Най-доброто отопление според нашия дом

  • 29 690
  • 483
  •   1
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 245
Само бойлерът е около 200 kWh (има добра изолация  )

Бойлерът ли е изолиран? Кожух ли му се казва? Защото в едната оферта беше описано да се монтира кожух, та се зачудих какво е това. Важно ли е да има кожух бойлера или каква изолация му се слага?

# 391
  • Мнения: 1 304
Ето Ви изчисление на база на нещо...
200 л. Вода се подгряват от 5 до 60°С с точно ама точно 12.8kWh или 4609000J при 95% обща ефективност.
Ще рече, че за година са произвели общо 16 пълни бойлера. Или малко над 3.2 м3 топла вода.

Как да кажа, доста малко вероятно. По-скоро за месец с икономии.

# 392
  • Пловдив
  • Мнения: 2 926
jalapeno ,бойлерът ни е свободносноящ (подов),и си има оригинална изолация с цип .С една серпентина е ,защото щяхме до слагаме колектор ,но при тези цени на тока се отказахме .Инсталацията е изградена  и ако минем на свободен пазар, ще се монтира .
Иначе кожуси се правят ,когато има буфер или бойлер , ако помещението е по-студено .

 Тифи,хайде стига вече! Бойлерът изразходва около 200 kWh на месец ,не на година .Смяташ ли ,че човек инвестирал в ПК ,ще прави икономия на топлата вода ? Ако искаш вярвай , не те насилвам . Имаме между 300 и 350 kWh на месец , ти си ги разпределяй .Кое му е ненормалното да имаш 70-80 лв. месечна сметка ?
 Другите момичета ме познават  от години във форума ,някои дори  лично,  и стоя зад всяка своя дума .

# 393
  • Мнения: 6 366
Само бойлерът е около 200 kWh (има добра изолация  )

Бойлерът ли е изолиран? Кожух ли му се казва? Защото в едната оферта беше описано да се монтира кожух, та се зачудих какво е това. Важно ли е да има кожух бойлера или каква изолация му се слага?
Няколко пъти ти се обясни, че да си изградиш система с ТП не е като да си купиш сирене в бакалията. Нито някой тук може да ти каже кое ТП е подходяща за твоята къща, нито какъв бойлер да се монтира към нея. А ако пък послушаш някой "разбирач", може и атомна централа да си сложиш!  Бойлерите към ТП са специални, големи с 1 или 2 серпентени и доста сложно се свързват и работят в системата, особено ако освен от ТП се подгряват и от слънчеви панели и/или на ток.  Нелина ти е обяснила, че не бойлерът се облича в кожух, а такива са самите бойлери. Ето такива например. https://alimarklima.bg/produkt/%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BB%D0%B5%D1 … 67s21-green-line/
И се поставят в техническо или голямо сервизно помещение, заедно с цялата менажерия отделни елементи на отоплителната система. Постнах скоро едно достъпно резюме на ОС с ТП и ако човек желае поне малко да се запознае, ще му бъде доста по-лесно да прецени какви стъпки да предприеме и с какви специалисти да се консултира, а не да изсипе едни яки пари за нещо, което може да се окаже неработещо или неефективно.

# 394
  • Мнения: 193
Здравейте,
Някой има ли изградена инсталация с геотермална термопомпа и ако може да сподели как е изкарал зимата. Имам достатъчно голям двор и не мога да реша дали да заложа на въздух-вода или на вода-вода. Къщата е в планината и съседите палят печките от края на септември до началото на май.

Последна редакция: сб, 29 окт 2022, 18:07 от TorbaLan1

# 395
  • Мнения: 2 888
Без да имам практичен опит, чел съм че гео термалната помпа е най-ефективния вариянт, но и най-скъп/сложен.

# 396
  • Мнения: 1 304
По-добре разликата в цената да отиде за соларни панели за ток и топла вода. Вече са евтини. Въздух-въздух са достатъчно ефективни, а нищо не е по-ефективно от безплатната енергия.

# 397
  • София
  • Мнения: 245
След този коментар бих искала да те помоля, fatalina, с най-добри чувства, повече да не отговаряш на поставено от мен въпроси във форума. Вече неколкократно се сдържам да ти напиша, но коментарите ти (специално към мен) са винаги захапливи. Не ми допада този подход и бих предпочела да не се обръщаш повече към мен. Благодаря ти предварително за разбирането.
Иначе ако беше прочела добре моя коментар (умишлено цитирам цялата дискуция, за да го прочетеш отново), щеше да разбереш, че аз не питам какъв бойлер да се монтира (още по-малко коя е подходящата ТП за моята къща). nelina споменава, че нейният бойлер има добра изолация и аз се заинтересувах какво означава това и го свързах с въпросния кожух от едната ни оферта. Благодаря на nelina за търпението към незнаещите и за многобройните полезни съвети споделени с нас. Лека вечер и със здраве!
Само бойлерът е около 200 kWh (има добра изолация  )
Бойлерът ли е изолиран? Кожух ли му се казва? Защото в едната оферта беше описано да се монтира кожух, та се зачудих какво е това. Важно ли е да има кожух бойлера или каква изолация му се слага?
Няколко пъти ти се обясни, че да си изградиш система с ТП не е като да си купиш сирене в бакалията. Нито някой тук може да ти каже кое ТП е подходяща за твоята къща, нито какъв бойлер да се монтира към нея. А ако пък послушаш някой "разбирач", може и атомна централа да си сложиш!  Бойлерите към ТП са специални, големи с 1 или 2 серпентени и доста сложно се свързват и работят в системата, особено ако освен от ТП се подгряват и от слънчеви панели и/или на ток.  Нелина ти е обяснила, че не бойлерът се облича в кожух, а такива са самите бойлери. Ето такива например. https://alimarklima.bg/produkt/%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BB%D0%B5%D1 … 67s21-green-line/
И се поставят в техническо или голямо сервизно помещение, заедно с цялата менажерия отделни елементи на отоплителната система. Постнах скоро едно достъпно резюме на ОС с ТП и ако човек желае поне малко да се запознае, ще му бъде доста по-лесно да прецени какви стъпки да предприеме и с какви специалисти да се консултира, а не да изсипе едни яки пари за нещо, което може да се окаже неработещо или неефективно.

Последна редакция: сб, 29 окт 2022, 23:30 от jalapeno

# 398
  • Мнения: 2 828
Парно от ТЕЦ-а.

# 399
  • Мнения: 6 366
Ооо, момиче първо не пиша в темата само заради твоите повтарящи се въпроси! То не беше ама каква марка ТП, ама 8 или 15 kW, ама нещо по-евтинко и накрая и кожухче. Като написах още първият път както и в други теми съм писала, че без проект не става, явно не те устрои. Еми друг отовор няма! И за протокола, на Нелина системата е съвсем друга и бойлерът работи на ток, а не се подгрява от ТП. ТП-те може да работят и с обикновен бойлер, но ефетивността ще му 0-лева!

Последна редакция: нд, 30 окт 2022, 10:00 от fatalina

# 400
  • Мнения: 1 623
Ето Ви изчисление на база на нещо...
200 л. Вода се подгряват от 5 до 60°С с точно ама точно 12.8kWh или 4609000J при 95% обща ефективност.
Ще рече, че за година са произвели общо 16 пълни бойлера. Или малко над 3.2 м3 топла вода.

Как да кажа, доста малко вероятно. По-скоро за месец с икономии.
Според смесителите, които са монтирани може нужното количество вода да е доста различно в различните домакинства:

Набързо намерих няколко:
https://bg-maistor.com/bania/smesiteli-za-mivka/smeliteli-stenni … e-20747001-detail
Aератор 13 л/мин.

https://bg-maistor.com/bania/smesiteli-za-mivka/smeliteli-stenni … e-19967001-detail
 Аератор 5,7л/мин.

https://bg-maistor.com/bania/smesiteli-za-mivka/smeliteli-stenni … s-75050000-detail
Макс. налягане при 3 бара: 5л/мин.

Първия ползва 13л в минута, последния 5л в минута. А ако вашите са още по-неефективни най-вероятно харчите още повече вода и това означава, че трябва да подгрявате повече топла вода. Т.е. изразходвате повече енергия. Ако и бойлера не е енерго ефективен, от там сметката Ви за подгряване е още по-голяма.

Вместо да казвате на хората, че не се къпят помислете Вие какво да оптимизирате във вашия дом при същите хигиенни навици.

Геотермалните помпи имат най-добър коефицент на ефективност. В България все още е разрешено да се ползва вода(в даден момент може да забранят тази опция) за тези помпи. В Европа не е позволено ползването на вода и там ползват от затворения тип сондажи, където вътре в сондажа се ползва специална течност, която циркулира в системата.

Последна редакция: нд, 30 окт 2022, 08:33 от nellytan1

# 401
  • Пловдив
  • Мнения: 2 926
nellytan ,вчера си взех дълъг душ и специално погледнах бойлера след това .Настроен е на 65°  и нормално при източване на вода си светеше червеният индикатор ,че нагревателят работи(както и повреме на душа)  и показваше 63° .
Ако имам деца тинейджъри ,вероятно сметката ще е различна Simple Smile

 jalapeno ,на твое място също бих сондирала мнения .Във форумите ,обикновено по-специализираните , е пълно с недоволни ,чиито системи са били монтирани от фирми ,които са им изготвили и проекти .Разбрах те идеално ,че пишеш само за изолацията на бойлера .Виждала съм и допълнително увити бойлери с каширана вата ,така наречената направа на кожух .

За Геотермалните помпи е оптимално наличието на два сондажа ,въртят ми се едни 30 м.като разстояние между двата .Трябва да има стабилен дебит в минута . Иначе , като битов потребител ,  може да точиш до 10 м3 на ден ,които до колкото знам не са достатъчни.Докато  все още не са оборудвали сондите с   водомери .

Последна редакция: нд, 30 окт 2022, 09:07 от nelina_london

# 402
  • Мнения: 6 366
Който има сондажи или кладенци е добре да се запознае със следната информация. https://www.moew.government.bg/bg/ministur-karamfilova-polzvanet … platno-za-horata/
Въпосният краен срок беше отлаган няколко пъти, така че сега вече едва ли МОСВ ще клекнат отново на потребителите.

# 403
  • Мнения: 1 613
Ето Ви изчисление на база на нещо...
200 л. Вода се подгряват от 5 до 60°С с точно ама точно 12.8kWh или 4609000J при 95% обща ефективност.
Ще рече, че за година са произвели общо 16 пълни бойлера. Или малко над 3.2 м3 топла вода.

Как да кажа, доста малко вероятно. По-скоро за месец с икономии.
Според смесителите, които са монтирани може нужното количество вода да е доста различно в различните домакинства:

Набързо намерих няколко:
https://bg-maistor.com/bania/smesiteli-za-mivka/smeliteli-stenni … e-20747001-detail
Aератор 13 л/мин.

https://bg-maistor.com/bania/smesiteli-za-mivka/smeliteli-stenni … e-19967001-detail
 Аератор 5,7л/мин.

https://bg-maistor.com/bania/smesiteli-za-mivka/smeliteli-stenni … s-75050000-detail
Макс. налягане при 3 бара: 5л/мин.

Първия ползва 13л в минута, последния 5л в минута. А ако вашите са още по-неефективни най-вероятно харчите още повече вода и това означава, че трябва да подгрявате повече топла вода. Т.е. изразходвате повече енергия. Ако и бойлера не е енерго ефективен, от там сметката Ви за подгряване е още по-голяма.

Вместо да казвате на хората, че не се къпят помислете Вие какво да оптимизирате във вашия дом при същите хигиенни навици.

Кой е казал на хората да не се къпят? Освен това се говори за къпане, а вие давате пример със смесители за мивка.  Относно ефективността ще попитам проточните бойлери дали не са по-икономични?  Аз съм с 300 литров газов бойлер, който май е тръгнал да ръждясва и се чудя дали да не мина на проточен.

# 404
  • София
  • Мнения: 245
Ооо, момиче първо не пиша в темата само заради твоите повтарящи се въпроси! То не беше ама каква марка ТП, ама 8 или 15 kW, ама нещо по-евтинко и накрая и кожухче. Като написах още първият път както и в други теми съм писала, че без проект не става, явно не те устрои. Еми друг отовор няма! И за протокола, на Нелина системата е съвсем друга и бойлерът работи на ток, а не се подгрява от ТП. ТП-те може да работят и с обикновен бойлер, но ефетивността ще му 0-лева!

fatalina, явно наистина не четеш добре коментарите ми преди да ми отговориш или отговаряш първосигнално, защото се усеща негативната емоция, с която пишеш. Върни се назад в първия коментар в темата и го прочети добре. Това е тема за елементарни въпроси от незнаещи, на които опитните ще се опитат да отговорят и помогнат. Ако няма какво позитивно да добавиш или искаш да натякваш едно и също мнение (“не питайте тук, питайте ОВК проектант”), не мисля, че мястото ти е в тази тема. Отделно, щом задавам въпрос на nelina явно очаквам тя да ми отговори, а не ти. Защо го правиш ти тогава? (Това е реторичен въпрос, не искам отговор). Желая ти здраве и повече спокойствие в живота. Пак ще повторя, тъй като явно не си ме разбрала - моля, не се обръщай повече към мен в този форум по каквато и тема да задавам въпроси. Споделяй си мнението свободно по различни теми с когото и както пожелаеш, просто нека не бъдат адресирани до мен. Аз и без друго ще ги игнорирам от тук нататък и няма да влизам в излишен спор, защото темата е за друго.

Общи условия

Активация на акаунт