Студенти в Австрия - тема 1

  • 40 153
  • 588
  •   1
Отговори
# 510
  • столицата
  • Мнения: 3 852
Днес най-накрая букнах билета за полета към Бг след края на учебната година. Забавиха ни малко някои ангажименти, с чиито дати трябваше да се съобразим, та 80 евро излезе билета. Но цените в края на юни и началото на юли са съществено по-високи.
Детето е доволно, защото искаше бързо да се прибере след приключване на задачите. Сега остава да учи и да се готви спокойно за поредната сесия.
С начина на организация във WU имам чувството, че е в перманентна сесия - имат 6 сесии от по една седмица. Дори може да имаш 2 изпита в един ден според предметите, които си си избрал.
На 26.05 ще има бг хоро на Карлсплац. Предполагам, че ще стане нещо като бг среща.

# 511
  • София
  • Мнения: 50
Тук е доста тихо напоследък. Има ли насочили се към Австрия?

Синът ми взе решение окончателно да кандидатства само в Австрия - ТУ Виена и ТУ Грац, в този ред, компютърни науки.
Във Виена се регистрира он-лайн, предстои изпит и след това записване евентуално. В Грац се подават документи и се чака отговор по пощата.
В тази връзка имам въпроси. Кои пощенски услуги ползвахте, коя фирма е най-надеждна и колко време отнема? Дали е най-сигурно да занесе документите си на място? За Грац конкретно след колко време отговарят?

Тепърва ще имам и други въпроси, най вече за общежитията, но да стигнем до там.

Весели абитуриентски празници !

# 512
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 936
На 26.05 ще има бг хоро на Карлсплац. Предполагам, че ще стане нещо като бг среща.
Пратих го на дъщеря ми и имаш благодарности от нея 😃
А дали имаш идея за часът на събитието?

Планински кактус, нямат ли електронна платформа? Как тъй по пощата? В кой век живеем?

За пратки съм ползвала основно бг пощи. Евтино е и пристигат бързо, дори най-обикновените пратки (без приоритет, без тракинг номер и т.н.). Веднъж трябваше да пратя скъп лаптоп и за него ползвах Спиди със застраховка. Също всичко мина съвсем добре.

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 15:52 от Jade

# 513
  • Варна
  • Мнения: 1 428
На 26.05 ще има бг хоро на Карлсплац. Предполагам, че ще стане нещо като бг среща.
Пратих го на дъщеря ми и имаш благодарности от нея 😃
А дали имаш идея за часът на събитието?

И аз го пратих на сина - ама той го знаел моля ви се, даже щял да отиде. От 14 часа било.
Викам му - добре, че е БГ-мамма и соц. мрежи да научавам и аз.....

# 514
  • София
  • Мнения: 1 357
Записвам се с 1 бр приета девойка в FH St Pölten - Creative Computing (каквото и да значи това Rolling Eyes )
Днес платих таксата за първия семестър и чакаме да видим дали ще я вземат в общежитие. Тя си прочете материалите, които са й пратили, но не е успяла да се регистрира за предварителен курс по програмиране. Ще я накарам да пише до кампуса
Сигурно ще излязат въпроси, за които ще търся и вашето мнение и съдействие. Още съм объркана и неориентирана.

# 515
  • София
  • Мнения: 50


Планински кактус, нямат ли електронна платформа? Как тъй по пощата? В кой век живеем?

За пратки съм ползвала основно бг пощи. Евтино е и пристигат бързо, дори най-обикновените пратки (без приоритет, без тракинг номер и т.н.). Веднъж трябваше да пратя скъп лаптоп и за него ползвах Спиди със застраховка. Също всичко мина съвсем добре.

В ТУ Грац няма регистрация. Документите се изпращат по пощата или лично се оставят на портиера. Връщат писмо по пощата дали си приет и кога да носиш документите за записване.
В ТУ Виена има регистрация, колкото да се плати таксата за изпита и он-лайн самооценка, но не и други документи. След класирането записването на място лично, вече с диплома и сертификат.

Не е ли така и в другите университети в Австрия или и за другите специалности? Конкретно за компютърните науки не е он-лайн както е в Германия.

Благодаря за информацията за пощите.

# 516
  • столицата
  • Мнения: 3 852
На 26.05 ще има бг хоро на Карлсплац. Предполагам, че ще стане нещо като бг среща.
Пратих го на дъщеря ми и имаш благодарности от нея 😃
А дали имаш идея за часът на събитието?

https://www.bulgaren.org/2024/05/16/%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0% … 0%b0%d1%80%d0%bb/

Трябва да вземем да организираме една опознавателна среща на децата на бг-мамите.

Допълвам поста си с една анкета, която може да е полезна за кандидат-студентите в Австрия. Не знам доколко е представителна, но все пак хората са си направили труда да обобщат подадената информация - https://www.bulgaren.org/2024/05/21/%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0% … 1%81%d0%bf%d1%80/

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 22:08 от galimar

# 517
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 936
Ми дайте да ги срещнем на хорото. Да се познаят по вчерашния вестник под лявата мишница примерно 😁

Планински кактус, аз малко изпуснах кандидатстването, защото дъщеря ми се занимаваше сама, но за ТУ Виена знам, че качваше всичко в някаква система онлайн и след като беше класирана, трябваше да отиде във Виена и да се запише. Нищо по пощата не помня да е пращала. Като резервен вариант кандидатства също и в Йоханес Кеплер в Линц за същата специалност. Там нямаше входящ изпит и само в платформата на университета се качваха дипломи, сертификати и т.н. Класирането беше обявено само по документи и за началото на септември, но до тогава вече беше ясно, че е приета в ТУ и си изтегли от Линц кандидатурата. Та, и там не сме пращали документи по пощата. Затова съм учудена.

Fair Lady, честит прием и успешна година на студентката!

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 22:22 от Jade

# 518
  • Бургас
  • Мнения: 6 527
Ние сме с агенция, не съм в час много, но сме подали във Уни Виена и Уни Линц  IBWL.

# 519
  • Мнения: 3 884
Да попитам пак за лекарите. Как се справят децата?
Ние сме свикнали при симптоми - на лекар. От 1 седмица го тормози гърло. Подуто и възпалено го чувства. Но 10 дена преди това беше на АБ. Синко ходил на спешния и само дето не му се накарали, че е отишъл и че иска бърз тест за стрептококи.
. После една бг докторка намерил, но не беше впечатлен от отношението.

# 520
  • столицата
  • Мнения: 3 852
Засега има ЕЗОК. Първата година бях направила от Бг здравна застраховка за студент в чужбина, но не я е ползвала. Досега не е  ходила на лекар във Виена. Макар, че изкара един ужасен вирус с пет дни температура над 38 градуса, но каза, че й било толкова зле, че нямала сили да стигне до лекар. Аз съм заредила с лекарства вкл. широкоспектърен АБ.
Периодично напомням да си проучи как точно стоят нещата с ЛЛ, но бездейства.
Мисля, че Re-ge беше давала координати на ЛЛ, при който нейното дете е ходило с ЕЗОК.

# 521
  • Мнения: 13 996
Мисля, че Re-ge беше давала координати на ЛЛ, при който нейното дете е ходило с ЕЗОК.
На др. Мила, да, но помня че казаха от тук, че отказал да приема нови деца заради препълнена практика, независимо, че има помощници. Той има кабинет някъде нататък по марияхилфер и на щерката и е далеч. Опита с друг здравословен проблем при друг доктор на по-добра локация, женен за българка, но нещо там не й хареса и каза че ще си пътува до стария доктор щом се налага. Когато се регистрира при него беше по ЕЗОК. в момента е с две карти. Езок и австрийската заради трудовия договор.

Винаги Мога пак да дам координати.
https://milla.co.at/

той действително е мил но много рядко изписва АБ. Въобще за хора които са във Виена от по-дълго време това е очевиден казус. Не се изписва АБ дори когато човекът е много зле, сякаш го чакат да отиде в спешното, от спешното изписват АБ за 5 дена, което не винаги е достатъчно и препращат към лекаря и така по спирала. Според дъщеря ми и нейни приятелки, лекарите и ветеринарите предпочитат да не предписват АБ , отколкото да предписват и да имат оплаквания от странични ефекти - странна логика но е така. Моята е с астма на алергична основа и след всеки грип е с бронхит. Заради тези бронхити и с този лекар , който не изписва АБ, тя си  влачи влачи кашлица задух докато нещата стигнат до лошо състояние. Затова съм направила детето да има по една кутия АБ за всеки случай. Като се ваксинира с противогрипна и кара гриповете леко, но 2022 направи глупостта на прескочи ваксината и направи два бронхита декември и април. Декември като отидохме при нея вече беше съвсем изнемощяла от кашлица и субфибрилна температура. с АБ се оправи, кашлицата задуха намаля. Те и пулмолозите им  са хвани единия удари другия - като е леко надгранично ЦРП и нищо й няма уж. Затова  и този Мила уж да ви го препоръчам, ама не като да е на разпрекрасния лекар. Просто моята си е свикнала с него.

Последна редакция: ср, 29 май 2024, 19:13 от _re_ge

# 522
  • София
  • Мнения: 50
Възникна един въпрос.
Синът ми има само QR код удостоверяващ резултата от TestDaF. В какъв вид го искат? Никъде не пише, на хартия ли, код ли? От къде да го вземе? Моля да ме ориентирате. Трябва ли и той да се носи за заверка на подписите в Австрийското посолство?

# 523
  • Варна
  • Мнения: 1 428
За теста не мога да помогна (мисля е споделяно преди, че те си свалят сертификата от сайта). Никакви документи не сме заверявали в посолство - единствено преводите от заклет преводач, нашите бяха на АЕ.

# 524
  • столицата
  • Мнения: 3 852
И ние не сме заверявали, но със Савова сме от един университет Simple Smile
Във WU помня, че изрично беше посочено на сайта на унито, че само превод от заклет преводач е необходим.

Общи условия

Активация на акаунт