Аблация на сърцето - 11

  • 33 253
  • 752
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 9
В НКБ за криоаблация на ПМ платих 11.60 лева, преди 3 месеца. Имам усещането, че само там не се доплащат огромни суми Sad

# 736
  • Мнения: 54 427
Отскоро и ПМ е по НЗОК. Преди се доплащаше навсякъде.

# 737
  • Мнения: 14
Задълбочих се в епикризата от аблацията. Чак сега забелязах, че от НКБ са написали стойността на облъчването, на което съм бил подложен по време на процедурата. Резултатът е в някакви единици микро Gy, които съответстват на единиците микросиверт, които се използват примерно при аварии в атомни централи.
Та стойността е 9200 и нещо микросиверта или 9,2 милисиверта.
Това май означава, че тази година не трябва да се облъчвам повече на рентген или скенер.
Не съм започнал да светя на тъмно, но все пак трябва да внимавам.

При мен пише 2400 mGy и ми казаха, че ще се изчистя до 6 месеца, но ако искам да забременявам да изчакам 9 месеца. Но ми казаха да не се притеснявам, защото дозите уж не били големи, но сега като чета май не е толкова безобидно.

# 738
  • Мнения: 363
2400 милигрей (mGy) или 2400 микроГрей ( втората единица за лъчение се изписва съкратено не с буквата m, а с гръцката буква мю)



Предполагам, че става дума за микроГрей. При мен в епикризата величината беше изписана с мю. Сигурен съм, че и при Вас е така.
Защото милиГрей е хиляда пъти по-голямо от микроГрей. Абсурдно е да се получи такава доза облъчване при аблация.

Странното в случая е, че аз съм получил почти четири пъти по-голямо облъчване като доза от Вас.
Но при мен беше някаква екзотична форма на ПМ и ПТ и процедурата беше много дълга.

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 12:47 от Stilgar

# 739
  • Мнения: 14
Да, точно с мю е изписано.
Моята процедура беше около три часа, но доста време се мъчиха да вкарат катетрите и предполагам същинската част и реалното облъчване са били по-малко време.

# 740
  • Мнения: 363
В моя случай лично професорът се зае с мене и за него вкарването на катетрите беше фасулска работа. Сред това проведе и електрофизиологичното изследване доста бързо, като доколкото разбрах, използваше някакъв апарат с 3D катетри или нещо подобно (или пък аблационния катетър беше 3D или пък и двата вида катетри бяха такива, не знам). Плюс това месец преди аблацията отново бях там за изследване на сърцето с 3D скенер. Може да е използвал за нещо и снимките от скенера. Мисълта ми беше, че същинската аблация със загряване на проблемни точки от сърцето продължи повече от 3 часа, независимо че професорът действаше много уверено, точно и бързо. Т.е. периодите на включване на ток бяха извънредно много.
Доктор Стоянов също участваше в процедурата, но той беше в съседната стая зад стъклена витрина при апаратурата и мониторите.
Не знам точно с какви опиати ме бяха натъпкали, но една сестра много често ме предупреждаваше да не заспивам.Smile

# 741
  • Мнения: 54 427
Точно от това зависи дозата - от експозицията. Колкото по-дълго, повече облъчване.
Моята беше кратичка, не съм погледнала дали пише в епикризата.

# 742
  • Мнения: 363
Специално изрових епикризата от първата аблация от преди 4 години . Много внимателно я препрочетох, но никъде не беше написана дозата на облъчване тогава.

# 743
  • Мнения: 19
Има ли тук някой правил аблация заради камерни екстрасистоли да сподели за резултата?

# 744
  • Мнения: 363
Според скромното ми мнение най-добре е да си запишете час за преглед при електрофизиолог, като носите всички налични изследвания и епикризи, които имате. Той би трябвало да прецени вашето здравословно състояние , евентуално да предложи някакви допълнителни изследвания и след това да реши дали сте за аблация.

# 745
  • Мнения: 19
Според скромното ми мнение най-добре е да си запишете час за преглед при електрофизиолог, като носите всички налични изследвания и епикризи, които имате. Той би трябвало да прецени вашето здравословно състояние , евентуално да предложи някакви допълнителни изследвания и след това да реши дали сте за аблация.
Аз съм посетила електрофизиолог и имам препоръка за втора аблация, питам дали някой е правил специално за екстрасистоли и да има реално подобрение, защото на първата ми казаха една успеваемост над 90 процента, а след нея започнаха нови проблеми ...

# 746
  • Мнения: 202
Здравейте, малко съм притеснена затова реших да пиша. Преди година и половина имам аблация поради ПМ и ПТ. До момента нямам проблеми. От няколко дни при движение или работа, усещам в лявата си гърда, под нея нещо като трептене. Напрягам се, ослушвам се, не мога да доловякакво е. Мислите ли, че ако е трептене или мъждене на сърцето ще го усетя много по-ясно?!

# 747
  • Мнения: 363
Първо си проверете пулса с два пръста на китката. Ако е равномерен и с нормална сърдечна честота - примерно в диапазона 60-80 удара в минута (може и малко по-малко и малко повече), не трябва да се притесняватe. Второ, ако имате електронен апарат за измерване на кръвно налягане, който отчита и аритмия, проверете се с него.
Ако всичко е наред и продължавате да се притеснявате, отидете при кардиолог за електрокардиограма. А още по-добре и за холтер за следене на сърдечния ритъм за 24 часа.

# 748
  • Мнения: 202
Благодаря Стилгар, изобщо не се сетих! Седя и се държа за лявата страна като невменяема и се ослушвам.

# 749
  • Мнения: 363
И на мен ми се е случвало - уж усещам някакво "трептене" с цялото тяло, но като си проверя пулса с два пръста - абсолютно равномерен.
Понякога за по-сигурно включвам и апарат за измерване на кръвно налягане (използвам Microlife. Някои препоръчват Omron).
По принцип страдам от тежка хипохондрия. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт