Права на децата ни с ТЕЛК - 3

  • 49 209
  • 789
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 5
Не се връщат пари ако се забавите с подаването на документи за преосвидетелстване. Връщат се когато имате влязло решение, а не сте го подали в социалните. В момента валидността на решенията е удължена до 30 април мисля.
Ами ако в новото решение процентът е намален под 50% или пък на прегледите при специалистите преди да се подадат документите в ТЕЛК се даде становище, че детето е подобрено? Има диагнози, които след операция се смятат за подобрение и не полежат на преосвидетелстване (с 50 %). Няма гаранция, че с набирането на документите или след  преосвидетелстването ще се запази % на инвалидност. Дори личният лекар може да откаже да даде етапна епикриза, ако сметне, че пациентът е излекуван или подобрен.


Казвам го от личен опит, нашия ТЕЛК от 100 процента стана 0 и нищо не връщахме. Единствено от пощата не ни бяха намерили на адрес и се забави получаването на решението с около месец и връщахме пари от датата, на която е влязло решението в сила. Макар, че не бяхме виновни.

# 346
  • Пловдив
  • Мнения: 461
Казвам го от личен опит, нашия ТЕЛК от 100 процента стана 0 и нищо не връщахме. Единствено от пощата не ни бяха намерили на адрес и се забави получаването на решението с около месец и връщахме пари от датата, на която е влязло решението в сила. Макар, че не бяхме виновни.
А това се случи по време на извънредното положение (извънредната обстановка) или преди това?

# 347
  • Мнения: 990
Здравейте отново.Получихме решението от ТЕЛК-а на майка ми.Не съм наясно трябва ли да го представя някъде...или комисията го доставя до нужните институции?

# 348
  • Мнения: 12 360
15 дни след издаването му го заверявате и го носите там, където е нужно

# 349
  • Мнения: 12 217
След като вече не подлежи на обжалване решението, подайте документи в агенция за социално подпомагане.

Последна редакция: ср, 10 мар 2021, 15:59 от 💜 Clo 💜

# 350
  • Мнения: 5 692
Много моля - когато има въпрос за възрастен с ТЕЛК 18+ - пишете в темата за това, а не в тази, която е за деца. Нека сами да си подредим нещата и знаейки, че ще отворим темата за отговор на наболелия ни проблем, ще го намерим.
Темата за 18+ е в същия раздел, на първа страница.

# 351
  • Мнения: 40
Здравейте,днес подадох документи на детето ми в нои за пенсия.Попитах връщат ли назад,защото е навършил 16 г.ноември,но с телка ни мотаха до днес ,в случая вината за забавянето не е наша,но не ми отговориха нищо.Една ми се сопваше там,като чели тя ще му дава нещо.Нито ми каза колко парички ще му дават ,нито от кога,чакайте писмо ....Някой да  има повече инфо ?

Последна редакция: пт, 12 мар 2021, 10:16 от kokito2004

# 352
  • Пловдив
  • Мнения: 461
Здравейте,днес подадох документи на дедто ми в ной за пенсия.Попитах връщат ли назад,защото е навършил 16 ноември,но с телка ни мотаха до днес ,в случая вината за забавянето не е наша,но не ми отговориха нищо.Една ми се сопваше там,като чели тя ще му дава нещо.Нито ми каза колко парички ще му дават ,нито от кога,чакайте писмо ....Някой да  има повече инфо ?
Прочетете поста над вашия!

# 353
  • Мнения: 40
sladurka333
 Прочетете поста над вашия!

Не виждам защо да чета поста над моя ,при положение ,че става въпрос за дете.

Последна редакция: чт, 11 мар 2021, 19:37 от kokito2004

# 354
  • Мнения: 2 042
Защото никъде не пише, че е дете. Писали сте 16 ноември.
ПишЕте грамотно, писали сте вместо "детето",  думата "дедто", което клонѝ към дядото.

# 355
  • Пловдив
  • Мнения: 461
Защото никъде не пише, че е дете. Писали сте 16 ноември.
ПишЕте грамотно, писали сте вместо "детето",  думата "дедто", което клонѝ към дядото.
Точно, така го прочетох и разбрах! Извинете kokito2004, но вината не е в мен!

# 356
  • Мнения: 5 692
От НОИ правилно са Ви отговорили - чакайте си писмото. Там ще пише от коя дата са парите и за каква сума. Предполагам сте дали сметка издадена на името на детето.

# 357
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 765
Здравейте, включвам се тук , че по институциите нищо не ти обясняват. Синът ми има Телково решение от миналия февруари 65% без чужда помощ диагноза Детски аутизъм.Сега ни излезе новото решение 85% с чужда помощ. . Та въпроса ми е освен поддаване на декларация , каква друга стъпка ни предстои. Какво повече дава ако се регистрирам като асистент?

# 358
  • Мнения: 271
Здравейте, включвам се тук , че по институциите нищо не ти обясняват. Синът ми има Телково решение от миналия февруари 65% без чужда помощ диагноза Детски аутизъм.Сега ни излезе новото решение 85% с чужда помощ. . Та въпроса ми е освен поддаване на декларация , каква друга стъпка ни предстои. Какво повече дава ако се регистрирам като асистент?
Като асистент трябва от социалните да попълните въпросник и после с общината сключват договор. Определят Ви часове, заплащането мисля, че е 4.70 на час. Спрямо часовете разбирате каква сума ще получавате - умножавате часовете по 4.70. От получената сума вадите 23%. Крайната сума е тази, която ще Ви бъде изплащана от общината.

# 359
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 765
Благодаря, а за детето помоща си остава , не отдържат оттам.

Общи условия

Активация на акаунт