Делене на сметки

  • 19 919
  • 997
  •   1
Отговори
# 405
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 855
Ми аз пък се товаря, Дидо, защото излизам сутрин в 8, прибирам се към 18 ч. и започвам да готвя, паля камина, мия чинии и всичко, каквото има за вършене. И разни мъжки работи, когато се налага. А, излизам сутрин за работа де, не на разходка.
Да вметна, че бюджетът ни не е общ.

# 406
  • София
  • Мнения: 35 091
Аида, за баницата знаеш.
Вземи си уикенд off и идвай да те водя по разврат Laughing

(Дидо ме пуска)

# 407
  • Мнения: X
тц, тц, тц смел си спор няма, да изказваш мнение в бг-мамма. Ако и вкъщи си така затова ти е неспокойно напоследък.
Бях тръгнал да ви пускам пързалка, но ме домързя да я развивам. Това ми е неспокойството вкъщи.
Подобна тема често се повдига и е забавно да е чете. Минавам само да се отбележа, че чувствам прекалено голям товар, прекалено по нежелан от мен начин прахосване на енергията, да се бия със зъби и нокти на пазара на труда, за да доказвам, че заслужавам позицията си колкото мъж, съчетано с въртене на пета в къщата и привнасяне в бюджета "щото съм еманципирана". Та, ето една мърла с изисквания без възможности, обзавела се с помощница, когато е необходимо.
И кой те кара да правиш всичко това?
Ми аз пък се товаря, Дидо, защото излизам сутрин в 8, прибирам се към 18 ч. и започвам да готвя, паля камина, мия чинии и всичко, каквото има за вършене. И разни мъжки работи, когато се налага. А, излизам сутрин за работа де, не на разходка.
Да вметна, че бюджетът ни не е общ.
Без да ви правя разбор, но какъв е проблема мъжът ти да ги свърши тези неща? Поне печката не е проблем, ако за манджата трябва нещо по специално внимание.
Аида, за баницата знаеш.
Вземи си уикенд off и идвай да те водя по разврат Laughing

(Дидо ме пуска)
Да не се чува!

# 408
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 855
Най-накрая една умна приказка в тази тема Smiley Идвам!

Дидо, той сигурно може всичко, ама като не ще...

# 409
  • Мнения: 1 726
Какво означава не ще? Ми, ако и ти не щеш какво ще стане. От какъв зор ще вършиш всичко вкъщи? Милиони ли вади, златен ли е тоя мъж?

# 410
  • Мнения: 5 674
Беше ясно, затова и ти се репча Blush .

# 411
  • Мнения: 46 510
Прабаба ви навремето като се завре в банята цяла събота да пере на цялата челяд дрехите и в неделя меси хляб за цялата седмица е друго от това да сготвиш и да пуснеш пералня.
Моите са ми разказвали съвсем други неща. Живеели са много поколения заедно. Денем всички наравно на нивата, след работа всеки хваща по нещо. Обичайно мъжете се занимават с цепене на дърва, тежки неща за носене, обслужване на големите животни, жените - една хваща готвенето, една прането, една чисти, една гледа децата. Това само една жена да върши всичко не го е имало. Домакинската работа се е вършела от много ръце. Ако пък мъжете ги няма, а трябва да се нацепят дърва или да се заколи кокошка, някоя от жените без много приказки е хващала брадвата. Прадядо ми пък никога не се е срамувал, че готви. най-вкусното агне правеше.
Също и много от семействата са имали слугинчета/ратайчета. Прабаба ми е 14-та година и са имали такова, като момче за всичко, живеело е с тях, участвало е, в каквото му кажат, и домакинство, и извън него. Действието се развива в Северозападна България. Казваше, че е било масово, те не са били от най-богатите, но повечето са могли да си го позволят.

Не казвам, че животът е бил лек тогава, напротив. Но сега мъжът в градска среда нито дърва цепи, нито крави дои, нито коля и дере животно за вечеря. Не е ли най-нормалното да се огледа и пак да намери в какво да участва? Защото жената вече няма майка, баба и прабаба до себе си, а за женската работа - простирането си е простиране, гладенето, гладене, готвенето, готвене, чистенето - чистене. Като добавиш към това и гледането на деца, ей така, м/у другото, след работа, ставаш разноглед. От друга страна пък мъжът се чувства безполезен и за да каже, че е мъж, изпитва нужда да е водещ в приходите. Тях обаче ги дели на мои и нейни. Нищо, че за да има възможност да ги изкара, тя му е осигурила време, освобождавайки го от всичко и често лишавайки себе си от възможност за развитие и почивка. Затова не разбирам деленето на бюджета. Каквото са постигнали двамата, то е било, защото са един до друг.

# 412
  • Мнения: 2 925
Добре, де...аз още не мога да се освестя от това, че сметките са лични и неделими при развод в България.
Ами, тогава какво би попречило на Мунчо да откаже да плаща в къщи , прибирайки всичките си пари в "неприкосновената" сметка и ти ще си принудена от немай къде за живееш ти и децата добре да плащаш всичко. Ибаси! И нищо не можеш да направиш по въпроса, защото ако решите да се разведете пиеш студена вода по посока на личните финанси.

# 413
  • Мнения: 562
Ами винаги съм се чудила какво означава да имаш общ жюджет.Парите се слагат на едно място и всеки взима от там?

На общ бюджет бяхме с бившата ми жена. Имахме само една сметка, на нея получаваше нейната заплата и аз вкарвах там приходите си. Всичко се плащаше от тази сметка. Не ни е хрумвало нещо различно.

В сегашната си връзка подходих по същия начин, но срещнах остра съпротива. Жената си искаше да си има отделно. Добре че си пуснала тая тема да видя какъв съм идиот. Не разбирам съвремието си, добре че му се вижда края.

# 414
  • Мнения: 18 298
И с обща, и с отделни, ако човек е коректен и щедър, нямаш проблем. Ако пък някой си "заделя" (всеки втори съвет към съфорумка е "Заделяй си пари, в случай че...!") или пък някой цепи стотинката, става малко гадно, без значение, че си внасяли приходите на едно място като семейство за пример.

# 415
  • Мнения: 17 407
Заделям си, както и той. Е, и?
Ако не беше тъй, не би могъл да ме подкрепи в инвестиционните ми планове за развитие Wink

# 416
  • Мнения: 6 554
А какво лошо има да си "заделя" жената. Ако мъжът е с по-високи доходи и издържа семейството, при евентуална раздяла е много добре жената да си има спестявания. Така поне докато преодолее разпада на семейството и си стъпи на краката, ще е спокойна. А и в повечето случаи детето/децата остават при майката. Издръжката в бг е минимална и ако мъжа се запъне и не иска да дава отгоре на тази издръжка, кво правим. Най-разумното е бели пари з ачерни дни, както са казали стааааарите хора.

# 417
  • Мнения: 18 298
А, не знам какво правят другите, аз не получавам издръжка и съм си добре и без нея.

Дренке, говоря за тайно заделяне, каквото очевидно не е при вас (всеки знае и няма нищо против). Relaxed Особено при недостигащи пари, а не когато има за всеки и за всичко.

# 418
  • Мнения: 17 407
Ко значи тайно? Никой не знае колко и във всеки момент може да “няма наличност”. Както казва мъжът ми - тая работа между двама без доверие на кредит не става!

# 419
  • Мнения: 18 298
Аз одобрявам всеки да си има отделни средства извън тези, които дава за семейството. Тука много хора обаче искат всичко да е общо.
Ама всеки да действа както му е удобно.

Просто не е готино "твоето общо, а моето - мое".

Общи условия

Активация на акаунт