Име на бебе - анкета

  • 4 037
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 191
Здравейте! В очакване на момиченце сме и много искаме да го кръстим на майка ми. Тя се казва Диана. Харесвам името, както и галената форма Диди, но това, което ме притеснява е, че винаги ще трябва да уточнява Диана - с "а". Затова обмисляме и други варианти. Ако имате и други предложения, може да ги добавите в коментар. Избягвам така нашумелите, завършващи на "я" имена (Дея, Дария,Далия..).

# 1
  • Мнения: 3 423
Дивна, Даниела, Деница.

# 2
  • Мнения: 6 349
Диляна. Но пък Диана е по-хубаво име.

# 3
  • Мнения: 3 597
Извън нашмулите , Диана ми харесва най-много от по-традиционните . Не бих го заменила с Даниела , Деница и т.н. Но аз много харесвам имена , които завършват на Я и по-скоро от тях бих избрала , ако реша да го заменя .

# 4
  • Мнения: X
Даяна
Деница

# 5
  • Мнения: 8 873
Диана е класика при имената. Но наистина има много близки имена и постоянно ще се уточнява как се пише: Дияна, Деяна, Деана, Даяна и т. н.  Хората ще знаят, че е Даяна или Диана, на кой което му е по-лесно и като потрябва ще се доуточнява.
Трудно е да се кръсти на Диана няма призводни.
Дана, Дина, Дивна ( с една буква сменена) - не са по-хубави от Диана
Евентуално да търсим имена с Д?
 Кръщаване по първа буква не е съвсем като кръщаване на цяло име, плюс/минус една буква.

# 6
  • Мнения: 2 706
Защо да уточнява? Името е Диана. Това, че много родители са го изписали грешно, не е ваш проблем. Мъжкото е Деян и не е свързано и богинята на лова. Кръщавайте я Диана и хич да не ви пука.

# 7
  • Мнения: 12 192
Аз съм за Диана, въпреки че за моите деца избрах умишлено имена, които да не се налага да уточняват как се пишат.
Но пък името си е хубаво и може да свикне да се представя "Диана като богинята".
Вероятността някой да сбърка изписването на Диана е по-малка според мен, отколкото ако детето е Деяна, Дияна, Деана.

# 8
  • Мнения: 5 559
Аз съм за Даяна - много ми е красиво и принцеско. Simple Smile
Диана свързвам все с неприятни хора и съм обременена, не мога да усетя по хубав начин името заради личните асоциации, които си правя, само сърдити, вечно недоволни и криви жени познавам. Grinning Но една от Дианите се оплакваше, че вечно я бъркали и пишели по документи Дияна, така че притесненията Ви относно изписването са напълно основателни. Цял живот спелуване не си е работа.

# 9
  • Мнения: 191
Бях пуснала и анкета, не знам защо не е излязла. Имената, които обмисляме са Диана, Даяна, Дана и Дафна.

# 10
  • Мнения: 5 559
Бях пуснала и анкета, не знам защо не е излязла. Имената, които обмисляме са Диана, Даяна, Дана и Дафна.
Сега я видях и гласувах пак за същото. Така или иначе Диана, написано на латиница
Diana, се чете Даяна. Реално пак е името на бабата, но поне за мен е по-красиво.
Дана ми е средна хубост, а Дафна изобщо не ми харесва. Чувала съм само Дафне, но не е характерно за БГ.

# 11
  • Мнения: 4 013
Какво е Дафна? Даже телефонът ми го поправя.
Отделно не знам защо трябва да се обяснява как се пише Диана, при условие, че това е правилното изписване на името. Това че някой пише даяна, дияна, деана и там всякакви други правописни грешки, си е негов проблем и детето това не трябва да го вълнува.

# 12
  • Мнения: 12 810
Дияна
Диляна

# 13
  • София
  • Мнения: 867
Уточнява се изписването, защото е достатъчно разпространено и изписването Дияна, било то вярно или не.

На мен Диана ми харесва най-много. Даяна ми е много западно и първата ми асоциация е с лейди Даяна Спенсър. В този ред на мисли не бих искала да изглежда че детето ми е кръстено на известна личност. Авторката може да няма проблем с асоциацията.

Дана ми прави кофти асоциация със свекито, та няма как да ми хареса. А Дафна вече ми е съвсем префърцунено.

Ако се приемат предложения, аз съм за Диляна или Дивна. Хем български, хем няма да се уточнява как се пишат. А и са красиви и като писане са близки до Диана.

# 14
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 206
Гласувах за Даяна. Една идея по ми харесва от баналното Диана. Дана ми е малко като баба Дана. А Дафна.....има ли такова име? За пръв път чувам. Иначе харесвам Дафина, и краткия вариант Дафи също.
Предлагам: Диляна, Дивна, Дарена, Дебора, Девора, Десимира, Деница.

# 15
  • Мнения: 8 873
Даная,
(англ. Danae, гръцки Δανάη)

На баба си ли е кръстена? Хем е кръстена, хем не е.

Даная в гръцката митология е дъщеря на царя на Аргос Акрисий и внучка на Абант. Акрисий, предупреден от оракул, че ще бъде убит от собствения си внук, затваря Даная в кула, но Зевс влиза в нея под формата на златен дъжд и тя ражда Персей. Тогава Акрисий заключил майката и бебето в един сандък и го хвърлил в морето, но сандъкът бил отнесен на остров Сериф, където били спасени от Диктис. Впоследствие Персей, след като изпълни пророчеството, случайно уби дядо си.

# 16
  • Мнения: 513
От изброените Диана. Принципно не харесвам имена с уточняване на буква, но тук не ми се вижда толкова неприятно.
Даяна и Дана не ми харесват.
Дафна??? Звучи ми като с грешка. Дафне или Дафина - ок, но не ми харесват.
Диляна най ми допада иначе като идея.

# 17
  • Мнения: 1 424
Гласувах за Диана, харесва ми и въобще не ми е банално. Даяна не ми харесва толкова. Дана не го харесвам хич, не знам защо напоследък взе за става модерно, на мен ми звучи бабешко. Дафна пък е някакво като недовършено - нито е Дафне, нито е Дафина.
Друго, което ми харесва от предполженията е Диляна.

# 18
  • Мнения: 18 562
Щом изкаате да е на майка ви кръстено или Диана или Даяна. То е едно и също, малко по-различно звучене.
В друг случай каквото и да е името няма да е кръстено на нея.
Аз съм за Даяна. 🙂

# 19
  • Мнения: 1 393
Дафна или Дафни е име от древногръцката митология.

Харесвам името Диана. Даяна - също.

Предлагам: Детелина, Десислава, Доника, Даника...

Успех!

# 20
  • Мнения: 789
Голямата ми дъщеря се казва Диана. Обожавам името й и честно казано никога не съм се замисляла, че може да го бъркат при изписване. За четири готини точно веднъж бе изписано с “я”.
 Иначе относно баналността- напослесък чувам имената дея, деа, даника, даная и т.н толкова често, че Диана започва да се превръща в някаква екзотика. Въобще не го засичам сред имената на малки момиченца нито около мен, нито из места в интернет, в които присъстват имена на дечица.

 Според мен ако наистина харесвате името, то не се отказвайте от него, само заради евентуалните трудности при изписването му. Останалите имена от анкетата не ми допадат така или иначе.

# 21
  • Мнения: 3 036
От мен категорично глас за Диана, ако ще се кръщава на бабата и ще се избира от коментираните до момента имена.

# 22
  • Мнения: 23
Леля ми е Дияна ,кръстена на баба си Яна . 😀
Не се харесвали много с баба...и тя трябва да уточнява ,че е с Я . Диана си се пише принципно.
Иначе Даяна ми е фаворит 😍

# 23
  • Мнения: 8 873
e, Диана като иде в Англия,   ще и викат и без това Даяна.

# 24
  • Мнения: 5 379
Даяна.
Диана не ми харесва.

# 25
  • Мнения: 339
Имената са две:
Диана - на богинята
Деяна - "да бъде дейна"

Дияна и Деана за мен са грешни.
 
Познавам няколко жени с името Диана. Никога не ми се е случвало да го объркам. Но имах клиентка Деяна... и всеки път проверявах как й се пише името.

Гласувах за Диана. Даяна ми звучи прекалено чуждо и не звучи добре с всяка българска фамилия. Другите две имена не ми харесват.

# 26
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 292
Гласувах за Диана-благозвучно класическо име с хубаво значение и не е прекалено често срещано.
Английският вариант Даяна не ми харесва толкова.
А и в повечето  страни се използва Диана.

Гръцкото Дафне,а никога не съм го харесвала,звучи ми грубо.
Дана -не е лошо,но не го възприемам като цяло име.
Като галено-да.





# 27
  • SF
  • Мнения: 21 244
Диана е много хубаво, останалите предложения въобще не ми харесват, особено пък Дафна. (даже ми звучи като дъвка)
Дафина е остаряло.
Направо не знам защо се чудите.
Друго име с Д, което харесвам, е Дарина, но Диана е много по-хубаво.

# 28
  • Мнения: 1 056
Дафина е остаряло, а Диана е съвсем ново име, измислено миналата година, така ли?

Дафна звучи като някакъв глагол - тафна или джафна...

# 29
  • Мнения: X
Дафина е лаврово дърво. Лора е същото, харесва ми повече. Дафина с това Ф ми е много спънато.

# 30
  • Мнения: 2 812
Дафина
Демина
Дея

Посочените не ми харесват.

# 31
  • SF
  • Мнения: 21 244
Диана е съвсем ново име, измислено миналата година, така ли?

Не е измислено миналата година. Кой ти е казал тази глупост, а пък ти си се вързала?

# 32
  • Мнения: 1 056
Диана е съвсем ново име, измислено миналата година, така ли?

Не е измислено миналата година. Кой ти е казал тази глупост, а пък ти си се вързала?
Никой не ми го е казал. Това е изводът от твоето мнение, че Диана е хубаво име, а Дафина е остаряло. Излиза, че Диана е ново име. Това, че е измислено миналата година беше сарказъм. Естествено, че и двете са еднакво стари или поне приблизително. Така че няма как да кажеш, че едното е остаряло, а другото не е.

# 33
  • SF
  • Мнения: 21 244
Мнооооого разсъждения от мое име.
Всъщност към написала, че Диана е хубаво име, а Дафина е остаряло.
Какво си мислиш ти, че излиза, излиза от твоята глава и умения да разсъждаваш.
Та да ти обобщя: Диана е много хубво име.
Дафина - старо. Не става.
Има как да кажа, че едното е остаряло, а другото ми харесва, и го казвам. Ти не ми определяй граници на това, което казвам. Контролирай себе си, не мене.

# 34
  • Мнения: 3 423
Пропуснах да предложа Деспина.

# 35
  • Мнения: 1 056
Мнооооого разсъждения от мое име.
Всъщност към написала, че Диана е хубаво име, а Дафина е остаряло.
Какво си мислиш ти, че излиза, излиза от твоята глава и умения да разсъждаваш.
Та да ти обобщя: Диана е много хубво име.
Дафина - старо. Не става.
Има как да кажа, че едното е остаряло, а другото ми харесва, и го казвам. Ти не ми определяй граници на това, което казвам. Контролирай себе си, не мене.
Диана също е старо име. Това, че ти харесва не го прави ново.

# 36
  • Мнения: 12 192
Диана е сред вечните имена като Мария, Анна, Ева, Екатерина/ Катерина и т.н., т.е те са стари, но винаги харесвани. Нещо като девиза на София "Расте, но не старее". Други имена се приемат за остарели=неактуални, нехаресване в днешно време като Пенка, Стойка, Ценка, Параскева, Петка, Сийка/ Възкресиха, Атанаска, Йорданка, Василка и т.н.
Дафина на мен ми е неутрално, за мое дете бих предпочела Лора като звучене.

# 37
  • SF
  • Мнения: 21 244
Диана също е старо име. Това, че ти харесва не го прави ново.

А ти прочете някъде, че съм написала, че е ново ли? Хайде да престанем, а?! Реши да ми анализираш мнението, някакви корекции да внасяш, на на мене не ми допада анализа ти. Спри с тези опити.

Да ти разказвам ли за богинята Диана от древноримската митология? Никой не ти го е пробутвал като ново име.  Още в първия си пост ти обърнах внимание. А и ти написах, че това са си някакви твои разсъжданеия в твоята глава. Мене не ме интерсуват. Аз съм писала на авторката на темата, която пита за име. С тебе нямам разговор.

# 38
  • Мнения: 39 387
Познавам една малка и много сладка Дафина. Последното което ми навява като я видя е, че е с остаряло име.

# 39
  • SF
  • Мнения: 21 244
А на мене би ми било първото.

Всъщност жената търси мнение за името Дафна. С това Дафина белята си хванах. Сега се обяснявам излишно старо ли е, ново ли е.
НОВО Е! И е супер име! За чужди деца става идеално!

# 40
  • Мнения: 5 559
Аз познавам само една ДафинКа на 40. Не бих го използвала и без к-то. А всъщност авторката е споменала Дафна, което дори не съм го чувала.
Btw, авторката няма ли скоро да се появи?Rolling Eyes

# 41
  • SF
  • Мнения: 21 244
Името е Дафне - от древногръцката митология. Дафна е някаква адаптация, но няма никаква мелодия в това име.
Дафне е била превърната в лаврово дърво, за да не я обсеби Аполон, който толкова бил влюбен в нея, че от клоните си направил венец и го носел на гърдите си. Нещо такова.
Символ е на мира, на свободата (и на необвързаните жени).
Дафина на български звучи по-добре от Дафне.

# 42
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 206
Дафна, Дафина, Дафне са всъщност едно и също име. Дафна се оказа по-популярно отколкото си мислех.
https://www.nombra.me/significado-uso-origen-nombre/dafna.html

# 43
  • Мнения: 191
Аз познавам само една ДафинКа на 40. Не бих го използвала и без к-то. А всъщност авторката е споменала Дафна, което дори не съм го чувала.
Btw, авторката няма ли скоро да се появи?Rolling Eyes

Тук съм, следя мненията и анкетата и ви чета. Към мен не са били поставяни въпроси, за да чувствам нуждата да се включа.
Да, знам, че Диана не е ново име, но не смятам и че потребителката го е твърдяла по някакъв начин.
Не съм си измислила името Дафна - познавам такава.
Друго не знам какво да коментирам.

# 44
  • Мнения: 444
Дара
Дея
Даная

Това са моите фаворити. Относно Дафна, предлагам Дафни-звучи много мило и изискано, но горните са ми любими.

# 45
  • Мнения: 1 056
Диана също е старо име. Това, че ти харесва не го прави ново.

А ти прочете някъде, че съм написала, че е ново ли? Хайде да престанем, а?! Реши да ми анализираш мнението, някакви корекции да внасяш, на на мене не ми допада анализа ти. Спри с тези опити.

Да ти разказвам ли за богинята Диана от древноримската митология? Никой не ти го е пробутвал като ново име.  Още в първия си пост ти обърнах внимание. А и ти написах, че това са си някакви твои разсъжданеия в твоята глава. Мене не ме интерсуват. Аз съм писала на авторката на темата, която пита за име. С тебе нямам разговор.
Ами просто сравнението е неадекватно. Не може да се каже, че едното е старо, а другото е хубаво, защото тези определения се отнасят към различни критерии. Може да се твърди, че едното е хубаво, а другото не е хубаво, че едното е старо, а другото е ново. По този начин се съпоставят нещата. Научете се да се изразявате,  иначе произлизат абсурдни заключения, дори да не ги виждате. Това пък провокира хората да ви иронизират и после се сърдите. Grinning

# 46
  • SF
  • Мнения: 21 244
Аз не съм ги сравнявала. Сравнението е в твоята глава - ти си правиш някакви неадекватни връзки вече втора страница. Моля, без да ми се категоризира поста. Дали ще пиша, че нещо е хубаво, а друго не, аз ще реша. Ако може наистина да спреш с този анализ и опит да ми бъдеш коректор, защото вече става доста досадно.
Пак да ти кажа това, което съм написала: Диана е много хубаво име. Точка. Ново изрезечине. Главна буква: Дафинка е остаряло име. Точка. Не сравнявай нищо, без да съм те помолила, не преразказвай с твои думи. Искам да си останат моите така, както съм ги написала.
Ти може от свое име да си напишеш твоето мнение. Моето не го закачай и не прави опити да го променяш. И след 10 дни пак ще мисля, че Диана е хубаво име, а Дафинка е остаряло, нищо, че и то може според някои хора да е хубаво. И всеки твой ред в опит за корекция, ще стои неадекватно.

# 47
  • Мнения: 444
Не знам защо спорите. Диана е класическо интернационално име, което се е ползвало преди, ползва се и сега… а Дафинка е от старите имена и определено почти никой не си кръщава децата в днешно време така. На някой може да му харесва и Димитринка и Йорданка, но е факт, че това са имена, които не се ползват вече за новородените.

# 48
  • SF
  • Мнения: 21 244
Въобще не споря аз! Няма място за спор. Мисля като тебе и нямам нужда някой да мине отдолу и да ми поправи идеите. Когато нещо ми харесва (или не), не може да бъде оспорвано.

# 49
  • Мнения: 3 597
Есме добре го е казала . Аз също мисля така . Диана е хубаво име , тоест ми харесва . Дафина и тем подобните са старомодни и не ми харесват .  Това , че не са категоризирани до крайност не смятам за проблем . Дори не бих обърнала внимание и не бих си помислила , че се твърди , че Диана е ново .
Излишен шум  ✌

# 50
  • Мнения: X
От анкетата гласувах за Дана. Най-много ми допада. Кратко. Класическо. Българско. На мен не ми звучи старовремско и не го свързвам с баби или лели. Проблем може да бъде, че интернационално погледнато името е и мъжко. Има такива кечисти Simple Smile

С буквичката Д ми харесват Дара и Диляна. Традиционно български имена със символика. Не много често срещани, което е плюс. В чужбина също се харесват. Като цяло много от предложенията с Д ми допадат, само не и Динка!

# 51
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 769
Диана.

# 52
  • Мнения: 345
Всички Диани и Даниели, които познавам, ги наричат Дидка, Дани и тем подобни. По принцип не харесвам и буквата "Д" , но това е въпрос на личен избор. Бих избегнала имена, които предразполагат към галени, които по моему развалят името. Синът ми имаше едно французойче в класа Dalia  с ударение на крайната гласна. На български би била Далия. Дона също е вариант. Диана непременно ще стане Дида. Успех с избора.

# 53
  • Мнения: 3 598
Гласувах за Дана, много го харесвам. Харесвам много и Дона, Диляна, Делия.

Общи условия

Активация на акаунт