Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 69

  • 23 548
  • 725
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 427
Ако Еутирокс го поставям под езика по- бързо ли ще се усвои?
Селен по кое време на деня се пие? Колко време се приема?

# 661
  • Мнения: 155


kiara69, в хипофункция е. Не са изследвани антителата, за да се види дали не е налице автоимунен процес, т.е. Хашимото.
Трябва да навакса и Витамин D.
Благодаря! Ще пусне и антитела. За витамин Д не очаквах, че ще има дефицит,  защото от доста време приема по 5000 единици на капсули.

# 662
  • Мнения: 1 518
Ако Еутирокс го поставям под езика по- бързо ли ще се усвои?
Селен по кое време на деня се пие? Колко време се приема?
Медицински, логично е по-бързо да се усвои. Селен се пие, ако имаш дефицит. След хранене, както и цинк, защото много дразни стомаха. Време - докато запълниш дефицита. Предозирането, като при всеки друг витамин и минерал, може да има неприятни последици. Ако разчиташ да ти вкара в ремисия антителата, не е сигурно. Зависи къде е възпалението и какъв е основният проблем.

# 663
  • Мнения: X
Здравейте! Много хубава тема с полезен първи пост сте направили! Влязох да почета, защото от две седмици нещо все едно ме стиска за гушата, от време навреме ми пресипва гласът, и два-три пъти сякаш с подута шия се събуждам. Имах снощи пак нощно изпотяване, и то основно по слабините. Кръвното ми също играеше преди да ми изпишат лечение. Преди години правих едни сърцетупи нощем и пак стискане за гушата, заподозряха щитовидна жлеза, но всичко се оказа ок, оказа се гинекологичен проблем тогава, откриха ми киста на яйчник. Сега са ми пуснали изследвания, които уж са в норма, само нисък калций, но много ми допада, че сте сложили нормални и оптимални стойности! Само че аз не ги разбирам и не всички показатели мога да съпоставя заради различни обозначения. Покрай другите лекари (в момента лекувам стомах и цистит), ще трябва да намеря време и за гинеколог, така или иначе годишния минимум преглед. Междувременно, бихте ли погледнали моите резултати, какво мислите? На ехографиятя изглеждала добре, само някакви мслки възелчета. Още ме боли гърлото, докато пиша, подуто е…

# 664
  • Мнения: 5 929
Здравей! Хормоните на щитовидната (TSH и FT4) са с доста добри стойности, да не кажа - отлични. Не си изследвала FT3, обаче. Занапред - винаги, когато тестваш щитовидните, пускай трите хормона заедно, защото те се тълкуват "в пакет".
Антителата (TAT и MAT) също не са извън норма, което означава, че не е налице автоимунен процес, т.е. Хашимото, но са малко близичко до горната референтна граница. Може би е уместно да ги изследваш отново след около година, като профилактика.

Витамин D е нисък - редно е да се навакса до оптимална стойност.

Колкото до оплакванията в гърлото - да не би да става въпрос за някой вирус или бактерия? Аз съм имала и двете в тази област, затова го споменавам.

# 665
  • Мнения: X
Благидаря Гърне! Не си пуснах аз изследванията, а ендокринолог, та каквото тя назначи са изследвали. За гърлото, нямам представа какво е това, нещо се подува и ме стиска, гласът ми пресипва. Не ме боли като настинало гърло. Боли ме точно при ямката долната част на гърлото, като много силен натиск. А какво означава нисък калций? Ще ходя и на вторичен с резултатите. Но понеже съм привърженик и на принципите за промяна в начина на живот вместо хапчета, исках и с вас да се посъветвам.
Добавка редакция - писала е в амбулаторния, че напипва увеличение на щитовидната жлеза. Кожата ми е много суха, друг път като се стопли времето, се оправя, сега още са ми толкова сухи ръцете, че на кокалчетата на пръстите ми се сцепва, направо ми се къса кожата от сухота… затова се зачетох за хипофункция, все ми е студено и ми се похапва, но не съм качила тегло

Последна редакция: пн, 09 май 2022, 09:44 от Анонимен

# 666
  • Мнения: 7 244
Виж си т3-то. Може да ти е лоша конверсията и оттам да са симптомите.

# 667
  • Мнения: X
Благодаря! Явно моята ендокриноложка не го е пуснала. Но ок ако аз си го проверя, какво правя с резултата?

# 668
  • Мнения: 2 325
А как се подобрява тази пуста конверсия? Уж съм чела, но все се препоръчват една камара хапчета като добавки. Друг вариант няма ли?

# 669
  • Мнения: 7 244
Въпрос за милиони, поне за мен Grinning
И добавки приемам, и все нещо променям в менюто... няма и няма.
Някой беше написал, че иска ТСХ-то на Гърне. Аз пък й искам т3-то Grinning

Ти всъщност за какви добавки си чела?

# 670
  • Мнения: 11 880
Конверсията се влияе от много неща, така че логично да се оправя трудно и да е индивидуално, част от конверсията се случва и в самата жлеза, така че и тя като не е ок. Иначе най-често се спрягат да се поддържат добри нива на желязо, цинк и йод (най-добре да няма дефицити на нищо разбира се), добра работа на черен дроб и стомах/черва. Затова и част от добавките са тип - очистващи черния дроб, пробиотици и т.н.

Аз влязох да кажа, че в Хеликон има намаление на книги и "Протоколът Хашимото" е намалена с 30% , ако някой се интересува https://n.helikon.bg/214029-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BA … %D1%82%D0%BE.html

Последна редакция: вт, 10 май 2022, 09:15 от mibobo

# 671
  • Мнения: X
Много полезно! Да, желязото ми е към долна граница, и пробиотици пия, защото в момента лекувам стомах. И витамин Д също си взех по съвет на Гърне, защото наистина и то към долна граница. Ще взема да прочета, защото моите познания досега бяха основно фокусирани върху правилно хранене, от хормони нищо не разбирам.

# 672
  • Мнения: 11 880
Много полезно! Да, желязото ми е към долна граница, и пробиотици пия, защото в момента лекувам стомах. И витамин Д също си взех по съвет на Гърне, защото наистина и то към долна граница. Ще взема да прочета, защото моите познания досега бяха основно фокусирани върху правилно хранене, от хормони нищо не разбирам.

В някоя тема мисля те мярнах, че си с Хеликобактер, ако е така, той ти яде желязото.

# 673
  • Мнения: X
Да правилно си забелязала, имам хеликобактер сега го лекувам. Не знаех, че яде и желязо гадта…

# 674
  • Мнения: 76
Ей отдавна не съм писала!
Та сградате ли често от инфекции на горните дихателни пътища?
Аз влязох в ужасна фаза! На 31.03 започнах  14 дни антибиотик заради ушна инфекция. В момента пак съм с инфекция на горните дихателни пътища и ме е страх да отида на лекар

Общи условия

Активация на акаунт