Вагинално раждане след секцио

  • 40 867
  • 318
  •   2
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 506
Vjara, не си определила с главата си как да се завърти бебето, но ще се осмеля да изкажа едно предположение. Не за да споря, а защото по-горе си писала, че ти се иска втория път да родиш нормално. Твърде е вероятно поведението ти в последните седмици преди раждането да е допринесло за лошата позиция на бебето, а лекарите да са довършили започнатото, мъчейки се да индуцират раждането. След като белята е била свършена, е имало само два изхода, независещи от теб; твоите доктори са избрали по-добрия. Доста неща изчетох за позицията на бебето преди и по време на раждане (моето първо бебе също беше в неправилно главично предлежание). Това, което за себе си знам, е, че в 99.(9)% от случаите всичко е в главата, а това, което не е в главата, може да се предвиди.

# 61
  • София
  • Мнения: 2 249
Твърде е вероятно поведението ти в последните седмици преди раждането да е допринесло за лошата позиция на бебето...

Кажи, моля те, какво конкретно имаш предвид. Ради беше с двойно увита пъпна връв, което силно допринесе за проблемите.

# 62
  • Мнения: 3 506
Иве, Vjara пише, че при нея главичката на бебето е застанала напречно. Това се получава обикновено, когато майката често стои в неправилни позиции през бременността и/или по време на раждането. А когато главичката на бебето не е в идеална позиция, раждането не трябва по никакъв начин да се индуцира, защото главичката се заклещва и следва секцио или по-лоши работи. Даже в много статии си спомням пишеше, че при VBAC майките неправилната главична позиция на бебето е измежду водещите причини за секциото по спешност.

Увитата пъпна връв, уви, не може да се избегне (поне не ми е попадала статия, твърдяща обратното Sad ). Затова пък не ми е попадала и статистика, че ако веднъж е била увита, има повишен риск при следващите раждания (както е при лошото предлежание). Това, което си спомням от четеното е, че в повечето случаи увитата пъпна връв не е автоматично проблем и има начини раждането да протече нормално. Вкл. в homebirth.org и gentlebirth.org имаше такива истории с обяснението, че и в болница да е раждането, се процедира аналогично.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 249
Благодаря ти отново Hug!
При мен проблемът беше, че пъпната връв придърпваше бебето обратно и така главичката многократно прорязваше и пак се връщаше (от което се получиха многото влагалищни травми). Но междувременно нямах нормални напъни и предполагам, че ако екипът не ми оказваше натиск да напъвам без да съм готова, може би нещата щяха да се развият различно.

# 64
  • Мнения: 4 399
Иве, Vjara пише, че при нея главичката на бебето е застанала напречно. Това се получава обикновено, когато майката често стои в неправилни позиции през бременността и/или по време на раждането. А когато главичката на бебето не е в идеална позиция, раждането не трябва по никакъв начин да се индуцира, защото главичката се заклещва и следва секцио или по-лоши работи. Даже в много статии си спомням пишеше, че при VBAC майките неправилната главична позиция на бебето е измежду водещите причини за секциото по спешност.


Нямаше начин да не се индуцира раждане, водите ми изтекоха и 24 часа чакаха да започне родова дейност, но такава не започна. В крайна сметка бебка се роди 43 часа след като ми изтекоха водите и не мисля че можеше да се чака още много. Какво имаш пред вид под 'неправилна позиция' през бремеността или по време на раждането? През бремеността, включително и в последните дни се движех изключително много, много малко съм се заседявала на едно място и всъщност не знам имах ли изобщо някаква позиция. А по време на раждането се движех до момента в който ми включиха системите. След това вече нямаше начин да се движа, но изпробвах всички позиции, които ми позволяваха маркучите  на системите. Мога да си представя че положението на главата наистина е най-честата причина за секцио по спешност защото тогава нещата стават много спешни и бързо излизат от контрол. От горния ти постинг не разбрах дали при следваща бременност има повишен риск предлежанието на главата да е неправилно. Би ли уточнила?

# 65
  • Мнения: 3 506
Vjara, да, щом веднъж си имала неправилно предлежание, при всяка следваща бременност има риск да се повтори. Рисков фактор също е предна плацента, предишно секцио и още не помня какво. Има признаци, по които може да се познае - крачетата и ръчичките на бебето се виждат точно по корема, около пъпа има вдлъбнатина, много се притиска пикочния мехур, накрая на бремеността има болки ниско долу и контракции, и други имаше, ама не си спомням всичко. За избягването като най-лесна препоръка си спомням, че трябва максимално често коремът ти да се намира под нивото на гърба. Разбирай позиции като пълзене, миене на под, метене, събиране на играчки от пода Laughing и т.н. - абе всякакви, в които си приведена напред и коремът ти е отдолу. Отделно има препоръки, като почнат контракции какво да се прави, отделно - когато вече има разкритие. Разбира се, има случаи, когато въпреки всички усилия бебето не иска да се обърне, но в повечето случаи застава нормално. След това има пък разни други препоръки като усетиш, че е застанало нормално как да го "ангажираш", да не реши да се върне.

Иве, и аз така предполагам. Без да съм чела кой знае колко за пъпната връв - или раждането нямаше да тръгне и щяха да те резнат (при което травмите щяха да са по-малко) или щяха да се понаместят нещата така, че поне главичката да излезе, пък те щяха да намерят начин да извадят тялото. А Ради колко беше голям като се роди? Мисля, че теглото имаше нещо общо с пъпната връв, поне според статистиката. Бе имаш време, ще си напишеш домашното, пък и втория път трябва всичко да е наред - няма все на теб да ти се случва Hug

# 66
  • Мнения: 2 292
Вяра, извинявай. БЯх останала с впечатление, че ти писа нео за акуерката. Сори за объркването.

# 67
  • Мнения: 101
Първото ми дете се роди със секцио,което не беше планирано.Просто така се случи.когато забременях с второто си дете,гинекологът ми каза че най вероятно пак ще бъде секцио,но като дойде момента ще решим според зависи обстоятелствата.2 дена педи термина постъпих в АГ отделението за планирано секцио за да ми направят необходимите изледвания.Термина ми беше на 5 октомври,а на 4 започнах да получавам разкритие и след преглед моят лекар ми каза че ще пробваме нормално и ако нещо не се получава ще ме оперира.На 5 сутринта бях с 5 см разкритие , в 8 часа ме включиха на система и в 10.15 часа родих.
Моето лично мнение като на човек който е изживял и двете раждания,че няма по добро от нормалното раждане.И въстановяването е по бързо и можеш да се грижиш за своето бебче по пълноценно.Просто трябва да попаднеш или да си ангажираш добър лекар който да ти помогне да родиш бързо и сравнително по безболезнено.
Няма нищо по хубаво от това да видиш как раждаш детето си и всички болки си заслужават а и бързо се забравят.
 Успех.

# 68
  • Мнения: 4 399
Благодаря за отговора, Мария!

# 69
  • София
  • Мнения: 2 249

Иве, и аз така предполагам. Без да съм чела кой знае колко за пъпната връв - или раждането нямаше да тръгне и щяха да те резнат (при което травмите щяха да са по-малко) или щяха да се понаместят нещата така, че поне главичката да излезе, пък те щяха да намерят начин да извадят тялото. А Ради колко беше голям като се роди? Мисля, че теглото имаше нещо общо с пъпната връв, поне според статистиката. Бе имаш време, ще си напишеш домашното, пък и втория път трябва всичко да е наред - няма все на теб да ти се случва Hug

Малък беше - 2950 и добре, че беше така, че не ми се мисли, макар че може би иначе нямаше да ме карат да напъвам. Споменаха ми нещо от рода, че пъпната връв е била по-дълга. Помниш ли статистиката?

# 70
  • Мнения: 3 506
Хич не си я спомням, дори не съм напълно сигурна, но ми е останала в главата някаква такава асоциация - че като е малко бебето има повече място да се оплете, т.е. че се случва по-често при бебета с ниско тегло. Ще си проверя довечера дали в букмаркс няма да намеря нещо.

# 71
  • Мнения: 2 897
Истината е, че всичко си е до жена - ето аз съм с тесен таз, цяла нощ с разкритие и бебето не слиза и не слиза, е как да го напъвам да го раждам нормално, като то изобщо не ще да слезе в таза, камо ли да мине от там. И какво - трябва да се правя не знам и аз какво и да настоявам за нормално, ако ще това да струва и моя и на детето живота, ли?

Същото се отнася и за мен Peace
При последния ми преглед докторът установи,че нямам никакво разширение на тазовите кости,все едно не съм бременна,на всичкото отгоре бебето ми беше с увита около два пъти около вратлето пъпна връв.И дума не можеше да става за раждане по естествен път Naughty
Аз бях облекчена,че не се налага да избирам сама-бях изчела твърде много и за двата начина на раждане,колебаех се...Самата операция мина леко,възстанових се бързо и без проблем  Grinning
Дори да родя след десет години,когато ще е възможно да избирам спокойно и няма да има такъв риск-пак ще избера секцио Peace

# 72
  • София
  • Мнения: 2 249
Хич не си я спомням, дори не съм напълно сигурна, но ми е останала в главата някаква такава асоциация - че като е малко бебето има повече място да се оплете, т.е. че се случва по-често при бебета с ниско тегло. Ще си проверя довечера дали в букмаркс няма да намеря нещо.

Благодаря ти, логично е. При мен това е малко генетично обусловено (с по-ниското тегло).

# 73
  • София
  • Мнения: 6 808
Би трябвало да зависи не точно от теглото на бебето, а от пространството, което има за въртене. Т.е. при повече околоплодни води и голямо бебе може да се върти, а при малко и на малкото бебе ще му е трудно. Дъщеря ми се роди 4,050кг и се въртя буквално до последно, главично, напречно, седалище...

# 74
  • Мнения: 3 506
Права си. То по принцип теглото си е относително понятие - в мен например трудно ще се върти едно бебе 4050кг до последно, колкото и да са му водите... Трябва да се намери статистиката. Може би аз съм запомнила само една част от нещата.

Общи условия

Активация на акаунт