Надарени деца

  • 13 202
  • 147
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 052
Напълно подкрепям Андариел, методиката на Монтесори няма никакво отношение към развитието на дарби. Полезността на подобни детски градини е в това ако детето е възпитавано вкъщи съгласно принципите на метода, в новата среда ежедневието му да продължи при сходни ценности/условия.

# 76
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Андариел, само мога да те посъветвам да посетиш гимназиално Монтесори училище и да видиш 😁

В Германия децата в такива училища не са извън нормата. Там са деца, които могат да учат самоорганизирано и имат силна вътрешна мотивация, защото сами си разработват материала.
Децата извън нормата са в “нормалните” училища, където ги инклузират ☺, защото на тях им трябва помощ, трябва им добра структура и някой да ги подпомага, подръчква и т.н
Тежките случаи са в специализирани училища.

Не препоръчвам Монтесори за развитие на дарби, а за учене със собствено темпо.
В Бг може да чистят, бършат и подреждат, но методът предоставя много повече възможности.

И да, Мария Монтесори е започнала точно с работа с  деца с умствени дефицити, но е разработила методът да е универсален за всички. Когато е реализиран добре.
Отделно методът е доразработен, защото по нейно време е нямало дигитални медии.

На родителите на такива деца желая здрави нерви, защото такива деца в повечето случаи са предизвикателство.
Подкрепяйте интересите им, позволявайте им да изпробват и им давайте достъп до ресурси, за да утолят жаждата си за знания.
Въобще родителите трябва да вършат повечето работа - търсене на занимания, организиране и т.н

# 77
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако децата ми ще трябва да си разработват сами материала защо изобщо да ги изпращам на училище? Ще си седят вкъщи сами да си го разработват. За какво са учителите, за да пишат едни оценки ли? Децата учат самоорганизирано вкъщи. В училище е организирано и хич не искам там да се самоорганизират през цялото време, защото на тази възраст самоорганизацията е нещо като енергоспестяване и удряне на купон.
Тая идея за собственото темпо я приемам наполовина, защото се използва обикновено за сваляне на отговорността от възрастните - то, детето, нали разбирате, собствено темпо, ние не можем да му зададем темпо. Също и за оправдаване на това, че детето не може да следва общото темпо и изостава от средното темпо на класа.  
За децата, които са напред с материала има пак темпо, което следват, защото те обикновено се стремят или родителите им ги насочват към училища, в които темпото отговаря на способностите им към момента и се вижда, че поемат повече и усвояват по-бързо материала. И пак не става без активното участие на възрастните, чиято работа е да насочват и да помагат, да обясняват.

Мария Монтесори е разработила, за да й донесе слава, а суетата е близка на всеки в някаква степен, а на хора като нея е много близка. Щом един метод е универсален, но е с лизенз, значи си е чист маркетинг. Универсален като киселото мляко, но това мляко ти го продават за еко-био, образно казано. Да, универсален е, защото не е нищо кой знае какво, това при едно нормално възпитание и живот всяко дете го научава.

Като родител хич няма да съм хепи от така описаното за мотнесорските училища в Германия, няма как да ме спечелят като клиент, особено ако децата ми са напред. А и дори да не са напред, пак бих търсила начини не детето да следва собственото си темпо, а да се поощрява и да се работи с него допълнително, за да достигне средното темпо, ако има проблеми с ученето и други неща. Собственото темпо е само някаква временна рамка. Децата се развиват чисто физиологично, мозъците им зреят и няма собствено темпо. Докато не побутнеш и докато не поръчкаш, детето по своето собствено темпо няма да се мръдне и на милиметър да напредне. Затова, монтесори може да е от типа инклузивност, но иначе няма как да ме привлекат. На други може да им е ок, но за мен не е, ако имам дете над средното ниво, да речем.

# 78
  • Мнения: 1 459
Влизам само да напомня - Мария Монтесори не е имала желанието да отгледа собствения си син. Какво повече от това да се каже? Човек, който не се е напънал да отгледа едно дете, тръгнал да дава акъли на цял свят. Само този факт ми е достатъчен, за да гледам с недоверие на прехвалената й методика.

# 79
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Понякога помага да се свалят догматичните очила и да се отсее полезното от маркетинговото 😉

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
Отсявам го. Монтесори вече е само маркетинг, една много добре продавана марка и нищо повече. Като с фанелките, на които има лого и няма лого. Все пак, признавам им на тези, които държат марката - умеят да я промотират за много пари.

На какво казваш догматични очила?

Последна редакция: чт, 05 авг 2021, 06:26 от Andariel

# 81
  • Мнения: 40 908
Ами то всичко е много логично, нишата за такава услуга е направо златна, защото масовият родител е убеден, че детето му непременно има някакви големи дарби. И ако в училище тези дарби не се проявяват, вината разбира се е в училището, което не умее/не иска да развива потенциала на детето. Респективно се търси алтернативно образование,  обещаващо индивидуален подход, развитие на креативността, никакво зубрене и догматизъм... И ето ти я опашката пред вратите на школото. И понеже талантливите и надарени деца са около 10%, представете си какъв пазар има за такива училища.

# 82
  • Мнения: 6 554
Всяко дете има някакъв талант, въпросът е да се открие. Няма бездарни деца.😉

# 83
  • Мнения: 40 908
Всяко дете има някакъв талант, въпросът е да се открие. Няма бездарни деца.😉

Разбира се Simple Smile

# 84
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 016
Влизам само да напомня - Мария Монтесори не е имала желанието да отгледа собствения си син. Какво повече от това да се каже? Човек, който не се е напънал да отгледа едно дете, тръгнал да дава акъли на цял свят. Само този факт ми е достатъчен, за да гледам с недоверие на прехвалената й методика.

 Изобщо не съм фен на Монтесори, но в случая жената е била жертва на времето в което живее.
Родена в аристократично семейство, решава да се занимава с математика и медицина, ражда извънбрачно дете, от колега лекар, ако е обявила, че детето е нейно, скандала е щял да я смаже. В крайна сметка за времето си е постигнала много.

# 85
  • Мнения: 1 459
Влизам само да напомня - Мария Монтесори не е имала желанието да отгледа собствения си син. Какво повече от това да се каже? Човек, който не се е напънал да отгледа едно дете, тръгнал да дава акъли на цял свят. Само този факт ми е достатъчен, за да гледам с недоверие на прехвалената й методика.

 Изобщо не съм фен на Монтесори, но в случая жената е била жертва на времето в което живее.
Родена в аристократично семейство, решава да се занимава с математика и медицина, ражда извънбрачно дете, от колега лекар, ако е обявила, че детето е нейно, скандала е щял да я смаже. В крайна сметка за времето си е постигнала много.
И това го има, но фактите са налице - не е отгледала собственото си дете, отказала се е от него заради кариерата. И други е имало като нея с деца родени без брак, но са си понесли последствията, тоест знаели са, че ще бъдат сочени с пръст, но са си гледали децата. Човек, който хем бяга от отговорност за действията си, хем не е бил майка, разработва методика за гледане за деца. Има нещо сбъркано в цялата работа.

# 86
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 016
Atamagaokashii
Ами всъщност не се е отказала, защото го е посещавала редовно, вероятно и пари са давани на семейството, което се е грижело за него, а като по голям го е взела, и са работили заедно. Да, не се е грижила пряко, но не се отказала.

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Всяка жена решава какво и кой й е важен, кой много важен, кой най-важен и кой хич важен.  Тя е направила своя избор каквито ще да са времената. Чуждо семейство е отглеждало детето, а тя е била съботно-неделен родител, и то ако отиде. Така и едни други не се отказват от децата си, ама чужди хора ги гледат. Опитала се е да компенсира с чуждите деца, но не става.

Мен именно това ме дразни, че са се надули с тази марка все едно е някакво чудо невиждано. А за да си истински монтесори, трябва да си лизензиран и да купуваш материалите само от тях, те те обучават и т.н. Нещо като франчайз. Нашенските не зная дали има поне едно такова лизенцирано от западняците, но всички се пишат монтесорите. То така и аз мога да се пиша монтесори, защото така или иначе зная за какво става въпрос и използвам доста неща, но не защото са монтесорски, а защото са съвсем нормални. Един вид са си приписали заслугите, все едно те са измислили топлата вода.

# 88
  • Мнения: 1 459
Atamagaokashii
Ами всъщност не се е отказала, защото го е посещавала редовно, вероятно и пари са давани на семейството, което се е грижело за него, а като по голям го е взела, и са работили заедно. Да, не се е грижила пряко, но не се отказала.
То така и баба знае.

# 89
  • Мнения: 2 052
В информацията на сайта на едно монтесори училище тези обстоятелства са представени по следния начин:

In 1898, Maria Montessori gave birth to her only child, Mario Montesano Montessori. She had been involved in a romantic relationship with the boy’s father, Giuseppe Montesano, a fellow medical doctor. The couple never married, and due to familial and societal pressures of the time, young Mario was sent to live with another family. His mother visited him often, although she didn’t reveal she was his mother until later. As an adolescent, he realized the truth and went to live with her, although for years the general public recognized him as an adopted son or other relative.

източник:
https://www.berkshiremontessori.org/msb-blog/who-was-mario-montessori

Не считам, че подобен източник има за цел да представи патрона си в негативна светлина. Просто понякога фактите не радват окото, който и както и да ги напише.

Миналото е друга губерния, както се казва, от гледна точка на днешните разбирания е трудно да си обясним и разберем подобни  практики, които силно напомнят небезизвестния Baby farming (https://en.wikipedia.org/wiki/Baby_farming ) . Особено трудно е когато тези практики засят децата. Ако на някой му е интересно малко повече по темата, един от най-обстойните трудове на Ванс Пакард е Our endangered children: growing up in a changing world oт 83та. Като всяка друга негова книга е болезнено актуална.
https://www.goodreads.com/book/show/3065171-our-endangered-children

Общи условия

Активация на акаунт