COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 3

  • 1 274 296
  • 32 209
  •   1
Отговори
# 28 995
  • Мнения: 12 337
1.В никоя от статиите не пише да е било на открито, в Германия ресторантите си работят още от началото и на закрито.
2. Според медиите става въпрос за личен празник с 40 човека по повод отварянето на ресторанта. Предполагам, че не са спазвали дистанция и са били на една маса.
3. Не са съмнения за коронавирус, а са си лабораторно потвърдени 7 случая на короната, свързани един с друг. Единият е лекар между другото.

Май не са били точно на една маса.  Но дистанция явно не са спазвали, включително съдържателят е общувал достатъчно "интимно", за да зарази/се зарази /?/.  Тук на страницата на ресторанта са си събрали медиен отзвук.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10749218431316 … d=101248064937573

Всъщност вероятно навсякъде ще е трудно да се спазва физическа дистанция.

Последна редакция: сб, 23 май 2020, 16:53 от Vapor

# 28 996
  • Мнения: 2 110
Скрит текст:
1.В никоя от статиите не пише да е било на открито, в Германия ресторантите си работят още от началото и на закрито.
2. Според медиите става въпрос за личен празник с 40 човека по повод отварянето на ресторанта. Предполагам, че не са спазвали дистанция и са били на една маса.
3. Не са съмнения за коронавирус, а са си лабораторно потвърдени 7 случая на короната, свързани един с друг. Единият е лекар между другото.

Май не са били точно на една маса.  Но дистанция явно не са спазвали, включително съдържателят е общувал достатъчно "интимно", за да зарази/се зарази /?/.  Тук на страницата на ресторанта са си събрали медиен отзвук.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10749218431316 … d=101248064937573

Всъщност вероятно навсякъде ще е трудно да се спазва физическа дистанция.

Да, имам предвид заразените да са седяли на една маса, не всички 40 гости. А съдържателят да се е заразил при интимното си общуване с въпросния заразен. Иначе залагам, че заразителят е или лекарят, или съдържателят. Като по-скоро е лекарят, защото първи проявява симптоми.
И аз забелязвам, че физическа дистанция вече е трудно, почти невъзможно да се спазва.

# 28 997
  • Мнения: X
Каква формула ми трябва за да видя какво е съотношението между успеваемостта на таргетираното тестване и това на случаен принцип.
Това, което знаеш, е успеваемостта (откриване на болни) на отделните тестове спрямо тествните, съответно 13,3% и 0,6%; и тяхното съотношение: 13,3%/0,6%= 22,16. Това, което не знаеш, е успеваемостта на таргетираното тестване спрямо реалните болни. А точно това ти трябва. И, да, много ясно, че е по-голяма от тази при случайния принцип, но не знаеш каква точно е зависмостта между двете, още по-малко математическото ѝ изражението, че да можеш да смяташ въобще нещо и да правиш изводи за това какъв процент от реалните болни “хваща” Исландия.

Цитат
Сега разбираш ли защо след като с таргетирано тестване сте изследвали 2,52% от едно и също население като изследването на случаен принцип, всички изследвани сте част от Исландия и от едно и също количество болни към моментната снимка във времевият период на изследването сте открили 55,84% от болните тогава.  
А ти разбраш ли, защо не можеш прости да умножиш 2,52%*22,16=55,84% и да заключиш, че сме открили 55,84% от болните при положение, че 22,16 не е коефициент, отчитащ успеваемостта на теста спрямо реалните болни?
Simple Smile Чак сега те разбрах, защо не си съгласна с изчисленията ми. Да, тука си абсолютно права и това е абсолютно валиден довод, подчертаният. Само че аз това съм го отчитал и винаги съм го казвал ако не в поста си за Исландия, по начало като теза че аз се доверявам на точността на ПСР и че те не изкривяват значително истинската картина в една изследвана група болни. И щом казват в една група изследвани процента болни е толкова, значи е толкова. За което си права че няма как да го знам. Но щом СЗО признават някой за болен само след ПСР тест и само тогава може да бъде вкл. в стат. приемам че са точни и може да им се вярва. Все пак няма друг начин за изчисление без да се стъпи на някакви реално събрани данни по ясно определен начини.

Защото наистина изчисленията ми стъпват на вяра в 2 неща. Едното е неоспоримо, а именно че шанса ти да уцелиш болен на случаен принцип е равен на делът на болните в изследваната група. 2-ото обаче си права че не е неоспоримо, а именно че щом ПСР казват че в една изследвана група болните са толкова, те наистина са толкова. А ако те не са толкова колкото показват 3-те вида тествания, колкото е по различна истинската картина спрямо тази която представяте с 3-те вида тествания толкова и истинският резултат е по далеч от този в изчисленията ми за реалната бройка активни инфекции по време на тестванията. Защото това е верният резултат, ако наистина числата на болните спрямо изследваните са колкото казват ПСР, а именно:
9 199 таргетирано тествани са дали 1 221 позитивни резултати, 13,3%
10 797 нетаргетирано тествани са дали 87 позитивни,  0,8%
2 283 тествани на случаен принцип са дали 13 позитивни,  0,6%

Правa си че не знам каква им е успеваемостта спрямо реално болните, но не си права че изчисленията ми са неадекватни а е правилно да кажеш че стъпват на нещо което не знам. Успеваемостта на тестовете спрямо реално болните.

Но ако твърдиш че те са много неточни и истинските стойности на болните с 3-те вида тествания са съвсем различни, трябва да дадеш някаква аргументация, изследвания и доказателства че на резултати от ПСР, не може да се разчита.

Впрочем наистина има ли някакви данни в тази посока. Колко са действително точни ПСР с някакви математически данни. Защото както за тестове за антитела има такива данни, тоя тест има еди колко си чувствителност и специфичност, оня толкова и по този начин могат да се правят корекции в резултатите им. Ако има такива данни за голяма неточност на ПСР, тогава мога да направя корекция в изчисленията базирана на тези данни.

Последна редакция: сб, 23 май 2020, 17:28 от Анонимен

# 28 998
  • Мнения: X
Иначе покрай Чорбанов забелязвам още една линия на разделение - специалисти, които твърдят, че коронавирус се хваща с лекота, и такива, които твърдят, че се хваща доста по-трудно и се изисква интензивен контакт със заразен (или интимен, ако заразеният е секси Simple Smile )
Твърдения на лекари за хващане с лекота не знам дали е имало, но ако някой лекар е твърдял, че се хваща от повърхности: обувки, маси, дръжки и прочее, да вземе да си скъса дипломата. Тези вярвания тръгнаха и превзеха мрежи и медии и беше крайно време да се опровергаят, че станахме за смях да вярваме на това.
Според мен, затова и Чорбанов позасили нещата с тоя интимен контакт. Искаше да каже близък, без дистанция и го каза така, за да може накрая и най-страхливите да схванат, че не могат да се заразят, когато кихне съседа от отсрещната тераса, нито ако съседът отгоре си избърше калните ботуши в тяхната постелка. Защото минаха вече 2 месеца и половина, а някои още киснат плодове в белина и бършат всички покупки с дезинфектант.
Интервю с проф. Червенякова, която разяснява някои обстоятелства около статута и условията в Инфекциозна болница:
https://darikradio.bg/prof-chervenakova-nama-dostatachno-finansi … elenia-u-nas.html
Благодаря, прочетох. Жената казва, че повече от половината хора с Ковид в нейната болница се броят за такива, без да имат тест, само по симптоми. Кой знае колко още такива има. Реално това са част от заразените, които ни представят всеки ден, аз така го разбирам. Но не е сигурно, че те имат точно този вирус.

# 28 999
  • Мнения: 73
В Китай пък живеят почти милиард и половина души и то доста нагъсто и в големи мегаполиси, какъвто между впрочем е и град Ухан - 11 милиона жители.
Хонгконг - гъстотата на населението по-голяма от тази в Рио, смъртни случаи - четири.
 Виетнам, население почти 100 милиона души, смъртни случаи - нула.
и т.н.
Случаеност, разбира се, сигурно е от времето, а и най-вероятно нямат бедни хора.

Това са държави, които имат предишен сблъсък с предишните корони и са взели мерки още като са видяли какво става в Китай, и не са си казвали"то ще мине от само себе си"

# 29 000
  • Мнения: 9 156
Мен ме притеснява лятото. Така ми се искаше и още не сме се отказали да почиваме, въпреки короната, въпреки идващите чужденци, въпреки всичко и на нас ни се почива, иска ни се да мръднем и да се отпуснем на морето.
Първо са увеличили цените (за един и същи хотел сравнявам, където ходим редовно), второ им намалиха данъка и ще вдигнат на останалите стоки цените с данък 24% ще стане (така разбрах поне) , сега и транспорта на чужденците ще плащаме да идват тук. Не стига, че пакетите за почивка са им по-евтини от нашите в собствената ни страна, ами ще плащам и самолета на някой си . Че тогава тук ще дойдат за седмица всякакви и ще си отидат. Ние ще им плащаме, а вместо да отидем тук на почивка ще се свираме някъде или в Гърция ще се ходи.
Кой после есента ще се оправя с вируса тук. Хотелиерите доволни ще си харчат спокойно парите, а ние или затворени, или болни, или знам ли вече. Ама бясна съм.
Вижте статията, казва всичко. Не вярвам някой да е доволен от ставащото. Как пък не помислиха за нас малко. Тези пари можеха за бедни хора да се дадат, за деца сираци, за социално слаби, че дори за пенсионери и те дишат и те душа носят. Пак щяха да спасят сезона и парите на хотелиерите. Бях се зарекла на Банско да не стъпвам, ама сега и на морето няма да ходя. Това няма да е безкрайно, да ги видим после. Жалко.

https://zona98.com/1403/35-euro-za-chujdenec/?fbclid=IwAR0xlhP8_ … NqeOWoTJsoC9ztUkg

# 29 001
  • Мнения: 19 053
Испания планира летен сезон с чужди туристи от месец юли.

# 29 002
  • Мнения: 48 061
Добре де, от локдаун та на туризъм...малко крайно. Не знам. Но има хора, на Кушадасъ 15 км опашка за вход. Народа иска почивка и не го е страх. Sad

# 29 003
  • Мнения: 12 337
Благодаря, прочетох. Жената казва, че повече от половината хора с Ковид в нейната болница се броят за такива, без да имат тест, само по симптоми. Кой знае колко още такива има. Реално това са част от заразените, които ни представят всеки ден, аз така го разбирам. Но не е сигурно, че те имат точно този вирус.

Аз пък разбирам, че в сводките представят към момента само потвърдените чрез тест, а колко други има наистина не знаем. А как водят хоспитализираните в болницата съобразно нуждите от лечение - със съмнение поради симптоми, или лабораторно потвърдени, вече е съвсем друго. Това и в началото на епидемията го имаше в Китай - по едно време брояха отделно потвърдени, отделно със съмнения, после събраха накуп лабораторно потвърдени с тези, които са само с клинична картина, после пак ги разделиха. Изобщо както казаха още тогава от СЗО не е важен точно начинът, по които броиш, важното е във всеки момент да са ти ясни критериите и това да ти помага за борбата с вируса и лечението.

# 29 004
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 078
Доказано: кучета могат да надушват Ковид-19

Проведен във Финландия експеримент показва, че кучета могат да бъдат обучени да откриват Ковид-19. Така в бъдеще тези животни могат да бъдат използвани за откриване на заразени в домове за възрастни хора и по летищата.

В пилотно изследване на Хелзинкския университет кучета, обучавани за помощници при медицинска диагностика, само за няколко седмици са се научили да различават (по миризмата на урината) пациентите с Ковид-19 от здравите участници в експеримента.

“Останахме приятно изненадани колко бързо кучетата се научиха да различават новата миризма”, казва Анна Хийлм-Бьоркман, доцентка във Ветеринарномедицинския факултет на Хелзинкския университет. Кучетата идентифицират миризмата с точност, близка до тази на PCR-тестовете, добавя тя.


https://www.dw.com/bg/%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D1%83%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82-%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B4-19/a-53544267


По този повод преди време бях попаднала на един материал за Африка, където заради бедност и липса на ресурси, техника и обучени специалисти, някой се сетил да обучи плъхове, които да надушват туберкулоза. Та тези плъхове извършваха диагностика с удивителна точност и бързина.
Така че много се радвам на новината за кучетата и смятам, че ще бъдат много полезни.
Има вече няколко кучета, които се обучават специално да откриват Коронавируса -19. За сега май са само 3  кучета.

# 29 005
  • Мнения: X
В Бразилия нещата са много зле. Според мен по-зле и от най-лошо ударените европейски държави и то при положение, че имаха предимството при тях да дойде по-късно и вече се знаеха доста неща. Но така е с такъв "умник" начело, който отрича опасността от вируса, това е резултатът.
Няма как да са значителни по добре, който и да е начело. Те са страшно гъсто населени,страшна бедност, гета, престъпност, те имат много по големи проблеми от вируса, които засилват неговите ефекти. Само като им видиш фавелите и ти става ясно, защо вируса се вихри така.
https://www.bnt.bg/bg/a/brazilskite-faveli-mezhdu-zhivota-i-smrtta
И умника играе роля, но други фактори играят още по голяма роля.

# 29 006
  • Мнения: X
Добре де, от локдаун та на туризъм...малко крайно. Не знам. Но има хора, на Кушадасъ 15 км опашка за вход. Народа иска почивка и не го е страх. Sad

Аз на Кушадасъ няма да ходя, но и на мен ми се почива. Даже два пъти.

Мерките ясно, че навсякъде поетапно си занимават, но полетите ще останат проблемни още дълго време. И като прибавим, че за да дойдеш до България по суша ще повисиш хубаво по граници в тази ситуация, което никой западен турист и много малко българи ще си причинят, всъщност напливът няма да е никак голям. Безработните цигани и българите, които бяха из Европа за кратко за да изкарат някой лев, така или иначе се върнаха.

Дистанция вече и аз почти не виждам да се спазва. В магазините масово има хора без колички, включително и аз като съм с мъжа ми и никой не контролира. Тук в четвъртк беше почивен ден, много фирми не работиха и в петък, и понеже няма къде да се ходи, трети ден купони има по съседните дворове, след малко и ние се присъединяваме към единия.

Последна редакция: сб, 23 май 2020, 17:54 от Анонимен

# 29 007
  • Мнения: 140

Въпросните сайтове могат да пишат каквото си искат. Вие вярвате ли им? Затова се търсят по-сигурни източници на информация, и то няколко.

# 29 008
  • Мнения: 12 337

Въпросните сайтове могат да пишат каквото си искат. Вие вярвате ли им? Затова се търсят по-сигурни източници на информация, и то няколко.

По-сигурен от този няма накъде. Няма смисъл да се търсят повече освен ако са следващи промени в закона. Параграф 12, точка 16 и17.
https://www.parliament.bg/bg/laws/ID/157427/

Тук окончателната форма.
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2137201253

Последна редакция: сб, 23 май 2020, 18:11 от Vapor

# 29 009
  • Мнения: X
Току що прочетох, че от края на юни ТUI възобновяват пътуванията до Майорка, в Испания протестират, защото сезонът ще започне чак на 1 юли, а в Берлин пак протестират срещу всички мерки.

Общи условия

Активация на акаунт