С какво ви дразнят свекървите? – 132

  • 35 912
  • 753
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 2 163
Едно време са живели 3 поколения в една къща. Кеф ти да хвърлиш бебето, кеф ти някой да ти изчисти и наготви една манджа, съвсем различно е. Летата бяхме масово по селата за месеци. Сега всяко семейство си живее отделно, много често баби и роднини са в чужбина, няма кой да удари едно рамо. Дискриминация на майките с малки деца на работния фронт, стресът е много по-голям от едно време. Да не говорим за мръсния въздух, храна, болести.

# 556
  • Мнения: 9 373
Понеже опитът ми е много ограничен, ще кажа следното: най-много мрънкат тези, с най-много помощ. Когато знаеш, че ще раждаш сама и държавно, както аз, 2 пъти, се настройваш, че мъжът ти няма да ти държи ръката и ще трябва да се справиш сама. Като знам, че аз трябва да си прибера децата в 18 ч. от градина, не мрънкам, че не мога да стигна в 16. 30 ч., майка ми ме е прибирала към 19.00 ч., намерила е начин да се справя с учителките и лелките. Познавам сега достатъчно хора с деца под 12 г., които си стоят сами в къщи поради невъзможност някой да ги гледа. Познавах и преди приемането на този закон, аз съм едно такова дете. Просто човек се съобразява с възможностите си, не е нужно да бие тъпана, колко е зле.

# 557
  • при късмета
  • Мнения: 24 015
Да, когато трябва да се справяш сам, се стягаш и го правиш. Но идва в повече, когато хем не ти помагат, хем ти дават акъл как да го правиш, при положение, че си си намерил начина. А акълите, тръшкането и налагането на друг начин, обичайно идва от свекървата

# 558
  • Мнения: 18 590
Ма ко, ами ти що си в темата  като нито се свекърва нито имаш свекърва
Да погаля потребителката ,дето в къщата на свекървата  има претенции и  точно след загуба на свекъра.Че спи, че излиза, че копае и ти да видиш ще настине, преди готвела ,друго било . А прозира, че иска да  и готви, гледа детето, да не яде ако може.

Където има проблем проявявам разбиране.
Даже си мисля, например не качвам снимки без да питам, ама снахата се чуди  и вика ,че те са ни хубави децата.А не качвам заради инфо от тук,  разисквано  е. Но не само, има педофили дето това чакат, не ми се мисли.
Та като спазвам наученото тук понякога бъркам и  ме смятат за  и аз не знам ,незаинтересована може би. Може да се оплаква на приятелки, тук не пише, синът влизал за нещо да прочете, излязло като отговор, но тя не.Та сигурно казва ,гледай каква е, една снимка не качи.Не се радва.
Това като пример ,много неща може да са..

Последна редакция: чт, 09 дек 2021, 13:37 от Не се сърди, човече

# 559
  • при късмета
  • Мнения: 24 015
Боряна, отговаряла съм на този въпрос. Винаги, ама абсолютно винаги е зададен от свекърва, без доводи в някакъв спор. Снаха съм. Свекърва нямам, но имам (все забравям как е "титулувана" сестрата на мъжа ми), която много достойно се оптваШЕ да я замества, но и на нея се падам снаха.  Поне ти трябва да го знаеш. А имам и свекър. Освен, ако за свекърите няма отделна тема. Моля Миленака да го слага в първи пост, че да не се пита от всяка по отделно

# 560
  • Мнения: 18 590
Ма ко ,с цялото ми уважение, прекалено си надъхана да спасяваш снахите.Нямат нужда.

Оплаквала съм се на колежки и ми е помогнала именно тази ,дето ми наби канчето, другото е подстрекаване.

# 561
  • при късмета
  • Мнения: 24 015
Не съм надъхана. Само казвам, че с всяка свекърва има оправия, ако имаш мъж до себе си. Голяма част от съветите ми са от личен опит със сестрата на мъжа ми. И свекъра е имал изцепки, но много отдавна и много по-малко от нея.
И да, смятам, че много от потребителките се нападат ненужно и излишно. Доста дълго време наблюдавах темата, преди да започна да пиша, това са ми наблюденията. И най-грозните определения в тази тема идват единствено от страна на свекървите. Един единствен път КАГ се е извинила за изказване, никоя друга, а нейното дори не беше най-грубо. А свекървите са тези с претенциите за по-добро възпитание, по-умни, по-опитни и, че трябва да се слушат, защото имало какво да се научи от тях. Ако е такова отношение, към потребител, пишещ съвсем по темата, то аз не считам, че могат да ме научат на нещо. Да, може да съм рязка понякога, но никога не съм обидила първа, а директни обиди към мен е имало много. А и с тях свекървите не показват интелигентност, нищо, че претенции имат и за такава, само на база възрастта си

# 562
  • Мнения: 4 808
Аз се смятам за кандидат свекърва, защото синът ми няма брак с момичето, но като чета темата, може да съм и реална свекърва - заедно са от четири години, живеят заедно от две. Живеят в друг град и реално се виждаме по няколко пъти в годината, в добри отношения сме, ако тя има някакви забележки, поне не го е показвала. Но и аз се стремя да не досаждам, със сина ми се чуваме по телефона веднъж седмично, винаги пращам поздрави и ако  разговорът се провежда докато синът ми си е в дома им, често включваме и нея. Никога не съм направила никаква забележка, дано го оценяват. Обаче си знам и стоката, синът ми си е директен, даже понякога и остър, и ако има нещо, което да ги подразни, веднага ще ми бъде казано. Смятам, че се разбираме. Веднъж само може и да съм я засегнала, но тактично замълча и нищо не каза. Когато синът ми реши да купува жилище, говорихме по телефона и аз го питах на чие име ще бъде апартаментът. Оказа се, че тя е до него и е чула, но нямаше никаква реакция. Всъщност те тогава са си били обсъдили нещата, момичето тогава беше още студентка и честно си е казала, че за момента покупката на жилище не ѝ е в приоритетите. Наскоро купиха общо жилище. Въпросът ми беше породен естествено от мисълта за защита интересите на сина ми.
Като снаха мога да кажа, че щях да бъда щастлива ако свекърва ми беше жива (почина на 49 години), пък дори и понякога да мрънка или да ме дразни. Но тя беше добра жена и като цяло се разбирахме.

# 563
  • Мнения: 18 590
Питах именно защото ти постави въпрос за свекървите тук.Сигурно и другите заради това питат.

# 564
  • Мнения: 3 114
   Интересна ми стана темата.
   Аз свекърва няма да ставам, децата ми са момичета. Възпитавали сме ги без оглед на пола. Тоест, ако бяха момчета, еднакво възпитание щяха да получат. В този смисъл, тъща или свекърва - все едно.
   Имам известна склонност да обсебвам живота на хората около мен. Но имам и мозък Simple Smile и се старая да минимализирам това.
   Чувството за хумор е едно много добро решение. Ами, не са идеални хората, така е. Ако ги приемаме каквито са, с хумор и любов към недостатъците им, се живее много по-лесно, по-приятно и забавно. В 99% от случаите, не необходимо да се търси под вола теле.

# 565
  • Мнения: 1 802
Напротив Мако, каквото и да се напише все свекървата е виновна за теб. Следя темата от достатъчно време за да съм си изградила мнение. Също и взимаш всичко написано за чиста монета.
Скрит текст:
Пак ще кажа за етърва ми. Ако я чуеш от страни как говори за свекърва ни ще кажеш че свекървата е някакво чудовище, чиято цел е да и съсипе живота. Тя си почна с убеждението че свекървите се мразят щото пък така и така продължава. Разправя как докато живяха заедно и бил най лошия период. В началото като почна да се оплаква че свекървата влизала вечер в стаята и взимала малкия ѝ съчувствах и мислех че е права. Това обаче докато дойде вкъщи за седмица. Мъжете бяха заминали и не искала да стои там сама. Дивана не и беше удобен и първата вечер спахме заедно на спалнята с децата, беше 240 на 220 и имаше място. Малкия ревна, видях че не е моя и заспах пак 🙈 Да ама това дете продължи, а тя си спи и не чува. Не можах и да я събудя. Станах направих му мляко, преобух го и заспа. След няколко часа пак- тя не мръдва. На другия ден я пратих в детската, а взех голямата ми при мен. Пак същото, тази седмица не съм спала да ставам и с моя (на 10м) и с племенника (на 2м). Обаче според нея това не е вярно, тя го чувала, когато реве, просто той не се будел през ноща 😒 Ми свекървата става в 5 за работа, иска да се наспи и е много по лесно да успокоиш бебето и пак да си легнеш от да го слушаш докато евентуално майка му се събуди.. Но тя е свекърва и няма право, нали
Говорили са, даже свекървата им каза или да намерят начин да не плаче по цяла нощ или да се преместят. А иначе имаше други стаи, но етървата реши че те ще ползват стаята на свекървата, другата пък била детска и най тъмната за свекърите- тях по цял ден ги няма, не им трябва. Искаха да се преместят в крайната за да не се чува толкова- не може! Това е детската и той ще си я ползва когато порастне. Държеше я заключена и не даваше да се ползва.
Това не е някакво изключение, на възраст съм, в която повечето ми прятелки са семейни и виждам и чувам за какво става въпрос. Друга мрънкаше че свекърва и не желаела да се изнесе от собственното си жилище, той мъжа и имал 1/6 та защо да купуват/ наемат като има. Свекървата искаше да го продаде и да си им даде дела и да си вземе гарсониера. За какво им били 10 хил.  Просто все има все повече и повече претенции
Ако сина ми си вземе подобна жена, то грешката наистина ще е в мен, че съм ударила дъното на възпитанието и най добре да не ги виждам, защото дойде ли в дома ми и да има претенции ще ме пишат в криминалните хроники

# 566
  • при късмета
  • Мнения: 24 015
Аз, за разлика от други, не търся вина, Kaya. Само казвам по кои въпроси, според мен свекървата не може да взима отношение. Просто не е човека. А, ако тя настоява да го прави, разбира се, че е виновна. Аз, за разлика от теб, не съм заобиколена с такива примери.
Няма значение дали нещо написано е чистата истина или не. Не сме тук да разследваме, а да коментираме зададен казус, както го е задал автора. И ти по свекървенски, обясняваш на мен, как аз приемам нещо. Айде по-добре да знам, може ли?
Темата е за оплакване от свекървите и като някой се оплаче, значи нещо го дразни, толкова е просто. Ако не вярваш, подминаваш или отиваш с подобни примери в темата "с какво ви дразнят снахите". Няма нужда да се отива в другата крайност, че винаги снахата е виновна. И в твоя пример пак липсва мъж. А както започнах, това е основната причина за конфликт снаха-свекърва.
И не е вярно, че винаги според мен е виновна свекървата. Много пъти съм смятала, че именно мъжа е виновния и винаги съм го казвала. Значи все пак може на снахата да се каже на снахата без да се напада, нали? В задачата се пита защо свекървите в темата не могат да го направят, въпреки всичките им претенции

# 567
  • Мнения: 1 802
Обещавам ще поровя назад, твои думи са че когато има проблем между снаха и свекърва проблемите идват от свекървата, нали? Ако не си предубедена ще видиш и чуеш достатъчно и от двете страни за да разбереш че не е до страна, а до човек 😉
При етървата девера е винаги на страната на жена му и не го интересува тя какво е казала или направила- права е. С мм не си говореха няколко години защото се опитваше в нашето семейство да се меси и девера каза че трябва да я слушам, а аз я изхоних от вкъщи😂😂😂
При другата двойка- мнението ми за мъж създаващ семейство при мама не е добро, но пък и след това жена му да е против- намерили са се

# 568
  • при късмета
  • Мнения: 24 015
Напротив. Или не си разбрала или четеш и разбираш тенденциозно и предубедено. Последно написах, че е маловажна изобщо оста снаха-свекърва и няма никакво значение. Важна е оста жена-мъж.  
По въпроси за детето, няма две страни. Т.е. има, но те не са снаха - свекърва. Свекървата там изобщо не е страна и няма право на мнение. Имат родителите, те са двете страни. Като се бута там, няма как да аплодирам свекървата. Дори при нея да живеят, името ѝ в нотариалния акт на имота, не ѝ гарантира право на глас по този въпрос. Той си остава решение и отговорност на родителите. Отнася се за всичко друго, което могат да решавам само младите. За какво ще си харчат парите, как ще си организират ежедневието, ще спи ли мъжа в спалнята докато бебето е пеленаче и т.н. От тази гледна точка, изобщо няма нужда от мнението на двете страни. Това на свекървата изобщо не е фактор.
А да се обсъжда предимно няколко параграфа, означава само и единствено, че 90% от проблемите на снахите се припокриват. Т.е. различни свекърви създават сходни проблеми. Затова и темата е трицифрено издание
Ако живеят заедно и имота е на свекървата, да има право да казва къде да стои солницата, но не и за другото. Винаги съм го казвала. Колкото и назад да ровиш, друго няма до намериш

# 569
  • Мнения: 41 061
По въпроси за детето, няма две страни. Т.е. има, но те не са снаха - свекърва. Свекървата там изобщо не е страна и няма право на мнение. Имат родителите, те са двете страни. Като се бута там, няма как да аплодирам свекървата. Дори при нея да живеят, името ѝ в нотариалния акт на имота, не ѝ гарантира право на глас по този въпрос. Той си остава решение и отговорност на родителите. Отнася се за всичко друго, което могат да решавам само младите. За какво ще си харчат парите, как ще си организират ежедневието, ще спи ли мъжа в спалнята докато бебето е пеленаче и т.н. От тази гледна точка, изобщо няма нужда от мнението на двете страни. Това на свекървата изобщо не е фактор.

Принципно си права, но има нюанси все пак Simple Smile

- относно детето. Ако родителите явно му вредят, тогава бабата и дядото имат право да се намесят чрез социалните и даже със съд. Имаше например някакви родители вегани, които почти си бяха убили детето. За такива екстремни случаи говоря, но все пак ги има - ако не го изпращат на училище, ако не го лекуват адекватно (има пневмония, а му дават хомеопатия), ако го държат на студено и гладно и прочее.
- свекърите  (или тъстовете) имат право на глас относно финансите на младите, ако са им донор. Нормално е даващият пари да има изисквания за какво се харчат, и банките правят така. Та ако се харчат пари за скъпи "глупости", а после се иска помощ от родителите, не се дават вноски за общото домакинство или даже не се спестява за свое жилище, понеже там им е добре, тогава донорът има право на глас и ако не го послушат да спре дотациите. Общо взето свободен е само този, който е финансово независим. Който не е, да си подвива опашката.
- ако са в едно домакинство и са на гости на старите, не могат и сами да си решават всичко за организацията на ежедневието. Ако домът си има правила кога се чисти, кога се проветрява, кога се шуми им кога се пази тишина и други битовизми, гостите ще слушат. Ако не им харесва, да се изнасят.

Но принципно си права иначе - ако живеят сами и нищо не искат, имат право да отсвирват всякакви намеси, с изключение на явно опасни и вредни неща за детето.

Общи условия

Активация на акаунт