Противогрипна ваксина сезон 2022/2023/2024

  • 27 954
  • 578
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 12 957
Обърках се... как така хем не създава имунитет като преболедуваш, хем който е изкарал подобен предни години, не го повтаря?
Иначе ваксините няма как да не са всяка година, те са различни щамове в тях. Е, пак няма как да се обхванат всичките, разбира се. Ама доколкото могат прогнозират там, пак уцелват немалка част. Друг е въпросът е чу нас поначало малка част от населението се ваксинира против грип.

# 226
  • Мнения: 54 523
Няма имунитет срещу грип, затова всяка година се прави ъпдейт на ваксините.
Но те са за няколко щама, не за всички.
Да чукам на дърво, спокойно изкарахме зимата, без никакви вируси.
Аз ходих и на санаториум, пътувах, имах доста контакти с хора.

# 227
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 796
Обърках се... как така хем не създава имунитет като преболедуваш, хем който е изкарал подобен предни години, не го повтаря?
Иначе ваксините няма как да не са всяка година, те са различни щамове в тях. Е, пак няма как да се обхванат всичките, разбира се. Ама доколкото могат прогнозират там, пак уцелват немалка част. Друг е въпросът е чу нас поначало малка част от населението се ваксинира против грип.
Не е точно имунитет, а по-скоро реакцията на организма, някакъв вид подготовка. Въпреки че щамовете еволюират, те все пак принадлежат към някакви групи вируси. Не съм специалист, но това съм чела. Ако намеря някакъв линк, ще пусна.
Преди време, това се коментираше във връзка с някакъв щам грип, че подобен е имало преди години, и който го е изкарал тогава, има шанс да мине по-леко или да го избегне изобщо. Т.е. не е имунитет, но това че имунната система има някаква готовност да реагира. 
Както самата ваксина от грип всъщност ни подготвя към очакваните щамове. Случва се обаче, особено към края на сезона, щамовете може да са се променили от първоначалните, мутирали са в резултат на прехвърлянето от човек на човек, и пак може да се разболееш, но обикновено минава по-леко.

# 228
  • Мнения: 1 226
Да се оплача, че и аз се разболях. Мъжа ми аха-аха и той, ама му мина за 2 дена без лекарства.
При мен беше ужасно 2 дни, рекох да стисна зъби, но стигнах до АБ.
Направо...тая година не е за вярване.
От 10 години се ваксинираме, не е имало фал.
Явно взеха да мутират пусти щамове или има много вече и не може да ги обхване ваксината.
А ужасно мразя да съм болна, то всеки мрази, ама аз съм с депресия и ме удря и се влошавам и психически.

# 229
  • Мнения: 2 480
Да се оплача, че и аз се разболях. Мъжа ми аха-аха и той, ама му мина за 2 дена без лекарства.
При мен беше ужасно 2 дни, рекох да стисна зъби, но стигнах до АБ.
Направо...тая година не е за вярване.
От 10 години се ваксинираме, не е имало фал.
Явно взеха да мутират пусти щамове или има много вече и не може да ги обхване ваксината.
А ужасно мразя да съм болна, то всеки мрази, ама аз съм с депресия и ме удря и се влошавам и психически.

О, при нас за 24г. ваксини този януари се случи за шести път. Чак ужасно не беше, но стигнахме отново до панцеф. Доксициклинът не помогна. В останалите случаи е помагал, като изключим короната. И тогава бяхме на панцеф.

# 230
  • Мнения: 1 226
Да се оплача, че и аз се разболях. Мъжа ми аха-аха и той, ама му мина за 2 дена без лекарства.
При мен беше ужасно 2 дни, рекох да стисна зъби, но стигнах до АБ.
Направо...тая година не е за вярване.
От 10 години се ваксинираме, не е имало фал.
Явно взеха да мутират пусти щамове или има много вече и не може да ги обхване ваксината.
А ужасно мразя да съм болна, то всеки мрази, ама аз съм с депресия и ме удря и се влошавам и психически.

О, при нас за 24г. ваксини този януари се случи за шести път. Чак ужасно не беше, но стигнахме отново до панцеф. Доксициклинът не помогна. В останалите случаи е помагал, като изключим короната. И тогава бяхме на панцеф.
ужасно. Как ще я караме така, толкова спокойно си живеехме, бях забравила какво е грип, вирус...
Интересно, че моята ЛЛ преглежда без маска, не отсъства и все е здрава. Питах я как така, вика ваксинирана съм.
То и ние сме ваксинирани. Дали няма някаква ваксина за доктори? Дето ние простосмъртните не я знаем.
ПП. Още се влача с бронхит.

# 231
  • Мнения: 2 480
Бронлес и бронхиксин не помогнаха ли?

Преди години една докторка по радиото разказваше, че за да се предпази от грип всеки ден си мажела носа с някакво лекарство, но не го запомних. Дали и вашата лична не прави нещо подобно? Нашата вече 3г. е с маска и не търпи никого без! Аз пък не понасям маските и я чакам отвън, докато напише направление или зелена рецепта. Веднъж дори я чаках на една пейка до входната врата на болницата без маска.

# 232
  • Мнения: 12 957
Има по принцип спрейове които ги рекламират че правят филм и задържат вирусни частици и от сорта. Има във вариант за носа и за гърлото... не се наемам да кажа обаче колко са ефективни, хвалбите дето съм слушала за тях са от представители производител на конкретна марка такъв, които естествено няма как да са обективни. Но ми беше интересно де, до тогава не знаех че съществува такъв продукт. Твърдяха също и че не се усеща по някакъв неприятен начин след като се нанесе.

# 233
  • София
  • Мнения: 9 578
Такъв спрей преди години една лекарка ми препоръча да слагам в носа на детето всяка сутрин преди детска градина. Изобщо не усетих да се разболява по-рядко. Когато свърши опаковката, не купих нова.

# 234
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 796
Освен ваксината, следите ли си и нивото на витамин Д? Много е важно да имате достатъчни стойности. Т.е. някъде към средата на нормата. Добре е да се проверява в края на есента, ако е нисък, да се пие достатъчно висока доза, за да се компенсира. Има тема за витамин Д.

# 235
  • Мнения: 1 226
Моето вит.Д е ниско, но на мъжа ми и децата е в норма. И пак се разболяха.

# 236
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 796
Моето вит.Д е ниско, но на мъжа ми и децата е в норма. И пак се разболяха.
Ваксината подготвя имунитета да реагира срещу определени вируси, но в  някои случаи и от ваксината не се образуват антитела. Така че, заразяване с грип е възможно.
Добрите нива на витамин Д3 означават, че ако се заразите, има значително по-малка вероятност да изкарате тежко не само грип, но и ковид.  Също няма гаранция, разбира се, може човек да има някакви други дефицити в имунитета.
Има изследвания, че Д3 предпазва и от други състояния и заболявания, като диабет, алцхаймер, остеопороза и други. Така че, не е излишно да се следи да бъде в норма.

# 237
  • Мнения: 6 749
.........
Интересно, че моята ЛЛ преглежда без маска, не отсъства и все е здрава. Питах я как така, вика ваксинирана съм.
То и ние сме ваксинирани. Дали няма някаква ваксина за доктори? Дето ние простосмъртните не я знаем.
ПП. Още се влача с бронхит.



Лекарите  ежедневно  срещат всевъзможни вируси. При тези срещи, когато вирусния товар е малък, имунната система се справя и придобиват естествен имунитет.
Така че няма специални ваксини.

Ние с ММ се ваксинирахме по съвет на ЛЛ с противогрипна ваксина (не бяхме се ваксинирали от много години) и не сме боледували. Здравни работници сме.

# 238
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 796
Да се отчетем накрая, който следи темата, как мина при вас грипния сезон.
Както си мислех, че вече всичко е приключило, сезона на болестите мина, пуснах си кръвни ми изследвания и бяха страхотни, витамин Д по средата на нормата, всичко в норма, и преди три седмици така се разболях, че още не мога да дойда на себе си.
Раздираща кашлица, температура 38,5, хрема, потене, главоболие, това нонстоп три седмици, и още не съм в ред, изкашлям, потя се, отпаднала съм. Личната ми каза да пия антибиотици, десет дни един, после го смени с друг, още пет дни, стомаха ме заболя от тях, получих разстройство и въобще  си създадох още проблеми, но нямаше как да мине без антибиотици, заради температурата и риска да се развие и бактериална инфекция.
Два теста си направих, вкъщи, нито грип, нито ковид излезе, не знам, теста ли не е читав, аз ли не ги правя както трябва.Така и не разбрах какво беше това, но толкова тежко не си спомням да съм карала нещо.
Ковида миналата година го карах доста продължително, около 4 седмици, не беше от най-леките, но вкъщи и не с такава температура и кашлицата беше по-малко.
Карала съм някакъв дълъг грип, към месец, с много кашлица преди много години, вече не помня подробности дали беше толкова тежко, но кашлицата беше доста изтощителна.
То антигрип ваксината, и да ме е пазила, шест месеца отдавна са минали, от както си я сложих през октомври мисля че беше. Може би трябва да се слага още по-късно, някъде декември, защото грипа никога не идва по-рано от януари, а понякога и пролетта вирусите продължават да разболяват.
Явно и други караха тази зима дълги вирусни заболявания, споделете, грип ли беше или не разбрахте и вие какво е.

# 239
  • Мнения: 6 749
Ние с ММ се ваксинирахме есента и не сме се разболявали.
Щерката е 4 клас (не е ваксинирана против грип, миналата година има две дози против ковид) се разболя 3 пъти тази зима - януари беше с кашлица, февруари температура и кашлица, около 24 май беше с кашлица. Леко минаваше при нея, без усложнения, но отчитам като грешка, че не и ' сложих противогрипна.

Общи условия

Активация на акаунт