В навечерието на Нова година или сутринта на 1-ви януари много от хората правят равносметка на изминалата година и чертаят планове за следващата...
300 000 американци са участвали в проучване, целящо да установи 10-те най-популярни цели, които хората си поставят в началото на всяка година.
Повечето от тях са универсални и се отнасят за всеки човек, не само за средния американец:
- Да се погрижа за теглото си и да вляза във форма.
- Да се придържам към определения бюджет.
- Да изплатя дълговете (кредитите) си.
- Да прекарвам повече време със семейството и приятелите си.
- Да намеря сродна душа (партньор, съпруг).
- Да спра цигарите.
- Да си намеря по-хубава работа.
- Да науча нещо ново (език, професия, умение и т.н.).
- Да помагам на другите.
- Да стана по-организиран/а.
Защо точно от Нова година?
На повечето хора им е нужна някаква граница, след която да започнат "на чисто". Такава граница е краят на старата година и началото на новата.
Освен това, в съзнанието на мнозина е останала наивната детска вяра, че по Коледа и Нова година се случват чудеса.
Защо въобще трябва да си обещаваме каквото и да било?
Защото е важно и полезно. Ако имате силна воля и поставяте пред себе си реални и изпълними задачи, новогодишните обещания ще ви помогнат да ги решите. Давайки тези обещания, вие не само определяте целите и приоритетите си, а и поемате отговорността за изпълнението им. Вероятността да ги постигнете е десетократно по-голяма, ако сте ги определили предварително, а не "в движение".
Има хора, които предпочитат да не поемат отговорност за изпълнението на обещанията си и гледат на живота си някак отстрани. Ако мечтите им се сбъднат - добре, ако не - значи не им е провървяло... А всъщност те сами са се отдръпнали от процеса на превръщането на тези мечти в реалност. Така е много по-лесно, просто и удобно, но не води до никъде.
Как да спазим обещанията си?
Освен че трябва да поставяте пред себе си реални и постижими цели, трябва да определите сроковете за постигането им. Не отлагайте изпълнението с мисълта, че имате цяла година пред себе си. Според цитираното по-горе изследване, 40-45% от хората си поставят цели, към които да се стремят, но много често не са в състояние да се придържат към плановете си. Колко от тях успяват и за какъв срок:
- За седмица - 75%.
- За две седмици - 71%.
- За повече от месец - 64%.
- За повече от шест месеца - 46%.
Помнете, че в навечерието на следващата Нова година отново ще правите равносметка и отново ще си поставяте цели. Нереализираните през тази година не могат просто да бъдат изоставени - трябва да ги планирате отново.
Много е важно да започнете веднага, докато очарованието на празниците е още живо. Ако сте решили да изучавате език - запишете се още през януари. Ако сте решили да влезете във форма - започнете с хранителния режим още на 1-ви, а карта за фитнес купете още в първия работен ден. Ако сте решили, че старата работа не ви удовлетворява, регистрирайте се в сайтовете за търсене на работа веднага, напишете CV, приложете актуална снимка. Ако сте решили да се придържате към бюджета си, съставете списък на необходимите, желателните и излишните разходи. Тези от третата графа трябва да ги купувате само при наличието на бюджетен излишък.
Има трикове, които ще ви помогнат да крачите уверено към целите си, например:
- Сложете бележка с желаните мерки и тегло на вратата на хладилника, така при всяко посягане те ще попадат пред очите ви.
- Можете да се обзаложите с някого, че ще достигнете набелязаната цел. Заложете нещо особено ценно за вас, което няма да искате да загубите.
- Не забравяйте поощрителните награди за всяко изпълнено обещание. (Разбира се, това не означава за всеки свален половин килограм да се награждавате с парче торта).
Не си обещавайте неизпълними неща. Ако години наред си поставяте за цел да се откажете от всичко мазно и калорично и все не успявате, значи може би не си струва и тази година да е в списъка. Не е ли по-добре, вместо да се обезкуражавате от неизбежния неуспех, да решите да постигнете нещо напълно възможно?
Image: Studio Porto Sabbia / 123rf.com