Нестандартни дестинации в България

  • 6 222
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Здравейте,
Търся идеи за некомерсиални и нетрадиционни туристически дестинации в България.
Давам първата идея за приключенци като нас: уикенд в Белене. Прекарахме там от петък вечер до неделя, миналата година точно след локдауна. Спахме в Хотел Престиж- приятно, чисто и непренциозно хотелче на брега на Дунав със страхотна гледка към реката.Имаше и басейн, но все още не работеше, тъй като ходихме буквално първият "свободен" уикенд след локдауна.
Цел на посещението ни беше: остров Персин и останките от концентрационня лагер, както и т.нар "български Припят"-изоставен панелен комплекс, строен за да обезпечи бъдещата АЕЦ, който никога не е бил довършен.
Посещението на острова и останките от лагера се организира предварително с уговорка по телефона с представител на "фондация Белене". Самото посещение не струва нищо, въпрос на желание от ваша страна е да преведете дарение на фондацията, но никой с нищо не ви задължава. Уговорихме се Михаил Маринов от Фондация Белене за среща пред общината в събота. От там ни натовари в служебен бус: 4 възрастни и 2 деца и отпрашихме към острова по понтонния мост свързващ Белене и острова и през пропускателния пункт на действащия затвор. Ще си спестя разказа за самият остров, останките от лагерите, разказа на Марин и усещането, което провокират, защото смятам, че различните хора биха го преживели по различен начин. За нас беше вълнуващо изживяване и с удоволствие ще се включим в бъдеще в инициативи по поддръжка на това място.
След обяд си организираме разходка с лодка по поречието на Дунав. След розходката с лодка се заехме с намирането на този Български Припят- комплекс"Димум". След поредица от проби и грешки и внимателното прочитане за пореден път как се стига до там, най-накрая го намерихме. Едва ли прилича на Припят, но е странно и интересно място. По-смелите от групата дори минаха през дълбоката трева и влязоха вътре в сградите.
За вечеря, ни препоръчаха "Корнер бар&грил". Не останахме разочаровани. Беше много вкусно, а едната от сервитьорките се оказа,че членува във фондация Белене.
Смело мога да препоръчам тази дестинация на всички потребители с приключенски дух. Белене е особено място, в което сякаш "времето е спряло". Меланхолично, малко СОЦ, малко тъжно, но много интересно и гостоприемно...и със страхотни Дунавски залези.
Много ще се радвам да споделите и други нетрадиционни дестинации!

Последна редакция: сб, 08 май 2021, 21:47 от Valery

# 1
  • Мнения: 7 933
Не мога да кажа, че е чак нестандартна дестинация, но точно в момента цъфтят дивите божури на Яйлата.

# 2
  • Мнения: 12 473
От Белене, може и до Свищов да се отиде. Там също има много хубави изненади.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 425
Не знам дали сте чували за Гърленския храм-кладенец. Селото Гърло е сравнително близо до София, на около час-час и четвърт път с кола, след Брезник. От селото с кола по черен път може да се стигне до едно място в гората, а оттам пеша беше около половин час, по спомени. Иначе от самото село пешеходният маршрут дотам е поне час, но теренът не е тежък за ходене (като изключим копривата и трънките Smile). Не знам какво е състоянието сега, когато преди 5-6 години ходихме дотам, беше тотално запуснато и усещането беше наистина откривателско - човек се чувства като Шлиман сред останките на Троя.
Самият храм е нещо уникално. Датиран е някъде в прехода късен бронз - ранна желязна епоха, XII-X в. пр.н.е., което означава, че е строен горе-долу между разрушаването на Троя и времето, когато Давид основава Йерусалим и е най-малко 500 години по-стар от Акропола.  Подземен е, има една кръгла зала с кладенец по средата, абе забележителен градеж е, единствен по рода си в страната. Такива храмове-кладенци има запазени от Нурагическата цивилизация на о. Сардиния, предполага се, че е свързан с култа към бога на водата. Изобщо, ако човек се задълбае във възможните връзки, може да си изгради стройна теория за произхода на този храм и да свърже строителите му с шумерската цивилизация, илинезите, Херкулес и т.н. Simple Smile
Ако бяхме наистина загрижени за историческото си наследство, Гърленският храм-кладенец щеше да е в топа на българските туристически забележителности, но уви. Затова искрено препоръчвам разходка дотам, а пък на когото му хареса, може да заведе и други, дано някой обърне внимание на това уникално съоръжение...

# 4
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Не знам дали сте чували за Гърленския храм-кладенец.
О, супер звучи! Благодаря! Ще пробваме да го намерим.

# 5
  • Мнения: 6 310
Манастирски храм Св. Панталеймон в село Смирнов дол до гр. Земен.
http://www.mirogled.com/bg/news-view/piernishkiiat-sd-rieshi-isi … hinskiia-manastir

Пак там в този район Одранишки манастир Св. Св. Петър и Павел, село Одраница.
https://mob.pochivka.bg/odranishki-manastir-sv-sv-ap-petar-i-pavel-e557

# 6
  • Мнения: 321
Не мога да кажа, че е чак нестандартна дестинация, но точно в момента цъфтят дивите божури на Яйлата.


На Яйлата е страхотно -диво и красиво!

# 7
  • Мнения: 1 804
Знаете ли някое такова местенце по северното черноморие, Варна?

# 8
  • София
  • Мнения: 6 365
От Белене, може и до Свищов да се отиде. Там също има много хубави изненади.

споделете какви...

# 9
  • София
  • Мнения: 1 425
Знаете ли някое такова местенце по северното черноморие, Варна?

То и почти до самата Варна има прекрасно местенце за лек туризъм, пикници и малко история - Джанавара.
Петрич кале до Разделна също е страхотно място с незабравими гледки, ако човек няма против да се катери малко.
Ако пък ви се пътува малко по-надалеч (на 65 км) и не сте ходили на язовир Цонево, там са Чудните скали.

# 10
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
MayBach, благодаря отново за идеята за храм-кладенеца в село Гърло.
Ходихме днес и сме много доволни! Уникално и мистично място!
Тъй като информацията в нета как се стига до там е много постна, споделям тук маршрута, по който стигнахме днес, който се различава от масово описаният и първонолално въобще не планирахме по него да минем.
На мегдана на селото пред една кръчма/кафе има табела сочеща на ляво (масово упътваниата в нета са за дясно). Последвахме табелата и след около 500м имаше друга сочеща на дясно по селски макадамов път. Карахме по този път до началото на боровата гора, където оставихме колата. Ние бяхме с джип и нямахме прооблем да се качим до горе, но според мен е достъпно и за всяка не твърде ниска кола. Може разбира се и пеша да се качите, просто аз недолюбвам ходенето по прашни селски пътища, по които периодично минават коли и вдигат ужасно много прахоляк.
Малко след началото на боровата гора пътя се разширява и има място за спиране. Точно там, на разширинието има път на дясно, който води към храма. Няма табелка, а само стрелка, нарисувана със спрей на едно дърво.
От там, до храма разстояниено е около 2-2.1 км. Има 2 разклонения по пътя, като и на двете има същити червени стрелки. 100 метра преди храма, главната пътека тръгва на ляво, но самият храм е направо по една по-малка пътечка. Ако се вгледа човек ще открие малко дървена табела с надпис "кладенец".
Наистина се надявам повече хора да имат възможност да го посетят! Маршрута на беше 4.5 км и отни 50 минути общо.
Мога да ви препоръчам и много приятна кръчмичка, в която хапнахме на връщане от Брезник към София. Казва се "бабин хан". Има страхотни селски манджи, супи и разбира се скара.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 425
Valery, много се радвам, че сте го намерили и оценили! Тоя храм си е истински уникат, оцелял 3000 години въпреки човешкото безхаберие, явно силен бог е бил този, на когото е бил посветен (впрочем, едно от предположенията е за шумерския бог Енки).
Забелязахте ли някакви опити за съхранение и облагородяване наоколо? Когато последно бях там, беше напълно запуснато, но тази година ми беше попадало някъде, че са стягали пътеката и са слагали камери...

# 12
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Да, имаше камери при самият храм. Специално ми направиха впечатление и даже проучвахме дали наистина работят или са бутафорни. Истински са Wink
Да са стягали пътеката....ми не знем как е изглеждало преди, но сега по моите разбирания не е баш "стегнато", нито маркирано като хората.
Маршрута по който ние стигнахме изглежда като да е трасе, по което феновете на офроуда карат и е утъпкано, а на места и изорано от джипове.

Последна редакция: нд, 09 май 2021, 19:17 от Valery

# 13
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 760
От Белене, може и до Свищов да се отиде. Там също има много хубави изненади.

споделете какви...
Къщата на Алеко Константинов, римски останки Нове, крайдунавски парк в местността Паметниците. Интересно е събитието Орел на Дунава в началото на юни, когато се правят възстановки от римско време с участници от България и чужбина.

# 14
  • Мнения: X
Присъединявам се към мнението на авторката за Хотел Престиж в Белене, страхотно място. Знам, че е било бивша гребна база, която са направили на хотел.
Мястото, което аз бих препоръчала е Райски залив, село Голяма Желязна на брега на язовир Сопот....ехххх, какви залези можете да видите там!

# 15
  • Мнения: 562
Също ще се включа за Белене,само че със снимки.
За Белене бих препоръчала
Природен парк Персина. Центъра им за посещение и наблюдение на птици е страхотен, а изложбените зали носят удоволствие да разбереш малко повече за живота около и в реката.
 Снимките са от личен архив.
Скрит текст:

Точно пред центъра може да се разгледа античната римска крепост “Димум”.
Лично аз не останах толкова очарована от бившия затвор.
Скрит текст:



В този район е скалната църква на Никопол, която си заслужава да се види. От нея се открива страхотна гледка към реката.
Скрит текст:



Има доста места край реката, на които може да се остане на палатка. Страхотни красоти са залезите край реката


# 16
  • Мнения: 3 505
На прима виста се сещам за Чипровци и Тутракан.
Чипровци може да се счетае без усилия с Лопушанки и Чипровски манастир. Близо е и не е проблем да се иде и за ден от София, а може с нощувки в Берковица, Монтана, Вършец да се съчтае и посещение на други обекти.
За Тутракан също хотели не мога да препоръчам, защото спахме в Русе, но е благодатен за съчетаване с обекти и в Русе, и в Разград, и в Силистра.

# 17
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
За Чипровци и аз се сетих и по-конкретно за Гушовски манастир, за който прочетох в един разказ и толкова мистично ми подейства, че реших задължително да посетя мястото. Тук съм описала екскурзията, има и снимки.

https://mantinela.blogspot.com/2018/10/blog-post.html

# 18
  • Мнения: 6 310
За Чипровци и аз се сетих и по-конкретно за Гушовски манастир, за който прочетох в един разказ и толкова мистично ми подейства, че реших задължително да посетя мястото. Тук съм описала екскурзията, има и снимки.

https://mantinela.blogspot.com/2018/10/blog-post.html
В този район е и Клисурският манастир. Близо до него имаше един развъдник на пъстърва и заведение "Сталин".  Приятно място без да е уау.  В района може да се нощува в Стари бистрилишки къщи в село Бистрилица. https://bistrilitsa.art-ista.com/

Друго приятно място е в село Селце над гр. Мъглиж. Еко комплекс Канарата. Има възможност за риболов в реката. Има и развъдник. Разходки в района сред красива природа. https://www.kanarata.com/

# 19
  • Мнения: 711
И аз първо се сетих за Чипровци. Но за нещо неизвестно, което го няма в пътеводители и туристически агенции - Чипровски водопад.  Трябва някой местен да ви заведе. Прехода е час-два, само пеш. Но е изключително красиво място. Иначе Чипровски, Гушовски манастир и една местност  над градчето, където е бившата почивна станция за миньори, си струва да се посетят.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 425
Много нестандартни дестинации има в Източните Родопи. Всички знаете за Перперикон, но според една от хипотезите, той по права линия е свързан с още два комплекса: Глухите камъни и нашият български малък Стоунхендж  - кромлехът при с. Долни Главанак. Двете забележителности са на около 30-тина км една от друга. С кола от АМ Марица се тръгва към гр. Любимец и се хваща пътя към Маджарово.  На около 7 км след село Малко градище е информационната табела за Глухите камъни, а кромлехът е на около 2 км след Долни Главанак.



Имаме и други кромлехи, но този е най-добре запазеният. Даже около 2013-2014 г. до него имаше много добре оформена екопътека, която сега, доколкото разбрах от познати, е в окаяно състояние (защо ли не съм изненадана...). Датиран е някъде VIII-VI век пр.н.е. и е бил част от ритуален комплекс, вероятно с функции на обсерватория. Освен добре запазения главен кръг (на снимката), има и още два по-малки, които почти не се забелязват. Впрочем, докато се върви дотам, се минава край доста камъни, които на пръв поглед изглеждат естествено намиращи се там, но всъщност също са човешко дело, част от комплекса. За хора, които обичат да се пренасят назад във времето (като мен), мястото има особена енергийна сила, а съдейки по многобройните артефакти, открити там при разкопките, е било така и за траките, пък и по-късно, чак до Средновековието. Иначе, на хора, които не се впечатляват от мегалити, сигурно ще им изглежда просто кръг от камъни в нищото Simple Smile

Колкото до Глухите камъни, те са доста по-известни и забележителни - много голям култов комплекс с над 200 скални ниши, каменни стъпала към върха и останки от крепостна стена около комплекса. Има данни за човешко присъствие още от енеолита, особено активно е бил използван от траките, а наличието и на трикорабна църква и може би манастирски комплекс (датирани V-VI в.) показва, че мястото е било магическо за всички религии. Поне до ХII-XIII в. е било активно използвано и почитано.
 

# 21
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
MayBach, много благодаря за препоръката за Гърленския храм-кладенец! Почувствахме мистиката и се потопихме в онези далечни времена...
Тази тема ми става любима!

# 22
  • Мнения: 3 505
Който може да си позволи да не работи на 03 юни, може да се разходи до с. Българи. Тази година нестинарите ще са си на площада, а не на скрити поляни.

# 23
  • Мнения: 3 749
Резервирахме си уикенд в Стари бистрилишки къщи. Ако някой е запознат с района, да ми препоръчате вариант за изхранване на шест човека за двата дена?

# 24
  • Мнения: 6 310
Резервирахме си уикенд в Стари бистрилишки къщи. Ако някой е запознат с района, да ми препоръчате вариант за изхранване на шест човека за двата дена?
Ходила съм много отдавна там. Селото беше съвсем умряло и не знам дали изобщо има място за хранене. Тези къщи са направени сам да си приготвяш храна. Иначе пробвайте ресторант Сталин до Клисурският манастир и нещо в Чипровци, или в Лопушанският манастир, но всичките места са далече от Бистрилишките къщи. Не става да пътувате за всяко хранене от деня.

# 25
  • Мнения: 3 749
Благодаря, до Клисурския манастир ще се ходи единият ден, така или иначе.
А дали има магазин или пазар? Или ще трябва да си нося пържолите от София?

# 26
  • Мнения: 6 310
Благодаря, до Клисурския манастир ще се ходи единият ден, така или иначе.
А дали има магазин или пазар? Или ще трябва да си нося пържолите от София?
Помня, че имаше малък магазин, но не сме влизали в него и не мога да кажа какво продават. Честно казано не бих разчитала на пазар на място. Май от селяните купувахме мляко, сирене и яйца, но от къде точно не помня. Мъжете си занимаваха с това. От развъдника за риба при ресторант Сталин си бяхме купили пъстърва. Условията в къщите не са нещо особено. Кухните бяха добре оборудвани. За 1 - 2 нощувки и с компания става. Аз лично не бих повторила. Не е моят вид почивка. Иначе районът е интересен. Посетихме и трите манастира - Чипровски, Клисурски и Лопушански.
 Красива природа, голям двор за игра на децата. В Чипровци има интересен исторически музей, където може да се видят изключително красиви филигранни златни и сребърни накити, изработени от първите майстори, представители на прословутата Чипровска златарска школа, килимарството и история за първите католици населили и разпространили тази вяра в България, идвайки от Босна, Хърватия и Унгария.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 425
Резервирахме си уикенд в Стари бистрилишки къщи. Ако някой е запознат с района, да ми препоръчате вариант за изхранване на шест човека за двата дена?

Бистрилица е на 20-тина километра от Монтана, можете оттам да си купите всичко. И аз отдавна съм ходила,  язовира е близо, а откъм Монтана на самия язовир имаше чудесен ресторант, с прясна риба и т.н.

# 28
  • Мнения: 960
Много полезна тема и аз се записвам да следя Wink

# 29
  • Мнения: 562
Допълвам темата с малко информация за може би не толкова нестандартна дестинация
 Иваниловски водопади.
Намират се до Габрово. Място  е страхотно , прохладно, водата е с добра температура за къпане. В околията може да се остане на палатка (диво къмпингуване).
Как се стига до самия водопад оставям една статийка, където много добре е описан пътя и в снимки .
https://drumivdumi.com/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B … 0%B0%D0%B4%D0%B8/
Мога да допълня ,че след първото отклонение има чешма. Показа ни я един местен. Водата е хубава и студена.

След разговор с местните разбрахме,че мястото е много посещавано през почивните дни. Стигало се до 7 коли  на
малкото място определено за паркиране. В момента върви сеч в околията,така че е хубаво да се внимава с паркирането тъй като камиона трудно се измъква и може да закачи някоя паркирала кола.
Ние сме от хората,които не търпят боклуци и по пътя събрахме доста. Общо взето всяко място докоснато от хора търпи поражения.
Вирчето на водопада е дълбоко около 4-5 метра и не е за хора не умеещи да плуват. Малко по нагоре по реката се образуват по-плитки места вариращи от глезен до средата на бедрото.  Ние избрахме плитките части ,защото бяхме с дете на годинка. Определено е много приятно място, ако избегнеш тълпата.
Близко е до Габрово и Етъра, така че лесно се комбинира

# 30
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
Здравейте!
Миналата събота бяхме в Белене с приспиване в хотел Престиж с надеждата да успеем да посетим острова и затвора. Започнахме да звъним два дни предварително на телефона на фондацията. Никой не вдигна. Разрових се из интернет и намерих фейсбука на споменатия Михаил Маринов. Писах му на лични с надеждата да ни съдейства, както го е правил, но уви и до днес не си е видял съобщението. Притеснени, че няма да успеем да се доберем до острова се свързахме и с хотела. От там с доста уклончивост и няколко разговора ни казаха, че могат да ни пуснат, но с наш превоз, рано сутринта и за по 15 лв. на човек, включително и за детето ни. Изисквали ЕГН - та и регистрационен номер. Доста мислихме, но мъжът ми в крайна сметка отказа да влезе сам през понтонния мост и да сме сами без водач на острова. Попитахме дали може поне да направим разходка с лодка по Дунав. Можело и струвало 50 лв. на час. За съжаление и това не ни се получи, защото човекът, който уж урежда нещата на сутринта не беше на смяна, а вечерта не ни се обади. В хотела имаше две събития и бяха много заети. Казаха, че не могат да ни сервират вечеря преди 21 часа и се наложи да търсим други варианти.
Явно тази схема с фондацията вече не действа. Явно има затруднения и заради действащия там затвор.

Общи условия

Активация на акаунт