Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 66

  • 38 947
  • 729
  •   1
Отговори
# 480
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Biser, глутен не консумирам ( ерго не ям хляб).
Захар също не консумирам или е в много малки количества.
Млечните ми не са много , основно кисело мляко или извара с ленено олио.

Пробиотици ще взема.
Реверсивното ФТ3 трябва лекар да ми го пусне. ЛЛ излезна в отпуска, трябва да се върне и да взема направление.

# 481
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 802
А за тези резултати каква диета/добавки да започна? В момента почти не консумирам тесто, никаква рафинирана захар (но плодове - да, лъжичка мед дневно също), месо рядко, сирене и мляко ежедневно.

# 482
  • Мнения: 2 694
Зная, че темата не е за ИР, но в изследванията, които споделих тук, ендокрилози казаха, че хормоните са в норма и няма проглем с щитовидната. (TSH 2.56, T4 10.84), но пуснах натоварване с глюкоза (ОГТН) и това са резултатите. Споделям ги заради поста на jerami. Според вас подобни стойности на инсулина ще се повлияят ли от метформин или глюкофаш - не успявам да сваля килограми.

# 483
  • Мнения: 229
Ама, твоите не са в норма. Имаш нужда от т4, а симптомите при Хашимото са най-невероятни и разнообразни. Изброеното на 1 стр е най-често срещаното. Доза се напасва минимум 1 година, като през 2 мес, ако тр се коригира с 6,25 до 12,5 мкгр нагоре или надолу (понякога дори и с по-малко). Тсх е играло нагоре, надолу, защото вероятно и с т4 сте скачали рязко нагоре, надолу.


Виждам да! ФТ4 ми е занижен и ще опитам да стимулирам жлезата със селен и цинк. Ще пробвам с Бразилски орех, зелено тиквено семе, спрях захарта, глутена и цигарите надявам се да има положителна промяна. Както казва Изабела Уенц важен е първоизточника.

# 484
  • Мнения: 5 910
Ами спрях защото и с него и без него не видях разлика още повече накрая бях на 0.75мг дневно а ТСХ беше 15 а никога не е бил толкова без хормона.
Това е много странно. Трябва да се задълбочиш и да видиш защо нещата са се стекли така при теб - съвсем възможно е да има и страничен проблем. Проверявал ли си хипофизата?

Тези извън България казаха няма да пиеш хормон ще я караш на добавки селен и др. ...
О, това с добавките не е никаква панацея, за жалост. Конкретно селенът пък - съвсем. Да не говорим, че ако не си го изследвал, за да се установи дали имаш дефицит, приемът му може да доведе до токсичност, както сме коментирали неведнъж в темата. Аз лично не бих таяла големи надежди по отношение на добавките. Не ме разбирай погрешно - ако имаш дефицити на витамини, естествено, че трябва да ги попълниш, но изобщо няма гаранции, че ще се почувстваш осезаемо по-добре след това.

... а тези в България едва ли не както ти се изрази за тях 4 (толкова ми бе първоначално) ТСХ бе "стряскащо".
Ами, по принцип, TSH трябва да гравитира около 1, или най-много - до 2. Ти сам прецени, дали ако е повишено няколко пъти над тази стойност, не е "стряскащо" за организма...

Относно симптомите имам да, но те не отговарят на тези които се приписват на Хипофункция и Хашимото.
Всеки един симптом, за който се сетиш, може да бъде приписан на проблеми с щитовидната. Simple Smile
Ето една статия, в която са изброени 300 здравословни оплаквания, асоциирани с тиреоидните заболявания, но аз мисля, че даже са доста повече от 300: www.sarahwilson.com/2014/07/300-typical-thyroid-symptoms-yep-that-many.

Зная, че темата не е за ИР, но в изследванията, които споделих тук, ендокрилози казаха, че хормоните са в норма и няма проглем с щитовидната. (TSH 2.56, T4 10.84), но пуснах натоварване с глюкоза (ОГТН) и това са резултатите. Споделям ги заради поста на jerami. Според вас подобни стойности на инсулина ще се повлияят ли от метформин или глюкофаш - не успявам да сваля килограми.
Ако са изследвани само тези два показателя (TSH и FT4), няма как да се отхвърли потенциален проблем с щитовидната, за жалост. Практиката е да се тестват TSH, FT4, FT3, MAT и TAT, както и да се направи ехография на самата жлеза.
Плюс това, както многократно сме коментирали, не е важно хормоните да са "в норма", а да са с оптимални стойности. Не си посочила референтни граници, но твоите резултати, макар и непълни, индикират проблем с щитовидната жлеза (хипофункция).
Над инсулина определено метформинът би оказал влияние, но той е само помощно средство (освен това, не на всички хора им понася добре). Основата е хранителен режим + много движение + менажиране на стреса.
В форума има доста полезна тема за ИР, може да ѝ хвърлиш едно око.

# 485
  • Мнения: 2 694
Благодаря..не е само tsh i t4, тат и мат също са изследвани. Ще сложа отново снимка на изследванията.
Да, аз съм на хранителен режим (зоната) и спортувам около 4 пъти седмично целенасочено с тежести и кардио + всеки ден разходка с бебето, на ден имам винаги над 10 км в крачки.

# 486
  • Мнения: 5 910
Да, сега, като се виждат референтните граници, определено може да се потвърди, че си в хипофункция, но без Хашимото (поне според стойностите). Отново, обаче, липсва един важен показател - FT3. Друг път, като пускаш изследвания, не го забравяй, защото той се тълкува заедно с останалите. Simple Smile

Погледнах какво представлява "Зоната", защото не съм запозната с отделните диети, и това, което ми направи впечатление, е, че се препоръчва да ядеш на всеки 3-4 чАса. Това е просто убийствено за хората с висок инсулин! Тотална несъвместимо е. Когато имаш ИР, е желателно да се храниш на максимално големи интервали и да не консумираш "залъгалки" между отделните хранения.
Аз лично ям 1-2 пъти дневно - не съм си го наложила против волята, просто нямам сили и апетит за повече. Това, всъщност, отново може да е симптом, свързан с щитовидната - липса на усещане за глад...
Глюкозата ти е доста висока, което в известна степен сочи, че хранителният режим, който спазваш, не е съвсем OK, предвид нуждите на организма ти. Трябва да ревизираш диетата си.
Иначе, откъм спорт си супер направо.

Последна редакция: нд, 18 юли 2021, 22:33 от Гърне без похлупак

# 487
  • Мнения: 205
Здравейте! Преди два дни си пуснах изследване на TSH, FT4, FT3.

Днес излязоха:
TSH 7.81      (0.27 -  4.2)
FT4 14.98      (12 - 22)
FT3 4.84        (3.1 - 6.8 )

Малко предистория. Преди няколко години ми откриха Хашимото със завишени антитела и пих хормон около две години, като TSH пак  си играеше нагоре  надолу а на всичкото отгоре ендокринолога ми вдигна дозата до 0.75мг всеки ден. Съседка ми е с отстранена жлеза и пие 100мг дневно а аз бях на 0.75мг. Както и да е откриха ми и два малки псевдовъзела които казаха че не били злокачествени още при първото ми посещение при ендокринолог.
В крайна сметка преди около година и половина си спрях хормона и реших да не го пия повече. Така до преди два дни когато реших да видя каква е хавата. Емииии коментарите ги оставям на вас. Simple Smile, дали ще мога да си карам без хормон или дали бих могъл да коригирам нещата по натурален начин? Антитела не съм пускал този път защото нямаше Бодимед (според мен там са най точни) наоколо, а тези ги пуснах в Синево. Незнам на вас как ви се виждат, но аз очаквах резултатите да бъдат катастрофални за всеки един показател. А те ми показват субклиничен хипотиреоидизм. Поздрави. Simple Smile

Бях го споделила в по-предишен пост, но ще се повторя - когато ме диагностицираха с Хашимото през 2016 г., моите резултати бяха много идентични с твоите, с тази разлика, че TSH ми беше "едва" 4 и нещо. Всички лекари, които посетих, потвърдиха, че жлезата е почти изцяло нефункционираща и че най-вероятно съм страдала от Хашимото в продължение на цяло десетилетие, без да разбера.
Та, недоумявам на базата на какво смяташ, че тези резултати са добри, щом човек с почти изцяло неработеща жлеза докарва подобни стойности на хормоните? На мен твоето TSH ми се вижда стряскащо високо.
Не съм с отстранена жлеза, но в момента също приемам 100 мкг. "L-Тироксин", за да поддържам показателите си в оптимални граници - това изобщо не е чак толкова висока доза и не разбирам какво те смущава.
Също, от поста ти не става ясно защо си спрял синтетичния хормон (при налично прогресиращо хронично заболяване) и защо се чудиш дали да го пиеш? Симптоми нямаш ли?
Дай малко повече инфо, за да са ти от полза последвалите коментари, защото в момента запитването ти стои малко хвърковато.


Благодаря за отговора. Ами спрях защото и с него и без него не видях разлика още повече накрая бях на 0.75мг дневно а ТСХ беше 15 а никога не е бил толкова без хормона. Жлезата найстина става ленива/мързелива с него. Мен ме диагностицираха през 2012г. и понеже посетих няколко ендокринолога в България и извън България всички бяха на различни мнения. Тези извън България казаха няма да пиеш хормон ще я караш на добавки селен и др. а тези в България едва ли не както ти се изрази за тях 4 (толкова ми бе първоначално) ТСХ бе "стряскащо" трябваше веднага да се започне хормонална терапия. Опитах и със и без хормонална терапия ами не усетих разлика. Защо се чудя дали да го пия, ами Хашимотото ми го подариха "лекари" с грешна диагноза за друго нещо и от ненужните медикаменти които изпих преди години от тях получих този "подарък" и да потвърдено е не е съвпадение. От тогава насетне като видя лекар искам да му откъсна главата а от хапчета ми се повръща само от вида им. Просто притръпнах и не ми пука. Общо взето това е, лекарите им дай да те гъчат с хапове а фармацията да печата $. С една дума отвратен съм. Относно симптомите имам да, но те не отговарят на тези които се приписват на Хипофункция и Хашимото.
Искам да допълня, че прочетох доста информация и не всички лекари искат да третират с хормонална терапия пациенти с под 10 ТСХ когато другите два хормона са в норма ФТ3 ФТ4. Води се субклиничен хипотиреоидизм които има шанс да влезе в ремисия спонтанно без лечение, ноо може и обратното да влезе в тотално хипо с над 10 тогава терапията е задължителна.



Подобно на теб една година не можех да вкарам ТСХ и Т4 в "оптимални граници."
Започнах да се ровя и открих,че трябва да пречистя черният дроб,тъй като там се синтезира Т4. Направих 2 курса с масло от бял трън и усетих разликата - други симптоми също изчезнаха,а двата показателя са в норма в момента.
Също така пречиствах кръвта с чай  "Цярь" и корени и листа от коприва,смесено ги запарвах.
Определено препоръчвам на всеки да обърне внимание на въпросния продукт. Не съм дистрибутор или търговец,но от многото четене и ровене достигнах до този извод и за това реших да пробвам. Определено има резултат.
Следващата седмица ще купувам пак от маслото.

Последна редакция: нд, 18 юли 2021, 22:27 от ивка1986

# 488
  • Мнения: 2 694
Да, сега, като се виждат референтните граници, определено може да се потвърди, че си в хипофункция, но без Хашимото (поне според стойностите). Отново, обаче, липсва един важен показател - FT3. Друг път, като пускаш изследвания, не го забравяй, защото той се тълкува заедно с останалите. Simple Smile

Погледнах какво представлява "Зоната", защото не съм запозната с отделните диети и това, което ми направи впечатление, е, че се препоръчва да ядеш на всеки 3-4 чАса. Това е просто убийствено за хората с висок инсулин! Тотална несъвместимо е. Когато имаш ИР, е желателно да се храниш на максимално големи интервали и да не консумираш "залъгалки" между отделните хранения.
Аз лично ям 1-2 пъти дневно - не съм си го наложила против волята, просто нямам сили и апетит за повече. Това, всъщност, отново може да е симптом, свързан с щитовидната - липса на усещане за глад...
Глюкозата ти е доста висока, което в известна степен сочи, че хранителният режим, който спазваш, не е съвсем OK, предвид нуждите на организма ти. Трябва да ревизираш диетата си.
Иначе, откъм спорт си супер направо.
Аз когато пуснах тези изследвания бях един месец на ВМ НВХ. За зоната нейният създател има нобелова награда, за сега съм се доверила на този режим, не искам да сменям през две седмици.
Да, може и така да е за хормоните, ни всички ендокрилози казват, че са си съвсем наред и аз не зная какво да правя. Тази седмица съм при ендокрилог относно инсулина, но и тя по телефона каза, че хормоните на щитовидната са абсолютно в норма

# 489
  • Мнения: 205
Да, сега, като се виждат референтните граници, определено може да се потвърди, че си в хипофункция, но без Хашимото (поне според стойностите). Отново, обаче, липсва един важен показател - FT3. Друг път, като пускаш изследвания, не го забравяй, защото той се тълкува заедно с останалите. Simple Smile

Погледнах какво представлява "Зоната", защото не съм запозната с отделните диети и това, което ми направи впечатление, е, че се препоръчва да ядеш на всеки 3-4 чАса. Това е просто убийствено за хората с висок инсулин! Тотална несъвместимо е. Когато имаш ИР, е желателно да се храниш на максимално големи интервали и да не консумираш "залъгалки" между отделните хранения.
Аз лично ям 1-2 пъти дневно - не съм си го наложила против волята, просто нямам сили и апетит за повече. Това, всъщност, отново може да е симптом, свързан с щитовидната - липса на усещане за глад...
Глюкозата ти е доста висока, което в известна степен сочи, че хранителният режим, който спазваш, не е съвсем OK, предвид нуждите на организма ти. Трябва да ревизираш диетата си.
Иначе, откъм спорт си супер направо.
Аз когато пуснах тези изследвания бях един месец на ВМ НВХ. За зоната нейният създател има нобелова награда, за сега съм се доверила на този режим, не искам да сменям през две седмици.
Да, може и така да е за хормоните, ни всички ендокрилози казват, че са си съвсем наред и аз не зная какво да правя. Тази седмица съм при ендокрилог относно инсулина, но и тя по телефона каза, че хормоните на щитовидната са абсолютно в норма



Позволявам си да се включа относно Зоната.
Колежки живеят в този режим вече доста време и   е видно,че се чувстват добре,освен това свалиха килограми,които преди не можеха и сега са точно такива, каквито искат. Това за килограмите е просто бонус към избора да се храниш здравословно. Още повече,че самата програма е един вид начин да влияеш на 3-те най - важни хормона в организма. Поне това е информация от първата колежа,която започна преди 2 години.

# 490
  • Мнения: 2 694
Да, аз съм съгласна, че по принцип противоречи на най новите тенденции, според които за тези проблеми трябва фаст и рядко хранене, но пък наистина много хора около мен си сложиха в ред здравето със зоната, за това за сега смятам да се придържам към нея поне до края на лятото. След като родих какви ли не неща опитах, за да отслабна, и според мен си обърках много метабилзима и всичко. Искам да бъда постоянна в това и да видим до къде ще ме доведе.

# 491
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Добре, а все пак има ли хора освен с хипофункция, и ИР, които са успели да регулират и показателите, и теглото си до оптималните такива? Биха ли дали примерно меню и режим, физическо натоварване? На мен ми е много по-трудно да съставя т. нар. балансиран режим, отколкото НВ, който аз следвам и не се замислям.
С племенницата ми засега подходът е такъв, че въглехидратите ѝ идват от зеленнчуци, яде доста салати, някои плодове и понякога млечни (козе сирене и кисело мляко, извара от краве мляко, чедар), печени батати и оризови спагети. Това са въглехидратите, които си позволява, съобразени с препоръките на ендокриноложката и вкусовите ѝ предпочитания (а и моите кулинарни умения).
На мен все ми се струват много, но аз съм вече с промит мозък, така да го кажем.
Въпреки, че хората са различни, тоя подход толкова грама от това толкова от онова никога не съм го възприемал и разбирал, основната идея е да се ядат естествени храни, оттам нататък човек би трябвало да яде толкова колкото му се яде, а не да пресмята грамажи, мазнини въглехидрати и т.н., поне аз не виждам как бих го правил, освен това хората са с различни вкусови предпочитания и различни нужди, и на макронутриенти, и на микронутриенти, и все пак за примерни менюта виж да речем книгата на Фърмън "Да се храним за да живеем" или на Мутаров "Седмични програми за балансирано хранене при заболявания на щитовидната жлеза".
А, завишения кортизол какво показва?

Нали тахикардията се свързва с хипер, докато брадикардията с хипо?

Аз съм с хипо функция. Не знам какво показва. Ендокринолога ми каза да взимам магнезий 😐😐😑. Аз, естествено взимам,но смятам да пробвам да го сваля с ашваганда.

Ще се наложи да редуцирам приема на месо .. Sad
Макар,че не мога да си го позволя,защото съм с поднормено тегло - 177см/54кг......
Да не ядеш образно казано по две хапки, тялото без значение женско или мъжко има нужда от достатъчно количество протеин, а жените с поднормено тегло обикновено имат навика да намаляват неусетно количествата.



Ям доста,имам в предвид и като количество/порция,и като брой хранения на ден.. Пия и протеин за спортисти.
Работата ми е често с физически натоварвания и много вървяхме в един периметър. Може би и това е проблем за не задържане на килограми.
А най-лошото е,че пуша.

 p.s Благодаря за отзива Джереми. Simple Smile
Тея протеини изобщо не ги препоръчвам (въпреки, че сега се сещам, че доста отдавна като тийн и аз съм ги пил, като ходех на фитнес), проблема при теб е неусвояването и е много вероятно да имаш непоносимост към млечен белтък, ако приемаш млечни е добре да ги понамалиш, многото физически натоварвания са проблем при нарушена щитовидна функция и от тях и кортизола се влияе, и оттам и сърцето, цигарите обаче също оказват голямо влияние (всъщност има доказателства, че могат да спомогнат за отключване на Грейвс при предразположеност), в твоя случай са напълно възможен фактор за скачането на пулса, относно това какво да пиеш, чай от маточина, чай от глог (но те са с натрупване), може също да направиш едномесечен курс с глог на капки (продава се в аптеките), хубаво е да намериш начини за отпускане като примерно медитация или йога, разходките сред природата също много помагат.
jerami Благодаря за отговора. Според теб кой хранителен режим е подходящ за моя случай? Благодаря предварително!
Хранене с цели естествени храни, тоест плодове, зеленчуци, зърнени, бобови, семена, ядки и определено количество животински храни. Млечните храни са инсулиногенни, месото и рибата обаче, макар и без въглехидрати също вдигат инсулина (само, че не вдигат глюкозата и затова това е трудно установяването).
Кофеина влошава инсулиновата чувствителност, тъй като блокира действието на определен ензим, спомагащ глюкозата да влезе в клетките.
Здравейте! Преди два дни си пуснах изследване на TSH, FT4, FT3.

Днес излязоха:
TSH 7.81      (0.27 -  4.2)
FT4 14.98      (12 - 22)
FT3 4.84        (3.1 - 6.8 )

Малко предистория. Преди няколко години ми откриха Хашимото със завишени антитела и пих хормон около две години, като TSH пак  си играеше нагоре  надолу а на всичкото отгоре ендокринолога ми вдигна дозата до 0.75мг всеки ден. Съседка ми е с отстранена жлеза и пие 100мг дневно а аз бях на 0.75мг. Както и да е откриха ми и два малки псевдовъзела които казаха че не били злокачествени още при първото ми посещение при ендокринолог.
В крайна сметка преди около година и половина си спрях хормона и реших да не го пия повече. Така до преди два дни когато реших да видя каква е хавата. Емииии коментарите ги оставям на вас. Simple Smile, дали ще мога да си карам без хормон или дали бих могъл да коригирам нещата по натурален начин? Антитела не съм пускал този път защото нямаше Бодимед (според мен там са най точни) наоколо, а тези ги пуснах в Синево. Незнам на вас как ви се виждат, но аз очаквах резултатите да бъдат катастрофални за всеки един показател. А те ми показват субклиничен хипотиреоидизм. Поздрави. Simple Smile
Бих цитирал един лекар, който казва "няма нелечими заболявания, само нелечими хора". За излекуване е нужно да се работи освен на физическо и на ментално ниво, и човек трябва да е убеден в това, което прави, и да има търпение, и въобще цялостна промяна в погледа към света и живота.
Зная, че темата не е за ИР, но в изследванията, които споделих тук, ендокрилози казаха, че хормоните са в норма и няма проглем с щитовидната. (TSH 2.56, T4 10.84), но пуснах натоварване с глюкоза (ОГТН) и това са резултатите. Споделям ги заради поста на jerami. Според вас подобни стойности на инсулина ще се повлияят ли от метформин или глюкофаш - не успявам да сваля килограми.
Имаш класическа хипофункция (за момента без хашимото гледайки антителата, но е хубаво да направиш една ехография на щж за да се види структурата на жлезата как е), изброените лекарства повлияват инсулина и глюкозата те затова се и изписват, но имат и много странични реакции както всяко лекарство. Провери витамин д, б12 ти е добре (предполагам, че за него приемаш таблетки, имай предвид, че онези лекарства го инхибират, демек подтискат), пак повтарям, че при проблеми с щж много трябва да се внимава с претрениране, което вместо позитиви да донесе негативи, има една приказка, че се отслабва на маса, спорта е за оформяне на тялото, достатъчния сън също е от огромно значение, но в момента по тоя въпрос едва ли има какво да направиш.

# 492
  • Мнения: 2 694
Благодаря. За мен спортът е ключов фактор в лечението на ИР - повишава чувствителността на рецепторите, освен това повишава и нивата на допамин. Не съм срещала, че вдига кортизола, възможно е.

# 493
  • Мнения: 19 338
Дух, според мен нито силна хипофункция имаш, нито голяма ИР.
Спазвай си Зоната, но вместо 5 хранения ги направи 3 по-големи и готово.
Мога да ти кажа на мен какво ми бяха изписали миналата година за хипото и недобра конверсия. Цинк, Вит. А, селен, Вит. Д. Паралелно започнах и АИП тогава, но не мисля, че е имало нужда, защото нямах Хашимото. Обаче не е лошо да се видят кои храни се препоръчват, защото те са богати на нутриенти и с тях човек може да си набавя липсите, а други пък да ограничи. За мен млечните например хич не са ок.

Спортът вдига кортизола, но ако почнеш да четеш кое вреди, просто ще стоиш на един стол и ще чакаш да умреш. Та, спортувай си и следи как се чувстваш. Аз така си улових влошената функция. Започнах да не издържам на 40мин тренировки на Отъм.

Последна редакция: пн, 19 юли 2021, 13:23 от Дъждец

# 494
  • Мнения: 2 694
Дъждец, аз търся причини, а не оправдания, за това също смятам, че нещата могат да си дойдат на мястото с адекватен хранителен режим и повече спорт. В интерес на истината наистина става трудно, но днес цял ден моята приятелка ми говореше за зоната, за баланса на хормоните, тя в доста слаба и всъщност я е правила именно от такава гледна точка. Но много било важно сутрешното блокче веднага след ставане и вечерното. Реално аз съм чела, че има необяснимо покачване на кръвната захар сутринта, дори имаше някакво име на този феномен. За това виждам някаква логика в зоната. Така и така нищо не губя. Ще опитам.

Общи условия

Активация на акаунт