Милано и северна Италия - тема 16

  • 40 428
  • 751
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 289
Благодаря  много, regina 💗
Записвам си 📝

# 121
  • София
  • Мнения: 1 724
Аз резервирах рент-а-кар през букинг. Дадоха ми по-добра цена. Всичко беше наред, вчера се върнахме, сега остава да си получим депозита. Някой знае ли долу-горе след колко време го връщат?

Въпросът ми не е през какво да го резервирам, а това, че пристигаме м 00,55 часа , а рент-а-карите на летището в Бергамо, които виждам, работят до 23 ч!

# 122
  • Варна
  • Мнения: 3 963
Въпросът ми не е през какво да го резервирам, а това, че пристигаме м 00,55 часа , а рент-а-карите на летището в Бергамо, които виждам, работят до 23 ч!

Няма как да оставят самолет без осигурен шатъл автобус до Милано
може би е по добре да преформатирате рент а кара за Централна гара Милано и може би за другия ден

# 123
  • Мнения: 9
Здравейте 😊 Мога ли да попитам дали някой от вас е бил към средата на септември във Верона и какво е времето там. Благодаря предварително!

# 124
  • Milano
  • Мнения: 3 700
Честит празник, на който празнува (дали имен ден или друго)❤️!





# 125
  • In transit
  • Мнения: 11 998
Благодаря, Реджи. Честит празник на теб и Барба, както и на всички именнички и варненци!

# 126
  • Milano
  • Мнения: 3 700
Мерси Мики по първите две (ferragosto и и.д.)😊.
Любимият ми.❤️
Незнаех, че е празник на Варна. Честито!

# 127
  • София
  • Мнения: 1 724
За всички след мен, които ще се лутат с късните полети на Райънеър- на летището има само два рент а кара, които са денонощни - Diferrental  и  rent24smart.
По -големи коли има първия.
Ето иначе сайт с всички рентакари на летището - https://www.discovercars.com/en/search/0ac12d7a-08c0-4e73-87b4-70445cdade90

# 128
  • Мнения: 52
Има ли място, където може да се остави багаж в центъра на Милано?

# 129
  • Milano
  • Мнения: 3 700
https://radicalstorage.com/it/storage-list/milano?ac=532&subac=c … _wcB&gclsrc=aw.ds

Това го рекламират и в сайта на влаковете.
Място за багаж в магазини, ресторанти и т.н.
Или чрез апликация или чрез сайта.
Изберете си език от менюто.

Още едно:
https://www.luggagestoragemilano.com/?gad=1&gclid=Cj0KCQjwrfymBh … hTBIaAsJOEALw_wcB

Освен KiPoint на гарата.

Последна редакция: пт, 18 авг 2023, 16:46 от regina di cuori

# 130
  • Варна
  • Мнения: 1 633
Здравейте, ще разкажа за нашето приключение из Лигурия през средата на август, дано е полезно за някой. Пиша посетените места за 3 пълни дни и още 2 дни престой с път: изходна точка Ла Специя, Леричи, Порто Венере(Портовенере), Чинкуе Тере, Рапало, Сан Фрутуозо, Портофино, Санта Маргерита Лигуре. Поставям една снимка от изненадата за нас Сан Фрутуозо, останалите ще слагам в скрит текст:

Кацнахме на летище Orio al Serio(Бергамо), от там с автобусите отпред стигнахме до централна гара в Милано. Както е писано много пъти в темата: те са на различни фирми, почти постоянно има потеглящи, 12 евро е цената към момента, пропуснах да засека времето на пътуване, беше над 40 минути мисля. В Милано посетихме офиса на Trenitalia на гарата, там посреща служител, който пита за какво сте там, избира вида на услугата на екран и ви дава билет за ред(следите на табло на кое гише трябва на отидете, когато дойде реда ви). Имахме късмет да сме там, когато нямаше голям наплив от туристи и чакахме 10 минути само. За по-ориентираните хора има и автомати за билети, но ние искахме да се консултираме. Една от приятелките ми говори италиански, зададе всичките ни въпроси и искам да отбележа, че служителката беше изключително мила и любезна. За втори път пътуваме през Милано и се консултираме в този офис, предният път също служителката беше изключително отзивчива и мила. Аз правих плановете ни за пътуване с влакове чрез приложението Train Timetable Italy. Но така и не ми ставаше ясно защо за някои влакове нямах опция за покупка. Разбрахме в офиса: защото всички билети са продадени. 😊 Служителката ни показа на екран всички възможни опции до Ла Специя, за съжаление нямаше вече билети за директни влакове, купихме последни места във влакове с прекачване. Това ни накара да купим веднага места за влака на връщане след няколко дни и беше много добър ход. Даде ни билетите, сметна по колко струва за всяка от нас. Въпреки че платихме общо, ни върна ресто отделно за всяка. Ние бяхме просто супер впечатлени. Прекачихме се в Генуа, не трябваше да валидираме билети. Просто слязохме от едниния влак и се качихме на следващия. Имах притеснение да няма закъснение и да го пропуснем, защото в приложението виждах, че някои влакове имат големи закъснения. Но за щастие 20 минути между влаковете бяха достатъчно и всичко беше точно. Четири часа беше пътуването общо от Милано до Ла Специя(през Генуа). Нямаше кой знае какви впечаталяващи гледки по пътя, по крайбрежието имаше хубави гледки, но там се пътува изключително през тунели. Климатиците бяха много силни и при външна температура 32 градуса, вътре беше потресаващо студено за нас, но не и за местните. Но имаше и други туристи като нас, които започнаха да вадят налични хавлии, дрехи и шалове.
Ла Специя я избрахме за нощувки от разказите на пътували, които я посочаха като добра изходна точка за Чинкуе Тере(както и от селцата Монтеросо, също и Леванто). Бяхме в този апартамент(CT 2 Airbnb), който беше с отлична локация:
https://bg.airbnb.com/rooms/835453218406614566?adults=4&location … a762-3509a57d7198
На 5 минути пеша от гарата, на 10 от пристанището, на супер оживен малък площад с фонтан и улица с десетки заведения, магазини(които работеха  и след 00 часа). Липсата на климатик не се усети, вътре беше комфортно и леко шумно, ако се спи на отворен прозорец, на затворен беше тихо. Прибирахме се понякога в 01 вечерта с влак и не сме се чувствали притеснени или застрашени, постоянно имаше поток от млади хора. Вечерта край пристанището има концерти, партита, красиво осветено е. Малко снимки от Ла Специя:

Скрит текст:
















Първи пълен ден беше посветен на Порто Венере и Леричи. Нашият домакин ни посъветва да завършим с Леричи, защото е красиво вечер там. Препоръча ни и заведение, в което хапнахме чудесен морски микс с улов от деня. Изключително много ни харесаха тези два града. С автобус посетихме Порто Венере(30 минути, малко над 2 евро беше билетът, зона 03, купихме от магазинче за тютюн, вестници и подобни до апартамента  ни). Беше доооста горещо на слънце, но какво да е през август, за щастие имаше и сянка достатъчно. Решихме да си купим и 40 минутната обиколка с корабче около островите на Порто Венере, много ни хареса. Предварително видяхме разписанието на фериботите и избрахме часа. Общо взето по разписанията правихме цялата програма.

Скрит текст:
Гледка от автобуса:








































От там с ферибот се предвижихме до Леричи. За тези, които се тревожат от морска болест: не се усеща по неприятен начин клатенето и вълнението, напълно приятно и спокойно беше пътуването. Питахме персонала от коя страна е брегът с гледките и сядахме там(ако вече не се бъркам почти винаги вдясно), на някои корбчета на открития втори етаж има лек навес, на някои няма и са на слънце седалките. На първото ниво прозорците се плъзгат и е подходящо за снимки без тях, има климатици. Препоръчвам да се качите горе на крепостта, 5 евро вход и гледките са наистина прекрасни. Препоръчаха ни пеша да се разходим до San Terenzo от Леричи, беше лежерна и красива разходка от 30 минути в посока. Tellaro бил също красив ни казаха, но нямаше време. Нощен Леричи е прекрасен, автобуси има до почти 00 часа, ние се прибрахме с един от последните, беше пълен с млади хора и дори се запознахме с мъж, чийто брат беше учил в София. Посмяхме се с него и едни момичета.

Скрит текст:















































Ще продължа при първа възможност с друг пост, защото останаха още доста снимки от най-известните туристически дестинации и разказ за споделяне. Nature High Brightness

Последна редакция: нд, 20 авг 2023, 23:39 от Priqtelka

# 131
  • Milano
  • Мнения: 3 700
Прекрасен разказ, Приятелка. Очаквам продължението. В Сан Фруттуозо видяхте ли Cristo degli Abissi?

# 132
  • Варна
  • Мнения: 1 633
regina di cuori, благодаря! За съжаление нямаше как да видим статуята, но бях чела за нея. За всички малко кратка информация, посещението в края на юли звучи вълнуваща опция. Аз веднъж съм се гмуркала и не знам дали бих събрала смелост за втори път, а от лодка наистина е интересно дали би могла да се види.
https://www.cities-of-europe.com/statuyata-hristos-ot-bezdnata-g … frutuozo-italiya/
https://www.youtube.com/watch?v=fQGsajI7HhQ
https://www.cities-of-europe.com/san-frutuozo-di-kapodimonte-izo … sota-na-liguriya/
Извинявам се за грешните изписвания на имената на дестинациите. Както съм ги видяла(невидяла по-скоро) на български из разни сайтове съм ги писала, приемам корекции. Rolling Eyes
Всъщност Сан Фрутуозо го видях като последна спирка на ферибота и така прочетох за него. Много се радвам, че решихме да се отклоним до него, така реално видяхме два пъти Портофино и заливите край него от водата. А самият залив на Сан Фрутуозо ме остави безмълвна. Да, доста пренаселено в началната част, но когато се отклони по пътеките край залива, човек попада в Рая. Не бях посещавала Италия през лятото и не знаех, че там мога да чуя звука на любимите цикади. Реално сега обърнах внимание, че ги чувам от дърветата основно и това ме провокира да прочета нещо за тях. Не знаех, че се хранят със сок от дърветата и че жизненият им цикъл може да достигне 17 години. Та тяхната песен ни съпровождаше всеки ден.

Ден втори: С ферибот потеглихме към последното селце от всичките пет, които са част от крайбрежната област Чинкуе Тере, Монтеросо ал Маре. Хубаво е да сте доста по-рано за качване, първият ферибот в 9.00 часа беше препълнен и всички бяха заели места в 8.50 часа. Гледките са много красиви и така виждате всяко селце от водата, има спирка на всяко, което е много красиво като изживяване. Самото пътуване е живописно, много си заслужава. Гледка при потеглянето от Ла Специя:

И малко гледки от самото пътуване(вдясно бяха гледките):
Скрит текст:




Риомаджоре от вода:




Манарола в далечината:


Вернаца:

Изключително красиви бяха водите в Монтеросо, просторно, без изкачвания, но беше и изпепеляващо горещо на слънце. Поради тази причина ние си спестихме разходката по цялата слънчева алея до статуята на Нептун. За щастие имаше сянка из красивите улици с магазинчета и заведения. Бързо приготвяха морските дарове в кутийки, имаше макар и малка сянка от млади дръвчета пред тях. Монтеросо ни беше препоръчано като красив завършек на деня със залез и къпане, но уви плановете ни в края на дните все се променяха и не успяхме, но имайте предвид като опция. От там с влак се движихме от село в село, пътуванията бяха от 3 до 8 минути между селцата, ужасна лудница на гарите и във влака, пътувахме до вратата прави, постоянно държахме чантите си, защото блъсканицата беше голяма! Пътува се през тунели, гледки няма. Но предвижването с влак е бързо и не губите време(5 евро еднопосочен билет, около 18 евро дневна карта). Фериботите са през 1 час, може да обикаляте и с тях с билет за round trip на принципа слизане и качване(дневен билет 39 евро), но се ограничавате с ранно тръгване с последния ферибот(18-18.15 часа), влаковете се движат до и малко след 00 часа през 10-15 минути ориентировъчно. Общо взето за мен е добре да се комбинират двата вида транспорт с цел по-добро и пълно изживяване в рамките на един ден. Пълна информация има тук, прекрасен сайт:
https://www.cinqueterre.eu.com/en/boat-excursions
Монтеросо в снимки:

Скрит текст:












Статуята на Нептун в далечината:

Вернаца: няма такава лудница. Със слизането от влака те понася една вълна от хора, почти не може да се отклониш. Малко е и е пренаселено през август. Погледахме как се къпят хората, водата и скалите бяха божествени, качихме се нагоре по едни стълбички към кулата, откъдето се откриха красиви гледки, там беше и доста спокойно, след което потеглихме набързо. Горещината с тълпата там ни уплашиха.
Гледка от кулата:

Скрит текст:



















За щастие ни посрещна спокойствието на Корнилия. Ние си бяхме купили Чинкуе Тере карта за дневно пътуване и в цената влизаше безплатно бусче, което спестява над 300 стълби до селцето. Капацитетът му е малък и трябва веднага да се ориентирате да сте на челни позиции, но след като се качи слиза отново и ако не ви се катерят стълби, опция е(за слизане също). Гарата е до морето, но Корнилия няма излаз на море, а само божествени гледки към него. Седнахме на едно заведение, любезно момче ни уведоми, че имат и тераса с гледка към морето, на същите цени и същото меню, на сянка, ако желаем да се преместим. Та попаднахме в прекрасна малко градинка, чуваха се цикади и дори песен на птички, пълна идилия. Една дама в Монтеросо беше разказала на приятелката ни, че има площадка с красиви гледки тук и по описанието и я намерихме. Тази жена беше решила да заживее в Монтеросо след пенсионирането си и каза, че сега животът и всеки ден е ваканция. Също така искам да споделя, че навсякъде виждах из Лигурия изключително красиви и елегантни по-възрастни дами и много им се възхищавах(някои бяха френскоговорещи и туристи). Големи, цветни бижута, красиви цветни рокли, стилни прически, много силно впечатление ми правиха.
Гледка от площадката в Корнилия:

Скрит текст:





















Манарола ни хареса много, вече тълпата не се усещаше така много като във Вернаца, има невероятна пътека с гледки и аз лично бих си оставила повече време за разходки там. Виждахме и хората, които минаваха пешеходно пътеките между селата. Бяха много добре екипирани, но и едва дишаха от горещината на финала. През пролетта бих си подарила разходки по пътеките в района(включително и от Сан Фрутуозо до Портофино).

Скрит текст:

































За съжаление ние вече нямахме много време до залез и бързахме за Риомаджоре. Точно преди залез бяхме на правилното място(хората бързаха с пици в кутии за гледка към залеза), невероятно красиво беше, разходихме се край скалите наоколо, беше незабравимо, приключихме с вечеря там и с влака се прибрахме отново късно(но пътуването беше само няколко минутки). 😊 Беше незабравим ден. В заключение бих добавила, че докато проучвах районите срещах съвети, че спокойно може да се пропуснат някои от селцата на Чинкуе Тере(всеки даваше съвети за различни). Аз не бих пропуснала, заслужава си да се види всяко, макар и за малко. Предполагам през месеците извън силния сезон ще е много по-приятно.

Скрит текст:







Явно ще се наложи да постна и трета част за  третия ден, защото тази стана голяма отново.

# 133
  • Berlin
  • Мнения: 11 327
Възхищавам се на организацията ви!

# 134
  • Milano
  • Мнения: 3 700
Обичам такива разкази, придружени със снимки.❤️

В очакване на продължението да ви питам, ако има някой пътувал с понеделнишкия полет на Раян от София за Бергамо, много ли чакахте на паспортен контрол?

Понеже миналата година чаках роднини час и половина да излезнат и след около месец пак, исках да съм подготвена психически.🤣

Ето един изгрев от сутринта и другите снимки live😊:






Последна редакция: пн, 21 авг 2023, 17:36 от regina di cuori

Общи условия

Активация на акаунт