Всякакви въпроси относно пералнята - тема 10

  • 23 173
  • 745
  •   1
Отговори
# 525
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 705
Или вие наистина ли очаквате да е като на сушилнята. Това е смешно. Литражите там са 110 и повече. Като пране около 20 кг.
Тета. Вие разглобявала ли сте пералня, да  определите лагер. Иначе за оборотите, пак е влажно, ама по бързо минават през сушилнята. Лагерите на късмет друг път.

# 526
  • Мнения: 381
Доколкото си спомням AEG L6FEG49S и AEG L7FEE49S са с голям 69л барабан. При този физически размер на пералните това е горе-долу максимума. Аз лично ги харесвам тези два модела. Не знам защо, но май вече не пише тази информация на техния сайт.

# 527
  • Мнения: 40 310
В момента съм с 1000 об. и излизат добре изцедени, предполагам на 1200-1400 ще са доста по-сухи.

Има един универсален принцип, има си име и дефиниция, ама съм ги забравила, помня само смисъла. Та там се казва, че ако опитваш да подобряваш нещо (да пречистваш въздух, да създадеш вакуум и да центрофугираш дрехи също) всяка следваща  стъпка коства много повече ресурси, или при еднакви ресурси има все по малък ефект. Отнесен към центрофугата това ще рече, че на 800 оборота ще изстиска 2 кила вода, на 1000 още едно кило повече, на 1200 500 грама повече, на 1400 250 грама повече и на 1600 стотина грама допълнително. Цифрите са условни, разбира се. Но иначе след 1600 оборота прането съхне по-бързо, ама не чак толкова.

# 528
  • Мнения: 7
Не се обиждайте но вече питате за 3 ти път. Незнам какъв е смисъла, като ви отговориха още първия път.
И трите са хубави. Щом производителя е казал, че събира 8 кг дрехи значи събира.
За обем не се мери дълбочина, а се гледа колко литра е барабана. Моето АЕГ събира 8 кг. Пера си всичко в нея. Големи олекотени завивки също събира. Но гледайге да е 1600 оборота за да има по-бързооборотни лагери.

Не се обиждам. Питам защото днес бях в магазина и ги видях на живо.
8кг. АЕГ външно ми се видя слим / по-малък барабан и външно по плитка/ спрямо 9кг. Имам база за сравнение Сименс IQ500- 8кг.
Консултанта в магазина каза, че няма много смисъл с тази пара и тя само освежавала прането.
Ще ползвам пералнята в комбинация със сушилня Бош, която и сега си ги изкарва меки.
Та въпроса ми беше дали си струва да се дадат тези 250лв. разлика за 9кг. и 120лв. разлика спрямо 8кг. за парата.
Има ли други предимства, за да наклои везната към нея.

# 529
  • Мнения: 40 310
Парата не си струва много. Става и за гладене на пресъхнали дрехи, ама аз не съм я ползвала никога.
А дали си струва 8 или 9 кила, едното кило не значи много, но провери обемите на барабаните. Има вероятност 9 кг-вата пералня да е с по-голям барабан, а барабан с по-голям обем вече си струва.

# 530
  • Мнения: 1 043
При AEG 9 килограмовите са с най-големите барабани, 8кг са по-средните. Аз бих заложил на по-голямата.

# 531
  • Мнения: 7
Парата не си струва много. Става и за гладене на пресъхнали дрехи, ама аз не съм я ползвала никога.
А дали си струва 8 или 9 кила, едното кило не значи много, но провери обемите на барабаните. Има вероятност 9 кг-вата пералня да е с по-голям барабан, а барабан с по-голям обем вече си струва.
Барабана е видимо по-голям на 9кг.

# 532
  • Мнения: 1 432
Lili_78, има АЕГ 9 кг,1600 оборота

https://www.tehnomix.bg/peralnya-aeg-l8fbc69sa

# 533
  • Пловдив
  • Мнения: 5 915
Има, ама е 2000лв Simple Smile

Както писах по-горе, 8кг и на мен ми се видя много малка, затова ще взема по-големия барабан макар и 1400об.

# 534
  • Мнения: 40 310
Барабана е видимо по-голям на 9кг.

Тогава какво се чудиш изобщо???

# 535
  • Мнения: 351
Здравейте! По напред се бях оплакала за проблем с АЕГ пералня, която е с удължена гаранция 5г. Стоя си все още без отремонтиран уред - от 31.03 ми е датата на протокола! Искам да ви кажа, че гаранционното обслужване на АЕГ е под всякаква критика! Обаждах се и на националният им тел. Любезна дама ме изслуша и обеща да проучи случая, като ми върне обаждане. Е, не ми върна тя, а аз пак я потърсих! Получих извинение, че имали много мейли и нещо се объркали. После наистина ми се обади със стандартния отговор:” Поръчани са части и чакаме.” Колко още ще чакаме? ! “Заради пандемията частите понякога се бавели.” Що за удобно извинение!
Обадих се на КЗП. От там нищо неможели да направят, защото е минала двегодишната гаранция и следващите три години, които е дал търговеца, били без този едномесечен срок за отремонтирване. Т. е. може да си чакаме така да мине пандемията ( та да дойдат частите им), а аз да си пера на ръка. Гаранцията после се удължавала с толкова, колкото е отнел ремонта- това ми е като успокоение от АЕГ! А от КЗП ми казват, че единствено по съдебен ред мога да си търся правата в случая и пак няма гаранция, че ще съм права! Имайте това предвид, когато си вземате уреди с 5г. гаранция и то АЕГ. А “майсторите”, ах “майсторите” на АЕГ - само с една отвертка пристигат и започва едно налучкване кое е за ремонт- ключалка ли, програматор ли, що ли. Та на принципа проба- грешка може след неопределен период да се случи чудо и уреда да тръгне!

# 536
  • Мнения: 68 369
Ей за туй няма смисъл от удължена гаранция. За мен са излишни пари.
Вижда се...че я я отремонтират,  я не.
КЗП за мен не са прави в случая.
Пиши им на кзп. Не по телефон.

# 537
  • Мнения: 351
За какво да им пиша? Те ми казват, че по никакъв начин немогат да влияят на търговеца в този случай. След втората година правилата ги определя той. И като е в гаранция аз немога да извикам друг техник, защото няма да ми я признаят. Сигурна съм, че техникът, който съм ползвала при другата ми пералня щеше да е оправил тази до сега сто пъти! Какви части чакат, сега ли ги изработват незнам!
Нямам идея колко струват частите, предполагам, че не са без пари и затова си чакам АЕГ. Мина ми мисълта и да си викна нашия техник да я види. Ако ремонта ще струва в рамките на 100лв. добре, ама пък после пак ако нещо вземе да се повреди     ( което явно е заложено при направата да стане около срока на изтичане на гаранцията, за да купиш следващ уред и бизнеса да върви), вече няма  да признаят “удължената” гаранция от АЕГ.

# 538
  • Мнения: 68 369
Защото по телефон казват каквото им изнася.
Като се подпишат персонално под отговора, се замислят какво да пишат.
За това.

Постъпете както искате.
Вината не е моя, че да се карате на мен обаче.

# 539
  • Мнения: 351
Тета, извинявам се ако си го приела така. Не съм имала идея да се карам на някого. Просто съм възмутена и споделям тук да се знае, че “5 години гаранция” не е като “ първите две.
Afrodita, аз съм предявила рекламацията веднага при наличието на проблем. В случая ключалката се чуваше как си прищраква, а програма не тръгва веднага, а след няколко (10- 15 ) включвания излючвания на уреда. Техникът, който ме посети първия път каза, че е ключалката. И въпреки това си ползвах уреда. При следващо посещение смени ключалката  - проблема си остана. Тъй като е в килер и има сушилня върху уреда се разбрахме да му освободим и извадим пералнята в коридора, за да има къде да се завърти и работи по нея. Е, дойде и какво направи - отвори горния капак, поиска разклонител, защото контакта беше далече от уреда, надигна някаква част( бяла, пластмасова по форма малко квадратна), чу се някакво изпукване и уреда вече е с блокирана врата. Заключение - смяна на платка.Всичко това е в рамките на два месеца, вече почва трети. Техникът не ми казал, че не мога да ползвам уреда в началото,след като го видя. Даже така не съм ги притеснявала в началото, защото си переше все пак нормално, когато тръгне.
Аз не съм технически грамотна, но от инструкции на всякакви дом. уреди знам, че не се ползват разклонители, а той ми поиска такъв.
Сестра ми беше споделила,че преди време и те имали проблем с ключалката( друга марка е пералнята им). Техниците се чудили доста докато открият, че цветоулавяща кърпичка се е напъхала там някъде и е причина за това. На нашите им казах, но не било това. Ползвам такива кърпички, но слагам в мрежа.Дали може да е някой чорап или нз.?

Общи условия

Активация на акаунт