Фертилно хранене - съвети, идеи, въпроси, рецепти

  • 16 214
  • 163
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 149
Независимо дали тепърва планираме или сме прекарали известно време в опити за забременяване, ако напишем в Google "как да подобрим плодовитостта си?" в топ 3 на предложенията ще бъде промяната в начина на хранене.

Нека събираме и споделяме рецепти, подходящи за този деликатен и вълнуващ период.

Не е задължително рецептите да са невероятно лъскави, съдържащи странни съставки за нашите ширини като киноа с шепи и авокадо с килограми. Не. Фертилното хранене може да бъде постигнато с голяма част от нещата, които имаме под ръка вкъщи или са лесно достъпни в магазините. Разгледах шкафа един ден и се оказа, че част от продуктите, с които съм свикнала, са напълно съвместими - например лютеница Yum (домашна, без добавена много сол)
Имате успешен кекс, в който сте заменили обикновеното брашно с пълнозърнесто? Давайте го насам! Имате малко странна на пръв поглед рецепта за тиквички с доматен сос? Идеално! Пиете чай с куркума? Взели сте си няколко резенчета чушка за междинна закуска в работа? Споделете!

Лични снимки са добре дошли!

Някои от основните принципи на фертилното хранене + конкретни храни. Ще бъде допълвано и обновявано своевременно, ще се постарая да добавя източници, голяма част от които на английски - ако някой има проблеми нека ми пише и ще се постарая да преведа:
Скрит текст:
Поне 1,5-2л вода дневно.
- Внимавайте с водата с лимон, тъй като честата ѝ консумация може да доведе до увреждане на емайла на зъбите.

Въглехидрати.
- Наблягне на добрите и бавни въглехидрати като пълнозърнести храни и зеленчуци.
- Намаляване и най-добре изключване на рафинирана захар.
- Запознаване с изразите гликемичен индекс и глекимичен товар би било полезно за всеки, който иска да проследи количеството захари, които приема под различна форма.

Мазнини.
- Наблягане на висококачествени такива като омега-3 мастни киселини (не прекомерно, тъй като могат да увредят жлъчката), маслиново масло и т.н. - риби с ниско съдържание на живак, мазни риби, чия.
- Избягване на пържена храна.

Протеини.
- Включване на повече растителни протеини. Боб и леща са чудесен вариант, също спирулина (имуностимулант, не се препоръчва при автоимунни заболявания), конопено семе. Ядки и ядкови масла (без добавена захар), семена.
- В литературата се срещат противоречиви мнения относно млечните продукти. Със сигурност непастьоризирани продукти са непрепоръчителни. Срещала съм информация, че за жените са по-полезни пълномаслените млечни продукти. Ще се постарая да добавя източник възможно най-скоро.

Антиоксиданти.
- Боровинки, домати (вкл. доматени сосове), орехи, спанак, маруля, кейл, броколи, моркови, артишок, червено цвекло, сладък картоф, тиква, тиквено семе.

Спанак.
- Всеки, чел дори 1 статия за фертилното хранене е срещал спанакът като предложение за набавяне на важни вещества като фолат, вит А, вит С... Има обаче няколко неща, които трябва да се вземат предвид - не бива да се консумира суров, а запарен или леко бланширан, не повече от 2-3 пъти седмично. (източник: https://naturalfertilityexpert.com/the-problem-with-spinach/)



Сходни диети, които могат да бъдат следвани:
Скрит текст:
- Средиземноморската диета, богата на пресни плодове, зеленчуци и риба е една от най-подходящите и лесни за следване с безброй и разнообразни рецепти. Високо съдържание на основни хранителни вещества, като здравословни мазнини и много витамини, често се препоръчва на жени, които се опитват да забременеят, за да увеличат шансовете си за забременяване.
- Противовъзпалителна диета. Възпалението е процес при възстановяване на тъканите и имунната защита. В отговор на стрес, който може да бъде под формата на нараняване, заболяване, нездравословна диета, лишаване от сън, друг физиологичен стрес или емоционален стрес, имунната система на тялото реагира чрез освобождаване на различни химически регулатори за възстановяване на нормалната среда или „хомеостаза“ .
Възпалението и разрешаването на възпалението обикновено е строго регулиран процес и контролираното възпаление всъщност е от съществено значение за процеса на имплантиране.
Докато острото възпаление е нормален, здравословен отговор на краткотраен стрес или нараняване, хроничното нискостепенно възпаление е замесено в редица заболявания като сърдечно-съдови заболявания, диабет и най-важното – безплодие. Може да засегне както мъжката, така и женската плодовитост. Контролирането на възпалението може значително да увеличи шансовете ви да забременеете чрез подобряване на качеството на яйцеклетката и спермата. От тази диета успешно могат да се възползват и дами с ПКЯ и Ендометриоза.

Няколко уговорки:
Скрит текст:
- Фертилното хранене гарантира ли 100% успех? Не. Фертилното хранене предпоставка ли е за успех? Да. Също така подготвя организма и го зарежда с необходими вещества за бъдещите приключения.
- Няма магическа диета, която да действа еднакво при всички. Нека съветите и предложенията тук се приемат винаги с известна доза скептицизъм, тъй като изпробването им е лична отговорност на всеки от нас.
- При някои хора глутенът не влияе добре, други се чувстват чудесно с пълнозърнесто брашно, трети не могат да консумират пълнозърнесто, а само обикновено и търсят варианти как да подобрят другите съставки, които използват. Някои заменят яйцата с ленено семе, други закусват омлет. Нека извлечем най-полезното от опита на другите и да го приложим спрямо личните си нужди и виждания.
- Винаги слушайте лекаря си! Ако имате заболяване, което изисква определен начин на хранене се консултирайте преди да правите каквито и да било промени.
- Моля, поставяйте рецептите в скрит текст, за да могат да се четат коментарите по-лесно.

За начало предлагам едни крекери/чипс с червена леща, които направих скоро с цел да има нещо "за подхрускване" вкъщи. Вкуса не е натрапчив, докарва го на чипс с паприка Simple Smile Върви чудесно с хумус или просто с малко зехтин.
Скрит текст:
Продукти:
     1 чч / 140г червена леща
    4 сл доматено пюре
    1 резен лук
    2 скилидки чесън
    1 чл пушен червен пипер
    ½ чл куркума
    ½ чл лют червен пипер
    2 сл ябълков оцет
    1 сл кленов сироп или мед
    сол и пипер
    ¾ чч / 180ml вода
    1 сл сушен босилек

Приготвяне
    Накиснете червената леща за няколко часа в подсолена вода, най-добре за една нощ.
    Изплакнете и отцедете лещата, сложете в блендер заедно с останлите продукти, освен босилека. Ако нямате блендер хубав пасатор ще свърши чудесна работа.
    Пасирайте до гладка кремообразна хомогенна смес и след това добавете босилека. Разбъркайте добре.
    Изсипете в тава върху лист за печене. Най-добре тавата на фурната. Разнесете тънко и развномерно.
    Два варианта за печене, на мен ми отне 2 опита да го напасна съвсем:
    1) Печете на 190С за 30 минути, вадите тавата, оставяте да изстине 10 минути, махате тестото от хартията, нарязвате го на ленти около 5см и после на тръгълничета, като чипс тортила. Поставяте лещения чипс директно върху решетката на фурната или върху друга решетка за печене за 5 до 15 мин на 170С докато крайчетата станат златисти. Ако има по-дебели участъци рискувате част от чипса да стане по-плътен, твърд и труден за дъвчене.
    2) Ако успеете да разнесете мноооого тънко сместа тестото може да е готово още след първото изпичане - придобива загар и хрупкав вид (първия път реших, че съм го изгорила). Отлепяте хартията от него и го начупвате, тъй като в този вид трудно ще се среже.
________________________________________________________________________________________________
Доста обмислях дали да пусна темата тук или в готварската секция. Сметнах тук за по-удачно, тъй като е насочена към бебеправещите, макар рецептите да могат да се ползват от всички. Ако модератор прецени нека я премести.

Последна редакция: ср, 01 дек 2021, 01:10 от Inferiya

# 1
  • Мнения: 795
Много хубава тема, ще следя с интерес. Blush

Правилното хранене едва ли може да реши всеки здравословен проблем, но определено се започва от него и със сигурност е от голяма полза. Колкото и клиширано да звучи, храната наистина е горивото, което тялото използва.
(Пра-) бабите и дядовците ни са живяли по 80-90 дни не защото са се хранили с полуфабрикати и подобни. Wink

Ние сме включили много зеленчуци в менюто. Поне два пъти седмично хапваме броколи смесени с други замразени зеленчуци, без значение какви, въпрос на вкус. Слагам всичко в уок тиган, като предварително съм загряла масло и леко съм запържила чесън (поне 4-5 скилидки). Като са почти готови, подправям с копър, сол и черен пипер, става чудесно.
Хапваме доста често и червена леща, правя я на яхния (по обичайната рецепта, но не запържвам брашното, сгъстявам с една супена лъжица разтворена в малко вода) и добавям малко фиде, за да стане още по-гъста.
Изключили сме напълно всякакви бонбони, шоколади и т.н., особено от "популярните" марки, тъй като в тях има всичко, но не и какао, а и честно казано вече не се и сещаме за тях. Ако ни се хапва нещо сладичко, ще си вземем по едно парче хубава торта или някакви по-скъпи бонбони, но това е рядкост.
Много вода и чайове, мъжът ми дори почти напълно спря кафето, алкохол изключително рядко, може би чаша две вино (домашно) в петък/събота вечер.
Поне по един плод на ден, според сезона. Като цяло не сме на хранителен режим или диета, логиката ми е, че здравословното хранене е това, което е натурално и "естествено". Може да изям сандвич с бял хляб, но няма да си купя бургер с неизвестни съставки. Може да приготвя "манджа", в която да има картофи, но няма да поръчаме пица.
Успех на всички! Flowers Four Leaf Clover

# 2
  • Мнения: 5 149
Amber, благодаря за споделянето! И аз съм на мнение, че не трябва да излизаме изключително много от типичното си ежедневие, защото това същo би било стрес за организма, а по-скоро да се напаснем комфортно Simple Smile В последствие се превръща и в начин на живот.
Също съм забелязала, че самобичуването, че съм изяла нещо може да повлияе по-зле, от колкото е влиянието на самото нещо. Вкъщи ядем паста веднъж на 1-2 седмици, понякога пълнозърнеста, понякога не, но е нещо, което се прави и съм приела за добре - не се обвинявам, не се самосъжалявам, не мисля само за паста, защото не мога да ям и избягвам един куп такива негативни емоции Simple Smile И не прекалявам, разбира се.

Засегна чесъна, ще го добавя по-късно към списъчето по-горе, полезен е и за мъже, и за жени, подобрява кръвообръщението, което за здрави войници и имплантация е изключително важно.
Една статия по въпорса:

# 3
  • Мнения: 446
Здравейте, с радост ще чета и ще се включвам с тази хубава тема. След неуспешна стимулация, до голяма степен има вреда и начина ми на хранене. Аз обичам страшно много сладко и  въглехидрати като картофи и разни тестени неща. Но сега като се информирах, че всичко това уврежда яйцеклетките, започнах да избягвам тези неща и единственото сладко гледам да са плодове и мед в чая. Кафе пия с повече мляко, хляб си взимам от една марка без брашно и смятам да започна с шейковете, които имаше в предната тема. Благодаря Ви, и в това ще имаме подкрепа. Помня в стаята, която бях след пункцията, бях с едно момиче, на мен ми изкараха 3 яйцеклетки с лошо качество, на нея 22. Толкова плаках тогава, тя много ме успокояваше и тогава ме попита дали ям сладко и след това ми каза спираш го, забрави го, тези нейни думи всеки ден кънтят в главата ми. Да може би психически не е добре да е толкова крайно, но само мисълта, че си увреждам яйцеклетките и ме спира. Ох съжалявам стана дълго, ама как искам всичко да ви казвам, като вече ви чувствам толкова близки.

# 4
  • Мнения: 1 611
Здравейте и от мен. Поздравления за прекрасната тема. Мисля, че ще е много полезна и с удовлоствие ще ви чета. Confused
Аз като цяло през повечето време ям предимно плодове, зеленчуци и месо, но напоследък се интересувам и чета повече. Сладко от една година изобщо не ям, защото явно ми се промениха вкусовете и ми става гадно. Ако ми се дояде сладко - мед и то не много.
Ето някои неща за които съм чела и ползвам.
За подобряване на качеството ня яйцеклетките е полезно да се приемат орехи, бадеми, омега 3 и джинджифил. Четох също за пчелното млечице, но още не съм пробвала и не трябва да св прекалява.
За набавяне на нужните витамини - за витамин Е - бадеми, лешници. В6 - банани, спанак, орехи
Броколите освен че са много полезни са ми и много любими.
Започнах и да консумирам чай - бял равнец, който регулира цикъл, помага с менструалните болки и помага за по-добра плодовитост. Не знам дали ще помогне, но не мисля и че ще навреди.
Успех на всички.Flowers Four Leaf Clover

# 5
  • Мнения: 137
Здравейте,
Много хубава тема - мисля, че ще е много полезна.Аз от скоро започнах да се интересувам по въпроса. На първо място искам да намаля сладкото, защото ми е голям проблем. Много обичам и особено, когато ми е по-напрегнато, веднага посягам към нещо сладко, а четох, че оказва лошо влияние на яйцеклетлите. Имам много да коригирам и ще започна с малко стъпки.
Другото, което искам е да намаля в кафето - по принцип пия по 2 на ден и искам да го намаля на 1. Даже четох, че някои го ограничават напълно, но ще е много трудно за мен.
Успех на всички Simple Smile

# 6
  • Мнения: 24
Здравейте! Доста полезна и хубава тема.
Аз също на първо място започнах с ограничаване на кафето - стигнах до едно на ден, сутрин , след 2 седмици се свиква напълно. Водата се старая да е минимум литър и половина.
Гледам напоследък да включвам в менюто си много плодове и зеленчуци, почти всяка вечер салата от настъргани морков, цвекло и ябълка или дори само морков с лимонов сок. Често за десерт печена тиква с мед, денем между храненията по някой плод - банан, ябълка, боровинки и т.н. Какво ще кажете за ядките? Дали, кои и в какво количество са полезни? А дали и по време на бременност? Фъстъците са ясни, тях не ги броим към въпроса.

# 7
  • Мнения: 584
Благодарности за чудесната тема. Храненето по мое мнение се оказва най-важно за качеството на живот изобщо. Не случайно най-дълголетни са жителите на Испания, Португалия, Япония, където залагат на морската храна.
Кафе спрях да пия преди две години, работата ми е много стресираща и установих, че кафето ми вреди още повече. Не пуша от 12 години, откакто установих, че съм бременна с дъщеря ни.
Аз следвам Зоната вече половин година след дълго лутане по режими, установена хипофункция на щитовидната жлеза и впоследствие инсулинова резистентност. Чувствам се чудесно, свалих едни 10 килограма хранейки се много по-качествено и пълноценно от детските ми години насам. Смятам да се придържам към Зоната доживот.
Една чудесна рецепта за кекс, която изпълних снощи:
4 яйца, 18 фурми, 56 гр. протеин на прах, 45 гр. черен шоколад, 6 ореха, 4 с. л. кисело мляко, 1 бакпулвер, 2 ванилии. Пасирах яйцата с фурмите, добавих останалите съставки, разбърках добре и пекох на 150 градуса с вентилатор около час.

# 8
  • Мнения: 5 149
Много се радвам, че смятате темата за полезна!

Сладкото действително за много хора е проблем. Аз нямам такъв като цяло, от време на време се сещам за горещ шоколад вечер, но е максимум веднъж седмично. Малко сушени червени боровинки или цитрус следобед при мен вършат работа. Даже толкова съм отвикнала, че когато взема конвенционален бонбон в офиса, защото някой черпи, после ми е сладко и захарно в устата Simple Smile От моя позната ароматерапевтка знам, че е хубаво, ако пада захарта, доспива ни се и искаме нещо сладко следобед да се ориентираме към цитрус, а сега е повече от лесно Simple Smile

За кафето не мога да помогна, защото не пия от 12ти клас, но ММ го спря заради жлъчката преди 2 години и каза същото като Happy new - 2 седмици абстиненция и това е Simple Smile Той го замени със зелен чай, мача и рядко черен чай с мляко.

Джули, внимавай с равнеца. Хубаво е да с комбинира с друга билка и да се правят паузи.
Оставям тук един линк, надявам се няма да се сметне за реклама.
Скрит текст:
https://youtu.be/xo4QM3oNfjg
Това е един уебинар на тема Ендометриоза и хранене, но както писах по-горе противовъзпалитвлното хранене е съвместимо с фертилното. Историите на дамите може да не представляват интерес, но съм сигурна, че ще чуете нещо полезно от Ваня, която е нутриционист, а и не само от нея.
На 1:17:40 мисля, че точно споделя за белия равнец. Дълъг е, може да се слуша покрай друго занимание Simple Smile

Happy new, в момента проучвам ситуацията с ядките, както и количествата, като направя някакво представително обобщение ще ви споделя, има засегнато малко в уебинара, но не е подробно.
Единственото, което съм прочела и си позволявам да споделя е за бразилския орех, който е много богат на селен и около 3 бразилски ореха докарват нужното количество за деня. Аз не ям по три всеки ден, защото пия комбинирани витамини (назначени от репрото ми) и ям други неща като чесън, но да речем хвапвам средно 4 дни седмично.

Да подхвърля още една тема, която мисля да проуча тепърва.
Чували ли сте за seed cycling? Прилагали ли сте? Аз в момента нямам цикъл и само разглеждам, но ми е интересно дали ви е попадало. Малко по-късно ще пусна някоя статия по въпроса, че съм в движение Yum

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 09:17 от Inferiya

# 9
  • Мнения: 446
За белия равнец и аз се вълнувам и ще взема да погледна, знам че е много полезен за жената, наричан още женската билка, но и той явно в по големи дози не е препоръчителен. Аз ще ви дам още една рецепта за брауни без захар и брашно, страшно вкусен става. Може на место боб да използвате нахут, като и ако нямате протеин, още 2 3 фурми

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 10:49 от Mrvv

# 10
  • Мнения: 51
Благодаря на Inferiya за темата, която намирам за изключително ценна и важна.

Храненето е основен елемент за жизнените ни функции не само що се отнася до фертилността, а и като цяло. За съжаление, прави ми впечатление, че някак малко внимание се отделя на въпроса, малко се говори. Не случайно повечето статии са на английски и от чужди източници.

Понеже храненето е една от големите теми на живота ми, съм стигнала до извода, че най-добрият режим е този, който пасва на човек индивидуално. Това, че кето, например, е супер за един, не значи непременно, че ще е супер за мен и обратното. Хубаво е сигналите на тялото да се слушат и най-вече следват.

Разбира се, има медицински състояния, които налагат стриктни ограничения на едно или друго, но в общия случай разковничето е в баланса.

Аз, да речем, мога месеци наред да не консумирам сладко под каквато и да е форма, просто не ме изкушава. Не ми е и особено вкусно. Но, за сметка на това, обожавам всичко тестено. Видя ли баница, вероятността да се изкуша е около 97%, при все волята ми. Joy Поради тази причина съм адаптирала много рецепти със здравословния еквивалент на дадените продукти. Няма нещо, което да не може да се адаптира, а ние е за сметка на вкуса.
Ако на някой му се хапва пица, палачинки, питчици и т.н., да даде знак. Ще споделя с удоволствие Simple Smile

В трудни моменти, под влияние на стрес и емоции, често изпадам в състояния, в които не мога да слушам собствените си съвети. Мисля, че е нормално. Това, на което се научих аз е, в такива мигове да го приема. И да не се самобичувам, защото иначе става много порочен кръг. В повечето случаи успявам, макар че съм крайно самокритична и самообвиненията не са ми чужди.

Опитвам се и един-два пъти годишно да правя прочистване на черен дроб и жлъчка. На мен ми действа много добре, но пак - не е за всеки.

В заключение бих казала отново - да се научим да слушаме телата и организмите си и да не робуваме изцяло на стереотипи. Една хубава зелена салата е супер, но мен ме подува много зле. Пресен сок от портокал е супер, но при мен образува нечовешки киселини.

# 11
  • Мнения: 5 149
Chaos and Infinity, много ще се зарадвам на нещо солено пълнозърнесто като за закуска тип питки. Вкъщи ММ експериментира с някакви тестени неща и обикновено прави 50:50 бяло и пълнозърнесто, което пак е по-добре от нищо.
Обожаваме баница и съм се наканила да пробвам пълнозърнестите къпани кори по повода Simple Smile Ако някой е пробвал да докладва Simple Smile

Сега за seed cycling - има информация, на теория има логика, на практика има хора, които казват, че е все тая кои семена кога ядеш. При всички положения не мисля, че ще навреди, а най-малкото помага при избора "какво да ползвам сега в смутито" и налага разнообразяване.
Можете да погледнете тук, но и почти всяка статия ще ви даде сходна информация:
Скрит текст:
https://www.abbeyskitchen.com/seed-cycling-for-hormonal-balance/
https://www.scientificamerican.com/article/does-seed-cycling-hel … balance-hormones/
https://helloclue.com/articles/culture/seed-cycling-i-tried-it-a … -whether-it-works
В последния линк има много полезна информация за самите семена, която смятам да добавя към първия пост, след като я проверя на още поне 1-2 места Simple Smile
На кратко - дели се цикъла на жената на две: от деня на М до О и от деня на О до М. Разбира се, това е +/-, с определени уговорки. Най-грубо се брои по 2 седмици за всяка фаза. Семената трябва да са сурови, най-добре прясно стрити, като вниматеното дъвчене и смилане в смути също се брои Simple Smile
- Фаза 1 от М до О - по една лъжица стрито тиквено и ленено семе. Лененото семе съдържа фитоестроген, тихвенот осъдържа цинк, който подпомага FSH.
- Фаза 2 от О до М - по една лъжица слънчогледово семе и сусам. Спомагат за поддържане на нивата на прогестерона.
https://topknotsandpearls.com/wp-content/uploads/2021/02/seed-cycling.png
______________________________________________________
Ако не харесвате някое от семената - не го консумирайте. Ако не харесвате нито едно - не ги консумирайте. Ако харесвате само някое - консумирайте си го цял месец. Не се стресирайте, че ядете едното по времето на другото и т.н. Това са методи за набавяне на полезни вещества, а не поредната причина за стрес Simple Smile
Мацките с Ендометриоза - внимавайте с фитоестрогена!

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 12:31 от Inferiya

# 12
  • Мнения: 51
Infeiya,
Веднага споделям. Аз правя питчиците с краве сирене, но може и без, или примерно с извара. Дозата е за 4бр. Ако искаш повече, умножаваш по 2 Joy

75г лимецово брашно, 1 яйце, 60мл вода, сол на вкус, чаена лъжичка сода за хляб, няколко капки оцет, 50г сирене. Сипваш в купа брашното и добавяш яйцето. Содата я шупваш с оцета и прибавяш в купата. Сипваш около 60 мл хладка вода и бъркаш с вилица, докато стане меко тесто. Добавяш сиренето и омесваш хубаво с ръка. Разделяш на 4 топчета, слагаш върху хартия за печене и във фурна с вентилатор, на 200 градуса, около 20-30 Мин. (Докато придобият златиста коричка).

Оставям и рецепта за лимецово хлебче:
500г лимецово брашно
2 яйца
350г кисело мляко
1 ч.л. сода
3-4 капки оцет
Сол на вкус

Брашното изсипваш в купа, добавяш яйцата и бъркаш. Киселото мляко със содата и оцета,посоляваш и разбъркваш хубаво с вилица, докато брашното поеме по-течните съставки. Според вида лимецово брашно, може да се наложи да се добави малко. С ръка се омесва меко тесто и се оформя като питка/хлебче. Оставяш го да почине 10 минути. Аз отгоре намазвам с много малко масло Гхи, но не е задължително. Пече се на 180 градуса. С вентилатор. Пак 20-30 минути. После покривам с кърпа. 1 филийка засища колкото половин купешки хляб Joy Докато е топъл, е супер да намажеш филийка със скилидка чесън Bread

От него, ако не се е изял да два дни, стават супер кротони за крем супичка Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 332
Страхотна тема!

# 14
  • Мнения: 767
Инферия, поздравления за прекрасната тема! ❤
Още като разбрах, че ще правиш такава, започнах да я чакам с нетърпение! Имахме нужда от една такава, чета я с голям интерес, дори утре ще правя нахутеното брауни 😀

И всъщност се включих, за да ти кажа, че откакто съм на режими, когато ходим у баба ми винаги готви режимно иии понеже аз също много обичам баница, ми прави такава с пълнозърнести кори. Всеки път казва “ето я твоята баница, не знам как го ядеш това” хаха, но аз наистина не намирам кой знае каква разлика, много ми е вкусна, дори съм забравила вкуса на обикновената, но май си е същият. Опитай задължително.

# 15
  • Мнения: 1 332
И аз прекалявам със сладкото, особено около цикъл и овулация , не знам как да го спра. Кафе не пия. Билков чай пия всеки ден , бера си шипки, бъз, мащерка, липа. А сутрин за закуска си правя протеинов шейк с различни съставки - ядково мляко, протеин, ленено семе, пшеничен зародиш, чиа, банан или горски плод.

# 16
  • Мнения: 1 409
За баница препоръчвам оризови кори, споделям ви моята рецепта:
3 яйца
80 гр кисело мляко, в което се кипва половин ч.л. сода
110 гр сирене
половин пакет оризови кори
30 гр масло - с малка част от него се маже формата, останалото се слага на парчета отгоре
Всички съставки просто се смесват, накрая оризовите кори се начупват на малки парчета.
Пече се на 200 гр за 45-50 мин, аз лично използвам от тези правоъгълните форми за кекс. Получават се две стабилни парчета с тези продукти.

# 17
  • Мнения: 5 149
Rayy, изобщо не ми е минавало през ум Simple Smile От къде се снабдяваш?
Дарлинг, какви ползва твоята баба? Тънки илк къпани? Иначе и моята мила баба пустосва всеки път, когато отида и пия вода, а не някакъв сок или газирана напитка Joy

Специално за любителите на сладкото една относително бърза закуска, която не изисква особени кулинарни умения - Гофрети със сладък картоф:
Скрит текст:
- 2 големи сладки картофа - настъргани, може и с кората, ако ги измиете хубаво
- 2 яйца
- мъничко сол
- мазнина, ако е нужна за гофретника/сандвич-пресата
- въображение Simple Smile

Принципно рецептата е само сладък картоф и яйце, палео стил, но ние си я подобрихме - сложихме канела, джинджидил, ситно нарязани сушени плодове и стана един път Simple Smile На вкус го докарва на тиква, както се досещате Grinning Лятото ги изчаквах да изстинат и ги хапвах с парче ананас. Сега не е сезона, но съм сигурна, че ще измислите нещо подходящо. И самостоятелно са вкусни.

Имам сандвич-преса с приставки, стават доста бавно, в нормален хубав гофретник ще е по-бързо. Пека се до хрупкаво, не съм засичала точно време, доста варира при мен и ММ помага, че ме няма в "на око" Joy
Ползи от сладкия картоф можете да намерите тук:
Първия линк е за мъжете, има специално точка за сладкия картоф - подпомага плувците.
Има описано като цяло за сладкия картоф във втория, но на кратко - богат на вит А и желязо за жените.
______________________
Мацките с удебелена лигавица и склонност към полипи да внимават с вит А. От 2 сладки картофа няма да ви стане нещо, но го имайте предвид Simple Smile

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 17:34 от Inferiya

# 18
  • Мнения: 1 409
Inferiya, взимам оризовите кори от азиатския щанд във Фантастико, но съм виждала и в Кауфланд. Изглеждат ето така https://cdncloudcart.com/18777/products/images/44477/orizovi-kor … 00.png?1598892412

# 19
  • Мнения: 746
Благодаря за прекрасната тема, желанието и старанието, Inferiya! Inferiya, купих оризови кори от Метро или Лидл последния път, в картонена опаковка са. В сайта на healthy with Denny има рецепти и идеи за баница с оризови кори.
https://images.app.goo.gl/tvkxeP2yPYhD7SRz7

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 22:40 от Danita 14

# 20
  • Мнения: 2 493
Инферия Чудесна тема, аз само се записвам да ви следя за идеи. И понеже не е съвсем по темата:
Скрит текст:
При мен храната е нещо като спасение за емоциитете ми. След като си видях кръвните изследвания миналият месец, леко завишен лош холестерол и повишение на TSH, реших че трябва да спра да отлагам с промяна на храненето. При мен при покачване на  TSH започва силен косопад. И от месец и малко ям без глутен и без млечни. Не съм любител на месото. Трудно е, много. След ЯМРна глава се оказа, че имам стеснение на една от артериите, така че промяна в храненето се оказва задължителна. За един месец свалих TSH от 2.6 на 1.14. За мен е огромен напредък и се надявам да успея да го задържа така.
И по малко темата, някои от храните ги поръчвам от Zoya. Имат също оризови храни и безглутенови. Ако имате интерес мога да споделя, кои заместители съм пробвала. За рецепти понякога взаимствам от сайта на Vili's time, но повечето са кето рецепти. Но си намирам идейки.

Последна редакция: сб, 04 дек 2021, 09:23 от Пълнолуние

# 21
  • Мнения: 5 149
Пълнолуние, страхотно е, че си намерила нещо, което ти върши работа Simple Smile Без мляко и глутен е точно в унисон с противовъзпалителното хранене Simple Smile

По този повод се замислям дали да не си направя тест за хранителни непоносимости. Има 2 пакета с различни маркери в Рамус, като има и общи сред тях и един мега огромен пакет в Циба, който е с около 280 маркера. Някак обаче ми се струва изхвърляне... все пак колко често ми се случва да ям глиганско Grinning Ще помисля още малко, но някак ми се струва редно. Все пак правя тестове за витамини и други вещества, преди да започна прием.

И като казахме противовъзпалително хранене без мляко и глутен, на вашето внимание представям днешния си обяд - Крем супа с тиква, ябълка, морков и леща:
Скрит текст:
Името май е достатъчна рецепта Grinning Обожавам крем супи по няколко причини, но най-вече, защото пасирането замаскира всеки дефект по гозбата Simple Smile А и можеш да натъпчеш вътре всичко! Ползвам ги малко като смутитата ми сутрин Grinning
В общи линии става добро количество за поне 3-4 купички, ако ще си я ядете самички като мен по-добре не прекалявайте. Ако има и други желаещи около вас удвоявайте смело или сложете повече, от каквото обичате Simple Smile

На вкус е сладникава и леко пикантна, след пасирането можете да си я донагласите:
- 1 ябълка на кубчета, ползвах Грани Смит, но може всякаква
- 1 едър морков на сходни парчета
- ок 300гр тиква на кубчета
- шепа леща - имах отворена зелена, но може и червена; накисната в студена вода за поне час, най-добре повече
- имах голямо стъбло от броколи, нарязах и него вътре
- 2 скилидки чесън
- 1 малък лук или 1/2 по-едър, на кубчета
- Вода/зеленчуков бульон/животински бульон - да покрие всичко в тенджерката; аз имах останала водичка от тиквата, която пекох и ползвах и него

Подправки, както винаги, на който както му допада, но при мен е горе-долу това:
- 1 чл настърган джинджифил, но може и сух
- 1 чл сол - малко е, но аз не обичам солено, ММ винаги си добавя
- 1/4 чл канела
- 1чл куркума
- 1чл черен пипер
- 1/2 сл люто къри - ако не обичате пикантно може обикновено къри, червен пипер, даже може би пушен
- 1 дафинов лист, който оставям най-отгоре и махам преди пасирането
След пасирането понякога добавяме малко кокосово мляко за още по-кремест резултат, но и без него е чудесна. При мен винаги трябва още течност накрая, но нямам проблем да дооправя. Както казах - замаскират се всички дефекти Grinning

Готвя всичко омешано в слоукукъра за около 5ч на слабо, на котлон предполагам би трябвало да се готви поне час-час и половина, докато омекнат кубчетата и лещата Simple Smile
_________________________________________________________
Рецептата търпи всякакви промени според вашите вкусове и навици.

# 22
  • Мнения: 767
Инферия, нямам никаква идея какви са корите на баба 😀
Тези дни щях да и звъня да я попитам от къде ги купува, защото исках да приготвя за гости, но отпадна, тъй че не разбрах, но ще попитам.

# 23
  • Мнения: 2 493
Инферия и аз се чудех на тези тестове, но сумата замина за ЯМР за друго заболяване. Иначе аз съм много капризна на тема храна и много неща не ям. Като месо, ама грам не ми е вкусно. Но ако е много за маскирани от подправки може да го опитам, ако е пилешко. И аз се чудя дали има смисъл от този пълен пакет, но така или иначе няма да е сега.

# 24
  • Мнения: 1 104
Инферия - страхотна тема, благодаря! Heart Записвам се и аз.

Към момента моята ситуация е следната: не се ограничавам от нищо (опитвам се на моменти, но не е строг режим). Тежа около 48-51 кг - варирам.

Като цяло не обичам много месо, хапвам сладко, салати, супи, тестено също. Иска ми се да започна да се храня здравословно + аз не закусвам сутрин, а направо ям на обяд, което май е проблем.. Ще е интересно да си качваме и примерни менюта за един ден, според мен! Simple Smile)

Ще следя с интерес!

# 25
  • Мнения: 5 149
Добре дошла, Дейзи!
За съжаление аз не винаги имам цял ден абсолютно стриктно спазване - днес например си имам поке с бял ориз за обяд. Сьомгата си е в реда на нещата, но оризчето, уви, не много. Пробвах да предложа веднъж да заменим ориза с карфиол, но явно и аз сама не си повярвах, защото дори не го коментирахме Grinning Не съм се отказала, де Simple Smile

Като гледам чужденките напоследък  се пробват да ползват карфиол за всичко. Вкъщи не е най-ядимото нещо, даже изобщо, но по дефиниция би трябвало да е полезно, както останалите кръстоцветни. Дали присъства активно в менюто ви? Тази седмица ще съм на гребена на вълната от задачи, но мога да пробвам другата да му измисля накакво приложение, което да не е крем супа Grinning

Ето тук можете да прочетете мъничко, има и няколко рецепти, като сериозно обмислям кърито с карфиол - вкъщи много обичаме, ако успея да го пригодя за слоукукър  ще е супер Simple Smile

# 26
  • Мнения: 51
Inferiya, като каза карфиол, та се сетих. Аз на стандартните рецепти не го обичам. Но за сметка на това, установих, че действително заменя ориза перфектно. Ползвала съм го за пълнени тиквички, пълнени чушки, сармички и ризото правя с него. Ако някое от ястията ви блазни, дайте знак, ще споделя рецепти Blush

Аз съм върл любител на ориза, а със заменка карфиол, ми харесва дори повече. Ако това може да послужи за критерий Joy

Прекрасна седмица на всички Heart

# 27
  • Мнения: 2 493
Според мен резките промени в храненето може да окажат негативни ефекти и върху хормоните и тн. Мисля, че Калчев наскоро беше говорил за диети и забременяване.

Аз също обожавам сладки и тестени, но много ги намалих. За закуска с кафето понякога си взимам веган курабийка без глутен.

Често нямам време за приготвяне на обяд и най-бързото ми е безглутенова тортиля със слайс веган чедър, яйце и доматки. Правя си и веган миш маш, взаимствах идея от тук
Скрит текст:
Ориз и картофи си хапвам, но по 1 - 2 пъти в седмицата. Обожавам черен ориз. Суши също. Безглутенова паста също хапваме  1-2 в месеца. Но моята концепция не е отслабване, въпреки че имам голяма нужда. Исках да опитам само да си намаля TSH без увеличаване на медикамента.

Карфиол също обожавам на фурна. Поръсвам със сол, черен и червен пипер, малко зехтин и се изпича. Пробвах да направя сос от кашу, но не ми се получи особено, но се изяде. 😁

Онзи ден си мерих захарта на гладно и беше паднала. 4.6, а преди винаги ми беше около 5.6. Ще видя инсулина тези дни как е.

Когато имате глад за сладко, както съм аз, хапвам си сурови какаови зърна. Горчиви са, но аз си ги хрупам с удоволствие.

Последна редакция: пн, 06 дек 2021, 15:30 от Пълнолуние

# 28
  • Мнения: 1 611
Аз обожавам карфиол. Дори суров. И най-често така го комсумираме. Поръсен със зехтин става страхотна гарнитура Hug
Печен също е много хубав. Пробвала съм запечен и с кашкавал. Вендъж в сезона и си панираме да се поглезим. Hug
Напоследък любимата ми салата е спанак с ябълка, краставица и зехтин. Мога само това да ям. Heart Eyes

# 29
  • Мнения: 394
Здравейте и от мен! С удоволствие се включвам в темата, надявам се приемате нови членове, силно вярвам, че храненето влияе на хормони, качество на яйцеклетки и всичко нужно за забременяване и това е най-малкото, което можем да направим (пък даже и да не опитваме за бебе) Simple Smile
Понякога ви чета в бебеправене темата и ми е много приятно, но да видим кога ще се включа и там Simple Smile Иначе аз забременях на 2рия месец опити, но беше кухо яйце и сега си чакам първия цикъл след аборта.

Накратко за мен - с Хашимото (хормоните са ок) и неактивна поликистоза съм, MTHFR мутации. Спрях глутена преди няколко години, към момента го ограничавам в 70-80% от времето. Ограничих много и млечните преди няколко месеца по препоръка на ендокринолога. Пия вит.Д, Б12, пектин, селен. Опреледелено осъзнавам, че съм в сравнително добра позиция с хормоните и с храненето нещата могат да станат почти перфектни. Преди години съм правила адски много диети, от пълен глад до кето, въпреки че винаги съм била слаба/нормално тегло.

Уж се старая да се храня разнообразно и здравословно. Обожавам сладкото обаче :/ Най-големият ми враг... преспокойно мога да изям 1 цял шоколад наведнъж. Обичам да експериментирам с различни безглутенови рецепти. Напоследък се опитвам да пазаруваме маалко по-чиста храна - месо и яйца от ферми, зеленчуци и плодове от пазари или квартални магазинчета.

Пили ли сте чай от малинови листа? Напослеък се зачетох за него, че уж подобрявал плодовитостта?

# 30
  • Мнения: 5 149
Привет, TheAxe, добре дошла!

За сега съм чела само за къпинови листа, защото  се съдържа в един чай, който пия, но сега се рачетох за малиновите листа Simple Smile До колкото чета малиновите листа за богати на антиоксиданти, както самите малини, съдържа витамини А, B, C, E, също така калций и магнезий. Чая го бива за менструални крампи и гадения Simple Smile
Линк за четене:
Скрит текст:
https://www.healthline.com/nutrition/red-raspberry-leaf-tea - обърнете внимание, че пише, че има лек слабителен и диуретичен ефект. Да няма изненадани Simple Smile
https://senchateabar.com/blogs/blog/raspberry-leaf-tea Тук се споменава, че при бременни може да доведе до синдром на Бракстън Хигс, тъй че внимавайте. Ще пробвам да намеря още информация по темата.

Благодаря за идеите за карфиола, ще пробвам да го пробутам в менюто, пък да видим Simple Smile Тези дни ще пробвам да направя един сладкиш с корен от целина, който ми похвалиха - без глутен, с банани и 2сл мед, тъй че няма да е точно не-сладък, пак ще си има захари, но поне няма да са рафинирани. Оставям рецептата тук, ако някой иска да го пробва, а аз ще докладвам тези дни:
Скрит текст:
https://know-how-to-cook.com/2016/09/bezglutenov-yabalkov-sladkish-tzelina.html Мацката има интересни неща, струва си да се разгледа Simple Smile

# 31
  • Мнения: 137
Здравейте момичета,
Включили ли сте ядките в менюто си?
Аз мисля да включа по малко орехи, бадеми , бразилски орех като ги редувам. Вие накисвате ли суровите орехи във вода?

# 32
  • Мнения: 227
Записвам се и в тази полезна темичка. Нова съм във форума.
Моето АГ каза да не прекалява с плодовете, но не знам дали това важи за всички бебе правещи.

# 33
  • Мнения: 5 149
Greyspirit, добре дошла! Най-вероятно причината е, че макар да не е рафинирана, фруктозата съдържа захар. По-точно захари. Най-фанатичните приложения на фертилното хранене по отношение на вредата от захарта върху Я изключват даже ядене на банани Simple Smile За фурми да не говорим.

Ava-maria, по-назад писах за бразилския орех - 3 на ден за нужното количество селен. С Хашимото така и не разбрах трябва ли да ям орехи, не трябва ли... Хапвам по някой през ден-два Simple Smile Бадем не обичам и не го ям. Обичам кашу и обикновено следобед, когато съм гладна хвапвам половин шепа с малко сушени червени боровинки.
Нищо не кисна, не ми харесват накиснати. Ако започна да ги кисна най-вероятно ще трябва да ги пасирам в смутито, а то и без това е достатъчно претъпкано, милото Grinning Снощи се хванах да запаря и замразя спанак, тъй че започвам пак със смутитата и ще пиша какво и защо слагам в моите Simple Smile

Тази седмица при мен е пълна лудница, другата и по празниците ще мога да обърна внимание и да обобщя някоя-друга статия по въпроса с ядките

# 34
  • Мнения: 1 409
И аз хапвам по 3 бразилски ореха на ден. От други ядки съм се ограничила като цяло, защото ми отварят апетит и мога да изям 200 грама без да се усетя. Плодовете също съм ограничила силно, но това са си индивидуални особености, заради контрол над кръвна захар и инсулин. Преди време четох, че разни репродуктивни клиники в САЩ препоръчват НВ-ВМ хранене 3 месеца преди инвитро опити.
Inferiya ме заинтригува със смутитата със спанак още с предишния си пост, мисля да започна и аз да ги включвам.
Обмислям и да започна да си правя костен бульон.

# 35
  • Мнения: 227
Аз си правя зеленчукови сокове. Основно с моркови, като добавям целина, спанак или червено цвекло. Вкусни и полезни Simple Smile

# 36
  • Мнения: 1 611
+1 за соковете Heart Eyes правя си морков с ябълка, мнооого любим.
Тия ябълки навсякъде ги пъхам но имаме домашни и не искам да развалям чиста храна..
По въпроса с ядките - купувам си суров микс в който има бразилски орех, бадем, кашу и лешник.
Не мога да кажа че прекалявам с тях защото сурови изобщо не са ми толкова вкусни като печените и осолените, но какво да се прави. Joy
Орехи също консумирам всеки ден, но с тях също не трябва да се прекалява.

# 37
  • Мнения: 5 149
Соковете са малко опасна работа Simple Smile Рядко правя, но винаги, когато се случва, гледам да имам нещо за ядене към сока, защото иначе пак се пие само захар. 150-200мл да речем, че е ок, но примерно 500 със захарни плодове като ябълка за мен поне би билло твърде много, ако е редовно по 2-3 пъти седмично
За това преди години заложих на смути - там всичко си е на място и не изхвърлям нищо Simple Smile Никога не е добре да си пиеш калориите, разбира се, яденето винаги е по-малко и по-засищащо, но в забързаното ежедневие е опция.

Ако правя сок задължително използвам и пулпа - прицнипно отиват в смутито Grinning но го добавям и към гофретите със сладък картоф за разнообразие, а с пулпа от морков правя сурови бонбони Simple Smile
А от пулпа на плодовете какъв сладолед става...Yum Сега не му е момента, но лятото вкъщи се пие домашна лимонада с литри. Пуснах през сокоизтисквачката твърдата част на ананаса и едни изостанали ягоди. Пулпа отиде право във фризера Ice Cream

# 38
  • Мнения: 2 493
Като казахте сурови ядки се сетих за веган таратор. Утре това мисля са обядвам. Според мен най-добре се получава с ядки от слънчоглед, които накисвам за няколко часа. Прилагам линк към примерна рецепта.
Скрит текст:

Момичета какво мислите за детоксикация с билки?

# 39
  • Мнения: 422
inferiya, благодаря за хубавата тема и интересните постове. Доста полезни неща споделяш.

# 40
  • Мнения: 746
Пълнолуние, детоксикацията е надценена като ефект. Истината е, че черният дроб е единственият орган в телата ни, който се саморегенерира. Много важно е да имаме чисто разнообразно хранене с полезни вещества, без боклуци, пакетирани храни, без възпалителни храни като глутен и млечни. Или поне това да е преимущественото състояние, със щипка нарушение. Билките трябва изключително внимателно да се ползват при опити за бебе и да са съобразени с конкретното ни здравословно състояние. Има билкари, които дават отлични варианти. Ако имаш интерес, пиши ми на лични, ползвахме такъв и за съпруга ми и за мен, с доста добро повлияване. И лекар ни насочи към него, което също беше важно. Балансът е определящ за ползата.

# 41
  • Мнения: 5 149
+1 за мнението на Данита.
Ако имаш нужда от детоксикация, значи има интоксикация. Бога ми, ще забележиш, ако се случи Simple Smile
Имам огромен проблем с рекламиране на продукти и методи, които кардинално решават проблем без пукнат довод - кое вещество точно какво ще направи по въпроса и до какви последици може да доведе. Това "детокс" лепнато на щяло и нещяло е маркетингова работа. Четене и търсене му е майката Simple Smile

Оставям 2 статии по въпроса:За билките писахme по-горе, че дори тези, които са полезни за нещо, не трябва да се ползват дълго и безотговорно, понеже количествените натрупвания водят до качествени изменения Simple Smile

Edit: всякакви фастинги и детокси е хубаво да се правят преди бебеправене, по време е хубаво храненето да е разнообразно, но относително консистентно, без крайности.

Последна редакция: чт, 09 дек 2021, 10:39 от Inferiya

# 42
  • Мнения: 746
Inferiya, точно! Любимо ми е сода без глутен Simple Smile)) Че тя по правило не съдържа глутен. Чиста била. Приказки за наивници. Радват се на всеобщата био еко мода и Интернет университети.

# 43
  • Мнения: 2 493
Аз писах на Данита, ходили сме при един и същ билкар. Момчето ни искаше изследвания и информация за здравословното състояние. Приемах билките няколко месеца, ни хормони мръдна ха, нито нещо усетих. Нещо дефектна ще съм била явно.

По спомен в другата тема се беше споменало за нужда за детокс заради Mthfr мутацията, с която съм аз. Ако правилно си спомням, хората с такава мутация по-трудно се пречистват от тежки метали и тн. Ще потърся повече инфо, че кой знае какво съм запомнила.

Но нека да не разводнявам темата и да я отклонявам от посоката и. Благодаря за инфото. Hug

# 44
  • Мнения: 5 149
Оп, чакай, че и аз съм с такава, а не съм чела изобщо (скоро се изследвах). Също ще потърся по въпроса, ако намеря нещо пълно и обяснително ще споделя, че тия мутации под път и над път се оказаха сред момичетата.

# 45
  • Мнения: 394
И аз имам и двата вида MTHFR мутации (нямам други мутации). Миналата седмица бях при Русев, каза веднъж-два пъти в годината да правя детокс по 1 седмица и мога да приемам пектин на таблетки или на прах за подпомагане на черния дроб да се изчисти от тежките метали, които не успява да преработи заради мутациите. Попитах го какъв трябва да е този детокс - каза да видя в интернет, много информация имало Laughing От всичко, което прочетох  за храненето - противовъзпалителното е най-добре.

В този линк https://doctordoni.com/2017/09/toxins-and-heavy-metals/ има полезна информация за токсините и тежките метали, кои и са и в какво се съдържат. Малко се отклонявам от темата, но Русев ме посъветва и да се потя поне по няколко пъти в седмицата - спорт или сауна, това също помага на детокса.

За различни рецепти аз следвам няколко акаунта в инстаграм и сайтовете им. Слагам ги тук Simple Smile

https://www.healthylicious.bg/ - безглутенови (предимно), здравословни рецепти
https://know-how-to-cook.com/ - сезонно хранене
https://healthywithdeni.com/ - нисковъглехидратни и безглутенови
https://lightsideofthefood.com/ - АИП рецепти
simonavateva в Instagram или https://simonavateva.bg/ - клиничен нутриционист, пише за храните, хормони, автоимунни заболявания и т.н.

# 46
  • Мнения: 746
Момичета, сетих се за пектин, Сигридов с него чисти тежки метали. В групата имаше няколко варианта за пектин. За идеята за потене на Русев, не съм сигурна, че толкова топлина е препоръчителна при опити за бебе за никой от партньорите, ще разчитаме на вид кардио Simple Smile)).
А да добавя към отличния списък на The Axe и любимият ми източник за хранене, протоколи, щитовидна жлеза и сие Надя Петрова https://nadiapetrova.bg. Има профил и в ИГ.

# 47
  • Мнения: 2 493
Te Axe Сега се сетих, че точно това съм чела, мисля че в другата тема. По спомен Калчев препоръчва или тази добавка или без инулина

# 48
  • Мнения: 14
Здравейте дами, Flowers Hibiscus
включвам се към темата, за момента без рецепти Smile
Прочетох книгата  It starts with the egg и сега съм се насочила към Fertility diet, та се надявам скоро да съм по-наясно с нещата и аз да успея да споделя нещо полезно за останалите Smile
https://www.amazon.co.uk/Fertility-Diet-Groundbreaking-Research- … ion/dp/0071627103

Темати ви е страхотна, има мн полезни съвети.
Благодаря ви Heart Decoration

# 49
  • Мнения: 1 409
Здравей, green.olive, имаш ли Fertility Diet в пдф вариант или си я поръчала от Амазон?
Ако някой има интерес, имам It starts with the egg на пдф, мога да я пратя.

# 50
  • Мнения: 14
Здравей Rayy, Simple Smile имам 1-во издание на It starts with the egg, ако имаш 2-ро издание на pdf ще се раздвам да ми я пратиш.
Fertility diet свалих от този сайт
Скрит текст:

# 51
  • Мнения: 101
Здравейте, аз успях да забременея бързо въпреки заболяването, което имам (ендометриоза: имах киста, преди операцията).
И наскоро точно си мислех, че успехът със забременяването се дължи на това, че с мъжа ми се храним относително здравословно.
Реално 3 месеца преди да забременея си промених режима на хранене: махнах всичко сладко (само черен шоколад ядях мин.90%), картофи и бял ориз, както и почти изцяло глутена.
Най-трудно ми беше със закуската и измислих няколко варианта, като спазвах режим, подходящ за хора с ендометриоза (режимът се води антивъзпалителен и балансиращ хормоните).
Та, за закуската:
Варено просо с масло (може и сирене),
Варен лимец с авокадо и лимон,
Запарвна Елда фини ядки,
Ръжени био сухари с авокадо/ кашкавал,
От време на време чисти овесени ядки или с ядково мляко,
Домашен хляб от лимец с домашен хумус.

Също така, ние за затопляне ползваме само фурна (махнахме микровълновата преди години).

Ако не се пробвали просо си заслужава да го пробвате! С масло и сирене мн наподобява попара. Просото се мие и се вари 20 мин. После се слагат маслото и сиренето.

Последна редакция: ср, 15 дек 2021, 14:48 от Ivona01

# 52
  • Мнения: 1 409
Здравей Rayy, Simple Smile имам 1-во издание на It starts with the egg, ако имаш 2-ро издание на pdf ще се раздвам да ми я пратиш.
Fertility diet свалих от този сайт
Скрит текст:
Нямам идея кое издание е обаче, пише, че е публикувана 2014.

# 53
  • Мнения: 746
Здравей Rayy, Simple Smile имам 1-во издание на It starts with the egg, ако имаш 2-ро издание на pdf ще се раздвам да ми я пратиш.
Fertility diet свалих от този сайт
Скрит текст:
Нямам идея кое издание е обаче, пише, че е публикувана 2014.
Май е точно първото издание. По спомен второто беше 2019 или нещо близко.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 718
Момичета, включвам се по темата с този чудесен сайт, който намерих:
https://fitmama.bg/category/%d1%80%d0%b5%d1%86%d0%b5%d0%bf%d1%82%d0%b8/

# 55
  • Мнения: 236
Пълнолуние, детоксикацията е надценена като ефект. Истината е, че черният дроб е единственият орган в телата ни, който се саморегенерира. Много важно е да имаме чисто разнообразно хранене с полезни вещества, без боклуци, пакетирани храни, без възпалителни храни като глутен и млечни. Или поне това да е преимущественото състояние, със щипка нарушение. Билките трябва изключително внимателно да се ползват при опити за бебе и да са съобразени с конкретното ни здравословно състояние. Има билкари, които дават отлични варианти. Ако имаш интерес, пиши ми на лични, ползвахме такъв и за съпруга ми и за мен, с доста добро повлияване. И лекар ни насочи към него, което също беше важно. Балансът е определящ за ползата.
Лунната диета е добър начин за детокс!

# 56
  • Мнения: 956
Здравейте момичета, някой има ли опит със специалист, който да му е правил програма за фертилно хранене? Много инфо има в интернет, но си мисля, че като старт ще ми е по-лесно, ако имам конкретен план поне за първия месец.

# 57
  • Мнения: 394
Здравейте момичета, някой има ли опит със специалист, който да му е правил програма за фертилно хранене? Много инфо има в интернет, но си мисля, че като старт ще ми е по-лесно, ако имам конкретен план поне за първия месец.
Аз не съм, но ще се радвам някой да сподели опит. Иначе знам, че в МЦ Сигридов има такъв специалист.

# 58
  • Мнения: 176
Здравейте момичета, някой има ли опит със специалист, който да му е правил програма за фертилно хранене? Много инфо има в интернет, но си мисля, че като старт ще ми е по-лесно, ако имам конкретен план поне за първия месец.
И аз имам същия въпрос.

# 59
  • Мнения: 5 149
Мацки, честита нова година! Пожелавам ви здраве, усмивки, хубави емоции и не забравяйте, че никой не знае колко е силен, докато да е силен не е единственото, което му остава.

Нямаше ме на фронта известно време - бях се поставила в дигитално и инфомационно затъмнение, насладих се на почивните дни и с нови сили се връщам в битката сама със себе си - най-страшния и упорит противник Smirk

По въпроса със спецовете по фертилно хранене мога да дам само един съвет - не пестете пари там. Ако се насочите към някого и ви направи програма без изследване на предразположености и непоносимост към храни по-добре си свалете на посоки план от интернет, защото най-вероятно и спецът това ще направи. Поне аз не бих се доверила, същото като да ви назначат витамини без изследване. За съжаление една такава комплексна услуга струва доста парички, често над 1к, но половинчатата работа в случая може да е вредна. Може да ви кажат да ядете пюре от целина, вместо картофено, а всъщност да имате непоносимост и да си докарате възпаление Simple Smile Или да ви дадат по 2 лъжици чия на ден и да си докарате проблеми с жлъчката (и червата).

Не знам, може би аз вече съм се наплашила до безобразие, но със сигурност бих прекарала същото време да проверя какво са ми сложили в дневното меню, каквото прекарвам и в момента Simple Smile За Сигридов имам хубави отзиви само от вече бременни мадами, на които следяха витамини и други вещества, за подготовка все още нямам, но предполагам има писано в темата за центъра.

# 60
  • Мнения: 176
Препоръчвам 2 книги,които имат връзка точно с фертилното хранене.Първата"Валсът на хормоните"от Наталия Зубарева.В нея пише за особеностите на хранене през първата и втората половина на МЦ,както и по време на овулация, и менструация.Втората"Естествено забременяване и здравословно зачеване след 30"от Криста Оречио и Уилоу Бъкли ,също много полезна книга относно естествените източници на витамини за планиращите бременност.И двете книги са писани от мед.специалисти с опит в съответната област,които твърдят че са помогнали на много жени да заченат бързо и естествено след като са променили хранителните си режими.Успех!

# 61
  • Мнения: 394
Момичета, здравейте!

Да споделя и аз още няколко неща по темата и малко встрани от нея. Simple Smile
Понеже скоро коментирахме чая с листа от малина, взех си такъв на Yogi Tea - Women's Balance (Листа от малина, женско биле, лимонова върбинка, канела, лимонова мелиса, джинджифил, мащерка, кардамом, черен пипер и карамфил), грам не вярвам да помогне кой знае колко, ама и не вярвам да навреди. На вкус е като обикновен смесен билков чай с леко пикантен вкус, нищо особено, но аз съм си чаен маниак и харесвам почти всичко Simple Smile

Другото, което съм въвела като промяна в начина на живот (по препоръка на доц. Русев, особено по повод MTHFR мутациите) е използването на химиите около нас. Сменила съм препаратът за пране, сапуните и верото с бебешки такива и вече не използваме омекотител (няма разлика...), взела съм уж някакъв по-био препарат за общо почистване на повърхности, а когато използвам по-силни - задължително с ръкавици. Не се вманиачавам де, все още си имаме доста стандартни препарати.

Наскоро също четох една много интересна статия как ние жените винаги много избираме кремове и продукти за лице, четем съставки, да са изчистени и т.н, а всъщност лосионът за тяло си го слагаме на много по-голяма площ от тялото, така че като ми свърши моя и това ще подменя с био или бебешки такъв.

# 62
  • Мнения: 446
Момичета, публикувайте тези шейкове, тези от вас които ги правят. Нещо ми избяга въображението.

# 63
  • Мнения: 5 149
TheAxe, много благодаря за споделения опит! Това с препаратите и аз трябва да го направя по някое време, но не знам как ще се откажа от омекотителя Grinning При мен всичко минава сушилня и не ми трябва за омекотяването, а за аромата след това Grinning Пробвах с есенции върху вълнените топки, нооо или не нацелихме, или не е нашето.

Mrvv, моите винаги имат сходна основа, само добавките са различни според това, което имам налично Simple Smile Не веднъж съм казвала, че в смути слагам всичко, което не обичам, за да се приключва от рано и после да не го мисля Simple Smile Обикновено към него имам малка пълнозърнеста филийка или половин шепа ядки, защото съм свикнала да закусвам и ми е леко гладно, когато не съм сдъвкала нещо Grinning

(копирам от друга тема, в която писах скоро, тъй че някой може и да го е чел)
- Почти винаги слагам спанак, защото зелените неща са важни (вит А, желязо, едно-друго), а не се консумират много сега. Навсякъде се прокламира да се яде зелено покрай бебеправене Simple Smile
Скрит текст:
За да се извлече максимума го запарвам леко или го бланширам. Ама леко, не го варя Simple Smile Съхранявам под формата на шайбички във фризера - натъпквам хубаво в силиконови формички за кексчета, слагам във фризера за една нощ и после прехвърлям в зип-лок пликче. Правя ги около 30гр = 1 чаша не-натъпкан спанак. Може и друго зелено, но не ми се занимава с кейл и други подобни.
- За течност не ползвам мляко, защото за ендото не е ок, кисело мляко не ям, тъй че взимам някакви странни оризови или овесени неща за пиене, които принципно не бих погледнала. Намерих си едно овесено, обогатено с калций, което ми е идеално покрай хормоналната терапия. Може и вода. Не препоръчвам сокове - много захар Simple Smile  В dm видях сок от червена боровинка - мега кисел, без захар, помага за поддържане на пикочните пътища.
- От вечерта си слагам лъжица чия (за омега 3) с малко вода да набъбва и шайбичка спанак, да се размразява. Чията обаче също е вредна в големи количества - може да докара проблеми с жлъчката и изтъняване на червата. Обмислям да менкам с ленено семе, но още не съм прочела всичко по повода, само знам, че и за отслабващи диети се пие накиснато ленено семе.
- Всякакви нужни пудри - протеин през ден, може стрити на прах слънчогредови и тиквени семки (за мъжете са много полезни тиквените, за жените - слънчогледовите). Ако пиете мака също може да я сложите, но аз я спрях. Може куркума, но моето шише е пластмасово и не искам да стане оранжево. Ако пиете спирулина също може да отиде вътре, но според мен ще доминира много вкуса.
Скрит текст:
Вече забравям какво къде съм писала, сигурно се повтарям, но нещо полезно - протеина помага при стимулации покрай процедури, когато се подуваме като балони заради задържане на вода. Изчетох света и се спрях на грахов протеин. Мацките в инсе-темата са мног одоволни от това, че ги светнах да го пият покрай подуването.
- Не прекалявам с плодовете, все пак няма да пия захар, по-добре да си ги ям Simple Smile предпочитам боровинки, заради многото антиоксиданти, а и е вкусно, но тази година не замразих. Имам ягоди, малини, къпини. Слагам не повече от шепа. Ако са замразени пак ги вадя от вечерта. Ако имам слагам друго в момента - ябълка, круша. Оказа се, че печена тиква е един път в смути (+канела)! Лятото някое парче ананас, праскова, пъпеш.
- Подправям! - канела, джинджифил, хем полезни, хем овкусяват.
- Ако случайно сме правили сок или сайдер скоро винаги си пазя пулпа, замразявам го и прибавям към смутито по някоя лъжица. Фибри са си Simple Smile
- Въздържам се от подсладители, до сега не съм спасявала положението с мед, но е опция, ако прекаля с полезните съставки. Банан също избягвам, защото е много сладък и натрапчив.

Подготвям част от нещата от вечера, сутирнта слагам само подправки, протеин и пресни плодове, пасирам и изчезвам. Съставките може и да не се размразяват, но моя смутиправач е смотан и не го тормозя. Освен това на тялото отнема повече енергия да обработва студени храни, защото първо трябва да ги затопли.

Няколко любими комбинации:
- пъпеш, мента, парче краставица + полезни неща
- тиква, канела, пулп от морков + полезни неща
- боровинки, парче манго + полезни неща
- малина, пулп от цвекло, смлени ядки + полезни неща
- къпина, пулп от ананас, мента (правим си лимонада лятото с него) + полезни неща

Реално почти всичко, което се прави на сок може да стане и на смути с правилния смутиправач и течност Simple Smile

# 64
  • Мнения: 446
Благодаря ти, ще се заредя и аз със спанак и протеин.

# 65
  • Мнения: 1 611
Здравейте момичета.
Inferiya , постовете ти винаги за много подробни и информативни, благодаря. Hug
Наскоро бяхте писали за книги и по специално за Всичко започва с яйцето. Наминавам да кажа, че са останали последни бройки в Озон. Имах и промо код и се възползвах. Така че като започна да чета ще споделя полезна информация.

# 66
  • Мнения: 5 149
Джули, много се радвам, че съм полезна! Понякога се опитвам да не съм толкова многословна, но материята е толкова деликатна, че не мога да рискувам да пропусна нещо на пръв поглед елементарно, а пък за някого да се окаже съществено Simple Smile

Тези дни и аз се сдобих с няколко електронни книжки, като прегледам какво си заслужава ще споделя ^^

# 67
  • Мнения: 446
А малко глупав въпрос, ако използвам замразен спанак, понеже имам малко наличен вкъщи?

# 68
  • Мнения: 5 149
Не мисля, че му има нещо. Ако не изглежда черен или лигав значи всичко е ок Simple Smile Моя първо се запарва, после го замразявам, но би трябвало да е ок и направо замразен Simple Smile

Малко допълнение за лененото семе - из нета пише, че не е задължително да се кисне във вода, но е хубаво да се смели, защото ако са цели семенца могат да минат през отделителната система без да се обработят Simple Smile малко като царевицата Simple Smile

Ииии ви пускам рецепта за една крем супа с карфиол и броколи. Нищо особено, но мноооого ми допадна, особено като навън е такъв клинч една топла супичка се отразява страхотно.
Скрит текст:
3 cups broccoli florets, chopped
2 cups cauliflower florets, chopped
2 cloves of garlic, minced
1/2 cup diced yellow onion
1 large carrot, diced
3 1/2 cups low sodium vegetable or chicken broth
Kosher salt, black pepper and hot sauce to taste
Аз сложих повечко люто Simple Smile Слагам и 1 лъжица хубаво крема сирене в купичката, за вкус и консистенция Simple Smile
Приготвям в слоукукър за 4 часа на силно, но и в твнджера ще се случат нещата Simple Smile

# 69
  • Мнения: 1 611
Inferiya , чудесен избор на супа и аз съм я пробвала. Heart Eyes
Аз пък започнах да използвам авокадото заради полезните му свойства. Дават го като доста полезна храна при фертилното хранене, защото е много богато на витамин А, В, С и К, мед, желязо, фосфор, магнезий, калий и витамин Е важен за състоянието на матката и задържането на плода.

Изпорбвах тази крем супа с авокадо и сьомга.
Скрит текст:
[spoiler/]

И една салата от любимия бейби спанак, сьомга, авокадо, тиквени семки и годжи бери ( есента имахме домашно годжи бери)

Скрит текст:
[spoiler/]

# 70
  • Мнения: 5 149
Аз съм малко на нож с авокадото поради еко-причини Simple Smile както и с киноата и бадемовото брашно. Не че не ползвам, но съм свела средно до 1-2 пъти месечно.
Скрит текст:
Оставям скрито за авокадото. Не джъджвам! Само споделям, ако някой също е фен на по-зелената вълна
https://thehill.com/changing-america/sustainability/environment/ … -fruit-because-of
А ако някой брои калории - в авокадото има около 300 Simple Smile
Днес се поглезих с изцяло плодово смути. Рядко го правя, но имах застояли плодове, ММ не обича киви, не успях да го изям сама ииии long story short - малинки, киви, резенче ананас и малко сок от лимон YumFlowers Pineapple По-вкусна следобедна закуска от това не съм имала скоро.
Забъркахме и смес за пълнозърнесто хлебче с квас Simple Smile Хич ме няма по киселите храни -.- не обичам кисело мляко, всякакви туршии, оцет и т.н. Но хляба с квас някак минава между капките, особено с домашна лютеничка отгоре!

Вие как сте с пробиотичните храни? Blush

# 71
  • Мнения: 746
Inferiya, аз обожавам пробиотичните зимни храни - кисело зеле, домашни туршии. Кисело мляко обичам, но не хапвам често, че ми обърква противовъзпалителната схема. На 04.01 си пусках доста кръвни изследвания, та рязко установих, че съм си влошила ИР и КЗ, а част от проблема ми е и периодичното гладуване. Бързо отидох на среща с ендокринолог и направихме нова схема на 3 пъти хранене на ден, максимум калории и предимно растителни мазнини. Това със закуска от години не ми се е случвало... Та сега тези 300 калории на авокадо много дразнят Simple Smile)) и сега ще си ям айсберга постен Simple Smile))

# 72
  • Мнения: 584
Здравейте, както съм споделяла, храня се по Зоната от месец май м. г. Сега започнах вечер да хапвам кефир, страхотно вкусен ми е. Това е много добра пробиотична храна.

# 73
  • Мнения: 5 149
Дани, сориии Grinning ама по-добре да знаеш от къде ти идват калориите Simple Smile Само защото нещо е зелено не значи, че е ниско-калорично Simple Smile По едно на ден е ок, де, особено малко, но познавам хора, които хапват бая Flushed

Като читав заместител с по-малко калории мога да предложа маслинки Simple Smile Пускам статия за сравнение между авокадо и маслинки Simple Smile Много обичам маслинова паста, обмислям да си направя тия дни, миналата правихме хумус и сега малко промяна Simple Smile
Кефир не съм пробвала, защото ми прилича на кисело мляко, както и да му казват Grinning Мои трениращи познати хапват скир за протеин Simple Smile Не мога са се пречупя да ям кисели неща и това е.

# 74
  • Мнения: 746
Inferiya, авокадото включих в менюто заедно със старта на инвитро битката, реално до тогава съм го хапвала, ако друг го е приготвил Simple Smile)) Виж по време на стимулация и след трансфер до тест всеки ден хапвам задължително по едно. За маслини да, страхотна алтернатива за полезни растителни мазнини са! Имам много хубави маслини, сорт каламата от Лидл от гръцката им седмица, имам и извара в хладилника, та за утре някаква "салата" си мислех да сглобя от тях с подправки, хем протеин, хем мазнини.

# 75
  • Мнения: 227
Infeiya, може ли рецепта за маслинови паста?

# 76
  • Мнения: 5 149
Правила съм преди ей тази тапенада, но е с аншоа.
Скрит текст:
Иначе маслинова паста всеки си прави по свой вкус. Аз обикновено правя нещо подобно Simple Smile
Скрит текст:
Докато изкарам всичката паста от ножчето на пасатора пада голямо "огребване" с парченце лаваш Yum

# 77
  • Мнения: 1 509
Inferiya, прекрасна тема, благодаря ти! Още не съм изчела всичко, но се залавям. Моят съвет е да споделяме повече и за мъжкото хранене или за храни, които подпомагат сперматогенезата. На много места се пише за бърканицата с мед, сигурно има и други неща, които повлияват добре.

# 78
  • Мнения: 503
Inferiya, благодаря ти за темата, мисля че много бързо набира скорост сред нашето ivf общество Simple Smile И аз бих искала да прочета нещо повече за мъжкото хранене извън баналните добавки, с които ги тъпчем. Може би има и нещичко, което и аз бих желала да споделя, но тъй като сме в ден 1 на ембриончената и не знам кое до кога ще изкара, не знам дали е редно да давам препоръки без самата аз да съм видяла реални резултати. Ще изчакам да мине трансфера, ако всичко върви по вода, и ще напиша нашите храни. Иначе по първоначални данни на ембриолога, имаме невероятно подобрение на мъжкия фактор по всички линии 😊

# 79
  • Мнения: 5 149
Страшно много се радвам, че намирате полезна информация Simple Smile

Конкретно за сперматогенезата знам, че са важни следните неща:
- добро ниво на тестостерон
   * за целта мъжа трябва да тренира, като не е задължително да са някакви изключителн отежки програми, 20тина лицеви и разни други клекове, малко пудофки и т.н. са достатъчни
   * трябва да се внимава за храни, с които се набавя излишен естроген. Из целия форум прокламирам колко е важно да не се залита по идеята "няма да пия алкохол, само една бира" - баш бирата е най-вредна за мъжете Simple Smile (ако приемем, че в нея има истинска бирена мая, разбира се) Бирената мая си е естроген, за това чели-недочели тийнейджърки я пият за по-големи гърди. Като цяло и маята за хляб, която е с бърза ферментация, също не е много полезна. Вкъщи минахме на хляб с квас с дълга ферментация. Да, отнема 2 дни да си направиш хляб Grinning но коремчето е щастливо Simple Smile За жените също е полезен! Особено при мен, както не ям разни други кисели неща Simple Smile Тези от вас, които пият обикновена жълта мака - не давайте на мъжете, за мъжете си има специална черна мака Simple Smile Соята също трябва да се избягва, както и соеви продукти и заместващи такива - тофу, соево мляко, едамаме и т.н.
- сексбайнд хормон или Секс хормон свързващ глобулин (SHBG)
   * пускам една статия на български Simple Smile https://sanalab-bg.com/show-research/104/ На кратко относно яденето - храни, които подпомагат фукцията на черния дроб Simple Smile
- вит Д - има ли нужда да обяснявам? Grinning Без това пусто вит Д не става нито яйчице, нито плувец Simple Smile

Това са трите най-основни фактора, които влияят. Само споменавам лошото влияние на цигари, алкохол, други вещества, сауни, джакузита, прилепнали слипове и лаптопа в скута, смятам, че в днешни дни това влиза в графа "обща култура" Simple Smile

Относно храненето - подпомагане на черния дроб, ядки (орехи, бадеми, лешници, пекан), тиквено семе!, яйца, червено месо (не мазно, наситените мазнини са противопоказни, също и по-обикновено антибиотично пилешко + разни пушени, осолени и друг тип колбаси), храни, богати на вит Ц, Д, Е, много зелении за желязо. При тях малко захар не скапва нещата, както при нас, но все пак не е добре да се прекалява Simple Smile Омега-3, антиоксиданти. Нар. Рибката може да е мазна, но без такива, съдържащи живак - риба меч, кралска скумрия, керемида, марлин, едроок тон, акула (директен превод, не съм съвсем сигурна какво им е наименованието тук, но можете да проверите).
Друго в графа "НЕ" са млечните продукти, защото пак естроген Simple Smile Особено високомаслените!

Този път е малко разхвърляно, простете, но тази част не ми е много подредена в главата Simple Smile Вкъщи ММ си отговаря за неговата важна част, аз - за моята. Не че не ме интересува какво яде, но си имам достатъчно неща, които да следя Grinning
_______________________________________________________________________
Както винаги, моля, проверете лично информацията преди да решите да приложите нещо към диетата си и задължително се съобразете със здравословното си състояние.

# 80
  • Мнения: 446
Мм добро утро прекрасни 😊
Да ви кажа каква бомба си направих тази сутрин, страшна вкусотия.
Спанак, ябълка, киви, авокадо, банан, сурови ядки, овесени ядки и соево мляко.
Не знам до колко съм се справила, ама си е много вкусно и наминах да ви го предложа.
Приятен ден момичета и усмихнат

# 81
  • Мнения: 5 149
Ей, не съм ви забравила, честно! Голямо натоварване пада тия три седмици при мен Simple Smile Вкъщи за храненето се грижи основно ММ в момента, даже смутита за закуска не правя, но от другата седмица се поправям!
Развихрихме се обаче колегиално тази седмица - устроихме си дистанционен курс и бързам да споделя двете страхотни рецепти с вас (питала съм автора, разбира се).

Едната е за брауни с боб. Знам как звучи, но е страхотно Simple Smile Не съм фен на шоколадовите десерти, но това брауни си беше направо вълшебно Simple Smile
Скрит текст:
- 1 малка консерва боб (400 гр., 240 гр. в изцедено количество) или може да си сварите сами Simple Smile Аз съм мързел. Имах от този тъмничкия, kidney beans. Изцежда се, аз даже го изплакнах.
- 3 яйца - може и само белтъци, но мазнината от жълтъка си оказва влияние
- 120 гр. брашно от овесени ядки (аз ползвах смлени овесени ядки, предполагам и с друго ще стане, но не ме питайте как да напасвате, защото работя по рецепта Grinning колегата сподели, че го е правил 50:50 брашно от овесени ядки и протеин, аз не бих, но споделям)
- 60 гр. натурално какао (аз сложих 45, уви-толкова имах, не мисля, че му трябваше още)
- 200 гр. кисело мляко 3.6%
- 30 гр. шоколадови капки или черен шоколад - ММ ми накълца малко черен, но и с друг ще стане
- ванилия
- 1-2 щипки канела по желание, може индийско орехче, каквото ви душа иска
- щипка сол
- подсладител с 0 калории ИЛИ 4-5 лъжици мед ИЛИ 4-5 лъжици захар (аз ползвах 4 лъжици мед)
- 1 бакулвер

В робот или с пасатор - боба и яйцата до хомогенно, прибавяте всичко без шоколада и пак бъркате. Аз направих всичко в робота и реално не мих друго 😃 Само накравя сипвате шоколада, когато сместа е в тавичката, и разбърквате леко.

180 градуса с вентилатор, за 20тина мин за изпича добре, ако го искате по-мойсти го вадите по-рано.
Тавичка 20х20 някъде

Като изстине е доста добре 🙂 Според мен можеше да отнесе 5 лъжици мед, но ММ го харесва не-сладко 🙂
Какаово, леко горчиво, но не прекалено, 2мата си го изядохме за два дни без угризения Simple Smile

Даже имам хранителна стойност за 100 гр.:
177 калории (с меда е около 200)
Въглехидрат: 22
Протеин: 9.2
Мазнини: 6.7
Фибри: 6
 
Другата е за крекери от нахутено брашно. Станаха един път Simple Smile
Скрит текст:
180 гр. брашно от нахут (може да закупите от DM, но мисля, че и смлян нахут ще свърши работа)
75 мл. вода или бяло вино
20 мл. зехтин - мисля че 4 лъжици мерих
микс от семена (по желание, аз ползвах сусам, слънчогледови семки и чия) - 2-3 лъжици
сол - 2-3 щипки, може и повече
подправки (според вкуса, аз сложих черен пипер, лют червен, кимион и сумак, общо около 1 сл)

Хранителна стойност за 100 гр.:
калории: 470
мазнини: 19.6
въглехидрати: 52
протеини: 21

В купа се разбъркват всички сухи съставки, добавят се зехтина, водата и се бърка със шпатула. Тестото става доста сухо, бъркайте докато успеете да го хомогенизирате до нещо като маслено тесто (но по-сухо). Ако ВМ ходят за риба - консистенция на кюспе Grinning Не бързайте да добавяте вода, докато не се опитали хубаво да го обработите Simple Smile
Колегата го сложи на тава за печене със силиконово фолио и го разтели с ръце до мноооого тъничко. 2-3мм макс. После леко с нож отдели парченца и ги раздалечи. Сега... аз съм по-смотана Grinning За мен беше по-лесно да го разстеля що-годе и да си късам парчета, груб размер 5-6 см, и да си ги досплесквам по еденично. По-бавно, но ми беше по-комфортно Simple Smile Пекат се на 200 с вендилатор за около 7-8 мин. Ще загорят по крайчетата, не се стряскайте. Пекат се докато спрат да са мекички посредата Simple Smile
Пускам снимка за кураж Simple Smile Крекерите ми са малко дебелички, другия път по-тънки Simple Smile Не са лоши, но бяха твърди и предпочитах да ги чупя на ръка и да си хапвам. Не става огромно количество нито от едното, нито от другото, тъй че няма да са ви пред очите дълго Simple Smile Ако си организирате нещата накрая даже няма много за миене - 1 купа, 2 шпатули, купата и ножа на робота и няколко лъжици при мен Simple Smile Успяхме да сготвим и да изчистим още преди обяд Simple Smile Докато се пече браунито забъркахме крекерите.
Скрит текст:

Последна редакция: сб, 19 фев 2022, 18:42 от Inferiya

# 82
  • Мнения: 446
Здравейте, ох малко глупав въпрос и може би вече ще стана досадна, ама кои са полезните неща, които да слагам в смутито, нещо ми е трудно да се ориентирам? Благодаря ви

# 83
  • Мнения: 5 149
Mrvv, можеш ли да ми кажеш от голямото писание кое те обърква или ти трябва като допълнителна информация? # 63 на предната страница
То "полезни неща" е общо понятие Simple Smile кажи в каква насока искаш да са полезни Hug

Минавам и да ви споделя една рецепта за нещо сладичко. При мен не се получи съвсем бисквитка, а по-скоро кръмбъл, но беше вкусно
Скрит текст:
Извинете, че е в такъв неугледен вид, но я откраднах от една книга с вегански сладки Simple Smile
Съвети:
- блендирайте си хубаво овесените ядки предварително
- шоколада наситнете хубавичко предварително, аз ползвах мисля 70%
- наситнете фурмите
Ползвах малко льохав робот и не съм сигурна дали с по-хубав горното е нужно Simple Smile моите фурми си останаха на парчета, а не на паста, съответно нямаше как да ги направя на бисквитки на ръка. Другия път ще пасирам Simple Smile
Сложих сместа в малка тавичка, във формата на кръгче и я изпекох. Не успях да я извадя цяла, но пак - беше вкусно.
Знам, че не правя голяма реклама, но никой нямаше проблем да си яде "бисквитката" с лъжица Simple Smile ако можете да си позволите малко сладолед или примерно сорбе, замразени пасирани плодове, ще стане също добра комбинация Hug Сладко е, не е глутенено и захарно, постно е (имах гости...), за мен си е успех 😁

# 84
  • Мнения: 446
Inferiya, извинявай, не исках да изглежда все едно съм неблагодарна или чета през редовете. Изключително съм ти благодарна за всички съвети, които даваш и са ми наистина от голяма полза. Имах предвид, когато пишете са смутита и + полезни неща. Това са спанак, чиа, овес, джинджифил, куркума нали така? Това ми беше въпроса, иначе доста изчерпателен е текста в предната страница и още един път простете ми за питането на едно и също.

# 85
  • Мнения: 5 149
Оооо! Mrvv! Не!!! Heart Не казвам, че не четеш, аз пиша за 300 неща на куп и адмирации към хората, които успяват да следят мисълта ми Grinning По-скоро беше въпрос за това как да доуточня, че да е по-полезно и информативно Simple Smile
И да, под "полезни неща" се броят всички описани зелении, семена, пудри, прахчета като протеин, мака и т.н. + всичко, от което самата ти имаш нужда Simple Smile Плодовете съм изредила като прилични комбинации, които съм открила за себе си, вече полезното си добавяш според нуждите. В 99% от случаите при мен са спанак + чия или спанак + сусам и слънчоглед, от време на време протеин, особено, когато съм подута. Сега като ми се възстанови цикъла ще започна да си правя смутито със съставки спрямо seed cycle графиката, пък да видим, може да има ефект Simple Smile

Да ви се оплача мъничко - от както останах да работя от вкъщи и ми се изсипа едно хубаво седене с часове бях позанемарила малко режима и често прибягвахме до кашкавал с лаваш или яйчица. Да, храна е, но усещах как холестерола ми се покачва всеки ден Grinning Сега ми се поуспокоиха нещата, започнахме пак да си готвим по-нормално. Уви, май купата на слоукукъра ми се е спукала :/ Иначе той ми беше спасението, надявам се да ми я сменят или да успея да намеря резервна бързо, че намерих няколко хубави рецепти за къри с леща или сладък картоф и нахут ^^ А за закуска замених кашкавала с домашен хляб с квас (да ми е жив и здрав ММ! той е хлебарчето вкъщи) и домашна лютеничка - от дете още обожавам!

# 86
  • Мнения: 446
Оо аз последно време все си закусвам тези смутита, за обед съм си режимна, ама след като се прибера от работа и вечер нещо изпускам нещата от контрол. Ама какво му е на лаваш, често го използвам за нещо като сандвич през уикенда.

# 87
  • Мнения: 5 149
Нищо му няма, аз си хапвам пълнозърнестия с кеф, но не е много добре да залитам по кашкавала като лесна опция (а и обичам, да му се не види...). Даже от Метро взимам голeми опаковки oт...15? май? и си ги държа в голям зип-лок торбичка от Икеа - не мърда с дни Simple Smile
В едно заведение даже сервираха пица с лаваш за остнова Simple Smile Не беше лошо, но като се изпече става малко трошливо.

# 88
  • Мнения: 1 611
+1 за лаваша, и аз обичам. Това май е единствения вид хляб който ям. Просто не ме привлича толкова. Даже има една турска пекарна, правят страхотен 😋 иначе вместо хляб използвам оризовки.
Започнах и да тренирам иначе, напоследък май предимно салати бъркам с най -различни неща. Слагам по малко орехи и червени боровинки. От месото наблягам на пуешко. Ии нещо което може би знаете, но аз започнах да го правя с всякакъв вид месо, преди да го готвя по какъвто и да било начин задължително го оставям да кипне във вода за да му излезнат пурините.

Дойде ми книгата Всичко започва с яйцето, но имах доста работа напоследък и не съм я започвала затова и не съм писала. 🙂

Inferiya, хвърли насам тази рецепта за сладкия картоф ако е удобно. Никога не съм пробвала досега, крайно време е Hug

# 89
  • Мнения: 5 149
Сладък картоф вкъщи основно се яде като гарнитура - на дебели шайби, поръсен със сол, пипер, зехтин, чесънче и във фурната докато омекнат Simple Smile
Но стават и за манджички, само имай предвид, че се готвят по-бързо от обикновените
Това е кърито, на което съм хвърлила оче
https://dontwastethecrumbs.com/slow-cooker-thai-pineapple-vegeta … 0_24308138_361607
Това също ми грабна вниманието и сигурно ще пробвам уикенда - пълнен сладък картоф (пълнеж - по избор, това са идеи)
https://buildyourbite.com/vegetarian-mexican-stuffed-sweet-potatoes/
Иииии тези ...ъм... кюфтенца? Grinning Само не знам как ще си направя хубава пилешка кайма, тъй като имаме машинка, но никога не съм пробвала. Е, проба - грешка Simple Smile
https://unboundwellness.com/sweet-potato-chicken-poppers-paleo-aip-whole-30/

Обикновено споделям рецепти, които съм пробвала, тези трите не съм, но не изглеждат като да имат изненади Simple Smile

# 90
  • Мнения: 746
Inferiya, за сладкия картоф на празник или за основно, със салата, разбира се, става супер към подправките и чесънчето, да се добави пармезан или грана падано, от този тип сирена и да се запече накрая. Божествено е!

# 91
  • Мнения: 1 611
Благодаря момичета, май като за начало ще ги пробвам със сол, зехтин, пипер, чесън и определено ще добавя пармезан, защото обожовам. Heart Eyes Слагам и в салатите.

# 92
  • Мнения: 5 149
Вкъщи също ползваме доста, но го пропуснах, защото, както писах по -назад, гледам да огранича Simple Smile Само малко трюфелов зехтин Yum

Джули, за пуешкото ме подсети - вкъщи от време на време правим пуешко...роле? Пуешка руладина? Не знам как се види, но си взимаме голямо обезкостено бутче (или ММ го обезкостява) и го пълним с изостанали продукти от хладилника Simple Smile спанак, сушен домат, маслина, гъбка... Всеки път става различно, но помага за разчистване Simple Smile

Взех си едни големи печурки вчера, но май няма да ги ползвам, за каквото мислех. Някой да е правил гъбени кюфтета Simple Smile по възможност за скара, фурна или тиган, че гледах една рецепта, но бяха пържени -.-

# 93
  • Мнения: 1 611
Инферия, ние го режем на малки хапки, сваряваме го както казах и след това в тенджеря с незалепващо покритие слагаме малко зехтин и на бавен огън се готви. Става разкошно. А за гарнитура като спомена сушени домати - една салата от леща с маслинки и сушени домати и става бомба. 😋

# 94
  • Мнения: 4 097
Здравейте и от мен. Нова съм в темата ви. Предстои ни втори опит ин-витро, може би, дж края на този месец ще вземем заповед, мислех да започнем от април, но ще ни дам няколко месеца подготовка.
Кафе не пия от няколщо месеца, замених го с цикория и добавям соево мляко. Захар не консумирам от години, млечни също, ако ям нещо, то е само сирене и то овче или козе.
Опитвам да наблягам повече на салатите. Имам и да сваля поне 6-7 кг преди опита.

Ще следя с интерес рецептите тук.

# 95
  • Мнения: 394
Здравей, Charlotte и успех при следващия опит!
За соята съм чела доста спорна информация като например, че влияе негативно на естрогените и функцията на щитовидната жлеза. В доста от продуктите, които консумираме има добавена соя. От лекар ли ти е препоръчано соевото мляко?
Слагам в скрит текст малко информация извадена от интернет:
Скрит текст:
“ Соята съдържа много изофлавони, с част от които се свързват голям брой здравословни проблеми като безплодие, рак и ендокринни нарушения. Изофлавоните се определят и като растителни естрогени (фитоестрогени). Данни от изследвания обаче установяват, че фитоестрогените могат да влошат функцията на щитовидната жлеза и да провокират развитие на автоимунни заболявания.
Тиреоид – изофлавонът, съдържащ се във високо количество в соята, оказва влияние върху производството на хормоните на щитовидната жлеза. А те са тези, които засилват метаболизма, подпомагат контрола на телесното тегло и ускоряват кръвообращението. Изследвания показват, че прекомерната консумация на соя може да предизвика заболяване на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), характеризиращо се с хормонален дисбаланс, повишаване на теглото, отоци по цялото тяло и постоянна умора.“
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 13 мар 2022, 08:35 от TheAxe

# 96
  • Мнения: 4 097
И аз съм чела противоречиви неща за нея. Имам проблем с щитовидната, но преди месец правих изследвания и ТСХ беше паднало с една единица, без прием на хормон, а само с промените, които посочих в горния пост.
Та, и аз вече не знам какво да мисля за соята.

# 97
  • София
  • Мнения: 1 718
Момичета, препоръчвам горещо небезизвестната книга за фертилно здравословно хранене - “Естествено зачеване и здравословна бременност след 30” на Криста Оречио и Уилоу Бъкли. Може да си я поръчате от store.bg. На Бг език е преведена. Страхотна е! И е пълна с рецепти и насочвания за изследвания за хранителни изследвания.

# 98
  • Мнения: 1 409
ЛейдиРоуз, можеш ли да ме ориентираш какви принципи на хранене се препоръчват в книгата?

# 99
  • Мнения: 726
От растителните млека силно препоръчвам бадемово мляко. Съдържа много голямо количество вит.Е.
"Витамин Е е представител на мастноразтворимите витамини и един от най-важните за репродуктивното здраве на жената и мъжа. Той е мощен антиоксидант, които предпазват клетките от вредното действие на свободните радикали. Адекватните нива на витамин Е са от ключово значение за нормалното протичане на репродуктивните функции."

В рецептата на д-р Кацаров за мъжки фактор са включени бадеми или течен витамин Е, именно заради това, но има същото действие и при жените. Освен това, значително спомага кръвообращението и снабдяването на матката с кръв.

По отношение на фитоестрогените - повечето данни са за ползите им. Естрогенът е много сложен хормон, който преминава през метаболизиране в организма ни и има няколко вида естрогени, някои от които са изключително полезни за здравето, други (естрадиолът) имат канцерогенен ефект, ако не преминат в безвредните видове, чрез черния дроб. Повечето съвременни проучвания сочат, че фитоестрогените са полезен естроген и дори спомагат метаболизирането на естрадиол в по-лека форма на естрогени. Така че аз си приемам фитоестрогени с храната, най-вече соеви.

Charlotte_85, и аз пия цикория с ядково мляко (бадемово или соево), но само да обърна внимание, че ядковото мляко не трябва да се нагрява, защото всичко полезно в него умира. Аз си я приготвям по следния начин: на дъното на чашата сипвам буквално една глътка вода и загрявам доста, след което разтварям цикорията в нея. После добавям още малко вода, но студена, за да стане сместа хладка и чак тогава доливам с яково мляко, което е студено. Не добавям захар, а я подслаждам с много малко стевия.

Последна редакция: нд, 13 мар 2022, 14:32 от Kris_ti

# 100
  • Мнения: 4 097
Кристи,правя по подобен начин цикорията - загравям вода и я разтварям, а после доливам соево мляко. Но не подслаждам с нищо.

# 101
  • Мнения: 5 149
Мацки, довечера има онлайн среща с д-р Дарина Найденова. За някои от вас е добре познато име, но за други сигурно ще е първа среща с нея. Голям спец е, води уебинари съвместно с Фондация Ендометриоза и репродуктивно здраве и всеки път научавам по нещо ново Simple Smile
Пускам линк, надявам се да ви е полезно.

Как върви при вас пролетното фертилно хранене? Аз започнах много тежко с пътуване до Неапол и най-вкусните пици на света! Но в комбинация с +20к крачки на ден някак си го простих Simple Smile Започваме още по-стремглаво влизане във форма, леко кардио и разтягане всеки ден (повече от месец го спазвам стриктно с 1 почивка примерно на 10дни и съм мега горда със себе си) и заякване на кръста, че ще ми трябва Joy
Междувременно съм си набелязала една рецептичка за здравословни морковени бисквитки, тези дни ще пробвам и ще внеса информация Simple Smile

# 102
  • София
  • Мнения: 1 718
Inferia, мн полезно, благодаря.

# 103
  • Мнения: 746
Inferiya, благодаря, рязко се включвам да гледам и да обогатявам знанията! Рязко завидях за Неапол и пиците, но с толкова ходене си ги лепила на плочките в Сицилия Simple Smile))) Пролетта действа добре на храненето, наблягам активно на плодове от допустимите и ябълки, много зеленчуци, започнах активно кардио, влизам в ритъм съвсем сериозно. Мъж ми в петък е юбиляр, та петък и събота малко ще изляза от правата вяра, но в неделя се връщам с пълна пара. На 16 имам час при ендокринолога, та трябва на 15 да дам отлични кръвни резултати!

# 104
  • Мнения: 5 149
Danita, мега много стиснати палчета!
Ние на 4ти почваме стимулация по дълъг протокол, гледам всячески да не го мисля и се разсейвам с всевъзможни други неща Grinning

Сега видях, че правят запис от събитието, тъй че койт ого порпусне или иска да чуе нещо пак ще има тази възможност Simple Smile

# 105
  • Мнения: 746
Inferiya, благодаря за съвета! Дамата е изключително полезна, всеобхватна и много знаеща за влияние на различни здравословни проблеми, впечатли ме сериозно! ❤️ Охооо, ти вървиш малко пред мен, живот и здраве, аз трябва да стартирам средата на април стимулация, 18-20, когато МЦ дойде! Успех и стиснати палци!!! Пролетта е най-животворящият сезон, да го оползотворим с бебета! ❤️ И не го мисли, инжекции боди:))) Дано ти понесе чудесно стимулацията и дадеш отличен отговор на медикаментите!

# 106
  • Мнения: 178
Записвам се в темата ,успех на всички!

# 107
  • Мнения: 148
Здравейте, дами!
Книгата ,,Всичко започва от яйцето" , дали я има в пдф формат на български?

# 108
  • Мнения: 1 409
Аз я имам само на английски, ако ти върши работа.

# 109
  • Мнения: 148
Аз я имам само на английски, ако ти върши работа.
За съжаление не.  Благодаря.

# 110
  • Мнения: 755
Здравейте, дами!
Книгата ,,Всичко започва от яйцето" , дали я има в пдф формат на български?

Има я само на хартия https://www.book.store.bg/p321635/vsichko-zapochva-s-iajceto-rebeka-fet.html

# 111
  • Мнения: 49
Здравейте, дами!
Книгата ,,Всичко започва от яйцето" , дали я има в пдф формат на български?

Има я само на хартия https://www.book.store.bg/p321635/vsichko-zapochva-s-iajceto-rebeka-fet.html

Бях се записала в тримесечна програма за фертилно хранене .
Тази книга дали е нещо подобно ?
Може ли да разкажете малко повече.

# 112
  • Мнения: 1 409
В книгата има една глава за хранене, но според мен фокусът е повече върху добавки и токсини и как влияят на качеството на яйцеклетките. Иначе се препоръчва Средиземноморска диета.
Каква е тази програма за фертилно хранене?

# 113
  • Мнения: 49
Програмата е 3 месеца .Всеки понеделник по imail ви изпращат различни теми-пример -фертилни храни,йога,медитация лекарски съвети.Програмата се заплаща(аз платих 97 лв.,на промоция)
Като цяло информация за начина ни на живот преди да забременеем,повреме на бременост и след раждането.

# 114
  • Мнения: 5 149
Напоследък не сме готвили нещо особено, което са се споделя. Пия си смутито с кокосово мляко, малко плодчета, спанак, чия през ден, слънчогледово семе и протеин, за сега не съм се надула прекалено много от стимулацията, но не се успокоявам, защото съм по дълъг и подуването тепърва предстои Grinning
Представям на вашето внимание снощната вечеря Blush това е 2 go изборът ни доста често, когато ни е вегетариански ден, а сега ни трябваше, защото два дни хапвахме дюнерчета с домашни питки и дърпано телешко Joy
Мадраско къри с тиквички. Уви, не мога да дам рецепта, както всеки път, когато готви ММ, но със сигурност има нещо подходящо в нета Simple Smile

А днес ме чака угощение! Имаме скаридки (едно от любимите ми неща) и обмислям едни шишчета с ананас на скарата Yum

Наскоро се сдобих с няколко книжки за противовъзпалително хранене и храни като цяло, ще разгледам и ще споделя. Взех си и новата книжка на Лидл със семейни рецепти, има прилични, ако се понагласят малко за нашия случай. Нямам търпение да се появят хубави домати и чушки за да пробвам кремсупата с печени чушки Blush

# 115
  • Мнения: 4 097
Аз ту спазвам, ту не, а трябва сериозно да се захвана. Евентуално, зависи от изследванията ни, средата на юни ще започнем стимулация по дълъг протокол.
Чудя се обаче дали тези два месеца и малко са достатъчни или да отлагам началото за по-натам?

# 116
  • Мнения: 5 149
По дебелите книги пише, че това, което правим за тялото си в момента, се отразява на Я или С след три месеца. Т.е. според мен имаш достатъчно време да вкараш организма във форма Simple Smile

# 117
  • Мнения: 1 611
Привет прекрасни! Минавам да споделя една рецепта която наскоро изпробвах и е част от Средиземноморската кухня. Heart Eyes Слагам я в скрит текст, всеки може да си я променя според вкуса.

Вкусна сьомга с броколи и салата

Скрит текст:
INGREDIENTS
8oz/ 250g salmon filet
1 tsp basil, dry
1/2 tsp crushed red pepper
2 garlic cloves, minced
1 cup broccoli florets
2 Tbsp olive oil
SALAD

1 cup lettuce, chopped
2/3 cup purple cabbage, chopped
handful basil leaves
1/4 cup feta cheese, crumbled
1 Tbsp lemon juice
10 olives, pitted
2 tbsp hummus or
low carb hummus

INSTRUCTIONS
Rub the salmon with the dried basil, crushed red pepper flakes, and 1 clove garlic. Let it sit like that for a few minutes while you're making the broccoli and the salad.
For the salad chop the cabbage and massage it in a bowl with the lemon juice. Then add the lettuce, basil, olive oil, feta cheese and 1 clove of minced garlic. Mix everything well together and add salt and pepper if needed. I didn't need to do it, because the feta was very salty. You can also make the hummus, if you haven't made or bought any.
For the broccoli, I chopped the florets and stirred them for 2 minutes in a non-stick pan with 1 Tbsp olive oil. Then I turned off the heat and covered with a lid for a few minutes.
After that, I took out the broccoli and added the salmon to the same pan, because I don't want to wash 3 pans for one meal. I cooked it at medium/medium high and covered with a lid, flipping half-way through. Now, you can use whole salmon filets, I had cut mine into a few chunks as you can see in the pictures. After 6-7 minutes the salmon is ready and you can start arranging the bowl.
At the bottom, we put the salad, then add the olives, hummus, broccoli and in the middle the salmon. Add salt and pepper to taste and enjoy. This recipe makes 2 servings.

https://www.beautybites.org/mediterranean-salmon-bowl/

# 118
  • Мнения: 5 149
Супер, Джули! Тъкмо днес купихме цяла голяма сьомга от Лидл Simple Smile ще се сдобия с броколи и ще тестваме!

Ако някой случайно се чуди - кокосовото мляко на Верея е хубаво Simple Smile принципно ползвам най-обикновено от консервна кутийка и разреждам с вода, но в това има бонус калций Simple Smile с левче по-евтино е от повечето подобни по-лъскави Simple Smile

# 119
  • Мнения: 1 611
Ще пробвам кокосовото мляко, а ти ще кажеш как е лидълската сьомга защото от там все още не съм пробвала.

Иначе ние пък се сдобихме със скаридки от Лидъл, намерила съм рецепта и за тях, но ще са другата седмица че с тези предстоящи празници ще се насладя на козунаците и яйцата Joy

# 120
  • Мнения: 2 493
Ако имате предвид охладената сьомгата на парчета без подправки, на нас ни харесва. Пробвали сме и тези с подправките, но другата повече ни харесва.

Скаридите от Lidl взимаме тези с опашки, като вакумирани, които са и ни харесват.

# 121
  • Мнения: 5 149
Взехме цяла-цяла рибка Simple Smile с кожа и глава Simple Smile само без вътрешности. 2,4 кг и преди сме взимали, не е имало проблем. Обикновено взимаме от Метро, но днес нямаше.

Скаридите са една от любимите ни храни! Обожавам ги на шишчета с ананас, чушка и лук. А като цяло, ако не сте опитвали ананас на скара, може и на фурна - опитайте! Става карамелен и невероятен за смути, лимонада, шишчета Yum и добавка към плодова салата Simple Smile
Скрит текст:
...и за коктейл маргарита с печен ананас, но уви...
Вкъщи се сдобихме с нова машинка за сладолед. До сега все си правехме не съвсем ултра-здравословни сладоледи, защото слагахме сметана, но сега ще минем изцяло на плодови + кокосово мляко. Така и не съм пробвала да слагам банан в сладолед, но по думи на очевидци става порядъчно кремообразно Simple Smile

# 122
  • Мнения: 1 611
О, това е супер. Ще си имате здравословен сладолед. Hug аз от около година и половина изобщо се отказах от сладкото, защото не ме привлича та и сладолед спрях да консумирам покрай това 🙂

И ние сме взели от същите скариди 😁 ще пробвам и сьомгата скоро 😋

Слагам още две рецепти които съм намерила за скаридки. Не съм пробвала нито едната все още, отново от Средиземноморската кухня
И двете са паста. Отново могат да се преобразуват според вкуса и нуждите. Ако ги правя мисля да използвам пълнозърнеста паста.

Скрит текст:
mediterranean-style shrimp pasta salad

For Dressing

¼ cup lemon juice + 1 tsp lemon zest
⅓ cup extra virgin olive oil (I used Early Harvest Greek extra virgin olive oil)
1 garlic clove, minced
1 tbsp dried oregano (Greek oregano preferred)
1 tsp sweet Spanish paprika
Salt and pepper
For Pasta Salad
2 cups cooked elbow pasta (from 1 cup dry pasta)
1 green pepper, chopped
1 pint cherry tomatoes, halved
½ cup chopped red onions
½ cup pitted Kalamata olives, halved or chopped
12 oz cooked large shrimp
2-3 avocados, pitted and chopped (dress avocado with lemon juice to avoid browning)
1 cup chopped parsley
1 cup chopped fresh mint leaves, stems removed
4 oz Greek feta cheese, cubed or crumbled

Make the lemony dressing. In a large bowl, whisk lemon juice, zest, extra virgin olive oil, garlic, spices, salt and pepper.
Now build the salad. Add the pasta to the same bowl. Add remaining ingredients except the feta. Toss well to combine, then add feta and give just a gentle toss (see note below, if you want to make this pasta ahead of time.)

__________________

Mediterranean Garlic Shrimp Pasta Recipe

INGREDIENTS
  
¾ lb thin spaghetti
 Kosher salt
Extra virgin olive oil
1 lb large shrimp peeled and deveined (thawed if frozen)
 Black pepper
½ red onion chopped
5 garlic cloves minced
 1 teaspoon dry oregano
 ½ teaspoon red pepper flakes (or 1 teaspoon Aleppo pepper flakes)
1 cup dry white wine I used Pinot Grigio
1 lemon zested and juiced
Large handful chopped fresh parsley about 1 cup packed
2 to 3 vine ripe tomatoes chopped
Parmesan cheese to your liking.

INSTRUCTIONS
Cook the pasta in salted boiling water according to package (about 9 minutes). Reserve a little bit of the starchy pasta cooking water. Drain the pasta well.
While the pasta is cooking, cook the shrimp. In a large pan heat 1 tablespoon extra virgin olive oil over medium-high heat until the oil is shimmering but not smoking. Cook the shrimp on each side for 2 to 3 minutes until it turns pink. Transfer the shrimp to a side plate for now.
In the same pan add a little more extra virgin olive oil, if needed. Reduce the heat to medium-low. Add the onions, garlic, oregano and red pepper flakes (I used Aleppo-style pepper). Cook for 1 to 2 minutes, stirring constantly. Add the wine to the pan and scrape up any pieces of garlic and onions. Cook the wine for 1 minute to reduce then add the lemon juice and lemon zest.
Add the chopped parsley and tomatoes, toss about for about 30 to 40 seconds. Season with Kosher salt.
Add the cooked pasta to the pan, and toss to coat. Add some of the pasta starchy water if you need to.
Finally, add the cooked shrimp. Allow the shrimp to warm through briefly (another 30 seconds), then remove the pasta from heat.
To finish, sprinkle a little grated parmesan cheese and more red pepper flakes or Aleppo pepper. Serve immediately!
__________________________
Мисля да си купя семена на най-различни билки и постоянно да си имам свежи подправки.

# 123
  • Мнения: X
Много хубава тема, ще следя с интерес Simple Smile

# 124
  • Мнения: 7
Здравейте, комбинирате ли фертилното хранене с определен тип тренировки/ физическо натоварване/ медитация?

# 125
  • Мнения: 1 409
Аз лично правя три силови тренировки в седмицата, минимум 6000 крачки на ден, и се опитвам да правя 2-3 йога сесии.

# 126
  • Мнения: 1 611
Аз тренирам по 3 пъти в седмицата по около 40 мин.и си правя базови упражнения като съм си ги разделила един ден цяло тяло, един ден корем и един ден дупе. Правя го не само заради храненето, но и заради себе си тъй като работя в офис и по цял ден седя и като правя упражнения се чувствам по-добре.
Времето вече се стопли така че ще мога да започна отново уикендите разходки по екопътеки.

Има едно приложение Pam, което включва доста видеа на дамата с леки и приятни тренирвоки и доста хора го използват.

# 127
  • Мнения: 5 149
На мен ми се разказа играта на режима със стимулацията, ама пусто пазене Simple Smile сега ден-два ще се движа малко повечко и после поне седмица на легло Joy
Като изключим това всяка вечер, ама всяка, с почивка да речем на 10тина дни, си правех около 40 Мин тренировка, включваща 10-15 Мин колело и след това разтягане + някое друго със собствено тегло и задължително такива за кръст, тъй като ми е много слабо място Simple Smile Не е много, но постоянството даваше резултати Simple Smile Силови не правя от месеци, не ми липсват особено.

Принципно за яйчицата не е хубаво прекомерното загряване на тялото.

# 128
  • Мнения: X
Преди правих джогинг в парка, играех тенис, но сега само се разхождам всеки ден минимум по час и половина - из града, в парка, с кучето, не се спирам. Много добре се отразява - не е голямо натоварване, но в същото време се чувствам в тонус и форма. Също правя активно упражнения за гърба, тъй като ми е слабо място, а при една бременност ще ми трябва здрав гръб.

# 129
  • Мнения: 746
Аз съм на кардио - кростренажор по час около 3 пъти седмично и ходене между - 6000 - 10 000 крачки минимум в зависимост от деня. Започна обаче стимулацията и кардиото загина в боя. Забелязвам този път, че ми се подува корема, хапвам по малко, основно свежи зеленчуци, плодове-боровинки, малини, ябълки, а съм едва на ден 3... Сякаш нямам чувство за глад, а миналата седмица бях във фазата на Ламята Спаска Simple Smile)) Има още доста път. А, зарибих се и по едни протеинови млекца от Лидл, изобщо протеин до протеина... Нужен е на яйчицата.
Inferiya, силата да е с теб в петък, лепилцето с ембриончето/четата и само положителни тестове да излизат! ❤️

# 130
  • Мнения: 7
Здравейте, Благодаря за отговорите относно тренировките. Flowers Blossom

Искам да ви питам, приемате ли протеин като добавка (ако да на коя фирма сте се спрели)  или си набавяте необходимият протеин от храната?

Следите ли оптимално количество калории и съотношение мазнини/въгл/протеини? Ако да към какво съотношение мазнини/прот/въгл се стремите?

Лек и успешен ден!

Успех на всички за осъществяването на целта Heart Decoration

# 131
  • Мнения: 7
Здравейте, намерих съотношение за въглехидрати, протеини, мазнини от книгата - Всичко започва с яйцето.

Цитирам ви какво пише в нея - "Изглежда добро съотношение в калорийния прием е: около 40% да са от въглехидрати, 30% от протеини и 30% от мазнини."

Не съм наясно колко е добро това разпределение на макросите. Не съм специалист по хранене.

# 132
  • Мнения: 5 149
Не ги следя, това за момента ми влиза в графа "твърде много натоварване". По-скоро следя от къде ми идват макросите, а не точно колко са Simple Smile Нямам енергията да следя колко парченца пиле съм изяла от общото сготвено или да не си сложа още 2 лъжици пълнозърнести спагети, защото съм си докарала въглехидратите за деня Simple Smile

Nairomi, благодаря за цитата!

Пускам една рецепта, не знам дали съм я споменавала назад (ще направя каталог на рецептите, обещавам). Тиквички с рикота или там, каквото имате - извара, може някаква смес с крема сирене. Пуснах я скоро в готварската тема, може някой да я е видял.
Вкъщи е много любимо хапване. Другата седмица ще си направим Simple Smile Ако не ви се занимава да ги завивате така, макар че е безумно красиво, може просто да наредите тиквички отдолу и над плънката Simple Smile Ние винаги препичаме малко маринарата. Така я направихме първия път и ни е шубе да не би да е толкова хубаво заради този факт Grinning https://www.delish.com/cooking/recipe-ideas/recipes/a48392/zucch … i-ravioli-recipe/
Сетих се за нея покрай тъпченето ми с протеин последната седмица Joy

# 133
  • Мнения: X
При нас няма контрол над макросите, но следя приема както на килокалории, така и на хранителни вещества с тракер, за да не настъпват липси Simple Smile Приемам и хранителни добавки - мултивитамин на Merz, Вит Б12 и Вит Д,с което обикновено успявам да покрия всички дневни изисквания.

Една сполучлива рецепта, която изпробвам наскоро:
Сварена елда и черен ориз (като се приготвят отделно заради различното време на варене) се смесват в съотношение 2:1 и се добавят предварително опечени зеленчуци на фурна по избор. Аз харесвам много спанак, броколи, бейби морковчета и червени чушки, но може и грах, тиквички и др.зеленчучи. Овкусявам със зехтин, италиански подправки и морска сол на вкус. Ние харесваме и нутритионна мая(1-2 с.л.), придава леко сиренен привкус и ,разбира, се протеин. Резултатът е нутриционна бомба. След това ястие полезните макроси, микроси и витамини скачат доста Simple Smile

Последна редакция: пн, 02 май 2022, 19:14 от Анонимен

# 134
  • Мнения: 5 149
Anadiflores, супер, мерси! Как вариш черния ориз? Купих си преди някакво време и така си стои -.- Напоследък покрай цялото лежане нямам никакъв шанс за експерименти.
Купих и червена киноа, просто защото видях в магазина Grinning после прочетох, че се ползва за салати, а пък ние салата не ядем с киноа, булгур и т.н... Но ще си измисля някаква купа с нея Simple Smile

Ииии от къде си взимаш нутриционната мая? Хвърлила съм око от много време и се чудех дали да търся тук или да поръчвам от Амазон, защото като цяло в България не знам колко е разпространена, май съм засичала само в Зоя. Като знам с каква разлика купих брашното от тапиока от Амазон...

Последна редакция: пн, 02 май 2022, 20:03 от Inferiya

# 135
  • Мнения: X
Както и обикновения ориз Simple Smile 100г ориз към 250 мл вряща вода (долу горе в съотношение 1:2,5-3) и оставям на слаб огън да си се вари и да поеме течността. За около 35-40 мин е готов. Вкъщи не обичаме много черен ориз, но в тази рецепта пасва идеално. Има подобна полуфабрикат на марката Igglo, оттам бяхме изпробвали първо, хареса ни и си я сготвихме сами по съдържанието като инструкция за съставките плюс малко фантазия и вариация с пропорциите  Simple Smile

Хранителната мая си я вземам от местното Rewe (4€), тук в Германия съм я виждала там и в биомагазините, но в Амазон със сигурност има добри оферти.  

А за киноа бих предложила салата тип табуле - с домати, краставици, зелен лук, мента и магданоз, овкусена със зехтин и лимонов сок. Сега за пролетно-лятното време е идеална, като нашенската, но с добавен протеин и мента. С киноа има толкова много вариации, че съм сигурна няма да имаш проблем да си измислиш купа Simple Smile

# 136
  • Мнения: 4 097
Да кажа и за спорта - тренирам по 1 час 2-3 пъти седмично и гледам да провя по над 6000 крачки.

# 137
  • Мнения: 100
Здравейте, чета ви от известно време и обожавам темата! Реших да се включа и аз и ако попадна на нещо полезно да споделям с вас.
Ние сме с две неуспешни инсеминации, на мен три пъти са ми махали полипи, скоро ми предстои хистероскопия при д-р Калчев (хиперплазия и доста голям полип за махане). Надявам се след тази процедура вече да се получат нещата, защото правим опити от близо 4 години.

Опитвам се да се храня здравословно, вече даже почти никога не пия кафе на гладно. Опитвам се да намаля кафетата на едно на ден и постепенно да го спра изцяло. Купила съм си какао на Flow cacao и едно от ДМ, което пия следобед вместо 2ро кафе. Не ям месо, но ям риба и не мога без салата.

Видях, че сте коментирали карфиола и веднага ви споделям любимата ми рецепта за салата от тази година.
Суров карфиол, зелена салата, спанак, лук, червена или зелена пиперка, люта чушка, за койот обича. Може и репички да се сложат. Слагам и конопено и ленено семе за омега 3 и малко зехтин и балсамико.

Още не ми е омръзнала Simple Smile

За спорт - по препоръка на една лекарка, при която вече не ходя, бях спряла да бягам и правех леки упражнения/йога/пилатес вкъщи. От скоро пак бягам, като лека-полека вдигам километража (целта ми е лежерен полумаратон). Бягам с бавно темпо и нисък пулс, гледам да не се претоварвам. И д-р Калчев и д-р Сенкова кязаха, че бягането не е проблем, а и не прави щастлива Simple Smile

Благодаря ви, че сте тук и че сте споделялли толкова полезни неща! Надявам се да успявам да допринеса и аз!
Успех на всички ни Purple Heart

# 138
  • Мнения: 5 149
Привет, привет, нали на си мислехте, че като видях двете черти ще ви оставя Simple Smile Здравословното и балансирано хранене сега е даже още по-важно Simple Smile
@Rising_star, благодаря за салатката, ще пробвам тези дни Simple Smile

Аз идвам с нещо малко по-различно днес... Нещото, което знам, че ще ми липсва най-много, защото ми липсваше и до тук, са коктейлите Simple Smile С тях свързвам лятото - коктейли на балкона, с ММ и зяпайки строежите наоколо (винаги има...) Grinning

Онзи ден му направих Маргарита с печен ананас и седнах да мисля кои коктейли мога да преобразя така, че да стават за пиене и вкуса да не се губи все пак Simple Smile Защото някак няма никакъв шанс някой да ме убеди, че има как да се направи безалкохолна Маргарита! Не, драги зрители! Не може!

На вашето внимание, може би любимия ми моктейл - чили манго мохито! Влюбена съм в него, от както ММ домъкна рецептата от Барселона и да ви кажа доста си е добре и без белия ром Simple Smile
100мл пюрирано манго
Малко чили на люспички
По рецепта лъжица кафява захар или малко захарен сироп, но не е много задължително
4-5 капки Табаско
1 лайм - половината смачкан вътре, половината само на сок
2 стръка мента - 5-10 листенца
Сушена люта чушка. Зависи колко обичате и колко търпите Simple Smile От Гърция си взехме малки сушени чушчици и 1 стига за два коктейла
Който може - 50 мл бял ром. Който не може - когато може Simple Smile
Газирана вода (не си правим вкъщи), но може и обикновена, колкото да се допълни чашата, защото е доооста гъстичко. И цяла шепа лед, разбира се Simple Smile
Не ви трябва шейкър, мачкате лайма с ментата и евентуално захарта, сипвате всичко друго, бъркате и сръбвате Simple Smile Отне ни няколко опита да го докараме, както трябва, понякога трябва да го доизкусуряваме с още малко лайм примерно.
Като цяло смятам, че ще прибягвам често до манго смути с мента, лайм и сушена чушка в хубава чаша вечер Grinning

Имам на ум още няколко неща, които мога да ви споделя в следващите дни по отношение на моктейли и лимонади, ако ви е интересно Simple Smile

# 139
  • Мнения: 1 611
Инферия, честито и леко бременеене! ❤

Не ги мисли коктейлите, все пак това ще е само това лято, мисли как следващото ще си пиеш коктейла, а от другата страна до теб ще е малкото човече😍

Аз нищо интересно не съм изпорбвала напоследък, откакто започнаха жегите залагам на мноого салати с какво ли не вътре - краставици, нахут, рукола, маслини, чери домати, зелени чушки, малко пармезан. Супер свежо ми става.
Миналата седмица спретнах фусили със скариди и маслини и билки, страхотни станаха, ще повторя.

Гледам си един красив босилек на балкона, супер ароматен е, но ми е жал да го късам.

Аз си пия алкохол по една чаша вечер, но пия само вино, а лятото обожавам Аперол шприц коктейла. Открих сезона миналата седмица! 🥳

# 140
  • София
  • Мнения: 1 718
Inferya, честито, мила! Радвам се че имаш добри новини!! Лека бременност ти пожелавам и не прекалявай с лютото, нали? Wink Хубава рецепта, ще я пробвам докато мога, защото живот и здраве този месец ме чака трети опит инсеминация, макар че вече ме съветват да си мина към ин витро..

# 141
  • Мнения: 1 050
Отивам за манго и лайм 😃
Ох, страхотно звучи, че и люто обичам. Никога не съм правила коктейли, домашни, а пък обичам. Не държа да са алкохолни, най-много обичам соковете в тях...

Последна редакция: ср, 01 юни 2022, 18:18 от Yvka

# 142
  • Мнения: 5 149
Привет, привет!
Минавам да ви подсетя, ако случайно сте като мен и ви убягват понякога елементарни причинно-следствени връзки Grinning фибрите могат да се окажат решаващи, ако имате проблеми с нередовно стомахче Simple Smile
Споделям малко лични тоалетни изживявания, но сме си споделяли и по-интересни неща Joy
Покрай хормони и драми редовното ходене до тоалетна ми е малко под въпрос. Предните седмици се е случвало да минат ден-два, даже три :/ много неприятно. Тук от няколко дни съм редовна и безпроблемна, споделих с ММ и той също се похвали. Седнахме да мислим Joy какво ядем напоследък? Отне малко време да се сетим, че последното хлебче, което правихме, освен със смесени брашна и квас (както винаги) беше и със семена и овесени ядки. Не съм фен. Никак. Много мразя консистенцията на овесените ядки, скърцат като ги дъвча Grinning Но ММ ги кисне преди това и не се усещат по същия начин в хляба Simple Smile Сложихме тиквено семе, сушени боровинки Grinning и още малко неща. Фибри! Фибрите са били разковничето Simple Smile

Та така, подсещам Simple Smile

Харесала съм си ей тази рецепта за блонди, наподобява бобеното брауни, но не знам точно кога ще й дойде реда...
Скрит текст:

# 143
  • Мнения: 4 097
Благодаря за споделеното, наесен, живот и здраве, се надявам да започнем опит и освен всичко останало и кг имам да свалям.

# 144
  • Мнения: 1 611
Инферия🤗  ти как си?
точно преди да пишеш си мислех за темата.

Няма какви интересни рецепти да ви споделя, напоследък предимно салати се консумират. Набелязала съм си интересни рецепти, като се наканя да направя някоя ще ви пиша.
Най-интересното което правих бяха фусили с домати, песто и моцарела. И добавих пресен босилек, че си гледам в саксийка вече. 😋

Доста съм увеличила и пиенето на вода, особено покрай жегите. Важно си е.
А прохладните разходки сред природата винаги са добър вариант.

# 145
  • Мнения: 5 149
Шарлът, успех!
Джули, бомба съм Simple Smile един ден ям повече тесто (за сега нищо друго не ми върши работа за закуска), на другия компенсирам с повече плодове и тараторче. Баланс да има Simple Smile И гледам да се движа, колкото мога, без да се товаря, че плацентата за сега е долу -.- досадна история.

И ние гледаме босилек! И розмарин, и чери домати, и дафинов лист, и разни неща, на които не знам имената Grinning

За салатите - принципно не им слагам нищичко, ни сол, ни зехтин, сакън оцет. Не обичам, хрупам си ги като зайче. Или като крава, зависи кого питаш Grinning Но! Ей този билков дресинг ми допадна и от време на време си го приготвяме.

Оцет (понеже не харесвам ММ капва или балсамико или оризов + лимонов сок)
Зехтин
Сол
Черен пипер
Риган
Магданоз
Розмарин
Босилек
Пармезан  (основната причина да го харесвам Grinning не се слага много, но се усеща)

Блендираме си и си ръсим. На всичкото отгоре издържа в хладилника, тъй че си  правим повечко Simple Smile Не мога да намеря точната рецепта, но ММ така и така прави нещата на око No Mouth

# 146
  • Мнения: 1 611
Доста добре звучи този дресинг. 😊 Ще се пробва, обичам билки.
Аз олио и оцет изобщо не използвам, но виж зехтина е друго нещо. Много го обичам на всичко, не само на салати.

# 147
  • Мнения: 148
Здравейте, момичета! Изключително полезна тема! Страхотни рецепти споделяте! Можете ли да споделите какви препарати , козметика и парфюми използвате, които да не съдържат вредни съставки? Обожавам парфюми и ми е изключително трудно да подбера такива .

# 148
  • Мнения: 1 611
Аз честно да си призная, спрямо козметика не си налагам ограничения. Парфюми много обичам и нямам намерение да спра да използвам.
Сега, тъй като идва сезона на силното слънце и слънцезащитата е абсолютно задължителна ежедневно, (за лицето целогодишно), определено внимавам със състава на слънцезащитите.
В тази връзка, публикувам една статия която мисля, че е полезна. Изброени са и съставките които трябва да се избягват.
https://simonavateva.bg/kak-da-izbera-slantsezashtiten-produkt/

А също и сайта в който може да си проверявате слънцезащитите и състава им:

https://www.ewg.org/sunscreen/?utm_source=mainsite&utm_mediu … m_campaign=EWGCTA

# 149
  • Мнения: 5 149
За препарати не мога да помогна много, оглеждам се за Амуей, защото уж трябва да са по-чисти, но не съм запозната достатъчно. Тепърва чета.
Повечето неща вкъщи минавам със сода и после ММ минава с оцет, тъй като миризмата не ми понася. Правя си "паста" със сода и малко препарат за съдове, търкам, каквото трябва, включително в банята мивки, фуги, тоалетната. После ММ минава с оцет, то шупва и чисти доста добре + дезинфекцира до някъде. От време на време минава с белина, но много рядко. За разни съдове използвам пак сода в гореща вода и ръся лимонтузу Simple Smile Това го взех като идея от чистенето на каната за топлене на вода Simple Smile Пода минаваме с парочистачка само с вода, много рядко с препарат.
Реално ще трябва да се оглеждам вече за разни бебе-френдли такива неща и няма да е зле да ги вкарвам по малко в ежедневието.
За сега действаме, с каквото имаме, по-често с вода, сода, киселина, по-рядко с препарати (основно ММ) Simple Smile

За парфюми... Пак не мога да кажа. Ползвам един на Кензо с относително читав състав, на който скоро видях, че едната съставка са я забранили в Европа от март тази година Grinning сега силни миризми ме дразнят, тъй че даже избягвам. Само идея - моя позната ароматерапевтка не ползва парфюми, маца се с масла и можеш да огладнееш за секунди около нея Grinning то не е грейпфрут, то не е ванилия с кокос... Аз сега не трябва да позлвам много масла, но принципно не е лош вариант, ако се търси по-чист такъв.

За козметика скоро открих Rumi https://rumi.bg/ без разни мизерии вътре, включително ролон за мишнички, което ми беше най-голямата болка до сега. Ползвам измивната пяна и серум за лице вечер. Доволна съм като цяло, обикновено дебна разни промоции и взимам мини версиите като подарък Simple Smile ползвам ги при пътуване. И са доста икономични, де, имат хубаво покритие.

За слънце съм с къса клечка - тежка алергия и има само два крема, които намерих, специално за алергични. Съставът им не е най-лошия, тъй че не се впрягам толкова много там Simple Smile

# 150
  • Мнения: 147
Здравейте, момичета, включвам се и аз в полезната темичка, за която благодаря на Inferiya.

Тези дни попаднах на минисериала  "Not so pretty" по HBO. Става въпрос за ежедневната козметика, която ползваме и наличието на безброй доказани канцерогени или антифертилни съставки в тях. И как трябва да избягваме продукти с парфюм, защото под "fragnancе" се крие най-опасната съставка.

Нещо, което аз открих като "работещо" за мен е алкалното хранене. Идеята му е, че в резултат на окислителното фосфорилиране в клетките (което е източник на АТФ=енергия), ставаме кисели (богати на протони) и че консумирайки храна, богата на електрони, балансираме тази киселинност. Не става въпрос за промяна на pH кръвта, а за здраве на ниво клетка/митохрондии. За някои е шарлатанщина, но истината е, че това си е почти Средиземноморска диета и нищо нелогично няма в нея. Смятам, че благодарение на този режим вторият ми трансфер е успешен, защото храненето беше нещото, което коренно промених след първия ми неуспех.

Припомнянка за хранителните добавки, които са есенциални за здрава мама и здраво бебе.
На първо място това е Омега-3, минимум 1000 мг дневно. На второ място са витамините от група В (ФК, В12) за предпочитане метилирани, дори да нямате открита мутация. И на трето място - витамин Д3 (аз предпочитам спрей, защото е мазен), дозиран в зависимост от  серумните му нива. Много важни минерали за мама и бебе са магнезий, калций и желязо. Ще отдам почит и на фибрите (подобно на Inferiya), защото за мен здрава бременност без здрави черва няма. Комбинирам ги с пробиотик и понякога с храносмилателни ензими, защото имам хранителни непоносимости.

И последно искам да ви споделя за комбинираните зеленчукови и плодови фрешове, които открих във Витафикс/Пловдив. Любим ми е миксът от целина, цвекло, джинджифил, морков, ябълка и лимон.
Та, вече поприключвайки дългия си пост, се сетих дали някоя от вас не си прави такива вкъщи и може ли да ми препоръча добър уред?😄

# 151
  • Мнения: X
Апропо, безалкохолни коктейли, да се включа с едно предложение. Simple Smile
Половин диня, половин ананас + 1/4 лимон се миксират в блендера, коктейлът се сервира охладен. Доста сполучлива комбинация се оказа, особено подходяща за летните жегички заради динята!

# 152
  • Мнения: 5 149
Ананаса обичам да го комбинирам с ягоди за лимонада Simple Smile Но сега ми докарва киселини -.-

С диня правим следното: диня + краставица + лимон + стръкчета мента Simple Smile Краставицата помага да не е много сладко.
Но! Имайте предвид, че динения сок ферментира много бързо - стои в хладилника или навън с непрекъснато добавяне на лед Simple Smile

За соковете писах назад защо съм против за редовна консумация. Реално вкъщи правим само, ако примерно ще пътуваме и имаме много неща за консумация, които няма как да вземем или замразим. Но я ползваме доста за правене на сорбе Simple Smile
https://www.amazon.de/ES-3571-attachment-included-stainless/dp/B … %2C128&sr=8-5 Това се използва вкъщи, купихме го на черен петък за по-тънки парички. Важно е сокоизтисквачката да е тип бавна, за студено пресоване или там, както се води Simple Smile

# 153
  • Мнения: X
Ох, ягоди! Много обичам, но откакто колабирах на алергия към ягоди не съм вкусвала от повече от 10+ години!
Комбинацията с диня и краставица ще се изпробва, обаче Simple Smile
Нещо ми е дошла музата за безалкохолни сокове / коктейли, пинтерест и форуми помагат с идеи, че традиционната студена лимонада с по-малко захар взе да омръзва!

За соковете и аз не пия много по принцип - това са си чисти килокалории без фибрите, човек може без да усети как да погълне голямо количество, които да се "залепят" където не трябва. Още повече не си струва да се изхвърля пулпата с фибрите, които остават при сокоизтисквачките. Те са най-полезната част от плодовете, заедно с витамините.

Сокоизтисквачката на Северин е супер иначе. Simple Smile И аз имам подобна, до преди години я ползвах редовно, но откакто се пообразовах за ползите от храните, консумирам плодовете цели с коричката. Ако процесирам плод и зеленчук, то е в блендера във формата на смути, като добаям вода за по-течна консистенция Simple Smile

# 154
  • Мнения: 147
Благодаря за идеите за сокоизтисквачка. 🤗Съгласна съм, че прясно изцеденият плодов сок е фруктозна бомба и заради последвалата хиперинсулинемия наистина калориите отиват за складиране в мастните депа. Обаче при зеленчуците нещата не стоят така, не водят до нежелана хипергликемия, богати са на алкализиращи продукти и имат собствени храносмилателни ензими. Така че даже като фреш са идеални за фертилно и като цяло за здравословно хранене.

# 155
  • Мнения: 1 611
Привет! По темата с вредните съставки ми попадна статия, пускам в скрит текст за който е интересно.

Скрит текст:
за козметика




Източници на токсини в кухнята


Ии тези дни правих сок от ананас и краставица, много свежо се получи. 😋  споделям с какви съставки - ананас, краставица, магданоз и маалко джинджифил.

# 156
  • София
  • Мнения: 101
Здравейте,
да поизтупам малко прахта на темата Blush Зарових се, за да видя хранене при хормонални проблеми. Прочетох интересни неща и искам да Ви споделя една рецепта за хлебчета които видях в Тик-ток Grinning , но се оказаха много сполучливи и вкусни. Прилагам снимка на съставките:
Скрит текст:

Лещата се накисва от вечерта за другия ден. Измиваш, отцеждаш и слагаш всички съставки в блендер, за да стане хомогенна смес. Правиш си питчици колкото големи искаш и в каквато форма решиш. 25 мин на 180 градуса.
Бяха мекички дори и на следващия ден когато вече бяха студени.

# 157
  • Мнения: 5 149
Хоп-троп, я да подновим споделянето Simple Smile Все се каня да напиша нещичко и вятъра ме отвява Simple Smile НО! Днес ми попаднаха тези домашни сладоледи без до болна познатите Е-та и подобни Simple Smile Разбира се, те са само за вдъхновение! При такова изобилие от плодове е повече от лесно да се направи нещо по ваш вкус Simple Smile
https://i.pinimg.com/564x/20/54/8f/20548f8ea02f3374b89588afd841731c.jpg

# 158
  • Маями
  • Мнения: 58
Някой ила ли в PDF  формат книгата ,, Всичко започва с яйцето,,?

# 159
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 463
Някой ила ли в PDF  формат книгата ,, Всичко започва с яйцето,,?
и да е на Бг

# 160
  • Мнения: 71
Здравей, видях, че я търсиш и в друга тема и там отговорих. Имам я, но е на английски. Напиши ми на лично мейла ти, ако прецениш, че ще ти свърши работа 🍀❤


 
Някой ила ли в PDF  формат книгата ,, Всичко започва с яйцето,,?

# 161
  • Маями
  • Мнения: 58
Много благодаря, но на английски я имам, но не всичко разбирам 😆

# 162
  • Мнения: 100
Привет!
С много месеци закъснение виждам и все пак отговарям! Simple Smile

Крем за лице:
Използвам Naturschoen Olive или Крем за чувствителна кожа Етна Био

Слънцезащитен крем, отново на Етна Био.

Препарите - всичко вземам от ДМ, гледам да не са от най-конвенционалните, с парфюми и т.н.
- Гел за пране от сапунени орехчета YELLOW&BLUE
- Течен перилен препарат за цветни тъкани Pomegranate
- Прах за пране Ultra Sensitive, 20 изпирания
- Препарат за пране на фини и вълнени тъкани Ultra Sensitive
Вземала съм и от Зоя, но не съм доволна как изпират и спрях.

Дезедорант използвам само на Salt of the Earth. Продават и големи опаковки, за да ти излезе по-изгодно и да има по-малко пластмаса. Много съм доволна - ухаят прекрасно и дори в жегите ме спасяват.

Кремове за тял:
- тези на Оrganic Shop от Зоя са ми любими
- Wooden Spoon (от тях вземам и пръскало за комари лятото)

Ако се сетя за друго, ще допълвам. Ще ми е интересно и вие да споделите вашите начини за по-безвредни продукти за тялото и дома Simple Smile

Здравейте, момичета! Изключително полезна тема! Страхотни рецепти споделяте! Можете ли да споделите какви препарати , козметика и парфюми използвате, които да не съдържат вредни съставки? Обожавам парфюми и ми е изключително трудно да подбера такива .

# 163
  • Мнения: 1 342
penny_ , какви ензими и пробиотик приемаш?

Общи условия

Активация на акаунт