Истанбул [тема 53]

  • 63 911
  • 738
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 18 588
Мисля, че да.

# 676
  • Мнения: 1 652
Жалко. Истанбул ни е резервен вариант за Великден, ако за н-ти път ни отменят полетите за другаде (вече ни съкратиха престоя по наше нежелание). Но очаквах нещо такова. Бяхме през месеца Рамазан преди две години там - през живота ми не съм виждала такива стълпотворения като за вечерния ифтар. В 12 вечерта трамваите покрай Султанахмет вървяха претъпкани и нямаше място къде да се качат всички желаещи. По улиците – непрекъсната тълпа. Няма кой да го допусне сега, дори и да не бяха в червена зона.
Мислихме да ходим в Истанбул по Нова година, не за да празнуваме, а ей така, да си оползотворим почивните дни. Та тогава много четох руски форуми какво се случва. Заведенията давали храна за вкъщи, но някои директно приканвали туристите да се качват на втория етаж, само да не са до прозорците...
Тези локдауни за туристите не важат. Държавните музеи са работили, рекох - това ми е шансът да се кача на Галата, ама нашите се разболяха от ковид и не отидохме.
Баш локдаунът за всички (барабар с руснаците и т.н.) е бил само за новогодишната нощ.
Преди няколко месеца мислех да идем в Източна Турция (Мардин и т.н.) за почивните дни в началото на май, но рамазанът ме спря (там са доста религиозни), там не знам как и дали работят заведенията денем. А моите пътувания са и с кулинарна насоченост обикновено. Типичен телец съм. Simple Smile

# 677
  • Мнения: X
Miss, Вие нали не сте уикенда? Аз да се изкажа пак, обаче през седмицата атмосферата си е същата, живота си тече активно по улиците. Сега, да, с вечерния час е тъпо, макар че не важи за чужденци. Обаче ако се уморите достатъчно през деня, може да се преживее че вечерта няма да се щъка. Из историческата част джамиите, включително Света София нали са достъпни, Египетския пазар също. Топкапъ не знам, Йеребатан също не знам. Обаче ако не сте ходили в Истанбул, ми се струва че може да отидете, и хубаво да си изкарате. Пък по-нататък може да се самоорганизирате, като вече сте били и да запълните пропуските.
Корабчетата си пътуват през седмицата, има си атмосфера.

# 678
  • Мнения: 18 588
В Сряда тръгваме ние. Влизаме и в уикенда малко.
Мен не ме бърка вечерния час(исках да видя свтлините на моста много).
То не знам вече кое ни касае и кое не. Мм и казва, че мерките важат и за туристи.
Утре ще звъним в агенцията.
Много ме изнервя вече това незнание в последния момент. Ако не мога да вляза никъде да разгледам-файда, че съм отишла. Като не мога да изпия едно кафе на Босфора...
Фани, да не сме. Така сме се разбрали с ММ-каквото успеем да видим сега-това ще е. А другия път живот и здраве-останалото.
Просто това неведение ме дразни, чакане до последния момент. Какво и как ще работи, дали ще работи.
Реално аз съм отишла там забележителности да гледам. Като трябва ще се задоволя с гледка само отвън.
До другия път. Та, така. Сряда през нощта пътуваме, 3 нощувки сме.
Но аз подозирам, че ще се откажат хората. Вече ми иде да си хвана колата о газ... Ама мм не смее като за първи път.

# 679
  • Мнения: X
Не важат за туристи, аз една седмица бях, когато имаше пак затваряне скоро. Мотах си се събота, неделя, макар и в лошо време. Имаше и местни, не е като да няма хич изобщо през уикенда. Според мен ще си напълните очите, щом си ориентирана към забележителности те, то в Историческата част ще си попиете история само от ходене даже. Аз там се омагьосвам и пренасям векове назад само с ходене даже. Иначе обикалям много из града, но сърцето ми е там. Мизерията и 'циганията' според някои както и казват, изобщо не ме дразни, колорит си ми е.

# 680
  • Sofia
  • Мнения: 1 453
Абсолютно споделям мнението на Fanny.
Мис Б, провери си дали музеите, които те интересуват работят и ако да, тръгвайте. Останалото - храна, нощни светлини, сгради (отвън), атмосфера и т.н. смятам ще го намерите/видите, въпреки мерките. Това е моят съвет.
Е да, жалко за лалетата. Обаче това, че няма да има фестивал, означава ли, че не са посадили никакви лалета?! То е достатъчно да има по градини и паркове, и ето ти красота! Или нещо не съм разбрала?!

# 681
  • Мнения: 18 588
Лалетата съм ги прежалила отдавна. Ние не отивамв заради тях.
В музеи също няма да ходим. Само Харема и Йеребан и тюрбетата на Хюрем и Сюлейман искам да видя.
От агенцията ни казаха, че 1 седмица преди да тръгнем ще проверят кои от обектите ще работят(главно за Харема ставаше дума). Не знам, ММ твърди, че локдауна и вечерния час важат за абсолютно всички. Ще ровя сега по новини и сайта на Външно м-во.

# 682
  • Мнения: X
Здравейте, имаме резервация за 28.04- 02.05 в Pierre Loti Hotel /квартал Фатих/. С кола ще пътуваме, но сега като ви чета и с този Рамазан се чудя дали изобщо е удачно да ходим.... Искахме да се разходим в района, да разгледаме забележителностите, Босфора.

# 683
  • Мнения: X
Ааа, защо, Рамазана изобщо не пречи при тези дати, проблема е около 12-13 май, тогава не става. Даже аз обичам точно в Рамазана да съм там, понеже местните почти не посещават местата за хранене, и си намираме лесно места за сядане. Примерно, в  сладкарница Хафиз Мустафа, където горещо препоръчвам треличе с шам фастък.

# 684
  • Мнения: 18 588
Добре, а сега рязбирам, че навръщане за да преминем границата трябва да си правим пи си ар пак. То ще дадем добра сума за тестове само. И тук и там,голяма тъпотия. Вярно ли е това? Направо се обърках вече. От агенцията нищо не са ни казали.

# 685
  • Мнения: 5 122
Ако не си направите тест, има 10 дни карантина. Некоректно е от страна на ТА, че са ви го спестили.

# 686
  • Мнения: X
О супер. Успокоих се малко, че ми омръзна само да резервирам и да отменям след това. Разгледах сладкарницата, записвам я в тефтерчето за посещения.
Мис Каролин Бингли, да до 30.04 за влизане в Бг се изисва Пср тест. Аз умишлено запазих връщането да ни е на 02.05, но пък не е гаранция, че няма да го удължат и след това. Поне в едната посока да си спестим тестовете.

Последна редакция: вт, 30 мар 2021, 19:00 от Анонимен

# 687
  • Мнения: 18 588
Може би са мислили, че знам, не знам.
Ужас, то някой ще се навие ли да пътува и изобщо как ще стане теста готов резултата? Затрупах ви с въпроси момичета, но ми е неясно. Тестовете се чакат поне 1 ден.
Нито зна къде ще ги правим.
Утре ще им звъня пак на агенцията.

# 688
  • Мнения: X
Можете да си направите тестовете до 24ч от както се приберете в Бг, пращате на Рзи и ви отпада карантината.

# 689
  • Пловдив
  • Мнения: 14 117
Тестовете не са от вчера, би трябвало да се знаят. ТА няма сметка да информира незнаещите, те си гледат техния интерес.

Общи условия

Активация на акаунт