Къде изчезнаха светулките?

  • 1 381
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1
Здравейте, интересно ми е кога за последно видяхте светулка? Дори и на село вече от поне десет години не съм виждала, а там нещата не вървят към урбанизация... точно обратното. Намирам статии от преди години, че са застрашени от изчезване... дали е възможно вече да са изчезнали?

# 1
  • Мнения: 3 488
Видях миналото лято (не живея в България).
Иначе светулки за последно бях виждала като дете на вилата. Много са симпатични ❤.

# 2
  • Мнения: 1 786
И аз видях миналото лято в полето край София, тази година пак ще ги дебна. Засега не съм виждала, ама както всяка вечер вали няма и как да видя Simple Smile

# 3
  • Мнения: 709
Преди две седмици на село, близо до Плевен и бяха много, доста се учудих.

# 4
  • Мнения: 7 923
При нас още няма светулки, чакам ги вече с нетърпение. Миналата година имаше, както и всяка година преди това, но определено не са толкова много, колкото преди.

# 5
  • Мнения: 513
Миналото лято в Априлци имаше светулки. И понеже част от уличното осветление не работеше, доста добре се забелязваха.

# 6
  • Мнения: 12 130
Наистина, светулките не са толкова, колкото бяха в детските ми години. Но появата им е била малко по-късно, към края на юни и началото на юли, когато жътвата е в разгара си. Замърсяване, пестициди....направи ми впечатление, че и пчелите са намалели. Друга година, когато цъфтят липите се чува жуженето им, а сега тук таме някоя пчела. Да не говорим, че пролетта, на село, в цъфналите череши не се виждаха и чуваха също пчели, както до съвсем скоро.

Последна редакция: сб, 11 юни 2022, 07:18 от 🧡 Clo 🧡

# 7
  • София
  • Мнения: 23 097
Миналото лято бяхме във вила в Тетевенския балкан и беше пълно със светулки.

# 8
  • Мнения: 5 148
И в Лещен беше пълно. Вилна зона Зелин до Ботевград също има доста (горната част, над магистралата)

# 9
  • Мнения: 211
Всяка година виждам светулки - в малките населени места.
В София също съм виждала, но в някой парк.

# 10
  • Мнения: 9 441
Онази седмица видях 4-5 светулки на село, общ. Троян.

# 11
  • IC 1101,Abell 2029
  • Мнения: 1 055
Тези дни видях светулки,даже една влезе в кухнята.Тук са ама май са по-малко.

# 12
  • Мнения: 802
Снощи видях за последно. Не са много, но се намират. Живея в Плевен.

# 13
  • София
  • Мнения: 13 172
Редовно виждам светулки. В парка, в гората, на вилата, на морето. Разбира се, в светлините на града трудно се различават, но на тъмно се виждат.

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
В нашия квартал в София- има

# 15
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 433
Видях няколко миналото лято, а съм почти в центъра на София.
Признавам си, много се зарадвах и даже си поседях известно време да ги гледам.
Не бях виждала от дете..

# 16
  • Мнения: 206
Пълно е по реката 😊❤🤗

# 17
  • Мнения: 818
Преди 2 дни видях много светулки в Пловдив.

# 18
  • Мнения: 14 792
И при нас има. Преди няколко дни изпращахме гости по тъмно и видях няколко.

# 19
  • Мнения: 886
През седмицата излизахме пеша на заведение с приятели и децата /Пловдив/. На връщане беше на смрачаване вече и в една тревиста местност децата започнаха да хващат светулки. Всички много им се радвахме. Направо се върнахме в детството Heart

# 20
  • Мнения: 2 885
Здравейте, интересно ми е кога за последно видяхте светулка?
Миналата седмица.

# 21
  • Мнения: 4 212
Няколко години подред не бях виждала и аз светулки.Тази обаче има много и от няколко седмици им се радвам и аз си спомням за детските ми години.
Прави ми впечатление, че и пеперудите изчезнаха и няма толкова много както преди.

Общи условия

Активация на акаунт