НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 140

  • 49 833
  • 759
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 2 275
И ние сме "на нож " с рибата. Допуска се само пушена, но в нея са повече вредните неща от омегата 3.
Консерва дроб от треска, ако я правиш на пастет с варени яйца, чесън и магданоз няма ли да "мине".
Друго, което има растителна омега 3 е ленено семе и чия. Как се усвоява от човека не знам, но ги препоръчват в палео групите. На теория има и яйца от кокошки, хранени с ленено семе. Тези яйца са богати на омега 3, виж дали има там в твоя край.
Мда. Май подсладителите са причината в този случай.
.....
Допълвам
Ето едно видео на френски за високи триглицериди и се върти ,както казах около лошото влияние на въглехидрати и доброто на омега 3:
https://youtu.be/6j5Tyd9cFnw

Последна редакция: ср, 27 окт 2021, 00:02 от tania6

# 451
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 732
Да ви се оплача, снощи ме хванаха карастанчовите, т.е. не съвсем глад, ами нещо като желание да  ям нещо, което не знам какво да е. И като почнах: орехи, парче сирене, кисело мляко със стевия... Тази сутрин се тегля, нещо като мазохизъм, и що да видя, свалила съм повече от килограм!?!?!? Ох, не го разбирам моето тяло вече!

# 452
  • Пловдив
  • Мнения: 40 762
https://pin.it/3j6V8Fr
Идейка...

# 453
  • Пловдив
  • Мнения: 101
Здравейте, прочетох темата и не можах да си отговоря категорично на един въпрос. Имам проблем с щитовидната жлеза, който се изразява в хипофункция, което означава понижена функция на щитовидната жлеза. Не съм диагностицирана с Хашимото, но след няколко консултации с различни ендокринолози ми е изписан и пия Еутирокс от 50 mg на ден. Според вас подходящо ли е в моя случай НВ-ВМХ.
Тъй като в последните три години качих над 20 килограма се консултирах и с няколко диетолога, като от техните режими до момента съм свалила 10 кг и имам още около 14 килограма за сваляне, докато стигна килограмите които бях преди да напълнея това ми е и целта 58 кг. сега съм 71 кг и много трудно свалям, така че се замислям дали да не започна да се храня високомазнинно, но не знам и дали в моя случай е подходящо. Ще Ви бъда благодарна за мненията

# 454
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Аксиома, подходящо е, просто не трябва да се държат твърде ниски нива на въглехидратите.
На първа страница на темата има информация и по твоето питане. Може да прочетеш по-обстойно.

# 455
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 667
Да ви се оплача, снощи ме хванаха карастанчовите, т.е. не съвсем глад, ами нещо като желание да  ям нещо, което не знам какво да е. И като почнах: орехи, парче сирене, кисело мляко със стевия... Тази сутрин се тегля, нещо като мазохизъм, и що да видя, свалила съм повече от килограм!?!?!? Ох, не го разбирам моето тяло вече!

Ах, как добре те разбирааам... Аз доста често изпитвам това чувство - не съм гладна, но ми се яде. Като яденето е просто процес на дъвкане на нещо вкусничко, което хрупа - в най-идеалния вариант....
Обикновено хората хрупат чипс, ФаФли, бисквити, солети...
При нас предполагам, че е приложимо да се заместят с краставици - пресни и кисели, моркови, чушка - най-общо зарзават; може и малко ядки, за който не е брутална лакомия като мен, и може да мине с 10 бадема...

Аз още не съм открила как става борбата с това непреодолимо желание за хрупане.... Поради което и все още не мога да спра с ежедневните залитания и лакомиика. Все още стоя на интервала 65-68 кг, ама ми се ще да спадна вече. Само, че с "Ще ми се" не става работата.... Grinning

# 456
  • Пловдив
  • Мнения: 101
Аксиома, подходящо е, просто не трябва да се държат твърде ниски нива на въглехидратите.
На първа страница на темата има информация и по твоето питане. Може да прочетеш по-обстойно.
Благодаря за мнението, а въглехидратите от плодовете ли да си ги добавям или класически въглехидрати под формата на захари. И в какви граници да са, за да не са прекалено ниски (на дневна база)

# 457
  • Мнения: 12 726
Е, точно захари недей Grinning Вариант да си добавиш въглехидрати са дори някакви бобови, ако харесваш и ядеш. В зеленчуците също има някакво количество. Не е чааак толкова лесно да държиш изключително ниски въглехидратите в менюто си, просто почети повечко за да се ориентираш и да не се луташ.

# 458
  • Пловдив
  • Мнения: 101
А как да започна, веднага от "утре"  със мазнини или да има някакъв преходен период

# 459
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 667
А как да започна, веднага от "утре"  със мазнини или да има някакъв преходен период

Зависи как си като характер и личност.
- Ако си кажеш "от утре" почвам, но това ще те смачка психически и ще си чувстваш ограничена - не е нужно.

- Ако можеш плавно да преминаваш - примерно като са намалиш цигарите като първо минеш на по-леки, после - на по-малко на дневна база, и накрая - тотално ги спреш - подходи така и към храненето...

- Ако не си плавните преходи - направи го рязко и от веднъж.

Предполагам си прочела, че тялото обикновено има нужда от време да се пренастрои към новата енергия, която трябва да използва. То трябва да се научи да използва мазнини - те са трудно достъпни от собствените запаси и изисква време да се приучи. Може да минеш и през кето-грип, макар че може и да си го спестиш, тъй като не ти е препоръчително да държиш ниски В...
Много е важно да имаш търпение и мотивация, защото принципно става бавно с нашия режим. При теб принципно е бавно, заради щитовидната...
Номера е да осъзнаеш, че първо тялото ти се лекува, а отслабването е просто бонус! Blush

# 460
  • Пловдив
  • Мнения: 101
А ако мина "от утре" към мазнинно ядене да очаквам ли тялото ми да реагира с покачване на теглото

# 461
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 667
А ако мина "от утре" към мазнинно ядене да очаквам ли тялото ми да реагира с покачване на теглото

Възможно е, но твърде малко вероятно....

# 462
  • Мнения: 12 726
А ако мина "от утре" към мазнинно ядене да очаквам ли тялото ми да реагира с покачване на теглото
Не е особено вяроятно, даже често през първите дни се изхвърля доста вода, която е била задържана заради въглехидратите преди това. Затова се срещат и разкази как еди кой си за 1 седмица на ниски въглехидрати свалил няколко кила... вода си е това, нищо друго. Истинското отслабване на такъв режим се случва доста по-бавничко, след тези първи килограми дето може да паднат за нула време в началото.
В тази връзка, имай готовност отначало да си солиш малко повече храната, губят се и доста електролити с тази изхвърлена вода и отнема малко време да се възстанови балансът.
Ако смяташ че така ще се чувстваш по-уверена, поне в началото пробвай да си вкарваш храната в някое приложение което да ти смята макросите. Ще можеш да следиш дали действително поддържаш желаното съотношение, а също и да си сигурна че не ядеш твърде малко. Не съм фен на смятането на калории поне аз, но все пак гледай да не си недохранена, не е това целта.

# 463
  • Пловдив
  • Мнения: 101
Не ми се сърдете за лаишките въпроси, защото продължавам с тях. Как се приемат мазнините, съдържащи се в слънчогледовото семе и авокадото, "добри" ли са, или под мазнини се разбират само животински (обожавам свински гърди във фурна, агнешко, свински и телешки език, не знам дали са подходящи за този тип хранене) и зехтин и краве масло. И веднага давам пример - сега вечерях огромна салата с домат, рукула, едно цяло авокадо, зехтин и запечени на тиган слънчогледови семки. На прав път ли съм

# 464
  • Мнения: 12 726
Гарнитурата за вечеря - що-годе добре (няма нужда чак огромна да е салатата според мен), ами основното къде е? Grinning Протеин кажи-речи никакъв няма в тая вечеря.
Прави ми впечатление че си решила да се храниш по този режим, но твърдиш че не знаеш кои храни са подходящи, а явно и в какво се състои такова хранене. Как тогава го реши че това ще е?
Вземи наистина прегледай началото на темата, много по-спокойно (и по-сладко) ще ти е, ако не се чудиш на всяка хапка дали не бъркаш. Ако трябва отложи с няколко дни или колкото ти е нужно, но се информирай.
Конкретно слънчогледовата мазнина не е най-полезната, твърде богата е на Омега 6.

Общи условия

Активация на акаунт