Раждане в Майчин Дом - София (7 тема)

  • 54 206
  • 767
  •   1
Отговори
# 540
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 699
Girl on fire не мисля, че е нужно да му звъниш. Ако си със секцио по мед. причини ще те вкарат поне предишният ден, и тогава ще го уточните. Не се притеснявай.
Имаш и една цяла нощ в реанимация да прекараш, та има кога да се уточни стаята Grinning

# 541
  • Мнения: 254
Girl on fire не мисля, че е нужно да му звъниш. Ако си със секцио по мед. причини ще те вкарат поне предишният ден, и тогава ще го уточните. Не се притеснявай.
Имаш и една цяла нощ в реанимация да прекараш, та има кога да се уточни стаята Grinning

Да, попринцип ще съм даже два дни предварително, за да ми направят нужните изследвания. Просто се чудех, ако наплива за двойните и единичните стаи е по-голям, дали няма да е късно. Благодаря ти за обратната връзка!

# 542
  • Мнения: 12
Здравейте отново,момичета!
Аз се включвам с един много тъп въпрос,но ми е за първи път 😄 Когато отидете да раждате естествено, с каква дреха раждате? Там ли ще ми дадат някаква еднократна или?

# 543
  • Мнения: 739
Носите си ваша нощница и така ви приемат в родилна зала. Преди това ви правят клизма.

# 544
  • Мнения: 2
Здравейте,

четох доста, но не ми стана ясно, за раждане в МД - естетсвено, без избор на екип и тн, плаща ли се ако не си здравно осигурен?

# 545
  • София
  • Мнения: 1 983
Здравейте,

четох доста, но не ми стана ясно, за раждане в МД - естетсвено, без избор на екип и тн, плаща ли се ако не си здравно осигурен?
Ами да, все някой трябва да го плати това раждане, като не са внасяни осигуровки касата няма да го плати, остава родилката или ако имате допълнително осигуряване към някой фонд от него.

# 546
  • София
  • Мнения: 1 371
Сигурна ли си, hetera? Чувала съм, че БГ е една от малкото останали страни с безплатно раждане, независимо от осигуровките, или поне преди беше така.

# 547
  • Мнения: 5 604
Ще трябва да си заплатите раждането, ако не сте здравно осигурена, дори в държавна болница и дори да сте без избор на екип, защото касата няма да го заплати и лечебното заведение ще е на минус. Вижте в сайта на болницата или попитайте на място точно колко ще е, но около 1000 лв е сумата.
Само спешната помощ е безплатна за всички, но дори при инфаркт след овладяване на спешната ситуация и излекуване, трябва да се внесат осигуровките преди изписване или да се заплатят няколко хиляди за проведеното лечение, когато лицето не е осигурено.

# 548
  • Мнения: 1 451
Ще трябва да си заплатите раждането, ако не сте здравно осигурена, дори в държавна болница и дори да сте без избор на екип, защото касата няма да го заплати и лечебното заведение ще е на минус. Вижте в сайта на болницата или попитайте на място точно колко ще е, но около 1000 лв е сумата.
Само спешната помощ е безплатна за всички, но дори при инфаркт след овладяване на спешната ситуация и излекуване, трябва да се внесат осигуровките преди изписване или да се заплатят няколко хиляди за проведеното лечение, когато лицето не е осигурено.
Аз не съм сигурна, че това е вярно, защото не обяснява как ромките раждат. Повечето от тях не са осигурени, а много ме съмнява да платят нещо. Освен това ако отидете с изтекли води в спешното на МД, това е спешен случай и не мога да си представя как няма да приемат жена дори и неосигурена. А след това не виждам как точно ще задължат някого да плати осигуровки. Предполагам може би болницата съди въпросния неосигурен и ако го осъди или блокират сметки или нещо подобно, но друг вариант освен съд не виждам. Съвсем различен е въпросът кой нормален човек би си причинил такова нещо, предвид отношението, което ще получи съответната жена от персонала.

# 549
  • Мнения: 444
Наредба №26 на МЗ урежда предоставянето на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и извършването на изследвания на деца и бременни извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. По силата на Наредбата неосигурените жени имат равни права с осигурените да родят. Тоест не трябва да плащат, за да получат акушерска помощ.

# 550
  • Седмото небе
  • Мнения: 2 790
Те затова ромките раждат така свободно по повечето болници... Като никой не им търси нищо после. Че то на повечето какво да им вземат, дори и до съд да се стигне. Те някои и лични документи нямат даже, но иначе деца да правят и после да ги изоставят, могат явно.
И това ме подсети пак за случая по времето на моето раждане. Постъпва по нощите ромката в Спешното, иначе си дошла с багаж тя... Стига се до секцио, оперират я, зашиват я, обгрижват я, ражда се здраво момченце 4 кг. Престоява тя една нощ в реанимация и на следващия ден вече вдигната на крака се измъква тихомълком, и си тръгва. Естествено без бебето, то него държавата да го гледа, както и всички ние плащащите данъци и осигуровки да платим (най-общо и грубо казано) разходите по нейното раждане.
Извинете ме много за отклонението, но в такива ситуации съм много за системата-който плаща да получава грижи, който не-да се оправя както може. Да, крайно и грубо звуча, ама това е моето мнение. Такива неправди като това някой да си развява коня, а друг да плаща-много ми кипват кръвта.

# 551
  • София
  • Мнения: 171
Здравейте! Четох темата, но не можах да се ориентирам за две неща, които трябва да се носят при раждане: актът за граждански брак трябва ли да е оригиналът или може копие? И това направление 7 задължително ли е? Ако изневиделица тръгна да раждам по-рано и го нямам предполагам не е проблем?
И копие на лична карта на бащата трябва ли?
Благодаря предварително!

# 552
  • Седмото небе
  • Мнения: 2 790
Документите обикновено се подготвят по-рано и н.7 е във вас. На повечето места знам, че в началото на 9 месец оформят всичко нужно, имайки предвид че раждане може да настъпи всеки момент, дори и да сте се следили на друго място и само отидете за раждане в МД. Дори директно и по рано от очакваното в Спешното да постъпите-вариант за уреждане на документите мисля, че все пак се намира. Аз се следих в МЦ на МД и имах всичко в мен. Ако пък вече имате уговорка с лекар там/избор на екип (или само акушерка)е още по-лесно. Но за по-ранни ситуации на настъпило преждевременно раждане не зная как се процедира (дано не се случва на никой!!!). За документите може и сканирани или копие.

Последна редакция: пт, 09 юли 2021, 23:18 от * SUPERMAMА *

# 553
  • София
  • Мнения: 1 983
И аз да попитам нещо ако тук има пациентка на др. Дяволов да каже как е било при нея. Понеже сега съм в осми месец, видяхме се тазис едмица, определи ми дата за секцио края на август и каза няма нужда да се виждаме повече, той нали вече е и отпуск и ми каза кога и къде да отида направо подготовка за секциото.
И чак вчера се сетих, че не спомена нищо за запис на тонове. Аз ходя и на ЖК при др. Чернев, той др. Дяволов го знае, дали се очаква, че др. Чернев ще ми каже кога д аходя на тонове или?

# 554
  • София
  • Мнения: 6 219
Здравейте,

четох доста, но не ми стана ясно, за раждане в МД - естетсвено, без избор на екип и тн, плаща ли се ако не си здравно осигурен?
Ами да, все някой трябва да го плати това раждане, като не са внасяни осигуровки касата няма да го плати, остава родилката или ако имате допълнително осигуряване към някой фонд от него.


Няма такова нещо. В България раждането е напълно безплатно независимо вида родоразрешение. Може да прочетете Наредба 26 за осигуряване на акушерска помощ на министерство на здравеопазването.

И понеже чета и други коментари - всъщност доста жени не си заплащат здравните осигуровки, дори и минималните. Особено тези, които работят в сивия сектор... Далеч не са само ромки и далеч не са само социално-слаби. Може да видите статистиките за процента здравно-неосигурени.

Общи условия

Активация на акаунт