Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 18

  • 50 110
  • 779
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 1 291

Когато се гладува, тренира много силово и изчезне подкожната мазнина изчезва и цикълът.Обаче аз нямам толкова воля да  направя нещо толкова драстично.

Моето беше по принуда - получавах жлъчни кризи, ако хапвах повече от шепа храна и то немазна. Сега се боря да задържа килограмите точно със силови тренировки и балансирано хранене. И аз нямам воля, но се моля да я намеря, искам да живея нормално, ако може.

# 766
  • Мнения: 4 292
Здравейте! Колебах се дали да пиша, но просто вече съм много объркана.
Ситуацията е следната: На 41 години съм и явно навлизам в менопауза. От половин година не съм имала цикъл. При мен всичко започна преди две години, явно се разви бързо, така или иначе вече няма как да върна времето назад. Вероятно бих подходила по друг начин, ако имах днешния си опит.
Сегашния ми гинеколог иска отново да пуснем изследвания за хормони, за целта пих Дуфастон за предизвикване на цикъл, но не ми дойде. След много чудене ми предписа противозачатъчни, които да пия 4 месеца- Dravolis. Личеше си, че много не ѝ се иска (близка ми е).
Освен малко нощно изпотяване и понякога задържане на вода, няма никакви други оплаквания. Обаче си давам сметка, че ми е рано за менопауза, предвид рисковете от сърдечни-съдови проблеми, остеопороза и т.н.
Купих въпросните противозачатъчни, но ме е страх да ги почна, заради рисковете от тромбози и рак на гърдата.
Има ли някакъв друг, по-щадящ начин да си доставя естроген, за да провокирам цикъл и поне малко да забавя нещата? Пила съм вечерна иглика и не видях да ми действа, но пък и не бях особено редовна, като се замисля.
Просто се чудя дали да не се оставя по течението или да почвам терапията.

# 767
  • Бургас
  • Мнения: 6 321

Когато се гладува, тренира много силово и изчезне подкожната мазнина изчезва и цикълът.Обаче аз нямам толкова воля да  направя нещо толкова драстично.

Моето беше по принуда - получавах жлъчни кризи, ако хапвах повече от шепа храна и то немазна. Сега се боря да задържа килограмите точно със силови тренировки и балансирано хранене. И аз нямам воля, но се моля да я намеря, искам да живея нормално, ако може.

Дай Боже всичко да се оправи!

# 768
  • Варна
  • Мнения: 7 701
Клото по-скоро прогестерона ти липсва след като нямаш цикъл. Трябва ти добавка чистеща излишния естроген,а не обратното. Яйчников резерв гледан ли е?
Пробвай с нещо от сорта https://www.iherb.com/pr/natural-factors-womensense-estrosense-h … an-capsules/16257. Това е хубав детокс на прилична цена регулира хормоналния фон.

Рано ти е още да се прмиряваш Heart.

# 769
  • тук-там
  • Мнения: 5 690
Клото, започва се с дефицит на прог, което трае дълго време. Има доста добавки, които действат добре, но не бива да се самоназнчават, тъй като прог следва да е висок само в един период на Ц. Консулт с лекар!
Момичета, без да съм изследвала вит Б12, го добавям вече почти 2 месеца след ковид. Има ли риск да предозирам според вас?

# 770
  • Мнения: 721
Момичета, без да съм изследвала вит Б12, го добавям вече почти 2 месеца след ковид. Има ли риск да предозирам според вас?

Ако си вземеш ниска доза до 0,5 даже е препоръчително добре правиш, аз го започнах от 1 000 , после мисля да премина на 0,5 , така ми каза моят лекар. Вземи си и биотин за косата предполагам, че ти пада повече след ковида. Мисля, че ще ти е нужно и малко желязо😉
Има ли някакъв друг, по-щадящ начин да си доставя естроген, за да провокирам цикъл и поне малко да забавя нещата? Пила съм вечерна иглика и не видях да ми действа, но пък и не бях особено редовна, като се замисля.
Просто се чудя дали да не се оставя по течението или да почвам терапията.

Много си млада още за да оставиш нещата по течението, така се прави когато си на 50, но на тази възраст почти е задължително да се пие нещо и да се предизвика цикъла,  защото риска е по-голям ако няма цикъл пред другия риск от противозачатъчното. И аз не мога да разбера защо приемате с лекота пиенето на дуфастон, като той  е толкова силен, по-силен от противозачатъчни и пак бърка в хормоните толкова силно и риска от него е същият както при ОК( орални контрацептиви). Много е просто-когато пиете ОК се въвежда и аспирин протект заради риска от тромбози. Също така лекарят може да ти пусне изследване за хормони без да се предизвика цикъла.
Въобще не се колебай, мога да ти кажа, че съжалявам,  че не ги почнах навреме ОК , щеше да ми спести ходенето по толкова лекари и започването на грешни терапии, и други огромни грешки в ежедневието. Пробвала съм всичко останало, все що билки има. Започнах с най-силните ОК, така ми предписа лекар и после си ги смених с възможно най-слабите на пазара и сега се чувствам прекрасно, освен това дават много сила и настроение.
 Още ти е наистина рано, но след половин-една година ще започнат много големи проблеми, описвала съм ги някъде  в темата. Ако искаш да се сбабичосаш до 45, защото процесът е наистина бърз, остави нещата по течението.
 Един цитат точно на място: "Който след 40 г не познава тялото си и не е СВОЙ ЛЕКАР е пълен глупак , изживял това време напразно !"

# 771
  • Мнения: 205
Здравейте, искам да попитам дали на някоя от вас и се е случвало тъмно кафяво зацапване по средата на цикъла, което продължава вече два дни...и каква се е оказала причината.Преди 6 месеца ми се случи пак такова зацапване, което продължи до овулация.Скоро ходих на цитонамазка, беше втора група, като всяка година, но забравих да попитам за това кафяво течение.На 45 г.съм.

# 772
  • Мнения: 1 913
Вяра и Надежда, случва се, когато прогестерон е нисък. Обикновено изписват такъв, който се взима от около 10 дни след цикъл

# 773
  • Мнения: 205
Благодаря! И по средата на цикъла ли причината може да е нисък прогестерон.Освен лекарства дали има някакви билки или храни, с които да се повиши прогестерона.

# 774
  • Мнения: 39 314
Може и полип да е.

# 775
  • Мнения: 1 372
Клото не се оставяй по течението на тази възраст. Според мен след като половин година нямаш цикъл и дуфастон не е свършил работа, няма как да очакваш разни хранителни добавки на билкова основа да свършат работата. Много си млада още. Един гинеколог ми казваше “като видиш сбръчкана жена на 40 години значи няма цикъл” Звучи малко несериозно, но то да са само бръчките… нервната система и психиката на жената се товарят много. Както и да е, моето мнение за ХЗТ е известно тук в групата. Според мен довери се на лекаря си, ако искаш и второ мнение вземи, но се бори още поне 5-6 години да си имаш цикъл. По-добре ще е за теб.

# 776
  • Мнения: 856
Какво е определинието Ви за “сбабичосана”?

# 777
  • Мнения: 39 314
Когато жената изгуби красотата си, тогава сигурно е сбабичосана. Това е дължи на вече по- малкото естроген.

# 778
  • Мнения: 7 106
Когато жената изгуби красотата си, тогава сигурно е сбабичосана. Това е дължи на вече по- малкото естроген.
Напротив, не толкова на естрогена, колкото на колагена,  а също и на хиалуроновата киселина, като тяхното производство  в организма започва да намалява след 20 годишна възраст. Те влияят най-вече на кожата и красотата.

# 779
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Момичета, заповядайте в НОВАТА ТЕМА : https://www.bg-mamma.com/?topic=1481076.new#new

Общи условия

Активация на акаунт