Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 68

  • 17 358
  • 744
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 7 284
За мен търси причини за умората най-вече в хипофункцията и ниските Д и Б12.

# 661
  • Мнения: 957
Свършил си е работата инсулинът - свалил ти е захарта под стойността на гладно и вероятно за това е нисък.
Ако не приемаш достатъчно мазнини, витД ще ти е трудно да наваксаш. Особено ако взимаш малка доза каквато обикновено предписват. Казваш, че се храниш нисковъглехидратно, а къде е втората част високо мазнинно? Ако само ВХ си намалила, то или стоиш гладна, или консумираш много протеин.
Какво значи понякога сладко? Колко често е това "понякога"? Изобщо с какво се храниш?

# 662
  • Мнения: 13 723
А това нисковъглехидратно хранене - колко точно ниско са въглехидратите? И до последно ли преди изследването са били ниски? И не, инсулин 12 не е "много нисък". Даже е добре че слиза до там след като се е вдигнал толкова, много по-лош вариант е да стои висок.
Ако действително се храниш нисковъглехидратно и директно от такова хранене е направено натоварването, тия резултати не са много коректни. По принцип се ядат няколко дни въглехидрати по-близки до стандартно хранене и тогава се прави.
Витамин Д като е толкова нисък - защо само "от време на време"? Той и без това не е бърз и лесен за наваксване.
За ниска енергия по принцип и "само" дефицитите и недобре работещата щитовидна са напълно достатъчни, дори и без ИР.
Дай да видим малко повече информация за храненето ти, примерно изброй няколко дни поред с какво и колко си се хранила, както и колко често. Че и нисковъглехидратно всеки си го разбира различно понякога... За някои означава да се стряскат от домат и морков, а за други просто да спрат баничките, белия хляб и захарта в кафето.

# 663
  • Мнения: 10 067
Гликемичния товар на динята е много нисък. Може би колкото на боровинките, и по-нисък от ябълките.Има толкова целулоза, че захарта в нея не влияе на кръвната захар.Хапвам си с кеф. Разбира се, не изяждам цяла диня, но един резен със сигурност. Аз и повече не мога, щото се надувам.
Първо, благодаря за информацията! За първи път се натъквам на понятието гликемичен товар. Поразрових се, попаднах на това как се изчислява, поиграх си в ексел и сега съм супер объркана Rolling Eyes особено за пъпеша и динята.
Няколко примера, всичко за 100 грама :
Банани - ГИ 51; ГТ 11,7
Диня - ГИ 76; ГТ 6,1
Киви - ГИ 5; ГТ 0,8
Малини - ГИ 32; ГТ 3,8
Пъпеш - ГИ 75; ГТ 6,0
Сливи - ГИ 24; ГТ 2,64
И съответните скали:
ГИ: висок >70; среден 56-70; нисък <55
ГТ: висок >20; среден 11-19; нисък <10
Кое трябва да е водещото, според вас?

# 664
  • Мнения: 4 636
Гликемичния товар на динята е много нисък. Може би колкото на боровинките, и по-нисък от ябълките.Има толкова целулоза, че захарта в нея не влияе на кръвната захар.Хапвам си с кеф.
О, това не го знаех, но ето, че научих нещо ново. Значи ще си хапвам по-често. Аз с резен не минавам де, 2 резена поне.
Да, разбирам за високия инсулин, но ме обърква, това че на 120 мин е много нисък. Дали е добър или лош знак..чета по въпроса, но не срещнах описание за подобна ситуация. Много благодаря още веднъж!
Писах ти по-горе, че е добър знак. Радвай се, че пада, а не стои висок. Ако стоеше висок, тогава би бил проблем.
Шарпи, целна ме по болното място. И аз от около 3 месеца съм със зверски косопад. Пия Приорин вече 2-ри месец, не виждам никакъв ефект. А много ми помагаше при предишни косопади Sad
При мен също за сега ефект 0. Мажа бая неща, шампоани взех 3 вида турски за косопад и нищо. Не знам да го свързвам ли с ковида, който карах април или няма общо. То все ми е падала, ама в нормални граници. Последния месец е нещо страшно.
Каня се утре да пускам изследванията на ЩЖ, вероятно ще пусна и инсулин за справка. Ще видя и желязо и пак отидоха поне 100 кинта. Август не е почнал, а вече съм 5 стотака назад. Worried

# 665
  • Мнения: 10 067
И при мен косопада е факт Sad Единствената промяна в живота ми е отслабването, резултат от нв-вм и тренировки. Не знам ...

# 666
  • Мнения: 4 636
И при мен косопада е факт Sad Единствената промяна в живота ми е отслабването, резултат от нв-вм и тренировки. Не знам ...
Това се случва при много хора, започвайки нисковъглехидратно хранене. Не знам ти откога си на такова, но при мен, когато го започнах, имах доста силен косопад. Бях писала и тук. Други също се оплакваха от същото. Но с времето се нормализира. А сега не мога да си обясня от какво е, дали постковид, дали разбъркана ЩЖ в резултат на ковид, дали нещо друго... нямам идея. Тъпото е, че дори да отида да пусна изследвания за една камара пари, и на дерматолог да ида - нищо не правят. Яла съм я вече тая попара.

# 667
  • Мнения: 4 607
Привет! Отдавна не съм писала, но ви следя от време на време. Правих си контролни изследвания и хич не съм доволна от резултата, но то с това неглижиране на храненето напоследък, няма какво да се очаква. За инсулина му изпуснах края пак и е станал 18 (е, бил е и доста по-висок на гладно), пикочната и тя ми е висока отново (и тя е била доста по-висока), а ги бях вкарала в норми, но аз за тях си знам. Стриктно Зелена Зона и ще си вляза в норми. А като падне инсулина и пикочната трябва да падне. Ще си взема пак добавка с череши. Ще ходя на ендо днес, тя сигурно ще ми предпише пак Глюкофаж или друго подобно, което аз не мога да пия, но ще видим дали ще започна този с бавното освобождаване, който ми понася в по-ниската доза или ще си взема Берберин. А двете заедно всъщност могат ли да се пият комбинирано?

Виждам, че имам доста дефицити обаче - желязото ми е ниско, Б12 на долна граница, а Д3 - това ми е най-добрата стойност, която съм виждала, откакто съм си открила дефицита. От всички добавки, които пих за него, само 2-3 спрея на Better You 3000 + K2 успяха да го вдигнат, продължавам с приема и се надявам да постигна по-добри стойности.

Щитовидните май са добре, макар и те да са на долна граница, но ендото едва ли ще им обърне внимание.

Такава умора и сънливост и липса на енергия изпитвам от 1-2 седмици, че и с най-високите стойности на инсулина не ми е било толкова зле. От жегите ли, от какво ли, не знам, но и кръвното ми беше нисичко, че и пулса. По принцип вземах Небилет (по 1/2) за ускорен пулс, сега пък е бавен (58-60-65) и съответно от 5 дена не го пия, та и на кардиолог ще ходя.

Чудя се с желязото какво да правя, не съм изследвала феритин, но предполагам и той ще е нисък. Мисля да си взема спрейче с желязо пак на Better You, както и спрей с Б12 и едното да го пръскам сутрин, а другото вечер примерно, защото нали трябва да са с голям интервал. Вие какво ще ме посъветвате по този въпрос? С храна само не мисля, че ще стане, аз не ям много червени меса (освен свинско) и дроб и прочие карантии, а и заради пикочната киселина не е препоръчително, както и в Зоната като цяло се избягват.

Скрит текст:



# 668
  • Мнения: 7 809
не са ти добре щитовидните,
и чернодробните са в граница, но са високи
умората и сънливостта са ти от хипофунция на ЩЖ

пусни изследванията и в тая тема за повече коментар
https://www.bg-mamma.com/?topic=1538036

# 669
  • Мнения: 4 607
Бях ги пуснала и там, да, също получих добри съвети, но още не са излишни.

За желязото мисля да пробвам 1 месец със спрея на Better You и след това да си пусна пълен профил там с всичките му неща, които изследват. И ако не е добре, да търся хематолог, но се надявам да си влезе в норми.

# 670
  • Мнения: 957
Висока пикочна киселина е в следствие от възпалителни процеси в организма. Консумацията на месо, не е противопоказна и не влошава сама по себе си стойността на пк.

# 671
  • Мнения: 4 607
Да, аз знам, че не е от консумацията на месо, а от инсулина предполагам.

# 672
  • Мнения: 957
По-скоро от нещата, които консумираш, а знаеш, че не трябва Simple Smile

# 673
  • Мнения: 27 931
Назад бяхте писали тези дни за ниско желязо, леща/бобови и месо...Аз консумирах доста често леща и бобови, когато разбрах за анемията, месо по-умерено (според масовите препоръки, които спазвах тогава- малко добавена мазнина и сол, пълнозърнести храни, да не се прекалява с животинските белтъчини, достатъчно бобови, много плодове и зеленчуци и др.). Т.е. лещата и бобовите не са ме предпазили от анемия (много бях изненадана даже😄), но пък и само с месо/дроб също не успявах да вдигна показателите (т.е. само с храна)...Всъщност, само със Сорбифер (по 3 таблетки дневно) успях да вдигна значително и желязо, и хемоглобин, и феритин. Конкретно за спрея с желязо съм малко скептична, защото (по спомен) дозата беше доста "козметична" и не особено подходяща за наваксване на дефицит.🤔
Шарпи, гликемичният товар сме го коментирали повече в темата преди повече от две години. Аз не помня дали съм мерила КЗ след диня (нормално сладка😅, не като вчерашната), може и да съм...🤔

Последна редакция: пн, 31 юли 2023, 19:41 от dolce miele

# 674
  • Мнения: 7 284
Аз, относно плодовете, вместо да се чудя, просто съм решила кардинално въпроса - почти не ям плод Grinning

Случва се понякога, но винаги до обяд, винаги след ядене, винаги по един (ако са бройни - киви, ябълка,...)

Най-често ям берита. Наскоро си взех няколко кивита, но не щото са ми се прияли, ами да ги добавям към чията за противозапеков ефект Grinning
Малко череши ядох тази година, но не бях яла няколко години поне.

Пък грозде, диня, пъпеши, праскови, сини сливи,... даже не си спомням кога последно ядох.

Общи условия

Активация на акаунт