Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата...4

  • 51 475
  • 753
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 5 696
Т.е. не е реално това ,,увеличение,,.
Вижте назад в темата.

# 736
  • Мнения: 782
Продължителното предозиране на витамин D може да доведе до риск от хиперкалциемия (повишена концентрация на калций в кръвта) и хиперкалциурия (повишена концентрация на калций в урината).
При предозиране се появява синдром на хиперкалциемия (повишена концентрация на калций в кръвта), а по-късно и до отделяне на калций в тъканите и главно в бъбреците (бъбречни камъни и бъбречни калциеви образувания) и в съдовете.

# 737
  • Мнения: 5 696
Продължителното предозиране на витамин D може да доведе до риск от хиперкалциемия (повишена концентрация на калций в кръвта) и хиперкалциурия (повишена концентрация на калций в урината).
При предозиране се появява синдром на хиперкалциемия (повишена концентрация на калций в кръвта), а по-късно и до отделяне на калций в тъканите и главно в бъбреците (бъбречни камъни и бъбречни калциеви образувания) и в съдовете.
това защо го пишете?

# 738
  • Мнения: 5 884
И аз не разбрах. Но с Витамин D, така или иначе, е много трудно да се предозира. Така че - споко. Simple Smile

# 739
  • Мнения: 10 266
Аз така и не разбрах тоя спрей Better You, К2 е дозата която получаваме с едно впръскаване или на 3-те впръсквания К2 е 75mcg? В стремежа си да заблудят хората, в крайна сметка спрея им е супер объркващ.
Първо писали 3000IU в една доза. Но дефакто с едно впръскване са 1000. Тези 75mcg К2 са в 1000 или в 3000IU не става ясно. Че ако на мен ми трябват 4 впръсквания, аз няма ли да предозирам К2? Ще стане 300mcg, което ще е супер много, особено човек ако няма други проблеми. Може ли някой по-запознат да обясни? Благодаря.

# 740
  • Melmak
  • Мнения: 3 123
Чак заблуждаващо не е. Три спрея е дневната доза, която е 3000.

https://betteryou.com/products/vitamin-d-k2-oral-spray

# 741
  • Мнения: 10 266
Подвеждащо е, защото не всеки има нужда от тази дневна доза. За някой е 5000, за друг 2000. Би следвало всеки да го дозира според нуждите си. А така с 1 спрей 1000, а дневна доза 3000 върви се чуди кое какво е. Като гледам всеки влиза с подобен въпрос тука. Аз дозата я разбрах,  но за вит. К2 не разбрах за 1000 ли е или за 3000. Сега щом казваме дневната доза е 3000, значи да разбирам че тези 75мкг са в тези 3000, не в 1000?

# 742
  • Melmak
  • Мнения: 3 123
За мен няма нищо подвеждащо. Никой не ви спира и по 1 спрей да ползвате дневно.
Явно е изчислено, че нужната дневна доза е 3 спрея.



Да, 75 е за три спрея. Описано е, аз за това се зачудих защо не е ясно, вижте снимката, от сайта на бетър ю е.

Има спрей, който е само вит Д, ако не искате да приемате к2.

# 743
  • Мнения: 5 696
Абе, подвеждащо е описано в превода на кутията, даже фармацевти се объркаха като разпитвах.

# 744
  • Пловдив
  • Мнения: 5 024
Преди дни по искане на ендокринолога си пуснах изследвания, вкл. и за Витамин Д. Резултатът е много под долна граница (65,2 при граници 80-250)
Изписан ми е Вигантол х 6 капки за три месеца, като ми казаха да го приемам с мазни продукти, примерно сусамов тахан.
Витамин К2 не е споменаван въобще.
Адекватно ли е предписанието, според вас?
Вкъщи имам Витамин Д3 Кркa 1000 IU останал от ковидни времена. Мога ли да го ползвам?

# 745
  • Melmak
  • Мнения: 3 123
Абе, подвеждащо е описано в превода на кутията, даже фармацевти се объркаха като разпитвах.

За бг версията не споря, защото не знам каква е. Аз говоря за това, което изпратих като инфо. Хвърлила съм хартиената опаковка на спрея.

Джи, 6 капки на ден ли? Според мен са малко. Не виждам причина да не използвате този вит Д, който имате.

# 746
  • София
  • Мнения: 36 009
Преди дни по искане на ендокринолога си пуснах изследвания, вкл. и за Витамин Д. Резултатът е много под долна граница (65,2 при граници 80-250)
Изписан ми е Вигантол х 6 капки за три месеца, като ми казаха да го приемам с мазни продукти, примерно сусамов тахан.
Витамин К2 не е споменаван въобще.
Адекватно ли е предписанието, според вас?
Вкъщи имам Витамин Д3 Кркa 1000 IU останал от ковидни времена. Мога ли да го ползвам?
Този дефицит на вит. Д, изисква и прием на вит. К2... защото, той причинява отделяне на калций, а вит. К го връща обратно в костите, зъбите... и предпазва меките тъкани от него ( да не се отлага по тях). Според мен, е малко притеснително да има подобен дефицит есента?! ..т.е. това показва, че тялото не може да синтезира вит. Д и респ. е много вероятно да страдате от перманентен дефицит на вит. Д. И пак според мен - много е вероятно да имате и други дефицити - В12, ФК, Цинк, мед, селен, желязо, вит.А...

# 747
  • Пловдив
  • Мнения: 5 024
С хипофункция на щитовидната и Хашимото съм.
Витамин В12 е 388 (145- 569). Според ендото, няма нужда от допълнителен прием.
Т.е добре е да си взема и Витамин К с Вигантола, така ли? А в каква доза да го приемам?
Желязо - 9.5 (6.6- 29.5), но то винаги, когато са ми правили изследвания, е било ниско. Изписан ми е и Сорбифер за три месеца. Магнезий и Сарита, където имало допълнително селен, Вит. В12 и Д.

Последна редакция: ср, 01 ное 2023, 22:47 от Джи

# 748
  • София
  • Мнения: 36 009
С хипофункция на щитовидната и Хашимото съм.
Витамин В12 е 388 (145- 569). Според ендото, няма нужда от допълнителен прием.
Т.е добре е да си взема и Витамин К с Вигантола, така ли? А в каква доза да го приемам?
Желязо - 9.5 (6.6- 29.5), но то винаги, когато са ми правили изследвания, е било ниско. Изписан ми е и Сорбифер за три месеца. Магнезий и Сарита, където имало допълнително селен, Вит. В12 и Д.
Тези заболявания, много често, са причина за този вит. Д дефицит... защото при тях, има и генетичен проблем - като причина за невъзможността тялото само да синтезира вит.Д.
Хипофункцията трябва да се контролира, а това влияе и по-добре и на Хашимотото.
В12 може да е и по-висок - добре е да е на горна граница.
Желязото обаче е ниско и според мен, то създава допълнителен проблем на вит.Д (синтеза, вкл. и на усвояването от добавки)  ... т.е. ако не се държи в оптимални граници - трудно се попълва вит. Д дефицита... обаче, преди това, е добре да се направи консултация с лекар - каква може да е причината за тези по-ниски нива на желязото - проблем със СЧТ (това често го има при проблемите с ЩЖ и Хашимото), Хеликобактер пилори/гастрит/язва на стомаха ( има една заблуда че язвата боли, което не е много вярно и не трябва да се пренебрегва) и т.н.... да не изброявам и да плаша излишно, защото това трябва лекар да го направи. Ако има причина - тя трябва да се лекува... освен ако не си веган Simple Smile
И последно - желязото се тълкува и с други показатели, добре е да се пуска целия т.н. Железен пакет/Анемия... или както там се нарича в съответната лаборатория.
За Магнезия - той е важен, освен всичко друго, но и за оптималното усвояване на вит. Д, добре е да се приема почти постоянно... защото не се натрупва/ при него няма депа в тялото - по-точно не и такива, от които тялото да черпи при нужда.

За този дефицит - вит. Д доза 7-8000IU + K2 (форма МК-7) 200мкг е добре... за поне 2 месеца прием + 20 дни почивка => контрола... Контролата показва дали да се продължи същата доза или може вече малко да се намали.
Магнезий около 300мг/дн... да е форма с висока бионаличност (цитрат, глицинат, хелат ... )защото, ако е напр. Магнезиев оксид 500мг - в него има само 12 мг елементрен магнезий.

При този вит. Д дефицит. е много вероятно, да се е отделил калций от костите... т.е. риска за остеопороза е по-голям... трябва да се внимава Simple Smile . Ако имате изследване на калций  е добре да се покаже на лекаря и той да прецени, дали трябва да се приема и Калциева формула. Ако има проблем с Калция - дозата вит. Д може малко да се намали, а да се приема по-дълго време... поне според мен.

# 749
  • Мнения: 241


Здравейте, очаквах вит. Д да е нисък, за това си взех спрея на BetterYou 1000 IU. Но се чудя с колко впръсквания да започна. Ще се радвам на вашите препоръки!
И също да питам, ако имате инфо, дали препарата е подходящ и за малки деца, тъй като детето (6г) пролетта беше на долна граница и сега предстои да го проверя и него и съответно да му давам, ако е необходимо.
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт