Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 40

  • 25 453
  • 739
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 1 432
Какво ще ми препоръчате да изследвам за ИР?
Мисля да пусна Липиден профил, обременяване с глюкоза, желязо.

# 316
  • Мнения: 16
Чета материалите в началато на темата, но имам въпрос. Може ли напълно да се ограничат въглехидратите, или е ок да има към 50 гр дневно? По колко сурови ядки на ден е добре да се яде?

# 317
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Чета материалите в началато на темата, но имам въпрос. Може ли напълно да се ограничат въглехидратите, или е ок да има към 50 гр дневно? По колко сурови ядки на ден е добре да се яде?
Толерирането на въглехидрати и максималното им количество дневно е индивидуално. Има режим без въглехидрати - зеро крабс. Има режим с до 20 грама чисти - кето. Има режим с до 50 грама - ВМ-НВ. Над 50 вече е либерално нв-вм. Винаги се предпочитат източници от сурови зеленчуци и по изключение - плодове. Ядките имат в общия случай ниско количество въглехидрати. Когато ми се прияде сладко, често си правя заквасена сметана с ядки, семена и малко плод. Реално въглехидратите са умерени, а гладът е туширан. Количеството се съобразява с избрания режим и "свободното" количество след салати и останала храна.

# 318
  • Мнения: 27 706
Петко, Snow ти е отговорила. Трябва сам да разбереш с колко вгх дневно се чувстваш най-добре. Някои ядки имат повече вгх (кашуто например, а то май не е и точно ядка, но така се води). А зависи и дали прекаляваш с количествата. Аз гледам да не ям повече от шепичка, даже обикновено е по по-малко.
Snow, само че е зеро карбс, не зеро крабс (накъде без рачета, така не може 😜) 😁 Да допълня, че според някои се броят нетните вгх, според други общите, а някои изобщо не броят вгх от зеленчуци...Аз гледам нетните вгх (без тези от фибри).

# 319
  • Мнения: 13 190
0 въглехидрати ми звучи невъзможно направо, ако ще се захваща човек за числата и наистина да гони 0. А и нещо не ми се вярва че това наистина е нужно.
Ако някой ме пита мен, дори и за кето не бих пратила някого направо на него. Освен ако не е наистина наложително лечебно кето, разбира се, то то ако е такъв случаят баш мен ли пък ще питат, то лекар ще го каже.
При повечето хора дори и не най-строгото ВМ-НВ е напълно достатъчно, а и по-лесно за спазване от стриктна кетогенна диета. И по-лесно за пълноценно хранене също, това не е за подценяване. Човек може да започне да намалява въглехидратите и плавно, ако реши, тогава адаптацията може и да не я усети, усеща само ползите. И е много по-малко вероятно да се откаже, че толкова хора не могат да минат отвъд кето грипа, защото се мятат направо в дълбокото. И решават че този режим ги поболява и не е за тях. Или "издържат" на кето докато свалят теглото и после подкарват пак по стария начин.
Наистина е нужна и малко воля, но не е задължително човек да се измъчи много, че да постигне нещо. Не си представям да стана един от тези хора дето се стряскат дори ако въглехидратна храна само хвърли сянка върху тях...

# 320
  • Мнения: 32 085
Петко, може да си похапваш сурови ядки. Но в умерени количества и гледай да не е всеки ден.
Но избягвай фъстъци и кашу.
Макар че аз съм си посягала и към тях, но рядко.
Предвид, че преди си бил на високо въглехидратно, дори и да минеш на по-либерално нввмх, пак за теб не мисля, че е проблем, защото си в начален стадий.
Ти вече си променил режима си и това е достатъчен старт за организма.
Да ти дам идея.
Може да ядеш смлени сурови ядки. Няколко вида ги миксираш в блендер и ги слагаш в хладилник - орехи, бадеми, лешници, бразилски орех, тиквено семе.
Ако ядеш обаче цели може да ги киснеш във вода от предишната вечер.
На мен ми беше странно да ям сурови, но установих, че като са накиснати после са много по-вкусни.

# 321
  • Paris, France
  • Мнения: 14 151
Чета материалите в началато на темата, но имам въпрос. Може ли напълно да се ограничат въглехидратите, или е ок да има към 50 гр дневно? По колко сурови ядки на ден е добре да се яде?

За някои хора е удачно да ядат по 50гр ВХ, но други, обикновено тези с двуцифрен инсулин на гладно и трицифрен на първи час, който и на втори час остава двуцифрен и трицифрен трябва да окастрят максимално ядките в някакъв момент.

Докато отслабвах ядях по 2 бразилски ореха дневно, супена лъжица златиста чия и до супена лъжица лен дневно. Лененото семе трябва да се смели или да се накисне в течност за поне 12 часа. Лен и чия не са особено нужни като се приемат омега 3 от рибено масло или нещо подобно.

 В чантата си винаги носех и нося и сега, лесно отварящ се пакет или плик, пълен с орехи, бадеми, тиквено или слънчогледово семе, но всички тези са пълни с омега 6 и честно казано са излишни докато се слабее.

Ядките са много вкусни, съдържат доста ВХ и мазнина, а нямат достатъчно протеин и с тях може лесно да се прекали, а са и калорични.

Чувствам се по-добре с по-малко млечни и ядки, ама са вкуснииииииии.

Кашуто ми се върти, че е полезно, но не съм съвсем сигурна защо. Май съдържаше цинк. Макадамия са полезни също.

Фъстъците не са добра храна, ама като са вкусни си ги ям понякога.

Много полезен е сусамът, суров.

И аз като Елора предпочитам киснати ядки.

Слагам смлени ядки в сух таратор, в песто, в сосове.

Ох, отивам да хапна орехи, че ми се приядоха.

Днес съм изяла 4 чушки, 2 моркова, 1 домат, 200 грама маруля с пресен лук, магданоз, зехтин, лимон и се чувствам прекрасно. Утре ще излизам и ще ям навън. Сега ще хапна и орехи, та ако умра насън, да не е с отворени очи 🥳.

От зеленчуци като целина, магданоз, копър, кориандър ВХ не броя. Като ям кето, не ям повече от малък домат или малък морков на хранене и ги ям сурови. Спрях да броя ВХ от сготвени броколи, спанак, киселец, коприва. Карфиол не ям като съм кето.

# 322
  • Мнения: 32 085
Леле мале и златиста чия ли имало Grinning

# 323
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Хахахаха, Долче, крабс евриуеър 🤣🤣🤣 Тъй ще го оставя, с грешката. Пък Петко ако тръгне да прави зерото или карнивор, ще си ги намери как се пишат 😆
И за мен е твърде екстремно, но има хора, за които е ок и се чувстват прекрасно.

# 324
  • Мнения: 27 706
И за мен е твърде екстремно с 0 вгх за ежедневието. Обаче понякога един-два такива дни вероятно ми се получават (особено покрай фастовете) и наистина се чувствам чудесно.

# 325
  • Мнения: 32 085
Ето едно клипче за стреса
https://www.facebook.com/Ucha.se/videos/371719931341271/

Забавно е Grinning

# 326
  • Мнения: 13 190
Мда, вреден си е стресът, аз затова нямам кантар Joy

# 327
  • Мнения: 18 542
Хахахаха, Долче, крабс евриуеър 🤣🤣🤣 Тъй ще го оставя, с грешката. Пък Петко ако тръгне да прави зерото или карнивор, ще си ги намери как се пишат 😆
И за мен е твърде екстремно, но има хора, за които е ок и се чувстват прекрасно.
Мда, аз съм от екстремистите като изключим някои дреболии, но дори аз не мога да кажа, че съм на 0 вх. То във всичко има по малко, дори в месото. Само чистите мазнини нямат.

# 328
  • Мнения: 546
Тази пролет кръвната ми захар беше 7.14, като приемах и глюкофаж 500 мг, гликираният хемоглобин ми беше в норма, 5.8% при норма 6, но пък креатининът ми беше на горна граница - при норма 84, моят беше 88. Това накара ендокриноложката ми да ми препоръча да пия повече течности и увеличи глюкофажът ми на 750 мг. Според нея нямам диабет, защото правих натоварвания и инсулин и бяха в норма, но сутрешната кр. захар беше на горна граница, преди да ми изпише глюкофажът въобще. Пролетта и гликирания хемоглобин ми беше в норма. Но при всяко изследване сутрешната захар на гладно ми е на горна граница, аз не я меря постоянно, а само два пъти годишно (според нея, защото не съм пила течности, което е нормално преди изследване на кръв, нали трябва да сме гладни и жадни). Сега вече се старая да пия повече вода и гледам да се храня балансирано, защото повишен креатинин се получава също и при консумация на повече протеини, а бъбреците са ми важни, даже много важни. Сега пак ще правя изследвания и ще видя как ще е.

Последна редакция: нд, 19 сеп 2021, 11:57 от Lachesis

# 329
  • Мнения: 18 542
Нищо им няма на бъбреците от протеините, освен ако вече не си с бъбречна недостатъчност.
 
Проблемът с бъбреците обикновено е заради увреда на кръвоностните съдове, което пък е в следствие на хронично вътрешно възпаление, което пък се получава от хроничен стрес от всякакъв вид, включително хронични: хранене с високо съдържание на ВХ, консумация на прекалено много омега 6, недоспиване, преумора, емоционален стрес.

Гликиран ХБ 5,8 е висок, това значи хронично повишени нива на КЗ. 6 е добра стойност за вече диабетици с "добър контрол".  Добър гликиран за здрави хора е между 4 и 5.

Общи условия

Активация на акаунт