Какво да приготвим с яйцата от Великден?

  • 5 907
  • 58
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 10 895
Нека в тази тема споделяме всякакви рецепти с варени яйца, за да може да се изконсумира голямото количество от тях, което се събира по празниците.

# 1
  • София
  • Мнения: 572
Яйчен пастет - варени яйца + майонеза + горчица. Модифицирате го както ви допадне - може да добавите подправки, да махнете горчицата, да добавите сирене и т. н. Пасирате. Може да ползвате сместа за филийки, кроасани, да направите ролца с шунка, да фаршировате домати или пък да сложите само жълтъци в сместа и с нея да напълните сварения белтък с шприц във формата на целувка.

Палачинкова торта - може единия слой да бъде от варени яйца или да ги използвате за декорация. Руло Стефани.

Ако ми хрумне още нещо - ще пиша Heart

# 2
  • Мнения: 7 928
Нарязани на дребно яйца, консерва царевица, малко майонеза, скилидка чесън, малко настърган кашкавал - децата ми много харесват този "бъркоч" Simple Smile

# 3
  • Мнения: 9 886
Дайте ми рецепта как да останат толкова много неизядени Wink))
Инак, кисели краставици, нарязани сварени яйца, варени картофи, моркови, може гъби, цвекло, майонеза.
Нещо като руска салата, но без месо.
Мн е вкусно

Последна редакция: ср, 05 май 2021, 20:31 от rumka833

# 4
  • Мнения: 6 622
Пастет с авокадо, сирене, масло и яйца. Всичко се намачква и овкусява. Може да се добави малко сол, черен пипер, лимонов сок.

# 5
  • Мнения: 25 672
Тази година за първи път направих мариновани яйца. Не мога да кажа как са на вкус, трябва да престоят най-малко 10 дни в хладилника. Казват, че така можели да изтраят с месеци. Ще видим.
Ето по тази рецепта:

# 6
  • Мнения: 2 081
Фаршировани яйца , руло Стефани . за сега само това съм направила и събирам идеи .

# 7
# 8
  • София
  • Мнения: 10 324
Любима яйчена салата, даже вчера я правих Simple Smile
Яйца нарязани на едро, например едно яйце на 6, кутийка хубава царевица(обикновено Бондуел), лъжица сладка горчица и майонеза(домашна от мляко и олио или поне домашната на Олинеза).

# 9
  • Мнения: 1 921
Любима яйчена салата, даже вчера я правих Simple Smile
Яйца нарязани на едро, например едно яйце на 6, кутийка хубава царевица(обикновено Бондуел), лъжица сладка горчица и майонеза(домашна от мляко и олио или поне домашната на Олинеза).
Благодаря за идеята, nad_tab. Направих си салата по тая рецепта за обяд, но добавих и няколко варени картофа, че имах останали от вчера. Получи се много вкусно ястие и си го хапнах с удоволствие.

# 10
  • Мнения: 905
Ние много обичаме Лютика. Печени чушки, които се счукват, а аз пасирам за по-лесно, добавя се сол, олио, настъргани яйца и настъргано сирине. Обърква се. Става за гарнитура, а аз и на филийка си я хапвам.

# 11
  • София
  • Мнения: 10 895
Аз най-често ги влагам в тази Яйчена салата с кашкавал - любима ми е! Yum

# 12
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 293
Салата-варени картофи,шунка,майонеза,настъргани варени яйца,редуват се пластовете и се завършва с яйца.
Украсява се с маслини.

# 13
  • Мнения: 15 044
Тази година за пръв път реших да оползотворя яйцата. Вчера правих нещо като шотландски яйца - омесих телешка кайма с подправки и завих по едно варено яйце с нея. Запекох на силна фурна. Оказа се много вкусно.

# 14
  • Под звездите
  • Мнения: 1 299
Аз направих яйчена разядка с извара,пресен чесън и зелените пера на лук ситно нарязани (понякога слагам ситно нарязана печена червена чушка) майонеза,горчица и кисело мляко.

# 15
  • Мнения: X
Deviled Eggs - класическа рецепта.

Сварените яйца се обелват и се срязват внимателно по дължина на половинки. Вадят се жълтъците и се слагат в отделна купичка. Стараем се белтъците да останат максимално цели, на половинки. Жълтъците в купичката се размачкват с вилица, добавя се майонеза и нарязани на дребно кисели краставички. Получената смес от жълтъци, майонеза и краставички се връща с лъжица в издълбаните белтъци. Посипва се с червен пипер по желание. Примерна снимка, не е моя:

Скрит текст:

# 16
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 205
У нас не сме по майонезените салати, а руло Стефани не мога да докарам като хората, затова добавям към ястия, по принцип на всичко с картофи или ориз. Примерно към гювеч, слагат се най-накрая, нарязани на половинки или четвъртинки. Или в леща яхния, също добавени накрая. Има и едно ястие с пикантен ориз и пушена риба което много харесвам, кеджери, има рецепти в нета, и там се добавят варени яйца, така си се прави.

# 17
  • Мнения: 12 957
Руло Стефани мразя да оформям, аз ли съм смотана в ръцете не знам ама тия ми ти яйца се търкалят като взема да го загъвам... голям цирк е. Откакто се изучих да ползвам форма за него, нямам ядове. Може кръгла кексова ако е по-голямо, може продълговата за кекс/хляб/терин, идеално се оформа рулото в нея. Ако само я ползвам за калъп, застилам със стреч фолио, а понякога и пека с формата макар че повече ми харесва ако го обърна в тавичка. Та ако оформянето е проблемът, така става много по-лесно.
Мини вариант също е опция, а съм правила и в тавичка с гнезда за мъфини омесената кайма, вдлъбнато в средата и там царевичка, краставичка и каквото реша, а отгоре половин сварено яйце захлупено. Притискам внимателно да потъне малко в "кексчето" и пека, бързо става. Интересни са, понеже са и готови порционирани, печенето е много по-кратко понеже са мънички, бърз вариант за вечеря си е.

Варени яйца харесвам да добавям и при сервиране на супа от лапад, спанак или коприва. На големи парчета или пък настъргани, все им подхождат, а сега си им е сезон.

Тази година за пръв път реших да оползотворя яйцата. Вчера правих нещо като шотландски яйца - омесих телешка кайма с подправки и завих по едно варено яйце с нея. Запекох на силна фурна. Оказа се много вкусно.
Това го правих снощи, открих още една причина да си обичам еърфраера - идеални станаха в него и за нула време.

# 18
  • Мнения: 4 144
Аз ги режа на ветрило. Между тях слагам резенчета авокадо и гауда. Идеалната компания на бутилка бяло вино. 🥂

# 19
  • Мнения: 95
Кюфтенца от яйца 🤗
10 сварени яйца, 200 грама сирене, 200 грама кашкавал, магданоз, 2-3 супени лъжици галета, 2 скилидки чесън.
Всичко се смила в бледера и след това се оформят малки кюфтенца.
Овалват се в галета и яйце. Пържат се в олио на средна степен.

# 20
  • Мнения: 4 144
Миме, огладнях от вида и представата за тях. Ще се пробват!

# 21
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 293
За руло ,,Стефани,, ако ви е трудно да завиете цели яйца,има още една рецепта в която яйцата,морковите и киселите краставички са нарязани на кубчета и просто се омесват с каймата.
Рулото се оформя по-лесно.

За пълнените яйца-аз ги правя ,като отделям жълтъците в купичка,добавям краве масло и сол и разбивам на гладка смес.
Пълня белтъците с шприц и поръсвам с червен пипер.

# 22
  • Мнения: 1 698
Съни 29, благодаря за идеята. Смлях месо от врат, омесих каймата с лук, подправки, малко хляб, изкиснат в прясно мляко, малко кисело мляко, въобще смес за кюфтета. Имах пет яйца останали от Великден, увих ги в каймата и сега се пекат. Мирише на хубаво.
И класиката - зелена салата с яйце.

# 23
  • Мнения: 25 672
Ако им направиш муцунки и им набучиш парченца фиде, ще станат „таралежи“. Децата много им се радват. Simple Smile

Снимката е от нета:

# 24
  • София
  • Мнения: 10 895
Вчера и аз си мариновах остатъка от яйцата: Мариновани яйца с лук и чесън.

# 25
  • Мнения: 1 408
Повечето крем супи - спаначена, от коприва, от тиквички, картофена, морковена,  и др. са много хубави с настъргано варено яйце. Придава плътност.

# 26
  • Мнения: 7 928
Вероятно някой ще го сметне за безумно, но аз понякога настъргвам варено яйце на шопска салата Blush

# 27
  • Мнения: 1 408
Ева,
Защо безумно? В някои варианти на овчарска салата се настъргва варено яйце също. То си е шопска + шунка, гъби и яйце.

# 28
  • Мнения: 12 957
Нищо безумно няма, варени яйца са си супер към салата. Великденските както са твърдо сварени, наистина по-добре настъргани. Ако специално за салатата ги варя, си ги оставям с мек жълтък но на тези се рони чак.

# 29
  • Мнения: 1 698
Аз да попитам, тези моите яйца по шотландски нещо се "оголиха". В смисъл, каймата се отдръпна и яйцата се "показаха". Как да избегна това? Каймата не беше много мазна, вярно от свински врат беше намляна, но не беше мазна. Идеята ми е да останат завити яйцата изцяло.

# 30
  • Мнения: 15 044
Аз ги правих с телешка кайма, за която знам,че не се свива. Може би зависи най-вече от каймата. А може и малко по-дебела обвивка да пробваш.

# 31
  • Мнения: 1 698
Не е ли много постна тази телешка кайма?

# 32
  • Мнения: 15 044
Ами на мен ми харесва. Сигурно е въпрос на вкус.

# 33
  • Мнения: 12 957
Аз да попитам, тези моите яйца по шотландски нещо се "оголиха". В смисъл, каймата се отдръпна и яйцата се "показаха". Как да избегна това? Каймата не беше много мазна, вярно от свински врат беше намляна, но не беше мазна. Идеята ми е да останат завити яйцата изцяло.
Месих каймата за шотландските яйца като за руло Стефани - с яйца там, галета, по принцип в него и в кюфтетата слагам и по лъжица-две кисело мляко плюс малко сода, навик ми е че не стават сбити така. Едното действително се оголи леко от едната страна, но може и аз да не съм го покрила добре. Бързах като ги правих, даже и каймата носеше и още да я меся. Или от това ще е, или пък съм я смъкнала леко като ги слагах в кошницата че беше гореща. Иначе щеше да се дръпне и на останалите, а те си бяха добре.
Скрит текст:
Моите ги пекох в еърфраера де, там супер бързо хващат коричка отвън, преди да е започнала да се свива каймата, та може и това да е помогнало. Като от един опит, това са ми само наблюденията, ще се чуе дали ще станат толкова добре и друг път Grinning

# 34
  • Мнения: 1 698
Аз ги пекох на фурна. По принцип гледам да не пържа. Картофи, тиквички, кюфтета - всичко това го правя на фурна.

# 35
  • Мнения: 12 957
Те и моите са печени, в еърфраера не се пържи в мазнина ами си е минифурничка с много силно обдухване. Пържене не си причинявам аз, това е и причината да пробвам такива яйца чак сега, а пък ги заглеждах от много време. Особено по това време на годината. Абе хубава рецепта си е всякак тя, добра работа ми свърши да финиширам варените яйца от празника.

# 36
  • Мнения: 21
Аз сварих картофи (домашни от село), нарязах кисели краставички, две майонези, настъргах яйцата и разбърках. Стана страхотна салата.

# 37
  • Мнения: 3 387
Хм... аз винаги оставям половината да се изяждат ,като някои от тях ги гарнирам на зелена салата.
Причина ? Цяла година не правя варени яйца и това е момента, в който всички мечтаят за яйца и с кеф го изяждат Grinning
Другата половина от яйцата, ги пълня.
Т.е. жълтъка го смесвам с майонеза, самардала и чесън. И го връщам в белтъците. Сервирам със зелена салата пак. Обажавам тази комбинация. То аз реално на всичко слагам самардала , даже не знам как има хора, които не са чували и дори не използват самардала..... за мен тя е задължителна в кухнята,  както обикновената бяла сол.

Преди да ме питате защо през годината не правя яйца. Ами просто не се сещам. Аз все правя пържени яйца , панагюрски,  яйца на очи... и не ми идва на акъла да направя варени. А и никой вкъщи не ми е казвал, че му се ядат варени . Та , така.. веднъж в годината ядем . Добре ,че е Великден.


А руло стефани аз обожавам. Но след 5-6 опита се отказах тотално. Най-добре да си купувам готово.
Проблема при мен не е завиването. Завивам си го перфектно. Проблема е , че каймата никак не става вкусна ! И изобщо няма вкус на Руло. 
Пробвала съм с домашна кайма , с купешка   с подправки или аз да я овкуся. Ами не става и не става! Та съм се отказала...

# 38
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
Любима яйчена салата, даже вчера я правих Simple Smile
Яйца нарязани на едро, например едно яйце на 6, кутийка хубава царевица(обикновено Бондуел), лъжица сладка горчица и майонеза(домашна от мляко и олио или поне домашната на Олинеза).
Може ли рецептата за майонезата с млякото и олио ?
Да не съм голословна, правя салата от див чесън, сварени и ситно нарязани яйца и сос от сметана ( не сладка) и сол.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 4 052
Аз може би ще пробвам шотландски яйца

# 40
# 41
  • Мнения: 11 122
Салата "суров мишмаш"
Печени червени чушки и домати (ха-ха, доматите сурови, да не се обърка някой) се нарязват на дребни кубчета, бяло сирене се натрошава, твърдо сварените яйца се настъргват на едро ренде. Всичко се разбърква и подправя, гарнира се с магданоз. Няма особено вид, но е супер вкусно.

# 42
  • София
  • Мнения: 10 324
Любима яйчена салата, даже вчера я правих Simple Smile
Яйца нарязани на едро, например едно яйце на 6, кутийка хубава царевица(обикновено Бондуел), лъжица сладка горчица и майонеза(домашна от мляко и олио или поне домашната на Олинеза).
Може ли рецептата за майонезата с млякото и олио ?
Да не съм голословна, правя салата от див чесън, сварени и ситно нарязани яйца и сос от сметана ( не сладка) и сол.

Супер лесна, ако имате силен пасатор. 1/1 за рядка(сос за пица) или 1/2 мляко/олио за гъста, половин лимон на около 150мл. мляко, сол на вкус, аз слагам и малко чесън или горчица. Млякото трябва да е пълномаслено, студено от хладилник. Изсипвате ги във високия съд на пасатора, задържате 2-3сек. на дъното и бавно изтегляте. От години не купувам майонеза, тази е перфектна.

Веганска майонеза също се получава чудна, същата пропорция със студено, соево мляко(Лидъл, ДМ) не с всички става и с винена киселина.

# 43
  • София
  • Мнения: 5 787
Аз много харесвам салата "Домати под шуба" от този блог:

https://www.cookwithasmile.com/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0 … 1%83%D0%B1%D0%B0/

Харесах варени яйца и в кеджъри.

https://cookathouse.com/kedjari/

# 44
  • тук и там
  • Мнения: 11 584
Руло Стефани правя много успешно, по рецепта на Звездев. Можете да потърсите в нета. Има си тънкост-залива се със горещо олио,преди печене. Яйцата на половинки  ги режа, не цели..
Ще направя някоя салата с яйцата. Има много успешна с картофи, но ми се иска нещи безвъглехидратно да направя ,че се оядохме по празниците и без това..

# 45
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 293
Салата
варени картофи
варени яйца
мариновани гъби
шунка
майонеза

# 46
  • Мнения: 3 387
Благодаря на дамата с рецептата за разядка с зелен лук.
Вкусно стана.
Единствено сол трябва да се добави, за да има вкус.

# 47
  • Мнения: 12 821
Винаги по това време правя варени яйца с маслини. Настъргват се обелените айца, нарязват се маслините и се добавя майонеза. За по-лесно купувам маслини без костилки. Наистина ми е любимо.

# 48
  • Мнения: 6
Любимата ми салата с руски произход:
1 връзка копър
1 връзка магданоз
1 връзка тънък зелен лук
1 консерва черен дроб от треска
1 лимон/само сока/
5 сварени яйца
Всичко се нарязва на ситно, консервата се отцежда, защото мазнината идва в повече, добавя се сока от лимона. Доста калорична, но в същото време свежа. Позволявам си го 1-2 пъти в годината.

# 49
  • Мнения: 1 317
Това са любимите ни:

Пастет от варени яйца с пресни подправки
https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D0%B2%D0%BA%D0%B8

Яйца, мариновани в сос от червено цвекло
https://pep-4o.blogspot.com/2012/04/blog-post.html

# 50
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 205
1 консерва черен дроб от треска
Това откъде се взема?

# 51
  • In transit
  • Мнения: 11 875
1 консерва черен дроб от треска
Това откъде се взема?
В Кауфланд продават и в магазините Берьозка. Много е вкусен, но имай предвид, че е много мазен Simple Smile

Така изглежда този, който продават в Кауфланд.

# 52
  • Мнения: 6
Аз черен дроб от треска вземам или от Берьозка или от щандове в Паркмарт. Други варианти не съм пробвала.
Това, че е мазен  - споменала съм, че при приготвяне на салатата се отцежда. И той е единствената мазнина на останалите продукти. На мен ми е любимо и го правя за втори път Yumтази година.

Последна редакция: пт, 29 апр 2022, 16:45 от Мария8817

# 53
  • Варна
  • Мнения: 692
В горещ сос ( доматен, блолонезе, сметанов, гъбен, спаначен...) слагам нарязани на две-три варени  яйца и оставям под капак за 8-10 мин.
 Майонеза със варено яйце и олио.
 На  студени сандвичи  с масло, на топли с кашкавал/моцарела.
  Настъргани в паста и пица, в банички и лаваш.

Последна редакция: пн, 06 май 2024, 18:36 от Пеева

# 54
# 55
  • FRANCE
  • Мнения: 2 230
Френски вариант с варени яйца. Бабата на ММ ги правеше като предястие. Варените яйца се срязват на две. Жълтъкът се смесва с риба тон от консерва и майонеза, сол, черен пипер и после се връща в яйцата. Може да се украси с клонка магданоз

# 56
  • Мнения: 6 305
Ето ги моите яйца пълени с жълтък, горчица, чесън, кисело мляко, сирене, черен пипер, сол и олио. За украса: краставичка, репичка и червен пипер.

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 16 256
Направих салата с яйцата,сварени картофи,майонеза, магданоз и пресен лук.
Другата й сложих кисели краставички.

# 58
  • София
  • Мнения: 15 476
6 направих - 3 дадохме, 3 ядохме.

Общи условия

Активация на акаунт