Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Професия учител - 10

• 3 813
  • 77
  •   1
Отговори
  • Добрич
Защото да си учител е най-добрият начин да промениш света...

Добре дошли в новата тема!

Старите теми:

Нормативните документи в МОН са в процес на непрекъсната промяна, но все пак ето няколко линка:

Наредби и полезни линкове

В случай, че си търсите работа, като учител, посете сайта на съответното РУО.

Допълнете за някой пропуснат линк, давайте предложения, докато все още мога да коригирам първия пост.

# 1
  • Пловдив
Благодаря за новата тема! Flowers Sunflower
Дано е пълна само с позитивизам и хубави новини!

# 2
  • Пловдив
На мен ми е интересно дали предложението на МОН за ваканциите и почивните дни ще остане така, или ще претърпи някакви промени.

# 3
  • Пловдив
Винаги го приемат каквото е предложено, промени никога няма.

# 4
  • Пловдив
Мисля, че преди две или три години имаше някаква промяна, ама не помня за коя точно ваканция ставаше въпрос. Май орязаха есенната за сметка на коледната ваканция, или нещо подобно беше.

# 5
  • Пловдив
Тя есенната една ваканция ... думи нямам. Както винаги де.

# 6
  • Пловдив
Ами така, в сладки приказки си минава времето ...

Нашият директор е в паника, страх го е да не ни въведат отново онлайн обучение. Казваме му, че стартираме реално, а той казва, че нищо не пречи на 15-ти да сме на училище, а от 17-ти да ни тряснат онлайн. Дори каза, че ще се жертва и ако искаме още от понеделник можем да се съберем в училище да се обучаваме, за да сме готови, ама никой не сподели неговия ентусиазъм. Убедихме го засега, че от 1-ви  до 15-ти септември ще се мобилизираме и ще сме готови за всичко.

# 7
  • Някъде по Дунава
Вела, благодаря за темата. И аз не съм очарована от ваканциите, но ще видим дали ще има промяна.

# 8
Благодаря за новата тема!
Надявам се поне няколко месеца да сме в училище, все пак поемам нов клас и ми е нужно време да ги опозная.

# 9
  • Пловдив
Аз съм доволна от ваканциите и точно затова не ми се иска да ги променят

# 10
Аз си мислех, че съм се разписала, но не .
Вела, благодаря за темата.

# 11
  • София
Вела, благодаря за темата! Здравейте, отдавна не съм влизала запис и от мен☺

# 12
  • Пловдив
Аз съм доволна от ваканциите и точно затова не ми се иска да ги променят

3 дни междусрочна ваканция + събота и неделя, не мога да повярвам, че са дали толкова много. Направо е нереално.
Великденската не видях да са писали, тази година е на 2 май и съвпада с 1 май, който е събота, дали ще дадат още един ден заради него? А дано, ама ...

# 13
  • Пловдив
За Великден винаги се събират четири дена, защото понеделник открай време си е почивен ден

# 14
  • Пловдив
Да, ама да дадат и 1 май да станат пет Grinning

# 15
  • Пловдив
Едва ли точно там ще пипнат нещо

# 16
А обърнахте ли внимание, че 25 май е неучебен, но присъствен ден?

# 17
  • Пловдив

Той си е така, но според КТД е почивен за тези, които са участвали в празнуването на 24 май.

# 18
  • Балчик
Винаги така се е водил, да.

# 19
Значи нещо съм пропуснала, не ми е правило впечатление до сега да е отбелязван в календара, сигурно съм го проспала. Bowtie Вярно е, че сме си пускали отпуска. Искате да кажете, че ако участвам в шествието на 24 - ти май не трябва да пускам отпуск?

# 20
  • Балчик
Значи нещо съм пропуснала, не ми е правило впечатление до сега да е отбелязван в календара, сигурно съм го проспала. Bowtie Вярно е, че сме си пускали отпуска. Искате да кажете, че ако участвам в шествието на 24 - ти май не трябва да пускам отпуск?
При нас е задължително, цялото училище сме ангажирани на 24 и на 25 почиваме.

Последна редакция: сб, 01 авг 2020, 20:32 от Джемма

# 21
  • Повечето мъже забравят, че повечето жени не забравят ...
"При 1-2 болни деца в клас целият минава на онлайн обучение"
https://www.dnes.bg/obrazovanie/2020/08/01/pri-1-2-bolni-deca-v- … B2K8XXBRbRfZ18d1k
Болни от какво? Ако един учител преподава в 5-6 паралелки и едната мине на дистанционно обучение, а трябва да влиза и при другите деца? Ако се разболее чистачка? Ако се разболее готвачка, лелята на лафката, пазач? Пак се изказва без да е помислено и огледано от всички възможни ъгли ...

# 22
  • Пловдив
Ами и аз си зададох въпрос за учителите и предположих, че ако има класове и в училище и от къщи ще преподава от училище и онлайн в съответните часове.

# 23
  • Балчик
Ами и аз си зададох въпрос за учителите и предположих, че ако има класове и в училище и от къщи ще преподава от училище и онлайн в съответните часове.
Чудесно, но ще чакам първо да ми сложат компютър с характеристики, съответстващи на нуждите и интернет. Сега имам един музеен експонат, без интернет.

# 24
И в нашето училище е така - липсва съвременна техника. Сложили са в класните стаи компютри и лаптопи изхвърлени от администрация и от компютърните кабинети. Често интернета се губи, компютрите се бъгват. Не виждам как ще преподавам онлайн от училище. Да не говорим, че никой не споменава за служебни компютри, приема се, че си длъжен да ползваш лична техника и нет. Имам колеги, които трудно боравят, а някои нямат компютър. По време на ИП са купили няколко лаптопа, дочувам, че отново част от тях ще се ползват от администрацията, а старите - в класните стаи. Определено смятам, че трябва да сме обезпечени с техника, ако тя ще бъде основен инструмент в работата ни.

# 25
Въпроса не е на едните да преподава реално, а на другите онлайн... Той ще е контактен след като е бил при болни деца.

# 26
Здравейте, един малко по различен въпрос имам. Предстои ми връщане на работа. Бях две години в отпуск по майчинство и ми се натрупа доста отпуск. Понеже искам да сменя работата ще им дам предизвестие, което е два месеца. През тези два месеца искам да ползвам част от платения си отпуск. Имат ли право да ми откажат и да ме накарат да си ги отработя? Предполагам натрупания отпуск ще ми бъде изплатен.

# 27
  • Балчик
ЯН БИБИЯН, с точност не мога да твърдя, че нямат пеаво. Но предвид, че ще ти плащат отпуската, във финансов интерес на училището е да ти я намалят до датата на напъскане. Ако не се нуждаят силно от твоята дейност в училище, мисля няма проблем да ти разрешат да си я ползваш.
Все пак говори с ръководството.

# 28
Здравейте, един малко по различен въпрос имам. Предстои ми връщане на работа. Бях две години в отпуск по майчинство и ми се натрупа доста отпуск. Понеже искам да сменя работата ще им дам предизвестие, което е два месеца. През тези два месеца искам да ползвам част от платения си отпуск. Имат ли право да ми откажат и да ме накарат да си ги отработя? Предполагам натрупания отпуск ще ми бъде изплатен.
Здравейте, съветвам ви да се върнете на работа и да имате 10 работни дни в един месец, за да ви актуализират заплатата (защото има значително увеличение за последните две години) и да ви изплатят отпуската на по-високата заплата.
Дали имат право да ви откажат, е най-добре да прочетете в кодекса на труда.

# 29
  • Пловдив
Заплатата вече може да се актуализира и без да се работи.

# 30
Заплатата вече може да се актуализира и без да се работи.
За актуализацията на заплатата може и да е променено.
Въпросът е, че отпуската се изчислява върху последния месец, в който има 10 отработени дни.
Преди 1 година бях в същата ситуация - казаха ми, че мога директно да си пусна отпуска, но тя ще бъде изчислена на база на заплатата от последния месец преди да изляза майчинство, в който съм работила 10 дни. Ако искам да ползвам отпуската, изчислена върху актуализирана заплата, трябва да работя 10 дни и то в един месец.

Информация от страницата "Въпроси и отговори" към министерство на труда и социалната политика - http://mlsp.government.bg/vprosi2

------
Съгласно чл. 177, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/ база за изчисляване на възнаграждението по време на платен годишен отпуск е начисленото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, в който работникът или служителят има най-малко 10 работни дни. Това означава, че когато работничка се върне на работа след като е ползвала отпуск по майчинство и отпуск по чл. 167а от КТ и непосредствено след това поиска да ползва платен годишен отпуск, за база за изчисляване на възнаграждението съгласно чл. 177 от КТ следва да се вземе последния месец назад във времето, в който работничката има 10 работни дни. В чл. 17, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата е посочено, че в брутното трудово възнаграждение за определяне на възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 или на обезщетенията по чл. 228 от Кодекса на труда се включват: 1. основната работна заплата за отработеното време; 2. възнаграждението над основната работна заплата, определено според прилаганите системи за заплащане на труда; 3. допълнителните трудови възнаграждения, определени с наредбата, с друг нормативен акт, с колективен или с индивидуален трудов договор или с вътрешен акт на работодателя, които имат постоянен характер; 4. допълнителното трудово възнаграждение при вътрешно заместване по чл. 259 от Кодекса на труда; 5. възнаграждението по реда на чл. 266, ал. 1 от Кодекса на труда; 6. възнаграждението, заплатено при престой или поради производствена необходимост, по чл. 267, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда; 7. възнаграждението по реда на чл. 268, ал. 2 и 3 от Кодекса на труда.
--------

# 31
  • Пловдив
Шефа и заместникът в училище ми показаха някакви разяснения, че заплатата се актуализира и няма нужда учителка, която се връща от майчинство да работи. Беше дълго, нямах много време, погледнах го отгоре-отгоре и ми се видя логично написано. Имах много друга работа и мина и замина. Точно миналата седмица колежка премина от майчинство в отпуска, заради нея стана това разяснение и честно казано не съм много сигурна как е точно. Не помня е къде го гледахме, но беше доста подробно обяснено.

# 32
Благодаря за отговорите. 🙂

# 33
Какво мислите за идеята на министър Вълчев да закупи лаптопи и таблети за онлайн обучението с парите за увеличението на учителските заплати?

# 34
То само с устройства не става Simple Smile и интернет трябва да се плаща Simple Smile и покритие трябва да има ...
Мисля си, че най-важното нещо е ЖЕЛАНИЕТО! В миналото и най-бедните са отделяли за обучението на детето си. Все 150-200 лв. за таблет или латоп (пък дори и втора употреба, а имаше и юни, юли и август да се задели по 50-тина лв.) може да отдели всеки, убедена съм в това! Ще се купуват таблети ... Та, повечето, за които ще се купуват имат смартфони и пак могат да учат ..., ако искат ..., но не искат... Каквото и да се раздаде, то няма да ги накара да учат. Има изключения, но те наистина са изключения, а как ми се иска да са правило! Да не подхващаме темата колко реално са парите, колко от тях ще отидат за закупуване на устройства, на какво цени ще се фактурира закупуването на тези устрийства, къде ще ... потънат другите пари ...

# 35
  • Ямбол
Какво мислите за идеята на министър Вълчев да закупи лаптопи и таблети за онлайн обучението с парите за увеличението на учителските заплати?
Кога го е казал това?
Защото аз друго разбрах.
Може ли линк?

# 36
А едното какво общо има с другото? Това не е нещо, наложено от учителите, а от държавата. Щом държавата го налага, да мисли как ще се случат нещата с това онлайн обучение, как ще подсигури техника и прочие. За мен това предложение е доста нагло честно казано. А защо господа народните представители не се откажат от процент от заплатите си, за да се закупят въпросните лаптопи и таблети? Има и нещо друго. Да, във почти всеки дом има интернет и поне едно устройство, но това са неща, закупени от родителите и реално не са длъжни да осигуряват нито интернет, нито устройство заради чуждо решение, пък ако ще тези неща да струват не 500, а 5 лева.  Работата пак е малко с " С чужда пита помен прави ".
В крайна сметка как ще започне новата учебна година, пак на онлайн обучение ли?

# 37
Кога го е казал това?
Защото аз друго разбрах.
Може ли линк?

https://uchiteli.bg/news/vmesto-uvelichenie-na-zaplati-prenasoch … a-i-uchiteli/5903

Цитат
„В краткосрочен период не можехме и не можем да купим устройства на всички деца. Но могат да се купят десетки хиляди, дори стотици хиляди устройства, през следващите 2-3 г. – за училищата, които при нужда от превключване към дистанционно обучение да ги предоставят на учениците, включително и в режим на взаимопомощ – защото някъде необходимост може да има за 20% от децата, а другаде – за 80%“, каза Вълчев.

... и друго си мисля ... Ако ще правят такова нещо - да е за всички! За всички учители и ученици!
Всички си знаем чисто технически с какви загуби излязохме от тази учебна година. Аз лично съм на минус с 1 лаптоп (старичък беше и прегря ...) и един таблет Simple Smile без да отчитам, закупуване на кабели (всякакви видове, пък с портове, пък ... уж консуматив, но си хвръкват суми ...), външен диск, за да съхранявам снимки на дом. работи, и ... мишките ... леле, защо ми се чупиха мишките още не мога да си го обясня, но смених 3 на брой като последните две не бяха евтинДЖос ...

# 38
А слушалки ?
Ние в три стаи бяхме аз и двете ми деца, единствено в час по физическо децата бяха без, въпреки затворените врата ( макар и топлото време) отново се чуваше. Не знам за вас, но мен и камиона за боклук навън ме разсейва.
Отделно увеличих диоптъра. Ако се наложи  вероятно ще трябва и графичен таблет да купя... Измъчих се с мишката да пиша на дъската.

# 39
О, J_M_M, слушалките съвсем ги забравих като консуматив, че си имаме у дома такива като за телефоните 10-тина бр. и през учебната година не купувах, но вече значително намаляха Simple Smile По този повод - мъжОто следи търговете в Бея и вече имаме 3 чифта професионални слушалки от звукозаписни студия Simple Smile Евтини на фона 500+ лири, за които се продавали като нови, защото са модели от преди 10+ години Simple Smile (два чифта К501 и едни К240 ...) и скъпи на фона на масово продаващото се ... Но сме аз, една първокласничка и една петокласничка ..., та ще ни трябват ... Дадох си сметка, че наистина не обръщаме внимание на слушалките преди 10-тина дни, когато ми диагностицираха 8% намален слух ... А, за очилата ... до сега не съм имала, но в началото на юли се сдобих точно с два чифта ... и тЕ, така ...

Последна редакция: ср, 05 авг 2020, 10:23 от Почти безобидн@

# 40
Аз нали тепърва ще вляза в този цирк и някои неща не са ми ясни много. Как с мишката да пишете на дъската? Урокът не е ли с видео връзка? Ако е така, не е ли по-лесно една бяла дъска на стената и маркер, вместо да се пише с мишки? Хич не съм наясно с това онлайн обучение как се случва точно да ви кажа, но за мен е безумно. Ако има едно 4 членно семейство, което живее в 2 две стаи, какво правим? Две деца в различни класове имат часове едновременно, плюс майка им, която трябва да преподава. Как става тая работа не знам. Като чух за това онлайн обучение и все ме напушваше на смях, защото си представях гарсониера в панелка, децата имат час в едната стая, учителката води онлайн урок от кухнята примерно, а мъжът ѝ през това време ходи из стаята и си търси чорапите, или пита " Кво ще ядем? ".

# 41
tanch не питай, добре че имаме мини трета стая .
 Аз лично работих с бяла дъска на mozaBook ,но имах седмица, в която едната ми правеше проблеми, а за другата безплатния месец беше изтекъл, добре че до 15 юни я пуснаха свободна. Една колежка каза, че с paint работила, но там няма чертожни инструменти...

# 42
  • Някъде по Дунава
Аз нали тепърва ще вляза в този цирк и някои неща не са ми ясни много. Как с мишката да пишете на дъската? Урокът не е ли с видео връзка? Ако е така, не е ли по-лесно една бяла дъска на стената и маркер, вместо да се пише с мишки? Хич не съм наясно с това онлайн обучение как се случва точно да ви кажа, но за мен е безумно. Ако има едно 4 членно семейство, което живее в 2 две стаи, какво правим? Две деца в различни класове имат часове едновременно, плюс майка им, която трябва да преподава. Как става тая работа не знам. Като чух за това онлайн обучение и все ме напушваше на смях, защото си представях гарсониера в панелка, децата имат час в едната стая, учителката води онлайн урок от кухнята примерно, а мъжът ѝ през това време ходи из стаята и си търси чорапите, или пита " Кво ще ядем? ".
Аз го преживях този хаос. Разполагаме с две спални и голям хол-кухня. Стационарният компютър е в хола( аз го ползвах, но не бях онлайн, защото другата учителка не искаше, не можеше и не ми разрешаваше), лаптопът на щерката също беше в хола, защото в детската се губеше връзката с интернет, опънахме кабел, но не стигна до детската. Първокласникът слава богу нямаше онлайн часове, за него нямах и устройство. Той пък иска да гледа тв само в хола, защото е смарт. Единият се оплаква, че другият му пречи, другият вика, че дрънченето на чинии му пречи, мъжът ми се сърди че говорим високо и не може да спи( кара само нощни смени). Абе, цирк Балкански ряпа да яде.
Вече подготвяме още един компютър, само монитор да вземем, а с диференцираното искам да си взема личен лаптоп.

# 43
  • Майничка
Добре че ме подсетихте да заредя слушалки с и без микрофон и поне една резервна мишка!

# 44
  • София
Завършила съм Начална педагогика с англ. език и искам да започна работа в занималня, което разбирам, че сега се води Целодневно обучение. Гледам в сайта на РУО-то свободните позиции и те са Учител начален етап ЦДО, Учител в ЦОУД,    Учител в група за ЦОУД в 1-4 клас.. малко тъп въпрос, но това позиции за учител в занималня ли са щом пише ЦДО или за начален учител?

# 45
Това са позициите за занималня.
Завършила съм Начална педагогика с англ. език и искам да започна работа в занималня, което разбирам, че сега се води Целодневно обучение. Гледам в сайта на РУО-то свободните позиции и те са Учител начален етап ЦДО, Учител в ЦОУД,    Учител в група за ЦОУД в 1-4 клас.. малко тъп въпрос, но това позиции за учител в занималня ли са щом пише ЦДО или за начален учител?

# 46
никой няма да посмее да вземе парите за увеличението на заплатите, само си дрънкат глупости. те увеличиха на ... всичките държавни администрации с по 30% без да са се преработили, а на учителите, дето се пропищя света ли, няма да ги вдигнат Wink

# 47
Би трябвало, чакаме с нетърпение даже Wink Още 17%.

# 48
  • София
Здравейте,

На средна възраст съм и съм инженер по образование. Работя в компютърна фирма, но напоследък постоянното стоене на компютър по 8-9 часа на ден много ме натоварва и се чувствам много зле.
Замислих се да изкарам педагогика за учител по информатика към СУ и да започна работа като учител.
Наясно съм, че работата е трудна, и майка ми, и баба ми са учители по математика, затова и все съм бягала от тази професия...Притеснявам се, че може и да не успея да се справя с дисциплината, не съм особено строг човек, гледам повече с добро да възпитавам децата си, а е важно да има дисциплина и ред в часа.
Има ли някой като мен да се е преквалифицирал? Как му се е отразила промяната?
Като цяло как се справяте с дисциплината в часовете?

# 49
Да ти кажа, в часовете по компютри, когато децата са заети с практически задачи, като че ли слушат. Има и калпазани - само си спират взаимно компютрите, или си пускат игрички или ютуб или едно друго нещо, като си обърнеш гърба. Но като цяло им е интересно и дисциплината бива. А ако знаят, че гонят и оценки, и че часът е задължителен, ще е още по-лесно.
(аз съм водила часове по ИТ на 2-7 клас, нямам педагогическа правоспособност и също съм склонна да ми се качват на главата, защото не обичам да ги овиквам и нареждам. Като цяло, в един момент обаче, се намира златната среда и начин на поведение)

# 50
  • Бургас
Здравейте,

На средна възраст съм и съм инженер по образование. Работя в компютърна фирма, но напоследък постоянното стоене на компютър по 8-9 часа на ден много ме натоварва и се чувствам много зле.
Замислих се да изкарам педагогика за учител по информатика към СУ и да започна работа като учител.
Наясно съм, че работата е трудна, и майка ми, и баба ми са учители по математика, затова и все съм бягала от тази професия...Притеснявам се, че може и да не успея да се справя с дисциплината, не съм особено строг човек, гледам повече с добро да възпитавам децата си, а е важно да има дисциплина и ред в часа.
Щом си се замислила за промяна и си започнала да претегляш + и -, не му мисли много. Ще се справиш. Можеш да вземеш педагогическата специалност задочно, докато си още на сегашната работа, но ако ти попадне нещо хубаво в някое училище-може и като учител да   учиш.
Скрит текст:
Аз някога се обадих в Университета за справка, отидох на редовна изпитна сесия и събрах конспектите от студентите и се явих на следващата поправителна сесия. После имаше очни за втория семестър, изпитна сесия и финал. Имаш си специалност, трябват ти само десетина изпита за педагогическата правоспособност. Опитай. Винаги можеш да се върнеш към сегашния вариант. Успех!

# 51
  • Балчик
Няма как да я назначат без педагогика, така че няма да може да учи като учител.

# 52
  • София
Здравейте,

Щом си се замислила за промяна и си започнала да претегляш + и -, не му мисли много. Ще се справиш. Можеш да вземеш педагогическата специалност задочно, докато си още на сегашната работа, но ако ти попадне нещо хубаво в някое училище-може и като учител да   учиш.
Скрит текст:
Аз някога се обадих в Университета за справка, отидох на редовна изпитна сесия и събрах конспектите от студентите и се явих на следващата поправителна сесия. После имаше очни за втория семестър, изпитна сесия и финал. Имаш си специалност, трябват ти само десетина изпита за педагогическата правоспособност. Опитай. Винаги можеш да се върнеш към сегашния вариант. Успех!

Благодаря! Аз се обаждах вече и към СУ може да се изкара задочно за 1 година, което мисля и да направя.
Иначе ми казаха, че могат да ме назначат и без педагогика, но заплатата ми ще е с 20 % по-ниска, а, както знаем, тази сфера не се слави с високи заплати, за съжаление.
Как се справяте с дисциплината? Предполагам, зависи, дали се преподава на деца в прогимназията или в гимназията?
Аз бих могла да преподавам и в техникуми, но се плаша от днешните тийнеджъри, честно казано.

# 53
  • Бургас
Назначавали са в езикова гимназия човек без педагогическа правоспособност /само завършил също езикова гимназия/ . Назначавали са и задочници. Не говорим за минусите, а за възможност.

# 54
  • Балчик
Назначавали са в езикова гимназия човек без педагогическа правоспособност /само завършил също езикова гимназия/ . Назначавали са и задочници. Не говорим за минусите, а за възможност.
Преди, да. И само ако няма друг кандидат.

# 55
Скрит текст:
Здравейте,

Скрит текст:
Благодаря! Аз се обаждах вече и към СУ може да се изкара задочно за 1 година, което мисля и да направя.
Иначе ми казаха, че могат да ме назначат и без педагогика, но заплатата ми ще е с 20 % по-ниска, а, както знаем, тази сфера не се слави с високи заплати, за съжаление.
Как се справяте с дисциплината? Предполагам, зависи, дали се преподава на деца в прогимназията или в гимназията?
Аз бих могла да преподавам и в техникуми, но се плаша от днешните тийнеджъри, честно казано.
Здравейте, по какво сте инженер информатика ли? Нямате ли допълнителна квалификация за педагогика по предмета, който сте учили? Какво по-точно ще изкарате за 1 година задочно? Благодаря.

# 56
  • София
Скрит текст:
Здравейте,

Щом си се замислила за промяна и си започнала да претегляш + и -, не му мисли много. Ще се справиш. Можеш да вземеш педагогическата специалност задочно, докато си още на сегашната работа, но ако ти попадне нещо хубаво в някое училище-може и като учител да   учиш.
Скрит текст:
Здравейте, по какво сте инженер информатика ли? Нямате ли допълнителна квалификация за педагогика по предмета, който сте учили? Какво по-точно ще изкарате за 1 година задочно? Благодаря.

Здравейте, инженер съм по Комуникационна техника и не съм учила педагогика, не се изучава в инженерните специалности.
Разбрах, че може да се изкара допълнителна квалификация за учител по информатика, но къде точно, зависи от завършеното висше образование.

Иначе да, има възможност за назначаване в гимназии и без педагогическа правоспособност.  Аз владея немски и английски език и определено немският би ми бил полезен, но не зная, къде и как да изкарам правоспособност и дали не трябва да е направо немска филология?

# 57
Здравейте! Възможно ли е сформиране на ЦОУД група с ученици над допустимия максимум от 25 деца? Бях на интервю за учител ЦДО и ми бе заявено, че групата е от над 30 деца. Странно ми се стори...
И още един въпрос: транспортни разходи на учител заплащат ли се, ако работи в по-голямо населено място от това, в което живее или се признава само обратния вариант?
Благодаря!

Последна редакция: пт, 07 авг 2020, 21:06 от Dreamer*Everywhere

# 58
  • София
В нашето училище, а имам поглед и за други такива учителя по ИТ се занимава и с админ, дипломи, писане на разни неща след часовете, технически неща по подръжка на компютри в училището, тонове секретарска работа, организации по изпити, НВО, комисии и т.н., не е като учителя по немски без работа, а заплатата една и съща!

# 59
  • Пловдив
Това кой с колко друга работа освен преподавателската се занимава зависи от него, от ръководството, от желанието и от куп други неща. Аз бих могла да перефразирам думите ви като "един начален учител се занимава и с админ, дипломи, писане на разни неща след часовете, технически неща по подръжка на компютри в училището, тонове секретарска работа, организации по изпити, НВО, комисии и т.н., не е като друг начален учител без работа, а заплатата една и съща" Simple Smile
Т.е има хора, натоварени и извършащи сто неща и други, които като им свършват часовете си вземат чантичките и си заминават. И са равни при плащане Simple Smile

# 60

Не препоръчвам ФМИ към СУ.

# 61
  • Sofia
Педагогическа правоспособност към специалност може да се изкара срещу 600лв. и 1 година задочно учене към ДИУУ. Това се сещам като най-често използвано.
За преподавател по немски език ще трябва диплома.

# 62
  • София
Педагогическа правоспособност към специалност може да се изкара срещу 600лв. и 1 година задочно учене към ДИУУ. Това се сещам като най-често използвано.

Проверих в ДИУУ, казаха ми, че за информатика там не става, само, ако ще преподавам по дипломата си ( КТТ). Насочиха ме към СУ , Математика и Информатика

# 63

Проверих в ДИУУ, казаха ми, че за информатика там не става, само, ако ще преподавам по дипломата си ( КТТ). Насочиха ме към СУ , Математика и Информатика
Можете и другаде, просто разпитайте в учебен отдел - но само за специалността, която сте взели. Няма как за езици които знаете и нямате диплома за тях. Лично аз на ваше място не бих преподавала, нещата не се развиват добре за учителите. С два езика насочете се към нещо друго, нямам идея какви влечения имате?

# 64
Ако е от София, може заплатата да не я устройва напълно, но ако е от провинцията, заплатите са сред най-високите тук. И понеже спомена 2 езика - работих такава работа в маркетинговия отдел на едно местно предприятие. В момента на търговския директор на същото предприятие, заплатата е равна на учителската заплата. А учителите могат да работят по проекти. Жената от това предприятие е страхотен професионалист, с 2 западни езика , точно като мен. С много отговорности, и седене до късно в офиса.
Редовите служители вземат по-малко от учители.

# 65
Привет, има ли някой, който е ходил на обучение в НЦПКПС в Банкя и който би ми отговорил на един леко битов въпрос Simple Smile

# 66
  • Балчик
Привет, има ли някой, който е ходил на обучение в НЦПКПС в Банкя и който би ми отговорил на един леко битов въпрос Simple Smile
Аз съм ходила.

# 67
Джемма, благодаря, писах Ви ЛС!

# 68
  • Добрич
В момента информатика се учи само в профилираните гимназии. Ако ще се взема педагогическа правоспособност, трябва да е информационни технологии и информатика, защото шансът да се намери работа по специалността  е по-голям.

# 69
  • Майничка
И към поста на Вела - а ако има сертификат за ниво В2 или диплома от ЕГ за единия или двата ЧЕ, съвсем добре ще е.

# 70
Здравейте, завършила съм начална педагогика с чужд език - Английски.  Отделно имам сертификат C1, изкарван, обаче, в ученическите ми години. Завършила съм езикова гимназия. До момента съм си работила по специалността с начални класове, но тази година обмислят да ме пуснат и с пети клас, пак само английски. Зачудих се, с диплома за начална педагогика възможно ли е да стане? В университета ни бяха разправяли как имаме право да водим английски до 7ми клас, но не знам на практика дали е така.
Ще ми е полезно, ако някой от вас е по-наясно с нещата, благодаря.

# 71
  • София
И към поста на Вела - а ако има сертификат за ниво В2 или диплома от ЕГ за единия или двата ЧЕ, съвсем добре ще е.

Благодаря и на двете Ви! Да, към Информатика и Информационни технология съм се насочила и имам завършена езикова гимназия с немски и английски езици.
Но тази езикова диплома ще ми помогне ли за училище, ако стана преподавател по информационни технологии?

# 72
  • Майничка
Можете да водите предмета на език, което е плюс при кандидатстване за работа в ЕГ.

# 73
  • София
Можете да водите предмета на език, което е плюс при кандидатстване за работа в ЕГ.

Благодаря, мислех, че основно разказвателните се предават на чужд език, но може и да са се променили нещата.

# 74
  • Майничка
Минимум 3 предмета (е, без БЕЛ).😁

# 75
Здравейте, завърших ПНУП. За сега съм решила да кандидатствам за учител ГЦОУД, но не съм наясно с документацията, която се попълва. Дневник, разпределение (предполагам, че си свалям от интернет и го преправям за мое удобство), годишна програма за дневника. Със сигурност има и още неща, които все още не знам. Може ли да ме насочите какво още ще се очаква от мен като документация.

# 76
  • Ямбол
Колеги, има ли някъде вече яснота, кои ще са квестори на поправителните матури или още е рано?
Подала съм за квестор, принудително, но ако не съм избрана, няма да ми се обадят, а все пак ми е важно, че не съм в града си.

# 77
Колеги, има ли някъде вече яснота, кои ще са квестори на поправителните матури или още е рано?
Подала съм за квестор, принудително, но ако не съм избрана, няма да ми се обадят, а все пак ми е важно, че не съм в града си.
Онзи ден шефката писа в групата, че са ясни квесторите, от нашето училище няма избрани. Поне от нашето РУО са дали информацията.

Общи условия

Активация на акаунт