Бебето се тръшка

  • 1 531
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Здравейте,

От известно време дъщеря ми, която е на 1г.1м се промени драстично.
Ако нещо не ѝ се угоди се тръшка, реве, пъне се. Най - вече при мен.
Тръшкаа се, когато не ѝ давам да рови в шкафа, тръшка се като не иска да яде, тръшка се, когато иска да цока, а аз не ѝ давам.
Общо взето я тресе нерврозата.
Моля ви, препоръчате ми метод или литература, дайте ми съвет как да се справя с това, докато е още навреме.
Опитвам да ѝ говоря и обяснявам защо не ѝ позволявам, но без ефкт.
Благодаря ви предварително.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 991
Не е невроза, а незряла нервна система и заявка да заяви желанието си. Отвличане на вниманието, оставяне да се потръшка, говорене и здрави нерви от страна на родителя.

# 2
  • Мнения: 25 573
Бебе на 1 година нищо не разбира от дълги и напоителни обяснения защо не трябва да прави това, което иска.
Казва се кратко и категорично „Не“ и се отстранява детето от нещото, което иска да пипа (или нещото се прибира), като същевременно му се отвлича вниманието с нещо друго – предмет или дейност.
Обясненията ги оставете за по-късно, когато започне да разбира.

# 3
  • Мнения: 248
Подкрепям как 'Сийка. Освен това мисля, че детето може да е изнервено поради никнене на зъби например или просто иска да изучава света, което си е в реда на нещата. Деца са , все пак, любопитни да учат. Има неща, които е нужно да се забраняват , но ако се забранява голяма част от тях- как детето ще разбере кое какво е и за какво служи? И какво като прерови шкафа днес? Голям праз , че разхвърлило. Ми дете- ще разхвърля. Тъкмо ще му покажете и как да ги подрежда след това. По- късно отклонете вниманието и насочете към друга дейност.

# 4
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Честито, детенцето ви е в бебешки пубертет. Аз лично подкрепям горните мнения, но смятам, че обясненията не трябва да чакат. Тя постепенно ще започне да разбира, няма да стане за ден два, нито за месеци, но е нужно да се обяснява. Освен това децата най-добре се учат чрез опита. Синът ми например много обича да отваря шкафове и в началото колкото и да го пазех все си прискрипваше пръстите, болеше го и плачеше, но постепенно се научи да се пази и сега ако забележа, че ръцете му са в опасност да бъдат прискрипани просто му казвам "пази пръстчетата" и той моментално мести ръката. Разбира се това не важи за висчко, но за някои "безопасни" неща работи.
Другото, което бих ви посъветвала е да ѝ позволите да рови в шкафа под наблюдение. Когато нещо е забранено е много по-желано. Вярно, няколко седмици ще трябва да събирате шкафа, но накрая ще ѝ стане безинтересен и няма да се сеща. В шкафа разбира се трябва да има само безопасни неща.
За яденето - щом не иска да яде, да не яде. Само не разбирам защо не ѝ давате да цока, явно не е готова за отбиване.

# 5
  • Мнения: 29 278
Около тази възраст много обичат да ровят. В едно чекмедже на бебешкото легло долу слагах какви ли не щуротии - капачки, шумолящи кърпички, разни кутии, какво ли не и го оставях да отваря, рови, вади, човърка, разхвърля....После събирам купчината обратно. След няколко дни подменям "колекцията" в чекмеджето. Така хем рови, хем си задоволява любопитството ,хем развива моториката, пък и се изморява в ровене и игра.....

Иначе - може да е нервна заради никнене на зъби. Може да опитате с гелчета за венци.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 991
Аз бях сложила предпазители, на които за нула време им хвана цаката.
След това просто преместих всичко чупливо и дребно и го оставих да тараши. Най-голям купон ставаше при тенджерите и пластмасовите купи, голямо хлопане и ровене беше.
По-неприятното от ровенето беше, че и слагаше допълнителни неща, та от време на време откривах чорапи и негови дрехи при посудата, но се преживява. Simple Smile

# 7
  • Мнения: 37
Честито, детенцето ви е в бебешки пубертет. Аз лично подкрепям горните мнения, но смятам, че обясненията не трябва да чакат. Тя постепенно ще започне да разбира, няма да стане за ден два, нито за месеци, но е нужно да се обяснява. Освен това децата най-добре се учат чрез опита. Синът ми например много обича да отваря шкафове и в началото колкото и да го пазех все си прискрипваше пръстите, болеше го и плачеше, но постепенно се научи да се пази и сега ако забележа, че ръцете му са в опасност да бъдат прискрипани просто му казвам "пази пръстчетата" и той моментално мести ръката. Разбира се това не важи за висчко, но за някои "безопасни" неща работи.
Другото, което бих ви посъветвала е да ѝ позволите да рови в шкафа под наблюдение. Когато нещо е забранено е много по-желано. Вярно, няколко седмици ще трябва да събирате шкафа, но накрая ще ѝ стане безинтересен и няма да се сеща. В шкафа разбира се трябва да има само безопасни неща.
За яденето - щом не иска да яде, да не яде. Само не разбирам защо не ѝ давате да цока, явно не е готова за отбиване.

Не ѝ давам да цока, защото цока по над 10 пъти на ден и се опитвам поне да ги намаля.

# 8
  • Мнения: 6 542
Моят син скоро ще прави годинка и също понякога се тръшка и вика пронизително Joy Има няколко варианта за действие..
Прибираш всичко, което не трябва да се бута в горни шкафове, а долу оставяш неща, които са безопасни и оставяш да рови.
Слагаш предпазители на шкаф, който не искаш да отваря. При моя син действат, доста силно трябва да се натиснат, за да се отворят. Той обичаше да отваря фризера на хладилника и да се охлажда Sunglasses но с предпазител няма шанс. Обезопаси и фурна, пералня, ако са в обсег. Имах случай на пусната пералня Stuck Out Tongue Winking Eye
Аз лично съм оставила и няколко шкафа във всяка стая с безопасни неща и там си рови на воля. Или пък му оставям различни предмети на достъпно място все едно случайно и той ги "открива'
За тръшкането, най-добре е да оставиш да се потръшка без да имаш реакция. Ако поддадеш се научават, че така минава номера и ще го прави повече. При моя действа и ако започна да се смея докато вика.

# 9
  • Мнения: 686
Дъщеря ми е на 1г. и 6м. Веднъж ми се тръшна преди 2-3 месеца - легна на пода и почна да реве. Не ѝ обърнах никакво внимание. И повече не го е правила.
Методите, които използвам, зада предотвратя тръшкане или хленчене са да я разсейвам с други дейности или предмети. Рядко ѝ позволявам да пипа нещо, което не е за нея. Детето трябва да знае мястото си в дома, да знае какво може и какво не може.

# 10
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 009
Дъщеря ми е на 1г. и 6м. Веднъж ми се тръшна преди 2-3 месеца - легна на пода и почна да реве. Не ѝ обърнах никакво внимание. И повече не го е правила.
Методите, които използвам, зада предотвратя тръшкане или хленчене са да я разсейвам с други дейности или предмети. Рядко ѝ позволявам да пипа нещо, което не е за нея. Детето трябва да знае мястото си в дома, да знае какво може и какво не може.

Изхилих се с глас на  "Детето трябва да знае мястото си в дома, да знае какво може и какво не може.". Нищо де, то живота учи.

# 11
  • Мнения: 686
Не знам кое му е смешното. Трябва да се говори и да не се позволяват своеволия. Да отваря шкафове и да бърка навсякъде.
Майки, на които им е смешно думата "дисциплина" и не разбират смисъла на написаното, създават онези малки лигли и джи бойчета, които са ужасно непоносими за голяма част от обществото.

# 12
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 009
Не знам кое му е смешното. Трябва да се говори и да не се позволяват своеволия. Да отваря шкафове и да бърка навсякъде.
Майки, на които им е смешно думата "дисциплина" и не разбират смисъла на написаното, създават онези малки лигли и джи бойчета, които са ужасно непоносими за голяма част от обществото.

 С бебе на 1.6 годинки е смешно да се самозаблуждавате, че дисциплинирате, но нищо. Ако ви остане време може да се прехвърлите към пуделите в цирка, те подлежат на дресура.
 Много добре разбирам смисъла на написаното, но с малко дете почти на 6 години имам една идея повече опит с децата. А и съм се срещанала и общувала с достатъчно деца. Да, трябва да се говори, обяснява, но нещата не са лесни и прости, децата са различни, някои са кротки и отстъпчиви, други буйни и палави, няма как отношението и методите да се едни и същи, това не шаблон.

# 13
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Ахаха и аз се посмях, ама нищо де, "дисциплинирайте", дааа, то така трябва. Детето в никакъв случай не бива да изучава заобикалящия го свят, щото "не е за него", само играчките, на килимчето и да не е посмяло да прояви любопитство. За всичко си има време, нищо, че някои майки започват да "дисциплинират" още от утробата, не си гушкат новороденити да не се разглезят, слагат на гърне още щом се научи да държи главата си и т. н и това защото нямат търпение и не им се занимава с децата, че постоянното чистене, подреждане, повтаряне и т. н. са прекалено много работа за тях. Много по-лесно е да "дисциплинираш" бебе от дивана, да заключиш шкафовете и да повтаряш "Не", отколкото да му откриеш света. И тея лигавите, дето никой не ги търпи са лигави, защото в момента в който мама не гледа се опитват да вземат всичко от света, да опитат всичко и като цяло "да отмъкнат кола".

# 14
  • Мнения: 686
Лелеее колко сте всезнаещи философки... Grinning  Мързела да гледаш дете е коренно различно от това да научиш детето си на това кое е забранено. И да, шкафовете ми са заключени, защото видиш ли не искам детето ми да пие препарат за тоалетна.

Общи условия

Активация на акаунт