🌷ИСТАНБУЛ🌷 [тема 62]

  • 48 226
  • 736
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 282
SK-88 миналата година плащах с карта на ОББ , без такси , курсът беше по- изгоден от Тавекс, но имах и лири. За сравнение моята приятелка плати с карта на УниКредит , аз с ОББ карта билетът за ТВ кулата Чамлъджа и на ОББ картовия курс беше по- изгоден.
За интернет, че видим , тази година имаме закупен пакет за Турция на AirAlo, но телефонът трябва да има е- сим. Миналата ползвахме уай-фи в хотела, вечер.
Послепис: звъннах в ОББ нямат такси при плащане в Турция.
Таня67
Това сирене е страхотно , тип Дунавия

Последна редакция: ср, 17 май 2023, 11:16 от FBID1119177734809501

# 31
  • У ДОМА
  • Мнения: 41
Здравейте на всички любители на пътешествията и най-вече любимия Истанбул. Импулсивно се записах вчера за екскурзия в петък. Всичко изчетено тук по темата ми стана каша изведнъж и реших да ви пиша за най-спешните ми въпроси. Като за първи път в Турция - как процедирате с телефоните - допълнителен пакет от оператора или турска предплатена карта? Разговорите ми са важни за връзка с бабите и децата Simple Smile Втория въпрос - обменяте ли много лири за входни такси и храна или мога да плащам с дебитната карта на ОББ? Извинявам се стана дълго, а исках само с едно изречение да мина Nerd
Към кой мобилен оператор сте? А1 имат дневни пакети, които се включват при първи разговор или използване на интернет за деня, но трябва предварително да са заявени. Ето - https://www.a1.bg/rr  Преди беше за 2-3 лева дневно, но са вдигнали тарифата. Интернетът стига да се провери нещо, но не и да е постоянно включен. Разговорите са безкрайни (при старата тарифа бяха ограничени, но предостатъчни). Ако в съответния ден никой не се обади или не се използва нет, няма дневна такса.

Проверете си какви са таксите на ОББ. Някой беше споменал, че откакто Райфайзен стана KBC, не било изгодно. А ОББ също вече е КВС.

Петерки, suzme peinar меко сирене ли е?
Сюзмето е вид прясно  меко цедено сирене , има и версия с по -малко мазнина  - AZ YAGLI   или YARIM YAGLI          Пълномасленото сюзме е - TAM YAGLI

Последна редакция: ср, 17 май 2023, 12:26 от АЛИ РЪЗА

# 32
  • Мнения: 3 908
Здравейте, имам въпрос във връзка с новите изисквания. Четох на 100 места, но пак ми е неспокойно и малко неясно. Имаме фирмени автомобили, фирмата е на мое име. Досега съпругът ми пътуваше с пълномощно. Предстои му работа в Истанбул. Според новите промени, той не може да шофира тази кола, дори и с пълномощно ли?

# 33
  • София
  • Мнения: 32
Здравейте, имам въпрос във връзка с новите изисквания. Четох на 100 места, но пак ми е неспокойно и малко неясно. Имаме фирмени автомобили, фирмата е на мое име. Досега съпругът ми пътуваше с пълномощно. Предстои му работа в Истанбул. Според новите промени, той не може да шофира тази кола, дори и с пълномощно ли?
Току-що видях една статия, според която би следвало да може със съответното пълномощно - https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2023/05/17/4484794_turciia_izisk … ef=home_mainStory.

# 34
  • Мнения: 10 264
Аз ако съм ще се обадя в консулство ли, посолство ли (не знам кой точно е отговорен) за да чуя от тях и да не бера ядове по границите. Така кой какво казала, пък какво си помислил.... И аз видях тази новина на много места, някъде пишат че е фалшива, на други места че е истина. В крайна сметка аз не бих разчитала на слухове.

# 35
  • Мнения: 3 908
Така мислех да направя и аз. Утре в работно време ще се обадя и ще споделя, може да е полезно. Благодаря ви! 🍀

# 36
  • Мнения: 76
Аз ако съм ще се обадя в консулство ли, посолство ли (не знам кой точно е отговорен) за да чуя от тях и да не бера ядове по границите. Така кой какво казала, пък какво си помислил.... И аз видях тази новина на много места, някъде пишат че е фалшива, на други места че е истина. В крайна сметка аз не бих разчитала на слухове.

Така мислех да направя и аз. Утре в работно време ще се обадя и ще споделя, може да е полезно. Благодаря ви! 🍀

От форума: На Море в Турция
Писах до МВнР и до Турското консулство, надявам се някой да ме отрази. На телефонона на консулството втори ден никой не ми вдига.

Ако ви е интересно, прилагам отговорът, който получих от МВнР. Очаквам някакъв отговор и на запитването ми към Консулството.

Здравейте,

 Във връзка с отправеното от Ваша страна запитване, бихме желали да Ви уведомим, че лицето, което ще управлява превозното средство на територията на Република Турция, следва да се регистрира като водач на автомобила при преминаване на границата.


От страна на МВнР е отправено запитване към компетентните турски власти, с цел предоставяне на допълнително информация и разясняване на горепосочените изисквания. При получаване на отговор, информацията ще бъде своевременно публикувана на сайта на МВнР.

 
С уважение,

Дирекция „Консулски отношения“

От ФБ групата:

По темата за влизането в Турция с автомобил и регистрацията на митницата.

1. В Турция може да влезнете с лично Ваш автомобил, също и с такъв, за който имате пълномощно.

2. На границата се регистрира този, който управлява превозното средство (собственик, член семейство или упълномощено лице).

3. Според изискванията, които НЕ са нови, регистрираният шофьор на границата може да управлява автомобила от влизането до напускането на република Турция.
Не може да бъде заместен от друг спътник в колата.

4. ‼️ ИЗКЛЮЧЕНИЕ ‼️
Членовете семейство на собственика на автомобила ИМАТ право да управляват МПС-то, дори да са били пасажери и да не са вкарали автомобила на територията на Турция.
Това означава - собственикът, неговите родители, съпруг/ съпруга и децата му/й.

❗️ВАЖНО УТОЧНЕНИЕ Е, ЧЕ ВЪПРОСНИЯТ “ЧЛЕН СЕМЕЙСТВО” ТРЯБВА ДА ПРЕБИВАВА ЗА ПОСТОЯННО ИЗВЪН ТУРЦИЯ, НО НЕ И В ТУРЦИЯ ❗️

🛑ПРИМЕР:
Иван пътува с личния си автомобил, с майка си и дъщеря си.
На границата Иван се регистрира, НО в Турция и на излизане от Турция двете спътнички могат да управляват МПС-то, защото се водят член .


Което ще рече че може да се сменят шофьорите от едно сем.при пътуване,поне аз така го разбрах!!!

Последна редакция: ср, 17 май 2023, 20:40 от Joniboy

# 37
  • Мнения: 5 774
Съобщиха го днес и по новините БТВ, не е фалшива новина.

# 38
  • Мнения: 16
Добро утро, минавам да споделя една пицария в Ортакьой - за който огладнее в района и не му се ядат компири и кебапи. Simple Smile

http://www.pizano.com.tr/

Последна редакция: чт, 18 май 2023, 08:43 от Гусинка

# 39
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Привет!

Събудих се с това:


и реших да ви го споделя. От тук. Надявам се, че и за вас ще са интересни.

Ще се връщам да ви чета.

# 40
  • Мнения: 10 264
А кой нормален човек тегли пари в брой от кредит карта?

# 41
  • Варна
  • Мнения: 50
Казаха ли на каква застрахователна сума трябва да е застраховката. В първия пост пишеше 30 000 евро, но вече не го виждам никъде.....
Съобщиха го днес и по новините БТВ, не е фалшива новина.

# 42
  • Мнения: 198
А кой нормален човек тегли пари в брой от кредит карта?
Аз. Значи съм ненормална.

# 43
  • София
  • Мнения: 13 151
А кой нормален човек тегли пари в брой от кредит карта?
Има кредитни карти, от които може да се тегли в брой без да има никакви такси, а лихви има само ако не си вкарал пари в определен срок. Всичко зависи от конкретните условия. Wink А сигурно има и закъсали хора, които независимо от таксите и лихвите, понякога прибягват до теглене на пари от кредитна карта. При тази инфлация в Турция сигурно има доста такива хора.

# 44
  • Мнения: 10 264
Вчера ходих до нашия турски магазин, че си купувам паста от пипер в буркани. Питах и за онова сирене козето дето ви питах, че ми беше харесало. Но нямаше. Та там на касата един младеж, каза от една година се приселил в Щатите от Истанбул. Ние му говорим колко ни харесва там, той вика не искал да чуе да се завръща. Та съдби всякакви.

Общи условия

Активация на акаунт