Фурна и плот за вграждане - избор на марка и модел. Тема 5

  • 47 952
  • 1 144
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 41 946
Аз бърша с оранжевите мокри кърпички за кухня от Лидл и после докато е мокро полирам със салфетка. И става абсолютно чисто.

# 616
  • на Мелмак
  • Мнения: 11 106
Аз върху салфетки готвя Wink

# 617
  • при него
  • Мнения: 1 262
Снимах го, дано да се види. Снимах и хартията как я слагам. 1 лента, ако е тенджера със супа. Ако пържа, слагам 2 ленти, така че да го покрият изцяло, понеже мазнина си хвърчи много. Гледам винаги да покрия канта, понеже там се набива най много мазнина.
Скрит текст:




# 618
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 503
При пържене слагам отдолу домакинска хартия Simple Smile
Децата като топлят храна цапат малко повече и веднъж седмично минавам плота с препарат за стъклокерамика. Индукционния плот се почиства много по-лесно от стъклокерамичния, но си трябва и препарат.

Три седмици бях с децата в България и мъжа ми сам си е готвил, преди да се върнем е почистил плота с Меглио, защото не намерил препарата за стъклокерамика и беше идеално почистен,, а е бил мръсен, защото той като пържи не слага хартия.

# 619
  • Мнения: 12 343
И стигаме до извода, че с едно бърсане не става. Хартии, препарати... Важно е  да се знае, защото от прочетеното в темите, очаквах по -  лесно, а не е.
Определено се готви по - лесно обаче.
Аз с хартия няма да се занимавам. Това нещо е там, да ми служи лесно. Като ще и го опаковам... Мне, не е моето.

# 620
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 503
Не, нищо не опаковаш Сирос, просто от рулото откъсвам 2 парчета и ги слагам под тигана, като свърша отиват в кофата. Бързо и лесно Simple Smile

# 621
  • София
  • Мнения: 1 594
И стигаме до извода, че с едно бърсане не става. Хартии, препарати... Важно е  да се знае, защото от прочетеното в темите, очаквах по -  лесно, а не е.
Определено се готви по - лесно обаче.
Аз с хартия няма да се занимавам. Това нещо е там, да ми служи лесно. Като ще и го опаковам... Мне, не е моето.

Никакви хартии не слагам, оставам си да пръска и после чистя като поизстине. Просто внимавам да не загоря нещо. Разбира се, че само с препарат за стъкло няма да стане, той е на спиртна основа и не разтваря мазнините.

Първо пръскам с кухненски препарат - Frosch със сода или Cif Kitchen, оставям 1 минута да поразтвори и бърша добре с хавлиена кърпа. После пръскам с препарат за стъкло и бърша с микрофибърна кърпа.

# 622
  • Мнения: 41 946
Аз също не слагам хартия, пробвала съм и става, ама не ми се занимава, понеже ползата е никаква. Но у нас по принцип не се пържи.
Но от там нататък само забърсвам - оперативно с швамтух, а когато чистя с мокра кърпичка и салфетка.

Последна редакция: вт, 13 сеп 2022, 22:18 от Черна станция

# 623
  • Мнения: 12 343
Да де, с едно забърсване не става. Нали това казах.

# 624
  • Мнения: 18 057
Определено е по- лесно керамика, защото не нагрява отстрани и не нагаря пръсканото. Моят обаче е по- скоро надраскан, както казахте явно от некачествени тенджери, но не ми е драма. Пак такъв бих си купила

# 625
  • София
  • Мнения: 1 594
Моят обаче е по- скоро надраскан, както казахте явно от некачествени тенджери, но не ми е драма.

Ран, значение има качеството на стъклото, а не това на тенджерите. Надраскването се получава от прашинки, трошички, кристалчета сол/захар и др., които попадат върху плота. Какъвто и съд да сложиш отгоре, ще причини надраскване, а степента на надраскване зависи от това колко твърдо е стъклото.

Разбира се по-твърдото е по-скъпо, затова в някои марки и модели се слага относително меко стъкло, което се драска по-лесно. Коментарът, който споменах, твърдеше такова нещо за плотовете на Електролукс. Не беше някакъв хейт, а доста подробен анализ на + и - на марката.

Алуминиевите тенджери и тигани оставят следи от метал и затова стъклокерамичните котлони се оцветяват по един специфичен начин. При индукцията обаче такива съдове не се използват и такъв проблем няма. Тези, които са пригодени за индукция са със стоманена вложка, която е леко изпъкнала и стъклото е в контакт само с нея, а не с алуминия.

# 626
  • Мнения: 14
Здравейте,

Някой има ли наблюдения над следните модели:

https://www.bosch-home.bg/productlist/cooking-baking/cookers-ove … ogglebox=manuals/

https://www.bosch-home.bg/productlist/cooking-baking/cookers-ove … ogglebox=manuals/

Разликите са минимални като функционалност, та много им се чудя. По-скъпата е с пиролиза.

# 627
  • София
  • Мнения: 8 603
Последно да кажа за плота: моят ако го почиствам след всяко готвене, става с едно забърсване и да, остават следи, но на мен не ми пречи визуално. Не ми е цел да прилича на изложбен в магазин - тук има кухня, в нея се готви и е важна хигиената, не толкова визията. Ако някой дойде вкъщи и ми каже "виждам следи от гъбата/кърпата по плота" просто повече няма да идва Simple Smile Веднъж в седмицата го почиствам с обезмаслител, после забърсвам с чиста гъба и накрая с хартия, за да си доставя удоволствието да го погледам Simple Smile

# 628
  • София
  • Мнения: 1 594
Последно да кажа за плота: моят ако го почиствам след всяко готвене, става с едно забърсване и да, остават следи, но на мен не ми пречи визуално. Не ми е цел да прилича на изложбен в магазин - тук има кухня, в нея се готви и е важна хигиената, не толкова визията. Ако някой дойде вкъщи и ми каже "виждам следи от гъбата/кърпата по плота" просто повече няма да идва Simple Smile Веднъж в седмицата го почиствам с обезмаслител, после забърсвам с чиста гъба и накрая с хартия, за да си доставя удоволствието да го погледам Simple Smile

Край, няма да стъпя у вас Simple Smile Шегата настрана, при моя подход няма седмично чистене, няма обезмаслители, няма хартии. След готвенето, дали ще извадя два препарата вместо един и две кърпи вместо една, разликата не е голяма. „Двойното“ забърсване отнема не повече от минута-две, но така си доставям удоволствието да го гледам чист всяка сутрин, докато правя кафето. При мен плотът е близо до прозореца, така че и чистото, и мръсното бият на очи.

Някой има ли наблюдения над следните модели:

https://www.bosch-home.bg/productlist/cooking-baking/cookers-ove … ogglebox=manuals/

https://www.bosch-home.bg/productlist/cooking-baking/cookers-ove … ogglebox=manuals/

Разликите са минимални като функционалност, та много им се чудя. По-скъпата е с пиролиза.

„По-скъпата“, в магазини Зора в момента е на цената на „по-евтината“ - 959 лв: https://zora.bg/product/hba573bb1

Пиролизата е огромно преимущество и при такива малки разлики в останалите функции и в цената изобщо не бих се колебала. С това удоволствие просто забравяте за чистенето. Иначе, вярно, по-скъпата няма нагряване само отдолу и функция „пица“. Но пък автоматичните програми на двете фурни са еднакви и вероятно имат и програма за пица.

А ето и типичната маркетингова уловка, в случая в описанието на по-евтиния модел: „EcoClean Direct: почти не е необходимо почистване благодарение на специалното покритие...“ - да, звучи чудесно докато не стигнете до „...на задната стена“.

Ами благодаря, но пиролизата чисти цялата фурна, а не само задната стена. А да имаш да чистиш останалите 2 стeни, тавана и дъното, не е като да „почти не е необходимо почистване“.

Да не говорим, че абсолютно същото нещо (каталитичен панел на гърба), без да има специално име и реклама, го има от поне 20 години насам дори и в най-евтините модели на Бош, като този например:
 



П.П. Между другото, същото важи и за хидролизата. На същия този Бош, дъното му е вдлъбнато и може да сипеш чаша вода и с едно 15-минутно загряване да размекнеш засъхналите мазнотии. Това може да се ползва и за добавяне на пара при готвенето.

Последна редакция: чт, 15 сеп 2022, 14:40 от Vilemina

# 629
  • Мнения: 11 886
Аз пък фурна без долно нагряване не бих си купила, така че за мен тови вариант отпада. Не харесвам автоматични програми- харесва ми аз да готвя.  Има разни теста, които без долно нагряване просто няма да станат добре. Функция "пица" ми е все тая дали я има, ако фурната има долно нагряване.
Хубавата фурна трябва да може д апече одолу, отгоре и да има кръгов нагревател отзад.
Всъщност, работата на фурната е да готви, а почистване и пара са екстри.

Ако човек не препълва тавите, а използва по-дълбочки за разни манджи, ако използва гювечи и йенски съдове, фурната му никога няма е "оплякана" с какво ли не.
Даже и като пека рани неща без плътен капак, с;лагам отгоре капак против пръскане.

Да, пиролизата чисти цялката фурна (не е за препоръчване да се пуска често), а за тези, които не знаят, стъклото сами ще си го търката , както и около сантиметър от фурната около вратата.

Общи условия

Активация на акаунт