За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 25 343
  • 749
  •   1
Отговори
# 240
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Дами,имате ли моя проблем а той е ;
Няколко пъти правя запеканка с малки изменения и всеки път различен вкус .
Също така 2 пъти правих картофи соте първия път бяха идеални но втория не се получиха .
Същото беше и при запеканката казвам си за пръв път правя и ще е в по малко к-во ...
Нооо точно първите ми стават най хубави яденетата .
Но при картофите соте всичко беше както трябва освен ,че бях разсеяна и не включих на правилната програма ..
Сега ви питам за запеканката коя програма избирате ???
Грил,вентилатор или друга ??
Също и с печен ориз с нещо си?
Коя програма избирате ?
Питам ,защото по знаете .
Относно картофите соте например... едни и същи картофи ли ползваш винаги, та очакваш да е един и същ резултатът, едно и също количество са и останалите съставки ли...
Запеканка и ориз с каквото и да е на фурна -  просто на "горен и долен реотан" -  класика.   Обаче и фурните са различни и от там и резултатите при хората, важно е да си познавяш своята.

# 241
  • Мнения: X
Картофите  ги купувам от едно и също място ..А иначе тях ги печа на грил .
Ориза  на горен и долен ,но преди това си го варя но вече слагам пикантна за да пожълтее
А зяпеканката понякога без някой продукт ако съм забравила да купя.Прожвах да правя сос бешамел но не се получи .Тях пека на горен и долен .
Някой тайничка ако знаете споделете .
Примерно за подправки или заливка .

# 242
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Картофите  ги купувам от едно и също място ...
А зяпеканката понякога без някой продукт ако съм забравила да купя.
Пак не са едни същи - разлчни партиди.
Като липсва някой продукт... е различно разбира се.
С практика ще ти се получат нещата.

# 243
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 069
Няколко пъти правя запеканка с малки изменения и всеки път различен вкус .
Също така 2 пъти правих картофи соте първия път бяха идеални но втория не се получиха .
Същото беше и при запеканката казвам си за пръв път правя и ще е в по малко к-во ...
Ами ако смениш продуктите естествено, че ще има различен вкус. Ако нещо "не се получи" зависи какво точно не се е получило, дали си сложила повече вода, или са увеличени градусите, или не е пекло отдолу, загоряло, недопечено и т.н. С по-малко количество ще се опече по-бързо, и това трябва да съобразиш ¯\_(ツ)_/¯ Проба, грешка, водиш си записки ако трябва и поправяш грешката следващия път Smile Повечето манджи се готвят на горен и долен реотан, с вентилатор стават по-бързо и на по-ниска температура.

# 244
  • София
  • Мнения: 12 229
Здравейте,
имам следният въпрос. Има ли какво да направя с 4 литра прясно мляко, което се опитах да подсиря, както предните два пъти, но този път абсолютно нищо не стана. След първият опит резултата беше течност с леко променена консистенция и мирис, но в никакъв случай това, което трябва да стане. Опитах да го спася като го позатопля отново и сложа отново капки за подсирване, същият резултат. Бях купила 10 литра мляко от магазин, където идва в цистерни и друг път също съм взимала. С част от него направих кисело мляко, което си стана, както и карамел, но със сиренето ударих на камък.
Замислям се да го пресека, поне на извара да стане? Дали е вариант? Сещате ли се за нещо друго, което мога да направя с тези 4 литра, които вече два пъти се опитвам да подсиря?

# 245
  • Мнения: 4 690
Според мен варианта е само извара и след това безброй варианти за оползотворяване.

# 246
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Здравейте,
имам следният въпрос. ...
Не съм подсирвала, та не съм наясно с технологията... варено ли е, не е ли млякото...
Може би както ccvet писа - извара.  Изваря правя като преди да кипне суровото мляко, добавям  лим. сок.   А при сварено вече мляко и лимонов сок - индийското сирене Панир.

# 247
  • Мнения: 180
Здравейте, днес имам да сглобявам торта. Вчера направих пандишпанов блат, който си отлежава. Смея да твърдя, че се получи, не съм го разрязала все още, но се надигна добре и изглежда прилично. Simple Smile Не мога да взема решение обаче какъв крем да сложа, че да стане сочна и вкусна торта, като условието на детето е да е с ягодов мармалад вътре. Налични са ми всякакви продукти за крем, но кой от всички би подхождал най-много на пандишпан и мармалад? Blush

# 248
  • Мнения: 6 765
Estell88, маскарпоне + сладкарски крем + малко разбита млечна сметана за олекотяване и пухкавост е чудесна, изпробвана комбинация. Добавяла съм всякакви пресни плодове към него. С всички си върви. Слагала съм върху блата и сладко от ягоди/малини/кайсии/сливи/боровинки/микс горски плодове и отгоре крема. Пак е хубаво. Аз леко сиропирам блатовете със захарен сироп, защото предпочитаме по-сочни торти.

# 249
  • Мнения: X
Здравейте за запеканката картофите варите ли ги предварително ?
Аз не но питам ,че има по опитни от мен .
И ако не слагам сос бешамел (с какво мога да  го заменя )?
Примерно яйца и  прясно мляко ???
Не смея да рискувам затова питам

# 250
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Аз леко сиропирам блатовете със захарен сироп, защото предпочитаме по-сочни торти.
Относно сиропирането... захарен сироп не ползвам, че  е допълнително сладко,  вместо това ползвам някакъв сок - портокал, ананас, какъвто и да е или прясно мляко.
Иначе и обикновен сладкарски крем + бита сметана ще е добре.   Заквасена сметана също - подсладена и с аромати някакви, цитрусова кора...

# 251
  • In transit
  • Мнения: 11 818
Здравейте за запеканката картофите варите ли ги предварително ?
Аз не но питам ,че има по опитни от мен .
И ако не слагам сос бешамел (с какво мога да  го заменя )?
Примерно яйца и  прясно мляко ???
Не смея да рискувам затова питам
Гери, ето ти няколко идеи за запеканки, мисля, че с готови рецепти ще ти е по-лесно да натрупаш опит.

Картофи с гъби по лигурски

Запеканка с наденица, чушки и картофи

Смачкани картофи със сирене и лук

Запеканка с кюфтета, картофи и бешамел

Запеканка от картофи със сирене и маслини

Картофи соте

Запеканка от пиле с ориз и гъби

Запеканка от пиле, гъби и домати

Запеканка с пиле, гъби и сметана

Огретен от броколи с бекон

# 252
  • София
  • Мнения: 8 563
Здравейте за запеканката картофите варите ли ги предварително ?
Аз не но питам ,че има по опитни от мен .
И ако не слагам сос бешамел (с какво мога да  го заменя )?
Примерно яйца и  прясно мляко ???
Не смея да рискувам затова питам
Аз наскоро започнах да правя, съвсем без опит, само с идея Grinning Четох, четох и накрая забравих да сваря предварително картофите, та по неволя експериментирах.
От тогава е любимо вкъщи - нищо не варя, нищо не запържвам. Картофи, бекон, гъби, топено сирене; заливам с течна сметана и пъхам да се пече (слагам фолио, че формата ми е без капак - една стъклена, уж за хляб). Накрая настъргвам кашкавал за коричка и това е. Всеки път се омита за отрицателно време.

# 253
  • Мнения: 9 525
За деца сиропирам с прясно мляко. Крем маскарпоне, заквасена сметана и конд. мляко. Бързо и вкусно.

# 254
  • Мнения: 1 103
Здравейте, някой може ли да ми каже как да направя хубава, дебела, пухкава заливка за мусака? 😁

Общи условия

Активация на акаунт