(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 312
  • 798
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 3 927
Ние я държим седица накисната и после си отливаме за разреждане. П
Аз веднъж правих вече кокоша тор, малко на око в един голям бидон и също разтварях после 1:10, но сега съм по рецептата на рорик. Седмица ми е малко, още кипеше тогава бурно, а сега е кротка и ако не си внушавам, даже не мирише толкова силно...

Пиперите ги бистрихме преди време в кой край на БГ как се садят, не давам акъли по тази тема Wink, но ще питам дългогодишни производители и ще споделя Simple Smile

Айла, ще помисля над офертата.

# 301
  • Мнения: 1 076
И на моя разсад се появиха петна и се чудя болест ли е или “изгорено” от намокрено.

# 302
  • София
  • Мнения: 12 233
Wednesday28 според мен не е болест.
Аз вчера изкарах всички щайги домати разсад на терасата в най-голямата жега, не ги полях и вечерта като се прибрах ми се дорева. Масово бяха оклюмали. Преди време загубих част от разсада, но все отлагам поливането.
Полях ги, част се съживиха, но някои си останаха с подобни изсъхнали или изгорени от слънцето листа.
Днес им взех течна био тор и мисля хем да ги полея, хем за пръв път да ги подхраня откакто са насадени, че не се знае кога ще ги засадя навън.
Днес не успях да ги изкарам на терасата, а времето е по-подходящо, но утре ще действам. Хем подхранване, хем каляване.

# 303
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 121
vesi1, добавяте ли нещо към купчината за компост? С вода полива ли се? С друго? Трябва ли да се притиска плътно? У нас резултатът е доста незадоволителен, не ще и не ще да се компостира, хем препарат добавяхме.

ММ е навит да се прави домашен кокоши тор, но си прави оглушки за събирането на материала Smile

У нас открихме сезона на салатения зеленяш, обаче разсадите изостават, нощем става твърде студено. Странно е, че цветя поникнаха бързо, само зеленчукът упорства.

Aila, за течен тор не е ли рано? Доколкото знам на разсад не се слага, защото не може да се дозира точно за малките растения. По-лесно е  да се ползва обогатена почва за разсад, а като пораснат тогава течен тор.

# 304
  • Мнения: 1 108
Ефибуш, при мен е същото положението, разсадът никакъв, цветята тръгват. Зелениш има, лека по лека изпразваме оранжерията от салатите и лука, но понеже салатата я режа, пуска нови листа....не ми е проблем. Около мен започнаха да сеят по оранжериите, аз нямам какво..., тоест доматите  и пипера са на по два листа все още, хилави, поизмръзнали. Поне пипера на леха в оранжерията, които ще е за на вън е започнал да наднича от почвата, а съседите до мен, баба и дядо, които винаги имат супер градина, сега тепърва ще приготвят леха, та имам надежда.
От вън грахът се показа, спанак, лук и чесън, пресадените репички вдигнаха лидтата, морковчетата и те тук-там с листенце.
Салатите от вън са видимо по-малки от тези в оранжерията, сети поетапно и тнт, та изглежда точно ще има доста време от тях.
Успявам да опазя последните краставички за сега, пускат вече трети-четвърти лист.
Лека по лека идва хубавото време, зеленчуците при вида на слънчице, сякаш растат с минути...мога да стоя и гледам цял ден едносантиметровите растениица и да се възхищавам. Просто ми пълнят душата.

# 305
  • Мнения: 592
Моля за съвет, искам да извадя всички кокичета и лалета. И есента да не ги садя, а следващата есен. Дали ще издържат луковиците. Има много трева и искаме да я прекопае няколко пъти преди да ги насадим отново.

# 306
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Ефибуш, при нас компоста е едно място зад бараката, където трупаме всякакъв хранителен и градински отпадък и не беше чистено 4-5 години. Горната част я прехвърлихме отстрани и изринахме долната. Тя беше яко подгизнала, защото цялата вода от покрива на бараката се стича баш там.
Оградихме го и сега хвърляме на празното, а другото го зарязваме да си угнива.
Тази пролет чистих и покрива на въпросната барака, защото имаше много листа отгоре и те няколкогодишни. Та от долните слоеве стана чудесна добавка за разсада, но горните трябва още да се разлагат.
Изводът ми е, че си трябва време, за да се случат нещата. За една година няма как да угние добре.

# 307
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Мисля, че е рано за действията, защото при мен, например, кокичетата при    съседите прецъфтяха , а моите лалета се канят тепърва да цъфтят. А като прецъфтят, листата трябва да изсъхнат, защото дотогава те хранят луковицата. Получих луковици от кокичета  по куриер, които дори бяха с цветовете и ги насадих в сандъче, точно да се изхранят луковиците и след това да ги засадя в земята. Та, на твое място бих извадила луковиците, когато листата изсъхнат и бих ги посадила в един ъгъл , докато дойде съответната есен за засаждане. Нали знаеш, че пролетно-цъфтящите цветя се засаждат през есента? Успех.

# 308
  • София
  • Мнения: 5 190
Който си търсеше дробилка, ето този Бош 3600Н53501 ми го препоръчаха като мелещ едновременно клони с листа.  Много модели се задръствали от листата,  а тази не. Снимах резултата в един чувал, но не мога да го прикача.

# 309
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 121
Морковите за да се сеят навън трябва ли да чакам да стане по-топло, над някакви градуси температура или всякак може? Досега не сме садили, но ми попадна пакетче безплатно, само дето тази година все някакви студове се появяват изневиделица и не ми се ще да ги съсипя Neutral Face На пакета пише от май нататък да се сеят, но мисля че не се очаква повече скреж навън и ми се ще да ги бодна сега.

vige, кога са садени у вас морковчетата? За навън става дума, нали? Слана преживяват ли или при вас си беше топло напоследък?

# 310
  • Мнения: 1 108
На вън ги наръсих преди поне две седмици.....
Може и дас съм подранила, малко ги правя нещата на "защо не", а не "така трябва"
Преди това посадих 1оп. сладка царевица и слънчоглед.....вчера ми казаха,че това се сее май .... средата на май.
Метърския зелен фасул (зеления) насадих в саксия преди дни, за в оранжерията.  От последнто видео по въпроса схванах, че дава шушулки 40 дни(или 4 седмици..?),  а трябват три седмици да се покаже, т може д се сади два пъти. Един вид може да се приготви ново за сеене, преди да се извади старото. Та моля да ме  поправите, ако не съм разбрала правилно.

# 311
  • Мнения: 1 085
Wednesday28, точно така изглеждат и моите домати 1:1
Крайните листа са като прегорели, долните ги махнах. Преместих ги, да не би да мръзнат през ноща. Утре ще ги снимам да ви ги покажа.

Имам два вида домат, другите в същата почва и на същият прозорец нищо им няма. Само че те са дребни, на клонче, а аз основно залагах на едрите.

# 312
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 121
Слънчоглед и аз садих миналата седмица, на пакета пишеше че може. Трябва да излезе два човешки боя висок и многоглав, много му се надявам.  Главно за декорация ги отглеждам, катерици го гризат така и така Rolling Eyes

# 313
  • Русе
  • Мнения: 2 605
Много красив става, аз също то гледам, ядат го врабците.  Но не го сия всяка година, той си се самонасява, та къде го излезе, там..

# 314
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Ползвали ли сте капан за слепи кучета? Преди години си бях купила такъв:https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD+%D0%B7%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%B8+%D0%BA%D1%83%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwic69HS9fzvAhXQ66QKHXGyDsoQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1366&bih=625#imgrc=z886_HgVOHi0XM
Нищо не хванахме. Може и да не сме успели да надхитрим звяра при поставянето му. Сега ми похвалиха от този вид https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD+%D … rc=-QB-w6dOM9USWM
 Един мъж от селото твърди, че миналата година изловил двадесетина . Сега го е дал взаем на друга съселянка. Имате ли впечатления ?

Общи условия

Активация на акаунт