втората половина от обяда за вечеря, а не следобед, както правя сега.
При нас полдовете са между другото, случвало се е да дам и сутрин, и следобед, понякога само следобед. Давам каквото имам вкъщи, той вече си ги хапва цели, като си ръфа малки парченца. Плодовете давам около час преди друго хранене, но ако храненето е каша, слагам плода в кашата. Веднъж преди години на едни лекции една експертка по детско хранене обясни, че не било хубаво да се дава плодът преди хранене, а трябвало след, защото детето като хапне сладък плод и после не яде колкото трябва от другата храна. Чудех се дали не е и при нас такъв случаят, обаче той отказва да дояде вдичко за обяд, дори да не съм дала плод сутринта. От друга страна това с плодовете след хранене ми се вижда остаряло, защото те се смилат по-лесно от другата храна. Затова ги давам преди, но с интервал от храненето от 1 час поне.

# 743
  • Мнения: 256
По темата за кърменето.... Синът ми навърши годинка миналата седмица. До сега не е пил АМ. Вечеря съм заместила на 11 месеца и сега го кърмя в 00ч и сутрин към 5-6ч. Вечеря около 19ч,не заспива на гърда. Искам да махна сутрешното кърмене и направо да закусва към 09ч, а и доста такива съвети получавам. Не знам обаче как да го направя. Ако не му дам да суче, пищи истерично, категорично отказва вода, изобщо каквото и да е в шише. Скоро ми предстои да се върна на работа, а това будене в 05ч не ми действа добре. До скоро имаше и хранене в 03ч, но него успях да махна, въпреки че има нощи, когато се буди, но го оставям да пореве до мен и скоро заспива.
Дори се чудя дали да не премина на АМ и да му го давам 2ч след вечеря, с идеята са изкара до сутринта. Изобщо една година без нормален сън, мисля че ми дотежава вече.
ПО въпроса за кухнята, от две седмици сме на кухня и съм доволна. Той си яде всичко, но по принцип е ящен и до сега нищо не е отказвал.

# 744
  • София
  • Мнения: 625
Здравейте,
Вие също ще минем скоро на кухня и тогава ще започна да давам вечеря. Към момента в 8 яде закуска, около 12 ч. Обяд (голяма мъка и при нас последно време с него. Изяжда половината или 3/4 пюре и започва да плюе.) Следобедна закуска между 16 и 17 ч. В зависимост от това кога стане и 20 ч. АМ. Плодове давам в СЗ. Последно време заради зъбите започнах да давам по някоя бисквитка без захар между храненията. Не съм привърженик и досега не се е хранил между хранения, но положението със зъбите става нетърпимо и само така се успокоява като се чеше венците. Вече почти не давам и нищо за зъбите, защото ми се струва, че само го тъпчем напразно.
РД ще бъде вечеря с родата в стандартен ресторант. Ще има празнична торта и някой и друг балон, защото той много им се радва. Като цяло празникът ще бъде за възрастните. Вече на 2 год. Мисля че има смисъл от парти с деца.

# 745
  • Мнения: 381
Относно кухнята - взимах 2 пъти кухня и на дъщеря ми и двата пъти не ѝ харесаха супите. Повече не съм взимала. Удобно е иначе. Аз вече ѝ давам от нашата храна, разбира се, ако е подходяща за нея. Например вчера правих пилешка супа и днес яде от нея. Плюс е, че вече дъвче добре и се справя с по-големи парчета без проблем.
Пюрета грам не иска вече,предпочита от нашата храна Grinning

# 746
  • Мнения: 131
Ние сме със следния режим:
Закуска:7:50-8:00
Към 10:00-10:30 плод
Обяд в 12:00-12:30, тук също предлагам плод
СЗ към 15:30-16:00
Предлагам бисквитка
Давам супичка към 18:30-19:00
20 кърмене
И се буди през нощта по различно време към 2:30 кърмя. Но оня ден се събуди чак в 5:50.
На Закуска понякога предлагам да я накърми, ама по-скоро на мен ми става мъчно, че пораства. Иначе тя за закуска не търси. Не знам дали е ок, като режим. И моята сега отказва да изяде цялото пюре или цялата сз. Но според мен е и от жегата. Вашите дечица търсят ли ви непрекъснато. Моето като отида в другата стая и идва след мен, понякога с рев.

# 747
  • София
  • Мнения: 1 537
За търсенето - започва да реве когато го оставя сам в кошарата или на столчето за хранене, обаче ако някой друг се занимава с него, е спокоен. Обича да се гушкаме, обаче също много се закача с други хора, усмихва им се, протяга им ръчичка и им говори неразбираеми неща. Ако някой го закачи или му се усмихне, ставст първи приятели. Не е конкретно залепен за мен, а просто търси постоянно компания, някой да играе с него.
Помня, че другите ми деца минаха през един период, когато не можех да се откъсна от тях, изпадаха в истерия. Никой не искаха да ги пипа и трябваше да ме виждат постоянно, иначе - рев. Обаче май беше малко след годинката това и продължи само някой и друг месец.

# 748
  • Мнения: 381
Сега са в такива периоди. И аз като излизам от стаята, започва истеричен рев,дори баща ѝ да е при нея. Постоянно лазеше по мен, а сега откакто проходи - ходи по мен като пате Joy Ще отмине. Така са всички деца на тази възраст.

# 749
  • Мнения: 1 782
Закуска:7:50-8:00
Към 10:00-10:30 плод
Обяд в 12:00-12:30, тук също предлагам плод
СЗ към 15:30-16:00
А спането кога е?
Моята понякога спи 30 мин сутрин, понякога час и половина. Обърква ми режима.... Grinning Grinning

Общи условия

Активация на акаунт