Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ или кето - Тема 42

  • 20 719
  • 726
  •   1
Отговори
# 630
  • Paris, France
  • Мнения: 14 425
Някой питаше преди няколко поста. От 24 дни съм на строго кето. На режима съм от 5 години.

Аз спрях сиропа и бонбоните със захар. Оставих си само антибиотика. Много лошо се чувствам от захарта в тях.

Ще пробвам варианта с чай от лайка и сода.
Приемам и други съвети.

Невена, вчера добавях оцет след хранене. Сваля ми кз до 5,1 един час след хранене. Действа твоята схема.

Само че едно не разбирам. Как да говорим за кетоза, когато препоръчваш малко мазнини и повече въглехидрат. Някак си не ми е много кето това? По - скоро нисковъглехидратно, високопротеиново и нискомазнинно.

Оооооох, вече няколко пъти ти го обясних. Когато калориите са ниски, в повечето време ще си в кетоза, щеш не щеш, стига да можеш да влезеш в кетоза. Така работи Нюкасълската. Проучването е правено с 46% от калориите от ВХ, нещо, което не препоръчвам.

А, да се разберем - повече ВХ на човек, започващ режима, който е с ИР и иска да отслабне, точно аз никога не съм препоръчала. Препоръчвам бавно увеличаване на ВХ преди средно кардио само и единствено на:

1. Хора, които са в началото на борбата с ИР и килата и се чувстват зле без ВХ. Това е с цел подобряване на лептинова резистентност, която ти нямаш.

2. Вече отслабнали, нормализирали КЗ, с цел подобряване на ИР.

Вече си писахме и считам, че има нещо, което ти пречи да нормализираш КЗ на кето режим. КЗ 5.1 след кето, а и по-високи ти стойности, при твоето много високо ниво на спорт може да показват висок кортизол, който Кетогенната диета качва още повече.

Писах ти, по-добре да спиш повече, отколкото да спортуваш като хахава и да си ходиш перманентно с КЗ над 5 и това ядейки кето.

Вече ти обясних, че при ИР има проблем и с мазнините, а не само с ВХ. Ядене на неподходящи мазнини на кето хранене и много спорт също влошават заради производството на ROS.

Да, високо протеиново хранене, с малко мазнини и ниско ВХ си е кетогенна при хора със затлъстяване. Организмът им пак кара на мазнини, но яде техните, собствени. Така свалих последните 5 кила. Диетата е VLCKD - много ниско калорични кетогенна диета. Гладът и силно понижените калории са силно кетогенни 🤩.

# 631
  • Мнения: 27 944
Обаче работата е там...да успееш да влезеш в кетоза. За да гориш от собствените мазнини. 😃
Невена, мисля, че понякога постовете ти за ядене на вгх се тълкуват погрешно (може би за някои е объркващо, не знам).

# 632
  • Paris, France
  • Мнения: 14 425
Въглехидратите, за които пиша, че могат да се ядат на корем ...... на практика не се усвояват 🤩. Ако някой иска, може да пробва да качи тегло на протеин, който да е 2-2.5 грама на килограм чисто тегло, супена лъжица зехтин и селъри, магданоз, спанак и подобни на корем.

Да, точно влизането в кетоза е трудно при обезитет и ИР. Ядейки повече мазнини в началото, ние пречим на телата ни да изгорят наличната глюкоза, но също и да горят изявените мазнини. Най-ефективния в такъв случай са няколко дена пълен глад или период от ядене на протеин с много, много малко мазнина и ниско ВХ зеленчуци. Нещо Като увода на Дюкан. За силно ИР и силно затлъстелите този период трябва да продължи доста по-дълго от препоръчваното в диетата на Дюкан и сайтовете за кетогенна хранене.

dolce miele, ми всеки е различен. Опитвам да съм обективна и да взема предвид особеностите на дадения човек. Противоречията идват от това, че за един работи едно, а за друг друго.

Аз влязох в дълбока кетоза за около 2 седмици, но не съм постила, не съм и намалявала мазнини, а само ВХ. Тогава и не знаех всичко, което зная сега. Пиех си и кафетата с мляко даже и пак седях в кетоза и отслабвах. Пиех Метформин и почнах магнезий.

Да се набиват мазнини и/или ВХ когато КЗ е над 5 е безсмислено. Факт. Мазнините пречат КЗ да падне, а ВХ я вдигат. No win situation.

# 633
  • Мнения: 27 944
Невена, имам предвид, че всеки тълкува по свой начин думичката "вгх". А и количествата на вгх. 😃 Но иначе, да, изобщо не отричам, че за някои хора не работи това, което работи за други. 🙂

Последна редакция: чт, 28 окт 2021, 23:15 от dolce miele

# 634
  • Мнения: 13 744
Е, то ако начинът беше съвсем еднакъв за всички ни, щеше да е толкова просто. Никой нямаше да се чуди и да се лута - или се захваща, или не. Да, ама що пък трябва да ни е толкова лесно? Grinning Права си де, това кое е малко и какви въглехидрати всеки го чете различно и е много лесно да се подхлъзнеш да го видиш както на теб ти се иска.
И продължавам да твърдя че има и разлика кой от колко време е в такова здравословно състояние и особено наднорменото тегло от колко време е. Едно е поради конкретна причина нещата да са се влошили бързо, да се отстрани причината, да се вземат мерки веднага или поне скоро и да се реши проблемът.
Друго е кила и мазнини дето някой примерно както аз си ги е обгрижвал и разхождал едни десетина години и повече, а то май повечето са така и не е станало от раз. Ами не ги пусна толкова лесно тез кила това мое телО, да му се не види... И нямам предвид че режимът на хранене ми е бил труден, даже напротив. Толкова лесно стана спрямо очакването че ме е яд че не го почнах по-рано. Ама минаха месеци преди някакво забележимо сваляне.
Имаше нещо май на Фънг в книгите за това, че теглото се установява на някаква стойност с времето и иска повече време и работа това да се промени, та новото тегло да се установи като нормално вече. Вярвам му, съвсем логично ми звучи. По-подробно беше обяснено как и защо, естествено, но същината беше това.

# 635
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
И в книгите на Фънг се говори за "паметта" към теглото, да. Обаче има и хлабавини тая теория - с първото забременях на 55 кила (което на моя ръст не е зле, нямах корем, просто цялостно бях по-пухкава), от гаденето в началото на шести бях свалила до 50. После нещо стана и в родилното влязох 65, излязах колкото бях преди бременността - 55. До към края на първата година всичко беше ток и жица, единствената разлика, че започнах да ям бързо (но не много). Е, за няма и месец качих 10 кила "от въздуха" - welcome to The IR 🤷

# 636
  • Мнения: 581

Та дааааа😀...от вчера, днес същият резултат....много съм щастлива. Получават се нещата, и честно казано не се чуватвам нито наказана, нито имам проблем с вредните храни около мен 😀 наспивам се като бял човек.. спорт....отслабвам. 😀 определено съм друг човек...и физически и психически...а вчера дори си опиттах 2 глътки розЕ от чашата на ММ..стори ми се супер ароматно, а принципно не пия алкохол...преди...много рядко....чакам си неопреновите потник и клин да стягам кожата😀

# 637
  • Мнения: 27 944
Азара, браво 🙂 Малко се стреснах, че си ми взела глюкомера...😆 Имай предвид, че от алкохол също може да има по-добра сутрешна КЗ (някъде бях чела "уникалния" съвет диабетиците да пийват по малко алкохол преди лягане, за да имат по-хубава КЗ на сутринта 🤪). Казвам, за да имаш едно на ум, при теб едва ли е от едната глътка. 😃
Snow, как познато ми звучиш с десетте кила...😅
Скрит текст:
Аз като родих бях по-лека с няколко кг в сравнение с преди да забременея (иначе пак същата история- гадене, сваляне на около 5-6 кила 😉). Около два месеца поддържах същото тегло като от изписването. Но после за около месец качих към 10 кг. То вече не знаех къде се намирам де, постоянно недоспиване, кърмене, стрес, при малката нямаше такова нещо като режим на хранене и сън през 3-4 часа, вечно беше пълна с енергия, така и не разбрах какво значи, че "бебетата през по-голямата част от деня спят"...😆 Баш в кетоза нон стоп си беше малката, вечно бодра, а като реши да заспи- заспиваше мигновено и за кратко, естествено 😄 И се будеше, ако се отдалеча от нея, без значение, че преди малко е заспала...
За д-р Фънг- мисля, че той използваше думата "термостат" за теглото което поддържаме за по-дълго време. Има логика в това.

# 638
  • Мнения: 1 777
Здравейте момичета, включвам се при вас за мнения относно изследванията на мъжа ми. Очаквах че е с ИР, затова направи обременяването с глюкоза, но инсулина и кръвната захар на третия час са ниски, какво означава това? За холестерола очаквахме, че ще е висок, най-вероятно е генетично обременен. Моля за анализ на изследванията, защото часът му за ендокринолог е чак на 09.11. Благодаря.

# 639
  • Мнения: 18 542
Най-вероятно е хипогликемия. Успява ли да издържи на по-дълго време без храна, ако се налага?
Има ли симптоми?

# 640
  • Мнения: 1 777
Издържа без храна, почти винаги не яде нищо докато е на работа, а когато се прибере вкъщи, около 3-4 часа и след това вечеря. Но аз съм получавала хипоглекимии, а той не е изпитвал такива симптоми (треперене и обливане в студена пот).Единствено от известно време насам качи 4-5 кг и то на корема, другото което е, че след като се нахрани му се доспива.

# 641
  • Мнения: 18 542
Това са си симптоми на проблем - качването в определената област и доспиването след хранене.
Иначе не е задължително да те облива пот и да ти прилошава при хипо. Има различна "тежест" на симптомите и самите те може да са различни. Аз например имах много тежки хипогликемии, но нямах напълняване (поне не очевидно), но ми се приспиваше след хранене. Водеше се нормално, та не обръщах внимание дълги години и изобщо не предполагах, че мога да имам проблем с инсулина.

# 642
  • Мнения: 359
Здравейте група!!! Искам да ви попитам какво мислите за трушийте. Свекърва ми е направила сега една със зелка, карфиол, червена чушка и морков, но е със йоткер подправката за труший и сега няма да мога да ям нали?!  Какво ще кажете?!

# 643
  • Мнения: 18 542
Ммм ако хапваш по малко, може би може и да не е толкова трагично положението. Няма как да се изчисли точно колко от захарта ще е проникнала в зелечнуците, та трябва да е на принципа проба-грешка ако държиш да ядеш.

# 644
  • Мнения: 13 744
Това нещо го смятам грубо на око да е 6-7 грама захар на 100, в маринатата. По-голямата част от туршията е зеленчуците все пак, та този процент пада още по-ниско, вероятно в пъти. Какви количества смяташ да изяждаш че това те притеснява? В случай че е заради захарта де.

Общи условия

Активация на акаунт