Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - тема 8

  • 24 973
  • 452
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 533
Цитатче от една статия:
"БНБ разпореди на банките да затегнат ипотечните кредити. Финансовите институции трябва да спазват 6 критерия при отпускане на заеми - 20 Май 2024"

Какво ли ще последва според вас?
Служителката в нашата банка ни съобщи, че от 28 май влизали промени в условията. Каза да изчакаме още малко. Тогава щели да се имат предвид само доходите на кредитоискателя и само децата щели да влизат в разпределянето на месечните нужди. Обясняват го с това, че има доста семейства, в които единия има добри доходи и иска да тегли креди, а другия не иска, защото примерно не му се работи или има ниски доходи, или просто не иска да се обвързва с кредит. Така дават възможност на хората в семейни отношения въпреки половинката си, да изтеглят кредита от който имат нужда.

# 391
  • Мнения: 367
Не мисля,че БНБ има правото по закон да "нарежда" на банките да "затегнат" нещо-си... Плашат гаргите...

Някой, който е по запознат може да каже имали право нямали право но аз как виждам нещата накратко Wink
БНБ е шефа SunglassesGrinning

# 392
  • Мнения: 4 158
Има право да отправя препоръки, с които по подразбиране банките се съобразяват.

# 393
  • Мнения: 339
Не знам дали има право или няма БНБ,но някаква цедка би трябвало да има...От познат в банка знам,че примерно -дават ти 200000 евро ипотечен кредит,нямаш възможност за самоучастие 20 процента и ти дават потребителски за тази част.... Общо взето на Сульо и Пульо се дава.... Дошъл примерно преди 3 месеца в града....Риск си е....В един момент банката ще се натъпче с имоти....

# 394
  • Мнения: 9 558
Няма как в закон да се облече БНБ да има право да нарежда на банките какво да правят. Питайте юристите. Е,в Северна Корея – може...

Кризи като Голямата депресия са избухвали не защото банките са раздавали кредити като не видели,а по съвсем други причини,но да не се отклоняваме...

# 395
  • Мнения: 4 158
То има и банки (Уникредит), които дават кредити до 250000 евро без самоучастие - 100% финансиране за "млади" семейства до 35 г.

# 396
  • Мнения: 727
То има и банки (Уникредит), които дават кредити до 250000 евро без самоучастие - 100% финансиране за "млади" семейства до 35 г.
Има ли още? На нас УниКредит ни предлагаха само до 85%, а сме под 35 г., осигуряваме и двамата на максималния праг. Нито една банка не предлагаше 100% финансиране. На мен ми изглежда, че се позатягат полека условията.

# 397
  • Мнения: 4 158
Има ги все още на сайта им.

# 398
  • Мнения: 5 022
Теоретично за пред наздора те може да не дават 100% финансиране, но като играят с оценките и с допълнение потребителски кредит, се получава 100%.

БНБ не може да виси във всяка банка и да им казва какво да правят. Но могат да изискват много неща и ако не се изпълняват - пращат проверки. Даване на рискови кредити лесно се проверява при една проверка и тогава вече доста правомощия имат. Сега, друг е въпросът за установени нередности, които са прикривани.

Между другото, ПИБ се продава. На теория това ще намали конкуренцията, ако се стигне до сделка.

# 399
  • София
  • Мнения: 375
...Между другото, ПИБ се продава. На теория това ще намали конкуренцията, ако се стигне до сделка.
Но от банката не знаят Grinning
https://www.fibank.bg/bg/za-nas/novini/novini/stanovishte-na-fibank-21-05-2024

Поне си вдигнаха цената на акцията Grinning

# 400
# 401
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 488
Цитат
Благодаря на всички за мненията!
Имаме все още ипотека,  кредитния консултант ни каза, че може втора, но жилището трябва да е по-голямо и за пред банката да кажем, че това което сме закупили вече ни е малко и искаме по-голямо и минавало, но все още разучвам и не сме стигнали до този етап.
Доходите ми ще покрият всички разходи, но идеята ми е след като той няма трудов договор, а ми е съпруг, дали няма да се вглеждат и да правят проблеми за това.

"Да кажем пред банката " Smiling Imp
Това да не е пред комшията да го кажеш или питаш на улицата ?
Има си система -със зададените параметри на база условията банковата програма  ти позволява или не и директора на клона се подписва за усвояването на кредита ,,

# 402
  • Мнения: 4 158
Това не е вярно. Точно "да кажем пред банката" си е. Писмено предоставя декларация, че имотът, който притежават се продава и този е с цел жилищни нужди, а не инвестиционен. Пък дали го продаваш или не - само ти си знаеш. В същата ситуация бях, защото имахме една изплатена ипотека към конкретна банка, т.е. те знаят, че притежаваме имот. Купувахме съседния с ипотека, отново в същата банка и щеше да стане проблем, именно такива тъпотии подписвахме.

# 403
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 583
Това не е вярно. Точно "да кажем пред банката" си е. Писмено предоставя декларация, че имотът, който притежават се продава и този е с цел жилищни нужди, а не инвестиционен. Пък дали го продаваш или не - само ти си знаеш. В същата ситуация бях, защото имахме една изплатена ипотека към конкретна банка, т.е. те знаят, че притежаваме имот. Купувахме съседния с ипотека, отново в същата банка и щеше да стане проблем, именно такива тъпотии подписвахме.
Ambrosia, коя е банката, ако не е тайна?

# 404
  • Мнения: 4 158
ОББ. При нас наистина си беше за жилищни нужди, не е инвестиционен и искаме да ни е по-широко, прие се.

Общи условия

Активация на акаунт