Нашите орхидеи – тема 35

  • 26 248
  • 741
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 8 076
По снимките това кафяво изглежда като леко вдървено, не мисля, че е проблем. Аз направо завидях на перфектно изглеждащите растения Simple Smile vici75, не им търси кусури, ще цуфнат! Само сега не им сменяй начина на гледане с пръскания и т.н. да не си докараш гниенета разни.

# 301
  • Мнения: 18 542
Махам само сухите и изгнили корени - тези които са меки и кухи като ги стисна или откровено гнили, но понякога коренчето има такава куха и суха част, а малко по надолу, посока към края, продължението е зелено и здраво, тези не ги режа.

# 302
  • Мнения: 6 292
Липсвах известно време и отчетох два трупа след завръщането.. в рая са се пренесли nelly isler-а, тотално изсъхнала и с окапали листа и една фаленопсис buddha, която е развила скоропостижно гниене в розетката( веднага след прецъфтяването на купешки цвят. Няма да казвам от къде я купих, че нещо много ми станаха такива).

# 303
  • София
  • Мнения: 3 907
second,

Ако може инфо на ЛС откъде е бил Будата, че не е приятно да губиш растения.

# 304
  • Мнения: 6 388
Много болни орхидеи се продават. Ужасно е. Може би трябва да започнем да свикваме с мисълта, че част от орхидеите които купуваме/получаваме ще се окажат просто букети.

# 305
  • Мнения: 2 839
Да докладвам.
Прибрах се от ваканцията със свито сърце - какво и дали въобще ще намеря живи китки у дома, но моите кукли ме изненадаха приятно. Всички са в цветущо здраве с нови листа и корени, и видимо пораснали. Innocent
Е, бяха жадни, но нищо притеснително.

От вратата, преди още да си стоварим багажа хукнах да ги видя. ММ също изненадващо ми заяви, че първо трябва да се занимая с тях и да не се притеснявам за останалото. Е, те това вече ме изненада! Явно и той си падна по тях, но се прави на мъж и мрънка от време на време. Stuck Out Tongue Winking Eye

Много ме беше страх за минтата и мидитата, те просъхват бързо. След дълго чудене им спретнах по един орхидерариум. Simple Smile В големи прозрачни кашпи сипах по два-три пръста керамзит, залях го с вода и поставих отгоре саксийката. Свърши чудесна работа и ги опази.
Ето ги мъниците:
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 02 авг 2021, 16:13 от Sysly

# 306
  • Мнения: 15 028
И моята хубавица ме зарадва след почивката

# 307
  • Мнения: 2 576
Phal. equestris orange lip x finleyi - уникално бижу!😍






# 308
  • Мнения: 5 378
Да побутна и аз темата с две хубавици. Нямам заслуга за тази хубост Blush

# 309
  • Мнения: 18 542
Моето бижу расте. Отваря ново листенце, но се чудя дали това завиване на старите е нормално и ако не е от какво може да е. Четох, че може да е заради много светлина, а пък реално не е на чак толкова светло място мисля  - около 60см от ЛЕД лампа от 15 вата от едната страна и на около също толкова от северен прозорец. Дали пък не му идва прекалено newsm78 Това най-долното много завитото си беше така като дойде.

Ето две снимчици
Скрит текст:

# 310
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 991
Мойто бижу не мърда. Седи си такова, каквото дойде.
Бижу в естествената му среда.


Гледах в едно видео как от отрязани цветоноси на фалеанопсис израстват кейки. Не от всички цветоноси става, но има шанс. Ско искате да размножите някое фалче - още една възможност е.

Последна редакция: чт, 05 авг 2021, 21:05 от Angela61

# 311
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Миоки, пробвай да полееш растението, т.е. да го накиснеш за около 30 минути и моля напиши след това дали са се поизправили листата, дали са се освежили. Интересно ми е бижу- то дали и то говори ( сигнализира) чрез листа като напр. орхидеи " дракула". Simple Smile

# 312
  • Мнения: 18 542
Изглеждат на доста сенчесто бижутата и нямат извиване по листенцата, ще пробвам да му намаля светлината - ще разкарам ЛЕД лампата да видим какво ще стане.

Аз съм виждала да се продава специална кейки паста. Някакъв хормон е, намазва се на спяща пъпка. Не е 100% сигурно, че ще е кейки, може да е разклонение на цветонос де, но има висок шанс да порастне кейки. Не съм я пробвала.

floren, не мисля, че е от засушаване, защото е в сфагнум в саксийката и около нея да държи висока влажността. Стои в стъклена ваза с капак като в терариум. Сфагнумът е доста влажен, даже се притеснявам да не е много мокър. Аз я прехвърлих в друг сфагнум, не е в този с който дойде и новия е малко по-рехав, та не изключвам да е напълно невъзможно да не достига влага до корените, но ще видя първо дали ще реагира на промяната на светлината и ако не, ще пробвам с накисването.
Иначе расте и новото листо отваря, и отстрани има едно малко израстъче с едно листо, което също е порастнало за тази около седмица откакто я имам.

# 313
  • Мнения: 2 576
Моята сбъдната орхидеена мечта Mini Mark, днес цъфна 😊





# 314
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Предполагам капака на орхидариума е открехнат, а не е постоянно затворен ? Иначе колко лумена е лед лампата ? Ако е под 1250 лумена на 60 см. разстояние не би трябвало да се отразява на растението. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт