ТЕЛК и НЕЛК - въпроси и отговори 1

  • 32 783
  • 378
  •   3
Отговори
# 210
  • Мнения: 610
Ели_дечкин, може ли и на мен да ми изпратите шаблона, че ме мотаха 7 месеца.

# 211
  • Русе
  • Мнения: 7 804
Дааа, може и пускам на ЛС.

# 212
  • Мнения: 2 455
То е полезно за всички, не може ли тук да се пусне?

# 213
  • Русе
  • Мнения: 7 804
Пускам, пък ако модератор прецени, да го трие.


Шаблон-жалба


Скрит текст:
ДО .............................................................
ДИРЕКТОР НА МБАЛ .................................................

ДО .............................................................
ДИРЕКТОР НА РЗИ – гр..................................................

Ж А Л Б А

от
...
(трите имена, ЕГН, адрес за кореспонденция, мейл, телефон)


Относно: Закъснение в срока за освидетелстване/преосвидетелстване на лице с увреждане

УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,
Подал/а съм документи за освидетелстване/преосвидетелстване, срещу което съм получила входящ номер ............................................ от дата ...............................................
   
До момента не съм получил/а писмо за явяване пред ТЕЛК или Експертно решение.

Във връзка с чл.32, ал.3 от  Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, Териториалните експертни лекарски комисии освидетелстват и преосвидетелстват лицата в 3-месечен срок от постъпване на документите при тях.
   
С оглед на това, че тримесечният срок е изтекъл, бих желал/а да предприемете мерки и своевременно да ми бъде определена дата за явяване пред ТЕЛК или да ми бъде изготвено Експертно решение по документите, които са представени в досието ми.

С уважение: .........................................................
(име, фамилия, подпис)

гр....................................
.......................................2023 г.

# 214
  • Мнения: 3 821
Да ви разкажа какво направих днес.
Казах си - я да звънна аз в РКМЕ-Силистра и да попитам защо викат мама 11 месеца след подаване на документите.
Звъня. Вдига ми любезен женски глас. Обяснявам ситуацията - документите подадени на 17 ноември 23 г., имейл получен снощи за 09 октомври 24 г. Казах й, че в Закона за здравето пише, че до три месеца от подаване на документите трябва да имаме решение. Тя ми каза, че е така и съм права, но за цялата област комисията е само една. Болничните ръководства на болниците в Дулово и Тутракан преди време са напирали да има и при тях комисии. Издадени били заповеди и в последният момент са се отдръпнали и отказали /много жалко и грозно, защото явно заплащането им е приоритет на определени доктори, и не им пука за хората живеещи в съответните общини/.
Попитах, ако подам жалба какво ще последва и тя ми отговори, че нищо няма да се случи по-бързо. Даде ми телефонен номер на ТЕЛК. Звъня аз и ми вдига не толкова любезен глас. Обяснявам аз пак цялата ситуация. Отсреща ми се казва, че системата е генерирала автоматично тази дата 09 октомври. Да чакам писмо по пощата. Аз пак реших да обяснявам, че имам имейл за тази дата. И тя сърдито ми казва - вие слушате ли ме какво ви казвам? Аз пък й казах - хайде и двете страни да се изслушваме, за да не звъня на други места. Тя снижи тона и каза, че трябва да чакам писмо по Български пощи с обратна разписка, в което ще пишело всичко и датата може и да не е 9 октомври. Друго не успях да питам, защото ми казаха довиждане и ми затвориха.
Ами то излиза, че писмо може да получим и за дата след 9 октомври и трябва да се правят нови изследвания и да се набавят нови епикризи и документи, което едва ли ще тръгнем да правим, защото мама едва ли ще е в състояние.
Силно се надявам да получим писмо до два месеца за дата преди 9 октомври.
Жалба няма да подавам по желание на мама. Ще се съобразя с нея.

# 215
  • Варна
  • Мнения: 80
Здравейте,
Знаете ли при преосвидетелстване колко време отнема от датата на прегледа до излизането на самото решение? Става въпрос за Варна, ТЕЛК комисия в Св. Марина. Мен ме викат на 1 февруари, което е 108-ми ден от подаването на документите ми.  Ако се забавят с решението, определено ще се възползвам да си търся правата.

# 216
  • Русе
  • Мнения: 7 804
Рангелова, Вашият ТЕЛК по новините го даваха, така че хич не се учудвам. Така беше и при нас, но аз не се предадох и регулярно им мрънках по имейл, че ние, болните, нямаме вина за липсата на комисии и всякакви такива. Естествено, всеки път имейлите бяха адресирани до всички възможни институции + арменския поп. Естествено, вярвам, че и други са писали същите имейли  и с общи усилия поне в наше село се случиха нещата.
Мама е от по-старото поколение и те нямат такива навици, но ти от твое име можеш да спретнеш един имейл до всички, че това е безобразие.

# 217
  • Мнения: 3 821
Май ще спретна писъмце до някоя от тв.

# 218
  • Русе
  • Мнения: 7 804
Адресирай наред, не ги жали.

# 219
  • Мнения: 494
Готова ми е молбата срещу директор РКМЕ / ТЕЛК / гр. София ул. Димитър Греков №2 с иск за 10000 лв. обезщетение с основание :  Закон за отговорността на държавата и общините чл.1 и забавяне на телково решение с четири месеца над законоустановения срок. В понеделник ще я пусна в административния съд и каквото решат съдиите. Не очаквам , че ще удоволетворят иска за 10000 лв., но каквото дадат. Важното е телк да имат обеца на ухото, че при всяко нарушение на законовия срок от три месеца , всеки засегнат може да им заведе дело за обезщетение.
#RAngelova, на ваше място бих пуснала една молба за обезщетение в адмистративния съд на Силистра , като приложа писмото. Преди това по-добре пуснете писмо на имейл в местното РЗИ , като им обясните, че срока за телк е три месеца и вие не носите вина, че няма достатъчно лекарски комисии. Броят на лекарските комисии за района е ангажимент на министерство, местни управляващи органи и т.н. Като държавни администрации те са длъжни да осигурят лекарски комисии за района и да се спазва законовия срок от три месеца за телк.
Контактувайте през имейл, като после приложите писмата в молбата за обезщетение. На телефонни разговори няма как да приложите копия. Телефонните разговори са като " една жена на пазара каза, че ...". Имейлите ви са черно на бяло доказателства пред съда. Още по-добре ще бъде , ако ви отговорят на имейлите и да приложите отговорите.
Редактирам се, защото освен молба към местния телк, рзи имате възможност да поискате и обезщетение от министерството на здравеопазването, които не са осигурили достатъчен брой лекарски комисии в региона. Това е тяхно задължение!

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 10:21 от Gradina Roza

# 220
  • Мнения: 3 821
Писмото ми до БТВ е готово. Тази вечер по Нова тв ще има репортаж по темата
https://nova.bg/accents/view/2024/01/12/440611/%D0%B2-%D0%BB%D0% … yYveQrPn0_Zsf6rWU
Същото писмо ще пратя и до Омбудсмана.

 

Ето и линк от видеото по Нова тв
https://nova.bg/news/view/2024/01/13/440763/%D1%82%D0%B5%D0%BC%D … 0%B5%D0%BB%D0%BA/

Последна редакция: сб, 13 яну 2024, 20:25 от #RAngelova

# 221
  • Мнения: 3
Здравейте,
ако сте с ХМЛ (хронична миелоидна левкемия) или имате близки с това заболяване, моля ви споделете за колко години ви дадоха ТЕЛК втора група? В законодателството пише, че втора група се полага до петата година, но не е уточнено от коя дата тече този срок - от датата на диагноза, от датата на постигане на ремисия или от датата на инвалидизация. Това са съвсем различни дати и разстоянието между тях може да бъде повече от година. Пример: ако след диагнозата сте ползвали болнични за половин или една година, полага ли се ТЕЛК втора група за 5 години или се полага за 4?

Последна редакция: нд, 14 яну 2024, 17:12 от Lucky123

# 222
  • Мнения: 1 118
Здравейте, мъжа ми получи адресирано копие до него, жалба от НОИ срещу решението на ТЕЛК, частично - срещу дата на инвалидизиране.
На дата на инвалидизиране е бил във временна нетрудоспособност. И сега НОИ иска промяна на датата от НЕЛК. Трябва ли в случая ние да правим нещо, или чакаме.
И що за глупост е това. Откъде да знаеш кога ще ти излезе решението и кога ще си в болничен.

# 223
  • Sofia
  • Мнения: 6 948
Без да претендирам,че съм запозната достатъчно,ама решението не е ли от датата на явяване за ТЕЛК

# 224
  • Мнения: 1 118
Chocha, в телка пише, че е датата на издаване на решението.

Общи условия

Активация на акаунт